International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M70-5

2 275 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Martin WilsonBerkshire OrienteersGreat Britain13:48
2Antony RadfordBendigo OrienteersAustralia15:10+1:22
3Peep KoppelKooperaatorEstonia15:23+1:35
4Poul BobachAalborg OKDenmark15:30+1:42
5Willie OhlssonRavetofta OKSweden15:44+1:56
6Ross BarrGaringal OrienteersNew Zealand15:51+2:03
7Hans Goesta BernhardMariestads FKSweden16:02+2:14
8Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland16:10+2:22
9Pentti HiirijokiSuunta SepotFinland16:29+2:41
10Tom WahlgrenSarpsborg OLNorway16:52+3:04
11Stefan G LarssonOK NjudungSweden16:55+3:07
12Erkki KallioLoimaan JankkoFinland16:56+3:08
12Peter CareyOctavian DroobersGreat Britain16:56+3:08
14Olavi LukkarinenSK PohjantahtiFinland16:57+3:09
15Kalle JohanssonOK SkogshjortarnaSweden16:58+3:10
16Aake PerssonHjarnarps GH OLSweden17:02+3:14
17Karsten FunderFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:03+3:15
18Sol MichelOPA MontignyFrance17:15+3:27
19Dagfinn HoleBergens TFNorway17:20+3:32
20Ales ChmelikHana OrienteeringCzech Republic17:21+3:33
21Frants NielsenHerning OKDenmark17:37+3:49
22Svein GlendrangeStavanger OrienteringsklubbNorway17:42+3:54
23Chris RostronManchester and District Orienteering ClubGreat Britain17:47+3:59
24Ernst TrunzOL AmriswilSwitzerland17:49+4:01
25Derek GaleDerwent Valley OrienteersGreat Britain18:02+4:14
26Geoffrey HensmanForth Valley OrienteersGreat Britain18:05+4:17
27Roland NilssonSOK ViljanSweden18:35+4:47
28Sven Olof PetterssonMullsjo SOKSweden18:37+4:49
29Mats KlingvallUmea OKSweden18:45+4:57
30Hans Lars StordalTonsberg og omegn OLNorway18:46+4:58
31Pertti MattilaHelsingin SuunnistajatFinland18:47+4:59
32Nils Olav VennevikFreidigNorway18:57+5:09
33Pentti ReinikainenRasti JyryFinland19:04+5:16
34Kari LoyttyjaarviRasti JyryFinland19:08+5:20
35Keith SykesEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain19:19+5:31
36Jan KristoffersenBallerup OKDenmark19:30+5:42
37Eric TenlandStigmannen Karlshamns OKSweden20:08+6:20
38Jan FisakMLOK Marianske LazneCzech Republic20:14+6:26
39Gunnar AnderssonIK VistaSweden20:17+6:29
40Rolf KarsetSteinkjer OKNorway20:29+6:41
41Kent JohanssonOrkelljunga FKSweden21:01+7:13
42Mati PoomOK TONEstonia21:17+7:29
43Colin DrurySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain21:51+8:03
44Markku VirtanenEspoon AkillesFinland21:58+8:10
45Knut WikstromRingsaker OKNorway22:05+8:17
46Terje MalmHamar OKNorway22:19+8:31
47Leonid RaznitcynRus veteranRussian Federation22:26+8:38
48Christer GronbladHarlovs IFSweden22:30+8:42
49Bengt Olof JohanssonStangenas AISSweden23:14+9:26
50Goran AnderssonEnebybergs IFSweden23:18+9:30
51Ruud SchonewilleKOVZNetherlands23:20+9:32
52Sonny AnderssonIK HakarpspojkarnaSweden23:31+9:43
53Christer NymanIK FalkenFinland23:41+9:53
54Per DalheimKonnerud ILNorway24:04+10:16
55Jan Ulf KarlssonMalilla OKSweden24:40+10:52
56Kalman GancsWithout clubHungary24:59+11:11
57Pentti HirvonenTurun MetsankavijatFinland25:20+11:32
58Sergey ChizhikovMysl MoscowRussian Federation25:21+11:33
59Erling SamuelssonOK Vilse 87Sweden26:11+12:23
60Jos HoubenKOLBelgium26:40+12:52
61Hans SchacherOLV LuzernSwitzerland26:50+13:02
62Mogens BruunOK RoskildeDenmark27:11+13:23
63Svend Erik JensenOK SkaermenDenmark27:29+13:41
64John Birger SkansenRudsbygd ILNorway27:30+13:42
64Rolf HagmanKolbotn og SkimtNorway27:30+13:42
66Vlada ZelenySK Praga PrahaCzech Republic28:04+14:16
67Ossi PaukkunenRajakarjalan SuunnistajatFinland28:35+14:47
68Rich GaylordChicago Area Orienteering ClubUnited States28:50+15:02
69Philipp HugueninOLG KakowaSwitzerland29:54+16:06
70Kristian MidthjellVerdal OKNorway30:18+16:30
71Ilkka VuorinenRasti PiikkioFinland31:57+18:09
72Hardy PaulssonUmea OKSweden32:15+18:27
73Oern MidttunBergens TFNorway34:55+21:07
Kneisl VinzenzOL BruttenSwitzerlandmispunched
Oswald Van BockstalKOVZBelgiummispunched
Hiroshi YamamotoES Kanto ClubJapanmispunched
Paul Martin BergRudsbygd ILNorwaymispunched
Sergey BortnovskiyMysl MoscowRussian Federationdid not start
Bo SundqvistOckelbo OKSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org