International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M35-2 | M40-1 | M40-2 | M45-1 | M45-2 | M45-3 | M50-1 | M50-2 | M50-3 | M50-4 | M55-1 | M55-2 | M55-3 | M55-4 | M60-1 | M60-2 | M60-3 | M60-4 | M60-5 | M65-1 | M65-2 | M65-3 | M65-4 | M65-5 | M70-1 | M70-2 | M70-3 | M70-4 | M70-5 | M70-6 | M75-1 | M75-2 | M75-3 | M75-4 | M80-1 | M80-2 | M85-1 | M90-1 | M95-1 | M100-1 | W35-1 | W40-1 | W40-2 | W45-1 | W45-2 | W50-1 | W50-2 | W50-3 | W55-1 | W55-2 | W55-3 | W60-1 | W60-2 | W60-3 | W60-4 | W65-1 | W65-2 | W65-3 | W65-4 | W70-1 | W70-2 | W70-3 | W75-1 | W75-2 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | M35A | M35B | M40A | M40B | M45A | M45B | M50A | M50B | M50C | M55A | M55B | M55C | M55D | M60A | M60B | M60C | M60D | M60E | M65A | M65B | M65C | M65D | M65E | M70A | M70B | M70C | M70D | M70E | M75A | M75B | M75C | M80A | M80B | M85A | M85B | M90A | M95A | M100A | W35A | W35B | W40A | W40B | W45A | W45B | W50A | W50B | W50C | W55A | W55B | W55C | W60A | W60B | W60C | W65A | W65B | W65C | W70A | W70B | W70C | W75A | W75B | W80A | W80B | W85A | W90A

W35-1

3 250 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Rebecka LindbergOK RoslagenSweden15:40
2Samantha SaegerOK LinneUnited States15:48+0:08
3Laura GoySugar Loaf OKGreat Britain16:01+0:21
3Katarina LamiovaATU KosiceSlovakia16:01+0:21
5AnneMari LeskinenLynxFinland16:13+0:33
6Liudmila SkinderBelarusBelarus16:41+1:01
7Mia TainiJamsan Retki VeikotFinland16:49+1:09
8Emelie EklofLunds OKSweden16:51+1:11
9Maria AnderssonKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden16:57+1:17
10Tiina VaereSomeron EsaFinland16:58+1:18
11Daria PolekshanovaNemiga NordBelarus17:16+1:36
12Rie Stenhoj Baun McGrailOK Pan AarhusDenmark17:25+1:45
13Briohny SeamanWagga and Riverina OccasionalAustralia17:29+1:49
14Veera KiuruRajakarjalan SuunnistajatFinland17:36+1:56
15Pernille Ibsen LervagVelledalen ILNorway17:42+2:02
16Cristina LuisNydalens SKUnited States17:44+2:04
17Kati KorhonenSuunta JyvaskylaFinland17:49+2:09
18Anna OjapaloLynxFinland18:02+2:22
18Julia BolshakovaLegendaRussian Federation18:02+2:22
20Yiching HuangMoxina OKChinese Taipei18:03+2:23
21Tiina KarvonenSomeron EsaFinland18:12+2:32
22Heli NoponenAnttolan UrheilijatFinland18:25+2:45
23Astrid Elisabeth RiisHolbaek OKDenmark18:41+3:01
24Cristina Bertran PratUE VICSpain18:44+3:04
25Marianne HolmFarum OKDenmark18:45+3:05
26Malin FuhrNorbergs OKSweden19:06+3:26
27Jane BaldockSugar Loaf OKGreat Britain19:13+3:33
28Outi NieminenRajamaen RykmenttiFinland19:39+3:59
29Desire RexOK LandehofSweden19:40+4:00
30Irina WollmerstaedtIHW Alex BerlinGermany19:44+4:04
31Aitana Lertxundi ManterolaGOTSpain19:54+4:14
32Jennifer WargSkizunft WiesbadenGermany19:55+4:15
33Jenni CastrenRasti JyryFinland20:15+4:35
34Lieke van OpstalKOVZNetherlands20:26+4:46
35Johanna TormanenRajakarjalan SuunnistajatFinland20:39+4:59
36Kristine BaagoeViborg OKDenmark20:43+5:03
37Ellen BourgonjonTrolBelgium20:53+5:13
38Ruth ForrestSugar Loaf OKGreat Britain21:26+5:46
39Eeva Kuuri RiuttaNo club membershipFinland22:05+6:25
40Anu PietilanahoHiidenkiertajatFinland22:14+6:34
41Gyongyi SimonRomanian Orienteering FederationRomania22:26+6:46
42Sandra BlichfeldSvendborg OKDenmark23:17+7:37
43Zhukova AnnaYaroslavlRussian Federation23:34+7:54
44Maija KiljunenRajamaen RykmenttiFinland23:54+8:14
45Hana HrzinovaSKOB OstrovCzech Republic24:55+9:15
46Maija AsmundelaKannuksen UraFinland25:05+9:25
47Triinu VaikmeriNo club membershipEstonia25:08+9:28
48Ruth LandriganBOKGreat Britain27:11+11:31
49Maria TaanilaKankaanpaan SuunnistajatFinland28:06+12:26
50Laura ClarkeBritish Army OCGreat Britain28:21+12:41
51Katja IivonenAsikkalan RaikasFinland28:43+13:03
52Myra McAdamRoxburgh ReiversGreat Britain34:44+19:04
Tereza Maria RushBOKGreat Britainmispunched
Tatjana LukosevicieneRudamina OKLithuaniadid not start
Tiina VilskaRajamaen RykmenttiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World