International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M35B

3 000 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Jonathan GunnarssonMalmo OKSweden12:00
2Carlos RolMalarrutaSpain13:08+1:08
3Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation13:12+1:12
4Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany13:32+1:32
4Pawel GolinowskiAzymut MochyPoland13:32+1:32
6Sergei MorozovRus veteranRussian Federation13:34+1:34
7Vaclav BaduraTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic13:52+1:52
8Erik Rytter JakobsenOK MossNorway13:53+1:53
9Emanuel StridMalmo OKSweden13:54+1:54
10Matts TenlandAndrarums IFSweden13:58+1:58
11Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong14:10+2:10
12Mantas MendeleviciusOK TakasLithuania14:15+2:15
13Ronny KruegerBerliner TurnerschaftGermany14:24+2:24
14Erik KjellgrenNAIS orienteringsklubbSweden14:31+2:31
15Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinland14:39+2:39
15Anders ByrdalViborg OKDenmark14:39+2:39
17David AndreGoteborg Majorna OKSweden14:40+2:40
18Kenneth ThomsenOK SoroDenmark14:45+2:45
19Magnus LindeSkaneslattens OLSweden14:55+2:55
20Carsten MortensenPI CopenhagenDenmark15:03+3:03
21Markus UhrOLG PfaeffikonSwitzerland15:09+3:09
22Jakob GadeViborg OKDenmark15:11+3:11
23Rasmus Kluver JensenKnipseKineserensKnaegteDenmark15:14+3:14
24Rasmus EjlersenOK SydDenmark15:32+3:32
24Olli KaraTurun SuunnistajatFinland15:32+3:32
26Piotr KukhtoBaklanBelarus15:34+3:34
27Oleh KyshchenkoOC MASTERUkraine15:43+3:43
28Petar DelicOK MaksimirCroatia15:48+3:48
29Matias TormanenRajakarjalan SuunnistajatFinland15:52+3:52
30Ibon Goikoetxea RetegiGOTSpain16:05+4:05
31Stephan HaeneltIHW Alex BerlinGermany16:10+4:10
32Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinland16:29+4:29
33Mathieu ChalopinCS PertuisFrance16:53+4:53
34Nuno RebeloOri-EstarrejaPortugal17:05+5:05
35Simon BranfordWimborne OrienteersGreat Britain17:33+5:33
36Rasmus Kammer Bach SkovsgaardViborg OKDenmark17:38+5:38
37Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland17:46+5:46
38Karl UtterbackMalmo OKSweden18:07+6:07
Grant ClarkeBritish Army OCGreat Britainmispunched
Ville ForsstromOK RASEBORGFinlandmispunched
Lars BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start
Dan CoxBritish Army OCGreat Britaindid not start
Rain JaaksooOK Polva KobrasEstoniadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org