International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M50B

2 875 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Lars KarlssonValbo AIFSweden13:25
2Nir YasurISR OC JezreelIsrael13:26+0:01
3Seppo KonttajarviVesaisen PojatFinland13:45+0:20
4Philip PaetzoldOLG BernSwitzerland13:50+0:25
5Tore HoffIL TyrvingNorway13:55+0:30
6Vesa KetomaaAsikkalan RaikasFinland14:10+0:45
7Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland14:18+0:53
8Michael WarltersUringa OrienteersAustralia14:28+1:03
9Jesper JohanssonLinkopings OKSweden14:31+1:06
10Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation14:36+1:11
11Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain14:38+1:13
12Kjell EinarssonOK SkogshjortarnaSweden14:40+1:15
13Jon SkriubakkenPorsgrunn OLNorway14:42+1:17
14Ulo ViruSK Aasa 5Estonia14:54+1:29
15Rune StraeteWing OKNorway14:55+1:30
15Alan HicklingSaxons Orienteering ClubGreat Britain14:55+1:30
17Jerzy AntonowiczSK SKI OB SternberkPoland15:06+1:41
18Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation15:12+1:47
19Alain RoulleauxCOLEFrance15:14+1:49
19Goran HellgrenOK SodertornSweden15:14+1:49
21Xevi GarciaALIGOTSSpain15:19+1:54
22Harald Lipphart KirchmeirHSV OL Wiener NeustadtAustria15:22+1:57
23Hallvard KorenOK MossNorway15:24+1:59
24Kaj FredrikssonSK PohjantahtiFinland15:26+2:01
24Nick LightfootAAOCGreat Britain15:26+2:01
26Matt WhiteAAOCGreat Britain15:27+2:02
27Espen Fyhn NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway15:28+2:03
28Valer FrankoKOB KysakSlovakia15:40+2:15
29Marius CurcaCSU BrasovRomania15:43+2:18
30Roland ReisenbergerOrienteering KlosterneuburgAustria15:47+2:22
31Jesus HervasCDCEBESpain15:52+2:27
32Anders KassowNo club membershipDenmark16:01+2:36
32Petri HautaniemiRajakarjalan SuunnistajatFinland16:01+2:36
34Roger LysnesHedrum OLNorway16:05+2:40
35Morten NeregaardOK Vinderoed 92Denmark16:12+2:47
36Vladimir SoldanHana OrienteeringCzech Republic16:13+2:48
37Peter ZetterstromSoders-TyresoSweden16:14+2:49
38Juha NappuTurun NMKYFinland16:16+2:51
39Peter GrauOLG ZurichSwitzerland16:23+2:58
40Robert FurrerOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:24+2:59
41Volker NaulinOK RoskildeGermany16:30+3:05
42Alan HoffBritish Army OCGreat Britain16:31+3:06
43Janne SyrjalainenAnttolan UrheilijatFinland16:33+3:08
44Ulf LinderfalkSkaneslattens OLSweden16:36+3:11
45Christer BrostromOK DenselnSweden16:38+3:13
46Erkki HaavistoTurun SuunnistajatFinland16:40+3:15
47Stefan ErikssonOK AlgenSweden16:41+3:16
48Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation16:42+3:17
49Anders LindahlOK TrianFinland16:49+3:24
49Petr BilyHana OrienteeringCzech Republic16:49+3:24
51Anders KnudsenHerlufsholm OKDenmark16:52+3:27
51Franz GuselNF Steuerberg OLGAustria16:52+3:27
53Vesa HalonenSK PohjantahtiFinland16:53+3:28
54Dag Terje RoeenSamnangerNorway16:55+3:30
55Sven HockebornSSV Planeta RadebeulGermany16:59+3:34
56Per Eg PedersenKolding OKDenmark17:09+3:44
57Jose BolraoCOC Clube de Orientacao do CentroPortugal17:17+3:52
58Jan GatevoldPorsgrunn OLNorway17:18+3:53
59Doug FlintForth Valley OrienteersGreat Britain17:21+3:56
60Jan ZandaSK ChoteborCzech Republic17:22+3:57
61Viorel MicleaCS Metropolitan BucurestiRomania17:25+4:00
62Steve DempseyAAOCGreat Britain17:26+4:01
63Steven LambertO 63 VordingborgGreat Britain17:37+4:12
64Isaac WongHKAYPHong Kong17:50+4:25
65Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic17:56+4:31
66Niels TormKoege OKDenmark18:01+4:36
67Lauri LeppikTA OKEstonia18:27+5:02
68So Byung JoGyeonggi Orienteering FederationKorea, Republic of18:29+5:04
69Bjoern FinkenstaedtOLV PotsdamGermany18:45+5:20
70Rolf WeinertPost SV DresdenGermany18:49+5:24
71Juha KuuluvainenEspoon SuuntaFinland19:20+5:55
72Allan BaagoeViborg OKDenmark19:22+5:57
73Michael MargolinKoelner OL TeamGermany19:26+6:01
74Joern MyrlandNotodden OLNorway19:27+6:02
75Vladislav SiialskiiMysl MoscowRussian Federation20:12+6:47
76Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway21:51+8:26
77AriPekka KoivistoHelsingin SuunnistajatFinland24:34+11:09
78Serge BaertFRSO BelgiumBelgium31:59+18:34
79Per Ivar SveheimOdal olNorway1:10:21+56:56
Toshiyuki AokiNerima OLCJapanmispunched
Lars GunnarssonMalungs OK SkogsmardarnaSwedenmispunched
Anders PetterssonKarlskrona SOKSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org