International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Aalborg OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Poul BobachM70-5 (145)15:30+1:426:48
10Kirsten BobachW65-2 (135)16:41+3:108:08
20Claus BobachM40-2 (105)18:54+3:545:08
63Jan MoellerM55-1 (143)27:32+12:508:57

Aarhus 1900 Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Birgitte HalleW60-1 (141)14:34+0:386:28
55Olaf ChristensenM65-3 (133)26:51+13:1410:19
71Lone ChristensenW65-3 (137)32:56+19:4516:03

Akademisk Skytteforening

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Kai WilladsenM65-5 (135)16:41+3:146:25

AKIF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Jes Mose JensenM55-4 (135)16:26+2:105:20
31Mette Moeller NielsenW45-2 (96)21:49+6:397:31
62Lars HumleM55-3 (137)34:13+18:1611:07

Alleroed OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jens Knud MaarupM50-3 (135)15:014:39
13Birgitte Birck FrederiksenW55-1 (139)16:17+1:576:42
16Anne MaarupW50-1 (121)17:40+2:426:36

Amager OK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Soeren Albaek JensenM45-3 (114)19:19+4:125:38
42Rolf AndersenM65-4 (142)20:32+7:047:58
46Erik NielsenM75-2 (131)19:02+7:0510:17
47Mette Uhre LangW50-2 (122)23:40+9:148:50
47Christian OlsenM45-3 (114)21:01+5:546:08
51Per RasmussenM55-2 (142)22:38+7:217:21
51Jan BartnikM70-4 (144)20:05+6:058:55
63Flemming Sparre SoerensenM50-2 (131)22:49+8:166:58
73Inge ChristiansenW60-2 (137)35:15+21:4715:29

Ballerup OK

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Joergen SkaarupM60-1 (130)15:44+1:185:40
10Lars Hanghoj PetersenM60-4 (122)16:08+2:085:36
11Kirsten TruelsenW75-1 (100)17:03+4:4610:39
11Annette BondeW55-1 (139)16:08+1:486:39
12Diana CederbergW40-1 (80)18:56+5:106:09
17Flemming VejenM60-5 (122)17:16+2:345:57
17Gregers Helge JorgensenM60-3 (123)16:57+2:435:50
19Alex OttesenM50-1 (131)16:37+1:485:11
22Susan TambergW80-1 (89)22:55+8:2815:48
24Carsten Gemmer HanghoejM45-2 (110)18:42+3:535:22
25Hanne FrostW60-3 (137)16:48+3:507:38
25Claus CederbergM50-3 (135)17:49+2:485:31
25Jimmy HoenM65-2 (139)18:02+3:257:08
26Lisbeth JensenW70-3 (125)19:18+5:2910:17
30Siri KlausenW55-2 (142)19:09+4:567:53
30Per Aaes ChristoffersenM70-2 (141)18:14+4:448:11
33Troels ChristensenM55-1 (143)17:40+2:585:44
36Jan KristoffersenM70-5 (145)19:30+5:428:34
38Govert HeedeM80-1 (109)20:45+9:1512:58
40Gunnar TambergM80-2 (94)29:42+17:0117:43
40Charlotte GrauertW55-1 (139)19:21+5:017:58
45Ellen Kuehn JensenW60-3 (137)18:34+5:368:26
47Inge Krogh KristoffersenW70-1 (134)24:24+11:3413:44
48Marek Mir MackiewiczM70-2 (141)20:48+7:189:20
50Anne HultengrenW70-2 (131)30:30+18:3216:16
51Poul GregersenM75-2 (131)21:13+9:1611:28
53Birte LangkildeW55-3 (143)22:33+9:319:06
59Finn HultengrenM75-1 (131)22:10+10:0312:29
67Henrik PetersenM50-1 (131)31:12+16:239:45
Gitte GrauertW55-2 (142)mispunched
Bodil Marie MortensenW65-1 (137)did not start
Lars Bech JensenM55-2 (142)did not start
Johanne LindW60-1 (141)did not start

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Kent PihlM55-4 (135)16:44+2:285:26

Faaborg OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Kurt PetersenM65-2 (139)18:33+3:567:20
35Ethna CavanaghW50-3 (116)20:19+6:427:35
Soeren KlingenbergM55-3 (137)mispunched
Leif Skovgaard KnudsenM70-3 (142)did not start
Kaj Ole JensbyM70-2 (141)did not start
Lis KnudsenW65-3 (137)did not start

Farum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Marianne HolmW35-1 (115)18:45+3:055:46

FIF Hilleroed Orientering

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Annelise HansenW75-2 (99)14:02+0:438:22
10Maria Douglas StillingW50-1 (121)16:55+1:576:19
10Jens Viktor NoergaardM55-4 (135)16:14+1:585:16
16Aage DamsgaardM70-1 (142)15:27+2:457:01
17Karsten FunderM70-5 (145)17:03+3:157:29
21Henning LoewensteinM75-3 (134)15:47+2:578:25
50Leif SigM70-1 (142)19:34+6:528:53
59Peter DyrstingM50-1 (131)23:07+8:187:13

Fredensborg OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Max PrangM60-5 (122)18:37+3:556:25

FSK Orientering

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Kurt ThuesenM60-1 (130)16:16+1:505:51
22Lise KolteW70-2 (131)17:50+5:529:30
37Inger JensenW75-1 (100)23:51+11:3414:54
42Jytte Eltang JoergensenW75-2 (99)30:59+17:4018:29
46Karl Aage HaldM70-4 (144)19:54+5:548:50
46Lisbet HansenW65-3 (137)20:09+6:589:49
49Leif PedersenM55-1 (143)19:28+4:466:19
55Jytte SoerensenW55-3 (143)23:04+10:029:19
Claus WigenM55-1 (143)mispunched

Helsingoer SOK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jorgen JensenM80-1 (109)13:40+2:108:32
17Peter LarsenM85-1 (66)22:39+9:1515:37
21Flemming WendelboeM65-5 (135)16:56+3:296:30
25John MieneM75-3 (134)16:38+3:488:52
27Birgitte KrugerW60-2 (137)17:52+4:247:51
51Inge OlsenW70-1 (134)26:57+14:0715:10
69Flemming LarsenM75-1 (131)26:32+14:2514:56
71Jakob VangM70-4 (144)28:25+14:2512:37
Kirsten EllekildeW70-2 (131)mispunched

Herlufsholm OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Merete Ravnshoej AndersenW65-2 (135)16:09+2:387:52
36Henriette HansenW40-2 (81)22:34+8:057:23
38Jesper BorstingM55-1 (143)18:17+3:355:56
44Lykke MathiesenW50-2 (122)21:55+7:298:11
52Anders KnudsenM50-2 (131)20:28+5:556:14
67Henrik MathiesenM50-2 (131)25:33+11:007:48
Arne KristensenM55-2 (142)mispunched
Bent BorstingM80-2 (94)did not start

Herning OK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kaj KaspersenM65-2 (139)14:57+0:205:55
4Lucia AagaardW55-1 (139)14:42+0:226:03
16Kim GottliebM60-5 (122)17:08+2:265:54
21Frants NielsenM70-5 (145)17:37+3:497:44
22Gitte IsenW55-2 (142)17:56+3:437:23
22Torben IsenM65-1 (132)19:34+6:027:35
34Helga SoebyW60-1 (141)18:18+4:228:08
39Ole Bek AndersenM60-2 (135)19:14+4:296:34
40Bitten NielsenW70-2 (131)22:06+10:0811:47
51Flemming SasserM65-4 (142)22:04+8:368:34
Varny VestergaardM65-5 (135)mispunched

Holbaek OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Astrid Elisabeth RiisW35-1 (115)18:41+3:015:44
29Henrik NielsenM55-3 (137)19:00+3:036:10
50Jannie NielsenW50-2 (122)26:33+12:079:55
Nina HenriksenW50-2 (122)mispunched

Horsens OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Britta Ank PedersenW55-2 (142)15:32+1:196:24
20Elin Holm JensenW65-1 (137)17:18+5:148:32
21Jakob RavnM85-1 (66)27:59+14:3519:17
29Finn IngwersenM65-1 (132)20:43+7:118:02
40Trine RavnW55-3 (143)20:16+7:148:11
Troels JensenM70-1 (142)mispunched
Kent KraghM55-2 (142)did not start

HSOK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rolf LundM60-4 (122)14:004:52
20Lene JensenW60-3 (137)16:26+3:287:28
48Mette Kirstine AggerW50-3 (116)24:09+10:329:01
54Carsten Thye AggerM55-4 (135)21:19+7:036:55
Steffen HoelstadM60-4 (122)did not start
Ole HansenM50-1 (131)did not start

Kildeholm OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Nils SaettemM65-2 (139)17:05+2:286:45
28Julie ChristiansenW40-1 (80)22:11+8:257:12
32Knud DamM75-1 (131)16:20+4:139:12
37Carl DjurhuusM80-1 (109)20:43+9:1312:56
40Kristina LarsenW40-2 (81)25:23+10:548:19
Henrik Visborg ThuneM50-3 (135)mispunched

KnipseKineserensKnaegte

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Rasmus Kluver JensenM35-1 (90)21:41+5:435:35

Koege OK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Palle BayM85-1 (66)16:47+3:2311:34
8Gunnar GrueSoerensenM65-5 (135)15:31+2:045:58
16Svend FladbergM85-1 (66)22:24+9:0015:26
23Bo PedersenM50-3 (135)17:38+2:375:28
35Tage EbbensgaardM70-1 (142)17:29+4:477:56
39Karsten RichardtM70-2 (141)19:12+5:428:37
53Niels TormM50-1 (131)22:00+7:116:52
53Niels ThingvadM45-1 (111)29:27+13:338:35
56Gerda ChristiansenW65-2 (135)23:51+10:2011:38
Kurt DoseM85-1 (66)did not start
Otto KristensenM70-2 (141)did not start
Anders BangM60-3 (123)did not start

Kolding OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Marianne Lynge KroghW50-1 (121)15:46+0:485:53
20Soeren MaarupM55-2 (142)17:29+2:125:41
39Hanne StaugaardW50-2 (122)20:53+6:277:48
44Per Eg PedersenM50-1 (131)19:55+5:066:13

Lyngby OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Henrik HansenM55-3 (137)16:58+1:015:31

Mariager Fjord OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Vagn LidegaardM80-2 (94)17:14+4:3310:17

Maribo OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Pia KadziolaW55-2 (142)16:56+2:436:58

Nordvest OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jane Thode JensenW70-1 (134)14:02+1:127:54
12Mette EdsenW50-1 (121)17:03+2:056:22
33Hermann Peter JensenM70-3 (142)19:28+5:588:39
59Kristian EdsenM50-2 (131)21:39+7:066:36

O 63 Vordingborg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Steven LambertM50-2 (131)20:27+5:546:14
63John KnudsenM65-4 (142)25:46+12:1810:00

Odense Orienteringsklub

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Olav OdgaardM75-3 (134)13:57+1:077:26
20Hans Villy JensenM75-1 (131)14:58+2:518:25
35Lisbeth SkovbjergW50-2 (122)20:15+5:497:34
36Allan GrundsoeM55-1 (143)18:15+3:335:56
42Finn SkouenborgM40-2 (105)21:33+6:335:51
45Jakob Qvortrup ChristensenM45-1 (111)20:47+4:536:04

OK 73

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Inge MadsenW80-1 (89)14:279:57
8Else GudmeW70-1 (134)15:03+2:138:28
18Knud LykkingM75-3 (134)15:01+2:118:00
33Bent MortensenM80-1 (109)19:24+7:5412:07
34Marianne LykkingW70-3 (125)21:47+7:5811:37
37Jorn AndreasenM75-1 (131)16:39+4:329:22
38Claus OdgaardM55-3 (137)20:21+4:246:37
45Ulla ValnertW70-3 (125)24:27+10:3813:02
49Henrik KristensenM65-3 (133)22:51+9:148:47

OK Djurs

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Kai HansenM75-2 (131)18:05+6:089:46

OK Esbjerg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ole GadsboelleM60-4 (122)14:24+0:245:00
25Lars NielsenM45-1 (111)18:08+2:145:17

OK Gorm

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Hans Chr StribM70-1 (142)13:26+0:446:06
9Pernille BuchW40-1 (80)18:09+4:235:54
13Karl Kristian TerkelsenM70-3 (142)16:44+3:147:26
19Asta TerkelsenW70-2 (131)16:58+5:009:02
23Claus Gron LyngbyM50-2 (131)17:18+2:455:16
32Flemming D AndersenM65-2 (139)18:29+3:527:19
35Ole BinderM60-2 (135)18:38+3:536:22
45Jens Christian LauersenM45-2 (110)24:09+9:206:56
47Inger BondingW45-2 (96)32:49+17:3911:18
Peter Fons KnudsenM60-3 (123)did not start

OK HTF Haderslev

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Mona Lene RasmussenW60-1 (141)15:30+1:346:53
32Hans NielsenM75-2 (131)17:13+5:169:18

OK Pan Aarhus

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Else Marie HassW70-3 (125)15:50+2:018:26
12Rie Stenhoj Baun McGrailW35-1 (115)17:25+1:455:21
13Knud SoerensenM75-2 (131)14:52+2:558:02
14Jan ThomsenM55-4 (135)16:28+2:125:21
17Bjarke RefslundM35-1 (90)19:30+3:325:01
21Frank LindeM65-1 (132)19:31+5:597:34
27Lilian Agnete Pind SoerensenW70-1 (134)18:26+5:3610:23
33Bent NielsenM75-1 (131)16:34+4:279:20
40Vibeke JoergensenW60-2 (137)20:31+7:039:01
61Per Mogens Jessen KlixbullM70-4 (144)23:04+9:0410:15
Finn Hother MadsenM75-3 (134)did not start

OK Roskilde

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Janne BrunstedtM70-1 (142)12:425:46
4Inge JoergensenW70-2 (131)13:48+1:507:21
5John TripaxM70-2 (141)13:53+0:236:14
7Ole SvendsenM75-2 (131)14:08+2:117:38
10Bjarne PedersenM75-2 (131)14:29+2:327:49
14Finn PetersenM65-3 (133)16:23+2:466:18
15Allan SoegaardM45-3 (114)17:37+2:305:08
25Frederik Grue SorensenM40-2 (105)19:25+4:255:17
25Ane VeierskovW70-3 (125)18:18+4:299:45
28Aksel AndersenM65-4 (142)18:16+4:487:05
29Annette PetersenW60-2 (137)18:21+4:538:03
34Lars OlsenM65-1 (132)22:10+8:388:36
40Volker NaulinM50-1 (131)19:12+4:236:00
44Szabolcs OsvathM40-2 (105)22:32+7:326:07
51Jette Dina KreibergW60-2 (137)22:40+9:129:57
53Caroline van BronswijkW50-1 (121)31:31+16:3311:46
62Mogens BruunM70-5 (145)27:11+13:2311:56
68Jesper Allan JensenM50-3 (135)24:24+9:237:33
Susanne JensenW50-1 (121)mispunched
Ole BoggildM70-1 (142)did not start

OK Skaermen

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Mogens HansenM75-1 (131)13:32+1:257:37
41Ruth HansenW70-1 (134)21:31+8:4112:07
42Hakon MosbechM60-2 (135)19:29+4:446:39
43Soeren ChristensenM65-3 (133)20:21+6:447:49
59Peter NielsenM70-3 (142)26:14+12:4411:39
63Svend Erik JensenM70-5 (145)27:29+13:4112:04
Ulla HoogeW65-1 (137)mispunched

OK Snab

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ulrika Oernhagen JoergensenW50-3 (116)14:30+0:535:25
2Flemming JoergensenM50-1 (131)14:51+0:024:38
7Jesper Fenger GronM50-2 (131)15:59+1:264:52
15Kate NielsenW55-1 (139)16:44+2:246:54

OK Soro

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Mette FilskovW55-1 (139)15:50+1:306:31
28Anne Bloch FrandsenW50-3 (116)19:09+5:327:09
30Kenneth ThomsenM35-2 (84)20:12+4:195:10
37Merete KleistW50-3 (116)20:36+6:597:42
40Berit AhlmannW45-2 (96)23:44+8:348:11
61Jens FrandsenM50-3 (135)23:05+8:047:09

OK Syd

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Joern H KlausenM65-1 (132)19:02+5:307:23
23Karsten JohnkM55-4 (135)17:35+3:195:43
37Rasmus EjlersenM35-1 (90)22:34+6:365:49
43Hanne LjungbergW60-3 (137)18:25+5:278:22

OK Vendelboerne

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Peter ArildsenM85-1 (66)20:00+6:3613:47
9Finn Horup NielsenM70-3 (142)16:00+2:307:06
16Vivi ArildsenW80-1 (89)20:14+5:4713:57
17Lisbet NielsenW65-1 (137)16:44+4:408:15
35Allan ReicheM40-1 (105)21:08+5:555:45

OK Vinderoed 92

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Morten NeregaardM50-1 (131)20:38+5:496:26

PI Copenhagen

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Peter SorensenM65-4 (142)14:33+1:055:39
14Jorn LindM60-4 (122)16:42+2:425:48
17Camilla Rath NielsenW45-1 (99)17:07+3:566:10
23Breum RitaW55-3 (143)17:41+4:397:08
31Bruno StubM60-5 (122)18:44+4:026:27
34Carsten MortensenM35-2 (84)21:41+5:485:33
47Karsten JorgensenM55-2 (142)22:15+6:587:14
Jacob Spange MortensenM40-1 (105)did not start
Henrik WibergM60-1 (130)did not start

Rold Skov OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Elizabeth BorchorstW65-3 (137)16:23+3:127:59
56Helge Soegaard JensenM60-1 (130)35:42+21:1612:51
57Ole JensenM75-1 (131)21:47+9:4012:16

Silkeborg OK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Heidi Hinge KrogsgaardW45-1 (99)15:25+2:145:33
8Poul NohrM75-1 (131)13:33+1:267:38
10Knud FjordvaldM65-3 (133)15:57+2:206:08
16Vibeke VogeliusW70-2 (131)16:31+4:338:48
20Keld Hinge KrogsgaardM45-2 (110)18:12+3:235:14
22Jorgen JorgensenM65-5 (135)17:03+3:366:33
38Anette PindW50-2 (122)20:47+6:217:46
41Susanne GasbjergW65-2 (135)21:23+7:5210:25
61Jens OzolM50-2 (131)21:44+7:116:38
64Knud VogeliusM70-4 (144)24:01+10:0110:40

St Binderup OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Per KorsbakM60-3 (123)18:19+4:056:18

Svendborg OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Torben KruseM65-4 (142)15:20+1:525:57
13Per Storm HansenM60-4 (122)16:26+2:265:42
42Sandra BlichfeldW35-1 (115)23:17+7:377:09
56Annette FaeringW60-1 (141)23:07+9:1110:16
57Uffe NielsenM45-3 (114)29:03+13:568:28

Tisvilde Hegn OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Leif E LarsenM65-5 (135)13:275:10
1Keld JohnsenM65-4 (142)13:285:13
2Rune OlsenM40-1 (105)15:40+0:274:15
3Thomas Greve JensenM45-2 (110)15:39+0:504:30
14Klaus OlsenM70-2 (141)15:16+1:466:51
16Birgit OlsenW65-1 (137)16:43+4:398:15
21Preben JorgensenM45-1 (111)18:02+2:085:15

Viborg OK

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Jess RasmussenM60-2 (135)15:02+0:175:08
16Pia GadeW65-2 (135)17:38+4:078:36
21Stig BarrettM60-3 (123)17:50+3:366:08
32Anders ByrdalM35-2 (84)20:58+5:055:22
34Lene Stick NielsenW50-1 (121)20:10+5:127:32
35Jakob GadeM35-1 (90)21:50+5:525:38
35Lennart Bo KristiansenM55-3 (137)19:50+3:536:26
36Kristine BaagoeW35-1 (115)20:43+5:036:22
40Rasmus Kammer Bach SkovsgaardM35-2 (84)24:19+8:266:14
45Helle NikkelW50-3 (116)23:09+9:328:39
49Svend Erik SkovsgaardM60-5 (122)25:53+11:118:55
52Birgitte BachW55-3 (143)22:27+9:259:04
54Allan BaagoeM50-2 (131)20:51+6:186:21
Keld GadeM65-1 (132)mispunched
Lene Bejer DamgaardW50-1 (121)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org