International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W65-3

2 050 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Eva TykessonRavetofta OKSweden13:11
2Ingrid E StromRonneby OKSweden13:18+0:07
3Monica RoelingKOVZNetherlands13:40+0:29
4Lena SoderbergOK SkogsfalkenSweden14:11+1:00
5Linda VerdeIF SturlaNorway14:29+1:18
6Margareta JohanssonHalmstad OKSweden14:33+1:22
7Lena NorrmanIS KullenSweden14:39+1:28
8Alison RadfordBendigo OrienteersAustralia14:40+1:29
9Irina StepanovaRus veteranRussian Federation14:56+1:45
10Berit HegdalBergens TFNorway15:01+1:50
11Hely SalmenojaHirvensalon HeittoFinland15:04+1:53
12Janice NisbetEdinburgh Southern Orienteering ClubGreat Britain15:43+2:32
13Christina HjertsonOK LinneSweden15:57+2:46
14Laimute KeinieneDevyni OSKLithuania16:10+2:59
15Paivi AhonenKarkkiRastiFinland16:12+3:01
16Kirsti LaukkanenHameenlinnan TarmoFinland16:18+3:07
17Elizabeth BorchorstRold Skov OKDenmark16:23+3:12
18Ulla GummesonVasby OKSweden16:34+3:23
19Svatava NovakovaTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic16:37+3:26
20Kaija TurkuHelsingin SuunnistajatFinland16:38+3:27
21Inger GlansOK TorfinnSweden16:56+3:45
22Miriam RosenSROCGreat Britain17:04+3:53
23Janet TrysonEmpire Orienteering ClubUnited States17:10+3:59
24Jitka StablovaHana OrienteeringCzech Republic17:21+4:10
25Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland17:25+4:14
26Leili PransOK IlvesEstonia17:34+4:23
27Esther MuggliOLG KakowaSwitzerland17:37+4:26
28Anneli BergstromEspoon SuuntaFinland17:42+4:31
29Jean FitzgeraldSaxons Orienteering ClubGreat Britain17:55+4:44
30Leena SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinland17:59+4:48
31Astrid OrmbergFana ILNorway18:04+4:53
32Jean PayneDeeside Orienteering ClubGreat Britain18:06+4:55
33Eva BlomstromIK SternSweden18:16+5:05
33Valentina SchleeOLV SteinbergGermany18:16+5:05
35Marianne GrafOLG PfaeffikonSwitzerland18:17+5:06
36Tatiana ShevchenkoAzimutRussian Federation18:20+5:09
37Kersti MardisteHarju KEK RSKEstonia18:33+5:22
38Anne LundmarkJarfalla OKSweden18:34+5:23
39Rosmarie ZinggULUS REISEWELTSwitzerland18:44+5:33
39Eva NordahlOK Pan KristianstadSweden18:44+5:33
41Anne MaySouth London OrienteersGreat Britain18:50+5:39
42Ursula WyssSwiss O ToursSwitzerland19:19+6:08
43Marie Jose BergerTOUT AZIMUT FAMECKFrance19:21+6:10
44Lone BartnikIK Grane Arendal OrienteringDenmark19:30+6:19
45Kristina WaahlinVasteras SOKSweden19:52+6:41
46Lisbet HansenFSK OrienteringDenmark20:09+6:58
47Ljubica BacanacOK DIFSerbia20:19+7:08
48Heather ForrestSugar Loaf OKGreat Britain20:25+7:14
49Valentina VasilyevaLytkarinoRussian Federation20:27+7:16
50Kayoko SakaiInternational Orienteering FederationJapan20:32+7:21
51Elisabeth RoedAndebu ILNorway20:36+7:25
52Marja JuvonenRajakarjalan SuunnistajatFinland20:58+7:47
53Pamela KingDandenong Ranges OrienteeringAustralia21:39+8:28
54Gisela MuellerTV Diedenbergen 1886 eVGermany21:47+8:36
55Mare BeilmannOK LUSEstonia22:37+9:26
56Inger NergaardStokke ILNorway23:17+10:06
57Kari BergLarvik OKNorway23:19+10:08
58Tuulikki AsmundelaSuunta JyvaskylaFinland23:59+10:48
58Leena OjalaTurengin SarastusFinland23:59+10:48
60Anfiza KrazeDR KrastsLatvia24:13+11:02
61Marie Louice KarlssonNybro OKSweden25:03+11:52
62Valentyna KoshovaEnergodarUkraine25:16+12:05
63Vera RebrovaMysl MoscowRussian Federation26:32+13:21
64Natalia RomanovaAzimutRussian Federation27:20+14:09
65Inger Marie JohanssonPorsgrunn OLNorway27:25+14:14
66Paula GustafssonHameenlinnan TarmoFinland27:47+14:36
67Wendy LynasOLG ZurichGreat Britain28:08+14:57
68Raija HaastoHirvensalon HeittoFinland29:33+16:22
69Aud KjemperudEiker olNorway30:03+16:52
70Elena OrlovaLOSIny53Russian Federation32:22+19:11
71Anitha K OlsenKolbotn og SkimtNorway32:56+19:45
71Lone ChristensenAarhus 1900 OrienteringDenmark32:56+19:45
73Marika PiltOK WestEstonia39:05+25:54
74Lilian EnlundOK BotniaFinland1:00:47+47:36
Kerstin PalmKjula IFSwedenmispunched
Aune HongistoLoimaan JankkoFinlandmispunched
Connie McNameeLagan Valley OrienteersIrelanddid not start
Lis KnudsenFaaborg OKDenmarkdid not start
Anne Marie TimenesHadeland OLNorwaydid not start
Glenys FergusonSROCGreat Britaindid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org