International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M35-1

3 875 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tomas HendrickxKOLBelgium15:584:07
2Roman RyapolovIFK Moras OKRussian Federation16:14+0:164:11
3Ondrej PijakKOBRA BratislavaSlovakia16:20+0:224:12
4Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland16:22+0:244:13
5Vladyslav LaskarzhevskyNash KlubUkraine16:46+0:484:19
6Dmitry KrapivkoKronanBelarus17:07+1:094:25
7Daniel ZwikerOLG GalgenenSwitzerland17:44+1:464:34
8Will HensmanForth Valley OrienteersGreat Britain18:03+2:054:39
9Felix AlnervikHelsingborgs SOKSweden18:18+2:204:43
10Dmitrii SnetkovORIENTATORRussian Federation18:23+2:254:44
11Agris PeipinsMeridians OKLatvia18:27+2:294:45
12Dmitry ParkhutYaroslavlRussian Federation18:35+2:374:47
12Jose Manuel Garcia CrespoCOMASpain18:35+2:374:47
14Petri PaukkunenMS ParmaFinland18:38+2:404:48
15Jiri OtrusinaSK SKI OB SternberkCzech Republic19:08+3:104:56
15Kostiantyn MajasowSlask WroclawUkraine19:08+3:104:56
17Donatas KontautasOK MossLithuania19:30+3:325:01
17Bjarke RefslundOK Pan AarhusDenmark19:30+3:325:01
19Pierre ScioraCS PertuisFrance19:35+3:375:03
20Duncan GrassieSouth London OrienteersGreat Britain19:39+3:415:04
21Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermany19:51+3:535:07
22Tomas MatrasOOB SK ChrastCzech Republic19:54+3:565:08
22Siegfried BakelantshamokBelgium19:54+3:565:08
24Carlos RolMalarrutaSpain20:11+4:135:12
25Erik Rytter JakobsenOK MossNorway20:20+4:225:14
26Mantas MendeleviciusOK TakasLithuania20:25+4:275:16
27Sergei MorozovRus veteranRussian Federation20:37+4:395:19
28Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation20:41+4:435:20
29Pawel GolinowskiAzymut MochyPoland20:55+4:575:23
30Piotr KukhtoBaklanBelarus20:59+5:015:24
31Ronny KruegerBerliner TurnerschaftGermany21:09+5:115:27
32Emanuel StridMalmo OKSweden21:14+5:165:28
33Rasmus Kluver JensenKnipseKineserensKnaegteDenmark21:41+5:435:35
34Magnus LindeSkaneslattens OLSweden21:44+5:465:36
35Jakob GadeViborg OKDenmark21:50+5:525:38
36David AndreGoteborg Majorna OKSweden21:56+5:585:39
37Rasmus EjlersenOK SydDenmark22:34+6:365:49
38Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinland22:51+6:535:53
39Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinland23:03+7:055:56
40Grant ClarkeBritish Army OCGreat Britain23:10+7:125:58
41Erik KjellgrenNAIS orienteringsklubbSweden23:18+7:206:00
42Matias TormanenRajakarjalan SuunnistajatFinland24:49+8:516:24
43Nuno RebeloOri-EstarrejaPortugal25:17+9:196:31
44Karl UtterbackMalmo OKSweden26:00+10:026:42
45Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland56:26+40:2814:33
Jonathan GunnarssonMalmo OKSwedenmispunched
Rain JaaksooOK Polva KobrasEstoniadid not start

M35-2

3 900 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Agnius CiapasOK ArboroLithuania15:534:04
2Joost TalloenOmegaBelgium15:55+0:024:04
3Sergei BorovkovNovorossyiskRussian Federation16:00+0:074:06
3Sergiy MukhidinovFriuli MTB e Orienteering ASDUkraine16:00+0:074:06
5Aleksi LeskinenLynxFinland16:17+0:244:10
6Sergei MerentsovOrien DriveRussian Federation16:24+0:314:12
7Aleksandr SimanovTeam SpiritRussian Federation16:36+0:434:15
8Pavel KraskoKamvol SKBelarus16:37+0:444:15
9Jaroslav TomesOOB KotlarkaCzech Republic16:56+1:034:20
10Gabriel BengtssonStigmannen Karlshamns OKSweden16:59+1:064:21
11Mattias JohanssonKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden17:25+1:324:27
12Bjorn KarlssonHalmstad OKSweden17:28+1:354:28
13Benoit SolAS IGNFrance17:32+1:394:29
14Patrik JohanssonHelsingborgs SOKSweden17:45+1:524:33
14Dima VorobyovKamvol SKBelarus17:45+1:524:33
16Denis VoitovSmolOrientRussian Federation17:50+1:574:34
17Tomasz TkaczukUKS Azymut PabianicePoland17:59+2:064:36
18Anton VernicheskoNo club membershipRussian Federation18:01+2:084:37
19Wojciech WiktorGoteborg Majorna OKPoland18:04+2:114:37
20VilleVeikko NurminenSuosmeren SalpaFinland18:07+2:144:38
21Mikael LofvingTibro OKSweden18:18+2:254:41
22Kalle LaineKauhajoen KarhuFinland18:21+2:284:42
23Mairo KirssKooperaatorEstonia18:34+2:414:45
24Vaclav BaduraTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic18:40+2:474:47
25Matts TenlandAndrarums IFSweden19:14+3:214:55
26Markus UhrOLG PfaeffikonSwitzerland19:24+3:314:58
26Ibon Goikoetxea RetegiGOTSpain19:24+3:314:58
28Ville ForsstromOK RASEBORGFinland19:49+3:565:04
29Oleh KyshchenkoOC MASTERUkraine20:08+4:155:09
30Kenneth ThomsenOK SoroDenmark20:12+4:195:10
31Petar DelicOK MaksimirCroatia20:40+4:475:17
32Anders ByrdalViborg OKDenmark20:58+5:055:22
33Olli KaraTurun SuunnistajatFinland21:32+5:395:31
34Carsten MortensenPI CopenhagenDenmark21:41+5:485:33
35Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong22:20+6:275:43
36Mathieu ChalopinCS PertuisFrance22:37+6:445:47
37Stephan HaeneltIHW Alex BerlinGermany23:11+7:185:56
38Simon BranfordWimborne OrienteersGreat Britain23:38+7:456:03
39Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany24:07+8:146:11
40Rasmus Kammer Bach SkovsgaardViborg OKDenmark24:19+8:266:14
Dan CoxBritish Army OCGreat Britaindid not start
Lars BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start

M40-1

3 675 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Petteri MuukkonenOK TrianFinland15:134:08
2Rune OlsenTisvilde Hegn OKDenmark15:40+0:274:15
3Heikki ToivioAngelniemen AnkkuriFinland15:57+0:444:20
4Anthony SquireNottinghamshire Orienteering ClubGreat Britain16:16+1:034:25
5Markus SaloPunkalaitumen KuntoFinland16:19+1:064:26
6Daniel BrohedeOK TyrSweden16:20+1:074:26
7Ross McLennanForth Valley OrienteersGreat Britain16:30+1:174:29
8Zoltan MolnarVESZPREMI HONVED SEHungary16:35+1:224:30
9Saku AsikainenHiisirastiFinland16:50+1:374:34
10Michel BastinARDOCBelgium16:57+1:444:36
10Karol GmurSlask WroclawPoland16:57+1:444:36
12Per HolmIFK Moras OKSweden17:05+1:524:38
13Roger GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain17:21+2:084:43
14Thies KnollBielefelder TGGermany17:38+2:254:47
15Paulius MarkovasOK PerkunasLithuania17:46+2:334:50
16Amund BeitnesOK 77Norway17:54+2:414:52
17Rafal WalickiAzymut MochyPoland17:58+2:454:53
18Linus KaisajunttiKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden18:04+2:514:54
19Oeyvind SteinbekkenOdal olNorway18:06+2:534:55
20Linus MalmstenMalmo OKSweden18:15+3:024:57
21Oleksandr MurzinOLC SiriusUkraine18:22+3:094:59
22Mikael NilssonLunds OKSweden18:31+3:185:02
23Peter SubaTabani Spartacus SKEHungary18:35+3:225:03
24Alexandr MarkovVologdaRussian Federation18:37+3:245:03
25Tomi LehmusvuoriLahden Suunnistajat 37Finland18:38+3:255:04
26Meelis MerenakkRAEEstonia18:47+3:345:06
27Patrik GunnarssonBig Foot OrienteersAustralia18:55+3:425:08
28Mathias PerssonHelsingborgs SOKSweden18:59+3:465:09
29David Veleda DiazCOCatalunyaSpain19:35+4:225:19
30Johan GustafsonLunds OKSweden19:58+4:455:25
31Andre SchoeneOL Team WehrsdorfGermany20:29+5:165:34
32Ivo MillerKooperaatorEstonia20:31+5:185:34
33Christian SchneebeliULUS REISEWELTSwitzerland20:32+5:195:35
34Tarmo KuubLSF Pronoking TeamEstonia20:46+5:335:39
35Allan ReicheOK VendelboerneDenmark21:08+5:555:45
36Ilya SamoshinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation21:39+6:265:53
37Dmitrii DegtiarevRus veteranRussian Federation21:53+6:405:57
38Sergei KuzmenkovSmolOrientRussian Federation21:55+6:425:57
39Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation22:18+7:056:04
40Gilson TomelinCOCIBrazil22:34+7:216:08
41Kwang Woo LeeGyeonggi Orienteering FederationKorea, Republic of22:39+7:266:09
42Craig AlexanderBritish Army OCGreat Britain22:47+7:346:11
42Hristo KaraivanovUzanaBulgaria22:47+7:346:11
44Radovan MartonKOB KysakSlovakia23:16+8:036:19
45Teemu PajulaPajulan rastiFinland24:32+9:196:40
46Volker WalterIHW Alex BerlinGermany24:49+9:366:45
47Sebastian BjoerklundIK FalkenFinland25:01+9:486:48
48Henrik SahlstromFrammestads IKSweden25:25+10:126:54
49Radim KlusacekOK JISKRA NOVY BORCzech Republic26:38+11:257:14
50Volker KochSkizunft WiesbadenGermany28:09+12:567:39
51Bart BroexArgusNetherlands32:40+17:278:53
Harri MakiOunasvaaran HiihtoseuraFinlanddid not start
Jacob Spange MortensenPI CopenhagenDenmarkdid not start
Coskun OzascilarISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeydid not start
Philipp HaiderWATAustriadid not start
Liutauras BileviciusOK LinneLithuaniadid not start
Stephane GallyBalise77Francedid not start

M40-2

3 675 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Roman EfimovMoscow regionRussian Federation15:004:04
2Vyacheslav MukhidinovFTOK ClassicUkraine16:05+1:054:22
3Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain16:25+1:254:28
4Andre LeumannOLG BaselSwitzerland17:10+2:104:40
5Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia17:17+2:174:42
6Soren JanssonIK FalkenFinland17:21+2:214:43
7Nicolas CorgnetClub MontsantFrance17:22+2:224:43
8Tapio PeraRajamaen RykmenttiFinland17:29+2:294:45
9Mikko VaisanenNo club membershipFinland17:44+2:444:49
10Joni HolmroosTurun NMKYFinland18:02+3:024:54
11Thomas RoskifteOK MossNorway18:19+3:194:59
12Christian EnbergLinkopings OKSweden18:24+3:245:00
13Martin GranqvistKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden18:28+3:285:01
14Jani KiuruRajakarjalan SuunnistajatFinland18:30+3:305:02
15Rogovskii EvgeniiYaroslavlRussian Federation18:39+3:395:04
16Mikko SipilaeKangasala SKFinland18:42+3:425:05
17Jens WaechterCorkOIreland18:43+3:435:05
18Tuomas JohanssonHelsingin SuunnistajatFinland18:48+3:485:06
19Oeyvind LoekenOK MossNorway18:51+3:515:07
20Claus BobachAalborg OKDenmark18:54+3:545:08
21Werner HalterArgusNetherlands18:58+3:585:09
22Ireneusz WalugaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland18:59+3:595:09
23Tuomas VainaKankaanpaan SuunnistajatFinland19:03+4:035:11
24Solovev AleksandrYaroslavlRussian Federation19:10+4:105:12
25Michel van DongenOLifantNetherlands19:25+4:255:17
25Frederik Grue SorensenOK RoskildeDenmark19:25+4:255:17
27Anatoliy TomarovskiyBelgorodskaja oblRussian Federation19:36+4:365:20
28Guido LengesFRSO BelgiumBelgium19:40+4:405:21
29Alexander LebedevBelie NochiRussian Federation19:53+4:535:24
30Aleksandr LopatinAraliaRussian Federation20:10+5:105:29
31Pauls PlataisOzonsLatvia20:13+5:135:30
32Daniel AxelssonMalilla OKSweden20:35+5:355:36
33Jonas NorenHelsingborgs SOKSweden20:39+5:395:37
34Jan Erik FredrikssonSalon ViestiFinland20:40+5:405:37
35Daniel PerssonRonneby OKSweden20:42+5:425:37
36Patrick HockARDOCBelgium20:45+5:455:38
37Stu EbbrellBritish Army OCGreat Britain20:59+5:595:42
38Edward LarssonIFK Moras OKSweden21:13+6:135:46
39Carsten RipkeLBV Phoenix LuebeckGermany21:15+6:155:46
40Leonhard OeschOLG BernSwitzerland21:22+6:225:48
41Maricel OlaruChicago Area Orienteering ClubUnited States21:25+6:255:49
42Finn SkouenborgOdense OrienteringsklubDenmark21:33+6:335:51
43Josep Maria Santiago GonzalezALIGOTSSpain22:20+7:206:04
44Szabolcs OsvathOK RoskildeHungary22:32+7:326:07
45Aleksei KomarovTallinEstonia22:36+7:366:08
46Martin SchoeneOL Team WehrsdorfGermany22:58+7:586:14
47Robert VlasimskyTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic23:10+8:106:18
48Roger EbertTSV JetzendorfGermany23:26+8:266:22
49Antonio Carlos SilvaCORDFBrazil23:38+8:386:25
50Sergei MuiznieksRSK JohvikasEstonia23:42+8:426:26
51Ali BasolISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey24:31+9:316:40
52Sven GoebelGymnasion OffenbachGermany26:17+11:177:09
53Greger BerglundKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden26:38+11:387:14
David EngstedtOK LinneSwedenmispunched
Joseph BurkheadRocky Mountain Orienteering ClubUnited Statesdid not start
Kiss DenesJMD JaszapatiHungarydid not start
Raimundas LukoseviciusRudamina OKLithuaniadid not start
Scott CraigBritish Army OCGreat Britaindid not start

M45-1

3 425 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland15:544:38
2Jonas EklundOK RodhenSweden15:55+0:014:38
3Johan PetterssonOK MotalaSweden16:01+0:074:40
4Morten FengerGronNo club membershipDenmark16:27+0:334:48
5Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland16:37+0:434:51
6Hendryk WetzelSV Robotron DresdenGermany16:38+0:444:51
7Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federation16:39+0:454:51
8Stroescu DanielCSO Valea PrahoveiRomania16:46+0:524:53
9Carsten JoergensenPeninsula and Plains OrienteersDenmark17:03+1:094:58
10Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain17:06+1:124:59
11Roland van LoonKOVZNetherlands17:09+1:155:00
12Joachim StamerMTK Bad HarzburgGermany17:10+1:165:00
13Joni KemppiEspoon SuuntaFinland17:16+1:225:02
14Antero PulliRajamaen RykmenttiFinland17:17+1:235:02
15Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland17:18+1:245:03
16Rolf WuestenhagenOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland17:37+1:435:08
17Kari SalonenHelsingin SuunnistajatFinland17:40+1:465:09
18Timofey SuratovSaint PetersburgRussian Federation17:41+1:475:09
19Arno SchneiderNo club membershipSwitzerland17:43+1:495:10
20Paul GebbettBristol Orienteering KlubGreat Britain17:50+1:565:12
21Jussi AumoKungalvs OKFinland18:02+2:085:15
21Preben JorgensenTisvilde Hegn OKDenmark18:02+2:085:15
23Andrei ZhukovMoscow Compass MPEIRussian Federation18:06+2:125:17
24Oystein OlsenNo club membershipNorway18:07+2:135:17
25Fredrik NystedtSkaneslattens OLSweden18:08+2:145:17
25Lars NielsenOK EsbjergDenmark18:08+2:145:17
27Gabriel GyselOLC KapreoloSwitzerland18:12+2:185:18
28Jussi VieroNo club membershipFinland18:14+2:205:19
29Risto KarjalainenLiperin Taimi SuunnistusFinland18:17+2:235:20
30Ola TovenKoping Kolsva OKSweden18:18+2:245:20
31Mykhaylo GutakClub UkraineUkraine18:24+2:305:22
32John SolbreckLanghundra IFSweden18:25+2:315:22
33Fredrik HugossonLunds OKSweden18:45+2:515:28
33Paavo RoigasNo club membershipEstonia18:45+2:515:28
35Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria18:56+3:025:31
36Vladimir GusiatnikovOrienteering CincinnatiUnited States19:20+3:265:38
36Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic19:20+3:265:38
38Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania19:25+3:315:40
39Anders SollienOL TotenTrollNorway19:29+3:355:41
40Dmitri ShvedSRDEstonia19:53+3:595:48
41Robert FredriksenNotodden OLNorway20:01+4:075:50
42Erik AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustria20:10+4:165:53
43Kimmo Olavi PutkinenRasti VihtiFinland20:18+4:245:55
44Espen JohnsenHedrum OLNorway20:36+4:426:00
45Jakob Qvortrup ChristensenOdense OrienteringsklubDenmark20:47+4:536:04
46Tomas JanderaINSCOMCzech Republic21:16+5:226:12
47RAIT LILLEHarju KEK RSKEstonia21:22+5:286:14
48Michael HockARDOCBelgium21:27+5:336:15
49Dave DorlingDartford Orienteering KlubbGreat Britain22:00+6:066:25
50Hans BirganderHelsingborgs SOKSweden23:29+7:356:51
51Sergey DesinovMysl MoscowRussian Federation25:40+9:467:29
52Oliver HillebrandtOLV UslarGermany26:14+10:207:39
53Niels ThingvadKoege OKDenmark29:27+13:338:35
54Jevgeni ShejanovSRDRussian Federation32:25+16:319:27
Gil RinatISR OC GalileeIsraelmispunched
Magnus JonassonMalmo OKSwedenmispunched
Robert OrehociOK BjelovarCroatiamispunched
Bouvier Williamcorreze course d orientationFrancedid not start
Chinchi HuangChinese Taipei Orienteering AssociationChinese Taipeidid not start
Po Lok ChauHong Kong Orienteering ClubHong Kongdid not start

M45-2

3 475 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Casper GidingKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden14:494:15
2Fabrice VannierCSLG MELUNFrance15:33+0:444:28
3Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark15:39+0:504:30
4Aleksei MorozovAMORRussian Federation16:07+1:184:38
5Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland16:22+1:334:42
6Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland16:27+1:384:44
7Francois LeonardBay Area Orienteering ClubUnited States16:42+1:534:48
8Michele RenASCO LuganoSwitzerland16:54+2:054:51
9Jozef ChupekHana OrienteeringSlovakia16:56+2:074:52
9Mikael PihlOK Pan KristianstadSweden16:56+2:074:52
11Sergei TikhonovRus veteranRussian Federation17:12+2:234:56
12Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden17:20+2:314:59
13Geir HoffIL TyrvingNorway17:27+2:385:01
14Lars Erik GjeinFossum IFNorway17:32+2:435:02
14Thierry BestelCOLEFrance17:32+2:435:02
16Andrea ChiodoniULUS REISEWELTSwitzerland17:54+3:055:09
17Mariusz PlesinskiAzymut MochyPoland18:00+3:115:10
18Janne PihlajaniemiVesaisen PojatFinland18:04+3:155:11
19Lars Olof BjorneldKalmar OKSweden18:07+3:185:12
20Keld Hinge KrogsgaardSilkeborg OKDenmark18:12+3:235:14
21Rolandas ZickisOK TakasLithuania18:28+3:395:18
22Christian StamerPreetzer TSVGermany18:32+3:435:20
23Oyvind StoksethHalden SKNorway18:35+3:465:20
24Carsten Gemmer HanghoejBallerup OKDenmark18:42+3:535:22
25Andrei PavlovEkaterinburgRussian Federation18:43+3:545:23
26Arne Kjell VikhagenGoteborg Majorna OKNorway18:51+4:025:25
27Tony UdrisSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain18:56+4:075:26
28Zdenko RohacATU KosiceSlovakia19:01+4:125:28
29Kevin SwinbourneBritish Army OCGreat Britain19:05+4:165:29
30Margus KlementsovSK MercuryEstonia19:08+4:195:30
31Christoph FreiOLG DachsenSwitzerland19:21+4:325:34
32Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden19:25+4:365:35
33William RexOK LandehofSweden19:41+4:525:39
34Tomislav KaniskiOK MaksimirCroatia19:53+5:045:43
35Petri RintalaTurun MetsankavijatFinland20:11+5:225:48
36Indrek ViikmaaOK WestEstonia21:09+6:206:05
37Gyorgy SchultheiszKFKI BUDAPESTHungary21:12+6:236:06
38Igors BogdanovsSRDLatvia21:19+6:306:08
39Robert KalcherHSV PinkafeldAustria22:27+7:386:27
40Yves De MitsTrolBelgium22:47+7:586:33
41Sander BlehnerOK WestEstonia23:00+8:116:37
42Nils HelmerssonHassleholms OKSweden23:19+8:306:42
43Dmitry CheremisinRus veteranRussian Federation23:48+8:596:50
44Jari KleemolaPerttelin PeikotFinland23:54+9:056:52
45Jens Christian LauersenOK GormDenmark24:09+9:206:56
46Andras SimonRomanian Orienteering FederationRomania24:42+9:537:06
47Marko LatvalaTuusulan Voima VeikotFinland25:22+10:337:17
48Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany25:39+10:507:22
49Jaroslav KasparKVS SumperkCzech Republic26:20+11:317:34
50Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania27:29+12:407:54
51Pavel RezacSlavia Liberec orienteeringCzech Republic30:05+15:168:39
Rauno RatilainenVehkalahden VeikotFinlandmispunched
Tommi MaasiltaSK RintteritFinlandmispunched
Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermanymispunched
Manuel Angel Paco FernandezALHAMA COYMSpaindid not start
Wolfgang WaldhaeuslOLC WienerwaldAustriadid not start
Odd Ivan LorentsenOK SilsandNorwaydid not start
Paul DorrittBritish Army OCGreat Britaindid not start

M45-3

3 425 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Matthias Niggliol norskaSwitzerland15:074:24
2Heiti HallikmaOK VoruEstonia15:33+0:264:32
3Per Markus JonssonKalmar OKSweden15:57+0:504:39
4Martin BobergIF RigorSweden16:00+0:534:40
5Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland16:12+1:054:43
6Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland16:24+1:174:47
7Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain16:26+1:194:47
8Guntars MankusSaldus OKLatvia16:33+1:264:49
9Tero HeikkilaPaimion RastiFinland16:35+1:284:50
10Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland16:50+1:434:54
11Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland17:07+2:004:59
12Torgny LindstromRonneby OKSweden17:14+2:075:01
13Andreas EklundGoteborg Majorna OKSweden17:21+2:145:03
14Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation17:32+2:255:07
15Allan SoegaardOK RoskildeDenmark17:37+2:305:08
16Tonu IllaruPerakylan PonnistusEstonia17:42+2:355:10
17Janne HartmanVaajakosken TeraFinland17:54+2:475:13
18Antonio Garcia GuerreroCOMASpain17:59+2:525:15
19Dieter LuescherOLK ArgusSwitzerland18:03+2:565:16
20Filip SjoforsOK AlmeSweden18:07+3:005:17
21Tomas VensrydEslovs FKSweden18:11+3:045:18
22Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia18:14+3:075:19
23Henry JobstKaulsdorfer OLVGermany18:19+3:125:20
24Jens SorvikLunds OKSweden18:23+3:165:22
25Boris Kastner JirkaNaturfreunde WienAustria18:25+3:185:22
26Tomasz MichalakUNTS WarszawaPoland18:26+3:195:22
27Henning Bratland CarlsenNo club membershipNorway18:31+3:245:24
27Vadim MarchenkoNo club membershipRussian Federation18:31+3:245:24
29Remigijus MasilionisOK FORTUNALithuania18:35+3:285:25
30Timo KoskiKooveeFinland18:45+3:385:28
31Brad ConnorForth Valley OrienteersGreat Britain18:56+3:495:31
32Blair TrewinYarra Valley Orienteering ClubAustralia19:04+3:575:34
33Yuri LukashovBelgorodskaja oblRussian Federation19:08+4:015:35
34Truls KvaaseBaekkelagets SKNorway19:15+4:085:37
35Soeren Albaek JensenAmager OKDenmark19:19+4:125:38
35Martin SmolkaSK SKI OB SternberkCzech Republic19:19+4:125:38
37Marko OrellTurun MetsankavijatFinland19:31+4:245:41
38Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation19:32+4:255:42
39Udo LangeIHW Alex BerlinGermany19:33+4:265:42
39Martin MarksteinerWATAustria19:33+4:265:42
41Danny OCallaghanAustin Orienteering ClubIreland19:41+4:345:44
42Jules FrickerOLK ArgusSwitzerland19:49+4:425:47
43Mirko HoppeUSV JenaGermany20:20+5:135:56
44Samuli SeppalaTuusulan Voima VeikotFinland20:21+5:145:56
45Jeremy ColganHudson Valley OrienteeringUnited States20:24+5:175:57
46Kaido NurjaOK NommeEstonia20:47+5:406:04
47Christian OlsenAmager OKDenmark21:01+5:546:08
48Sergei KhvastovskiiSmolOrientRussian Federation21:03+5:566:08
49Thorbjorn VaerpKristiansand OKNorway21:48+6:416:21
50Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland21:51+6:446:22
51Alfredo FolettiCO Aget LuganoSwitzerland23:35+8:286:53
52Mukremin Guven SolmazISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey25:37+10:307:28
53Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation26:05+10:587:36
54Vasiliy DesinovMysl MoscowRussian Federation26:06+10:597:37
55Xiaoping TanLearnjoy SportsChina26:57+11:507:52
56Jiri SilnousekSK SKI OB SternberkCzech Republic28:52+13:458:25
57Uffe NielsenSvendborg OKDenmark29:03+13:568:28
58Milan NechutaUNITOP ZdarCzech Republic32:25+17:189:27
59Jens Kristian EllingsenIl GneistNorway46:33+31:2613:35
Colin DutkiewiczSouth London OrienteersGreat Britaindid not start

M50-1

3 200 m, 71 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinland14:494:37
2Flemming JoergensenOK SnabDenmark14:51+0:024:38
3Matti VainionpaaRasti KurikkaFinland15:02+0:134:41
4Per JanssonOK DjerfSweden15:09+0:204:44
5Piotr CychWKS Slask WroclawPoland15:12+0:234:45
6Ossi HeikkilaSuunta JyvaskylaFinland15:22+0:334:48
7Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation15:41+0:524:54
8Conny ForsbergLanghundra IFSweden15:43+0:544:54
9Ramunas CasasOK PerkunasLithuania15:46+0:574:55
10Martin SchaffnerSwiss O ToursSwitzerland15:52+1:034:57
11Gabor PavlovicsPVSKHungary15:57+1:084:59
12Emanuel BraunHSV OL Wiener NeustadtAustria16:09+1:205:02
13Dirk GoossensBelgiumBelgium16:18+1:295:05
13Andrei NikitinSRDEstonia16:18+1:295:05
15Arne DybdahlLillomarka OLNorway16:22+1:335:06
15Stale SonsterudbratenRaumar OrienteringNorway16:22+1:335:06
17Sigmund VisterNo club membershipNorway16:29+1:405:09
18Joachim FribergIF HagenSweden16:36+1:475:11
19Alex OttesenBallerup OKDenmark16:37+1:485:11
20Heikki GrekelaSK PohjantahtiFinland17:04+2:155:20
21Ola HultinOK RoslagenSweden17:09+2:205:21
22Jan Tore HenriksenNydalens SKNorway17:10+2:215:21
23Markus HitzSwiss O ToursSwitzerland17:19+2:305:24
24Anders EricssonLunds OKSweden17:29+2:405:27
25Mika RautioAnttolan UrheilijatFinland17:30+2:415:28
26Oyvind SchjelderupWing OKNorway17:32+2:435:28
27Brendan BollandNo club membershipGreat Britain17:34+2:455:29
28Lars KarlssonValbo AIFSweden17:52+3:035:35
29Nick LightfootAAOCGreat Britain17:54+3:055:35
30Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain18:17+3:285:42
31Vladimir SoldanHana OrienteeringCzech Republic18:19+3:305:43
32Ulo ViruSK Aasa 5Estonia18:25+3:365:45
33Peter ZetterstromSoders-TyresoSweden18:38+3:495:49
34Harald Lipphart KirchmeirHSV OL Wiener NeustadtAustria18:46+3:575:51
35Kaj FredrikssonSK PohjantahtiFinland18:51+4:025:53
36Jesper JohanssonLinkopings OKSweden18:53+4:045:54
37Anders PetterssonKarlskrona SOKSweden18:56+4:075:55
38Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation18:59+4:105:55
39Isaac WongHKAYPHong Kong19:03+4:145:57
40Volker NaulinOK RoskildeGermany19:12+4:236:00
41Hallvard KorenOK MossNorway19:31+4:426:05
42Alain RoulleauxCOLEFrance19:43+4:546:09
43Dag Terje RoeenSamnangerNorway19:49+5:006:11
44Per Eg PedersenKolding OKDenmark19:55+5:066:13
45Petr BilyHana OrienteeringCzech Republic20:02+5:136:15
46Doug FlintForth Valley OrienteersGreat Britain20:09+5:206:17
47Steve DempseyAAOCGreat Britain20:16+5:276:20
48Morten NeregaardOK Vinderoed 92Denmark20:38+5:496:26
49Michael WarltersUringa OrienteersAustralia21:44+6:556:47
50Viorel MicleaCS Metropolitan BucurestiRomania21:46+6:576:48
51So Byung JoGyeonggi Orienteering FederationKorea, Republic of21:50+7:016:49
52Erkki HaavistoTurun SuunnistajatFinland21:59+7:106:52
53Niels TormKoege OKDenmark22:00+7:116:52
54Sven HockebornSSV Planeta RadebeulGermany22:09+7:206:55
55Per Olof ClaessonTenhults SOKSweden22:29+7:407:01
56Rui AlmeidaAFAPPortugal22:39+7:507:04
57Konstantin PigarevMile Sport SPbRussian Federation22:53+8:047:09
58Jari LassilaTuusulan Voima VeikotFinland23:04+8:157:12
59Peter DyrstingFIF Hilleroed OrienteringDenmark23:07+8:187:13
60Ercument UstaISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey23:19+8:307:17
61Mauro FerrariCO Aget LuganoSwitzerland24:18+9:297:35
62Unto KorhonenRajakarjalan SuunnistajatFinland24:40+9:517:42
63Timo RokkaLounais Hameen RastiFinland25:11+10:227:52
64Kasperi LaunisRaisu LumousFinland26:28+11:398:16
65Laurence SnowdenSouth Wales Orienteering ClubGreat Britain26:29+11:408:16
66Cezar Mario RechRumos e RotasBrazil27:22+12:338:33
67Henrik PetersenBallerup OKDenmark31:12+16:239:45
Kari MattilaRasTiimiFinlandmispunched
Marko RutiHauhon SisuFinlandmispunched
Uwe BrettschneiderKaulsdorfer OLVGermanymispunched
Vassil StoyanovMurgash 77Bulgariamispunched
Valerio CasanovaOLG RegensburgItalydid not start
Ole HansenHSOKDenmarkdid not start
Christian GrotnesIL TyrvingNorwaydid not start
Rafael ArranzRumboSpaindid not start
Martin NolteOSC HamburgGermanydid not start
Tore Goerbitz JuvikIL GularNorwaydid not start
Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Janne ViljamaaNAVIFinlanddid not start
Dwayne SmithAucklandNew Zealanddid not start

M50-2

3 275 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Raik ZschaeckelIHW Alex BerlinGermany14:334:26
2Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermany14:34+0:014:26
3Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany14:56+0:234:33
4Jesper Hansson LagerbergOK SodertornSweden15:03+0:304:35
5Domenico LeporiCARE VeveySwitzerland15:45+1:124:48
6Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain15:57+1:244:52
7Ferri GassnerNaturfreunde WienAustria15:59+1:264:52
7Jesper Fenger GronOK SnabDenmark15:59+1:264:52
9Mika MannervesiPaimion RastiFinland16:05+1:324:54
10Svein NygaardLillomarka OLNorway16:07+1:344:55
11Joao Pedro ValenteCPOCPortugal16:10+1:374:56
12Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain16:12+1:394:56
13Simo SukselainenLynxFinland16:15+1:424:57
14Arild AndresenFossum IFNorway16:18+1:454:58
15Eddie WymerBalise 25France16:20+1:474:59
16Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federation16:28+1:555:01
17Pawel MoszkowiczWKS WawelPoland16:30+1:575:02
18Ali MattolaNo club membershipFinland16:44+2:115:06
19Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland17:02+2:295:12
20Kari JussilaTampereen PyrintoFinland17:03+2:305:12
21Christian HarmsWOLF HalternGermany17:10+2:375:14
22Juha KauriaOlavin RastiFinland17:11+2:385:14
23Claus Gron LyngbyOK GormDenmark17:18+2:455:16
24Per Arne AadlandSamnangerNorway17:21+2:485:17
24Tomasz PryjmaUNTS WarszawaPoland17:21+2:485:17
26Tony BurtonMole ValleyGreat Britain17:26+2:535:19
27Anders HolmqvistSnattringe SKSweden17:33+3:005:21
28Alan HicklingSaxons Orienteering ClubGreat Britain17:57+3:245:28
28Kjell EinarssonOK SkogshjortarnaSweden17:57+3:245:28
30Jon SkriubakkenPorsgrunn OLNorway18:16+3:435:34
31Lars GunnarssonMalungs OK SkogsmardarnaSweden18:20+3:475:35
32Goran HellgrenOK SodertornSweden18:22+3:495:36
33Marius CurcaCSU BrasovRomania18:29+3:565:38
34AriPekka KoivistoHelsingin SuunnistajatFinland18:34+4:015:40
35Valer FrankoKOB KysakSlovakia18:35+4:025:40
36Seppo KonttajarviVesaisen PojatFinland18:38+4:055:41
37Espen Fyhn NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway18:46+4:135:43
38Philip PaetzoldOLG BernSwitzerland19:05+4:325:49
39Vladislav SiialskiiMysl MoscowRussian Federation19:08+4:355:50
40Per Ivar SveheimOdal olNorway19:20+4:475:54
41Serge BaertFRSO BelgiumBelgium19:23+4:505:55
42Matt WhiteAAOCGreat Britain19:24+4:515:55
43Roland ReisenbergerOrienteering KlosterneuburgAustria19:29+4:565:56
44Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation19:35+5:025:58
45Vesa KetomaaAsikkalan RaikasFinland19:46+5:136:02
46Juha NappuTurun NMKYFinland19:48+5:156:02
47Jesus HervasCDCEBESpain19:59+5:266:06
48Vesa HalonenSK PohjantahtiFinland20:04+5:316:07
49Juha KuuluvainenEspoon SuuntaFinland20:08+5:356:08
50Toshiyuki AokiNerima OLCJapan20:24+5:516:13
51Steven LambertO 63 VordingborgGreat Britain20:27+5:546:14
52Anders KnudsenHerlufsholm OKDenmark20:28+5:556:14
53Jan GatevoldPorsgrunn OLNorway20:32+5:596:16
54Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway20:51+6:186:21
54Allan BaagoeViborg OKDenmark20:51+6:186:21
56Andy PatersonClydeside OrienteersGreat Britain21:04+6:316:25
57Nikolaus AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustria21:26+6:536:32
58Dong ZhaoLearnjoy SportsChina21:37+7:046:36
59Kai MutkaSK PohjantahtiFinland21:39+7:066:36
59Kristian EdsenNordvest OKDenmark21:39+7:066:36
61Jens OzolSilkeborg OKDenmark21:44+7:116:38
62Atis ZarinsMona OKLatvia22:06+7:336:44
63Flemming Sparre SoerensenAmager OKDenmark22:49+8:166:58
64Zsolt NemethVESZPREMI HONVED SEHungary22:53+8:206:59
65Sergei ShvedSRDEstonia24:22+9:497:26
66Jan BouwmanKoelner OL TeamGermany25:15+10:427:42
67Henrik MathiesenHerlufsholm OKDenmark25:33+11:007:48
68Per Einar StroemHedrum OLNorway26:10+11:377:59
69Necati YildizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey33:33+19:0010:14
70Zagyi LaszloJMD JaszapatiHungary34:06+19:3310:24
Nils EklowOK SodertornSwedenmispunched
Ramon GarciaEl ImperdibleSpainmispunched
Petr SkyvaSK SKI OB SternberkCzech Republicmispunched
Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSwedenmispunched
Mats LuspaIFK KirunaSwedenmispunched
Darius PeciuraOK PerkunasLithuaniadid not start
Dennis HansenOK KompassenSwedendid not start
Jarmo TonderKalevan rastiFinlanddid not start
Boris BaumanSloveniaSloveniadid not start

M50-3

3 225 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Bjorn KristianssonTrollhattans SOKSweden15:014:39
1Jens Knud MaarupAlleroed OKDenmark15:014:39
3Martin WardSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain16:00+0:594:57
4Sales RoviraUE VICSpain16:07+1:064:59
5Kimmo GyntherIHRFinland16:09+1:085:00
5Jarkko HeikkinenVehkalahden VeikotFinland16:09+1:085:00
7Stein Arne OlsenStavanger OrienteringsklubbNorway16:18+1:175:03
8Robert TheissFRSO BelgiumBelgium16:22+1:215:04
9Charlie AdamsAAOCGreat Britain16:26+1:255:05
10Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania16:28+1:275:06
11Mike BrettAAOCGreat Britain16:30+1:295:06
12Pontus GilleOK RoslagenSweden16:33+1:325:07
13Manne SuominenHiidenkiertajatFinland16:46+1:455:11
14Timo TahtinenHelsingin SuunnistajatFinland16:54+1:535:14
15Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland16:55+1:545:14
16Trond GjelstadSandefjord OKNorway17:04+2:035:17
17Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland17:07+2:065:18
18Mats SoderbergKalmar OKSweden17:13+2:125:20
19Ilkka NokkaRasti 88Finland17:16+2:155:21
20Alexandr AngelovAMORRussian Federation17:27+2:265:24
21Timo ParttimaaAngelniemen AnkkuriFinland17:33+2:325:26
22Sergiy GnatioukHudson Valley OrienteeringUnited States17:34+2:335:26
23Bo PedersenKoege OKDenmark17:38+2:375:28
24Masahide FukudaKawagoe OLCJapan17:45+2:445:30
25Gottfried ZoeblHSV RiedAustria17:49+2:485:31
25Claus CederbergBallerup OKDenmark17:49+2:485:31
27Steve WilsonClydeside OrienteersGreat Britain18:07+3:065:37
28Petri HautaniemiRajakarjalan SuunnistajatFinland18:08+3:075:37
29Nir YasurISR OC JezreelIsrael18:14+3:135:39
30Roger LysnesHedrum OLNorway18:16+3:155:39
31Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland18:26+3:255:42
32Janne SyrjalainenAnttolan UrheilijatFinland18:36+3:355:46
33Jerzy AntonowiczSK SKI OB SternberkPoland18:59+3:585:53
34Joern MyrlandNotodden OLNorway19:01+4:005:53
35Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation19:07+4:065:55
36Rune StraeteWing OKNorway19:14+4:135:57
37Xevi GarciaALIGOTSSpain19:20+4:195:59
38Robert FurrerOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland19:37+4:366:04
39Tore HoffIL TyrvingNorway19:46+4:456:07
40Anders KassowNo club membershipDenmark19:48+4:476:08
41Stefan ErikssonOK AlgenSweden19:51+4:506:09
42Peter GrauOLG ZurichSwitzerland20:01+5:006:12
43Ulf LinderfalkSkaneslattens OLSweden20:02+5:016:12
44Jan ZandaSK ChoteborCzech Republic20:06+5:056:13
45Christer BrostromOK DenselnSweden20:11+5:106:15
46Rolf WeinertPost SV DresdenGermany20:26+5:256:20
47Franz GuselNF Steuerberg OLGAustria20:27+5:266:20
48Anders LindahlOK TrianFinland20:31+5:306:21
49Alan HoffBritish Army OCGreat Britain20:42+5:416:25
50Bjoern FinkenstaedtOLV PotsdamGermany20:51+5:506:27
51Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic20:53+5:526:28
52Jose BolraoCOC Clube de Orientacao do CentroPortugal20:59+5:586:30
53Lauri LeppikTA OKEstonia21:19+6:186:36
54Michael MargolinKoelner OL TeamGermany21:42+6:416:43
55Attila NagyCO Lausanne JoratHungary21:43+6:426:44
56Peter SlamaATU KosiceSlovakia21:51+6:506:46
57Thomas RothkegelPost SV DresdenGermany21:57+6:566:48
58Sergey BessonovBSE NovgorodRussian Federation22:06+7:056:51
59Oliver SeifertTSV MalenteGermany22:14+7:136:53
60Erik AhlstromHelsingborgs SOKSweden22:23+7:226:56
61Jens FrandsenOK SoroDenmark23:05+8:047:09
62Sinan SenISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey23:09+8:087:10
63Pekka SiirilaMesikammenetFinland23:19+8:187:13
64Arild HeggesetFreidigNorway23:34+8:337:18
65Tomas NavalinskasDevyni OSKLithuania23:35+8:347:18
66Lasse SarparantaRasti LukkoFinland24:03+9:027:27
67Sami SiirilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland24:16+9:157:31
68Jesper Allan JensenOK RoskildeDenmark24:24+9:237:33
69Matthew LynasOLG ZurichGreat Britain24:47+9:467:41
70Paulo Sadao ArakiCOMPASSBrazil24:54+9:537:43
71Ferruccio UnternaherULUS REISEWELTSwitzerland25:10+10:097:48
72Piotr JanowskiKS Spojnia WarszawaPoland25:47+10:467:59
73Alexandre PulidoBONOFrance26:55+11:548:20
74Roberto Da Silva AlvesCOTiBrazil33:59+18:5810:32
Henrik Visborg ThuneKildeholm OKDenmarkmispunched
Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentinamispunched
Helge GisholtOK SkeidiNorwaydid not start
Staffan AhltinMalmo OKSwedendid not start
Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republicdid not start
Petter LoeNotodden OLNorwaydid not start

M55-1

3 075 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Stefan BolligerOLV BasellandSwitzerland14:424:46
2Lukas JenzerULUS REISEWELTSwitzerland14:44+0:024:47
3Warren KeyMelbourne Forest RacersAustralia14:51+0:094:49
4Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland15:03+0:214:53
5Jorgen HectorSnattringe SKSweden15:19+0:374:58
6Vidar BenjaminsenLillomarka OLNorway15:21+0:394:59
7Petr HenychSlavia Liberec orienteeringCzech Republic15:29+0:475:02
8Maido KaljurHarju KEK RSKEstonia15:35+0:535:04
9Torbjorn LannevallOK RoslagenSweden15:38+0:565:05
10Goran ManssonStigmannen Karlshamns OKSweden15:49+1:075:08
11Zdenek ZuzanekOOB TJ Tatran Jablonec nad NisouCzech Republic16:03+1:215:13
12Oleksandr PalahniukKO OrionUkraine16:15+1:335:17
13Mike PedleyEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain16:18+1:365:18
14Alexey ZuevNavicom GarminRussian Federation16:22+1:405:19
15Gregory BalterDelaware Valley Orienteering AssociationUnited States16:26+1:445:20
16Ulrich AeschlimannULUS REISEWELTSwitzerland16:32+1:505:22
17Lubos HosekOB Ceske BudejoviceCzech Republic16:40+1:585:25
18Michael BurtonLagan Valley OrienteersAustralia16:42+2:005:25
19Alain PourreBalise 25France16:43+2:015:26
20Ian MaxwellRoxburgh ReiversGreat Britain16:49+2:075:28
21Ryszard ChachurskiKU AZS WAT WarszawaPoland16:53+2:115:29
21Alexander BorachenkoTitan OKRussian Federation16:53+2:115:29
23Joerg HoeferTSV MalenteGermany17:00+2:185:31
24Mats BrorssonTockarps IKSweden17:02+2:205:32
25Harald KvisliNotodden OLNorway17:14+2:325:36
26Risto NiinimakiPihkaniskatFinland17:15+2:335:36
27Hagen NiekeUSV TU DresdenGermany17:16+2:345:36
27Ralph JohanssonStangenas AISSweden17:16+2:345:36
29Raimo ItkonenSuunta JyvaskylaFinland17:20+2:385:38
30Veli Matti SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland17:31+2:495:41
31Hennie KennisMilitary teamNetherlands17:32+2:505:42
32Espen RaastadSkien OKNorway17:33+2:515:42
33Troels ChristensenBallerup OKDenmark17:40+2:585:44
34Stefan SlutskyHudson Valley OrienteeringUnited States18:03+3:215:52
35Jaanus RehaKooperaatorEstonia18:08+3:265:53
36Allan GrundsoeOdense OrienteringsklubDenmark18:15+3:335:56
37Antti HarkonenPudasjarven UrheilijatFinland18:16+3:345:56
38Jesper BorstingHerlufsholm OKDenmark18:17+3:355:56
39Refik DiriISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey18:19+3:375:57
40Tomas SochorHana OrienteeringCzech Republic18:25+3:435:59
41Petri RoligHauhon SisuFinland18:28+3:466:00
42Lutz WohlrabeESV Lok Schoeneweide BerlinGermany18:29+3:476:00
43Herwig ProskeOC FuerstenfeldAustria18:40+3:586:04
44Morten KarlsenMaaren OKNorway18:54+4:126:08
45Dave ChaffeyDerwent Valley OrienteersGreat Britain18:56+4:146:09
46Sandris LacisMona OKLatvia19:12+4:306:14
47Bo GustafssonOK TyloskogSweden19:21+4:396:17
48Mats KensbyOK TyrSweden19:23+4:416:18
49Leif PedersenFSK OrienteringDenmark19:28+4:466:19
50Guenter KradischnigOLC GrazAustria19:57+5:156:29
51Jan HauglandAarstad ILNorway20:39+5:576:42
52Kristian StorsveenLoten OLNorway20:42+6:006:43
52Risto UuttuSuunta JyvaskylaFinland20:42+6:006:43
54Dror ZiporiISR OC Lev HasharonIsrael21:17+6:356:55
55Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland22:02+7:207:09
56Jaanus ViljamaaSK Aasa 5Estonia22:17+7:357:14
57Steve FellbaumManchester and District Orienteering ClubGreat Britain22:18+7:367:15
58Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland22:23+7:417:16
59Toncsi KocsisULUS REISEWELTSwitzerland22:38+7:567:21
60Laszlo ZentaiHegyisport Szentendre EgyesuletHungary23:47+9:057:44
61Christian GotthardtHSV SpittalAustria24:00+9:187:48
62Mark ReisenIF HagenSweden24:49+10:078:04
63Jan MoellerAalborg OKDenmark27:32+12:508:57
64Leonid LukienkoMoscow Compass MPEIRussian Federation37:03+22:2112:02
65Antonio BiscegliaCO Aget LuganoSwitzerland47:43+33:0115:31
Oistein BoeFana ILNorwaymispunched
Jonas KarlssonOK TyloskogSwedenmispunched
Jyrki KiviniittyHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Claus WigenFSK OrienteringDenmarkmispunched
Verpoorten Jean ManuelHermathenae Orientation SpaBelgiumdid not start
Urban LundbergOK AlgenSwedendid not start
Paulo Calisto BeckerDelete COSMBrazildid not start
Uwe GenatisSV MietrachingGermanydid not start

M55-2

3 075 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Michael ThierolfTSG Bad KoenigGermany15:174:58
2Roman KouckyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic15:51+0:345:09
3Kari LehtoTurun MetsankavijatFinland15:57+0:405:11
4Nils Harald StaffOL TotenTrollNorway16:00+0:435:12
5Pekka NoponenSuunta JyvaskylaFinland16:18+1:015:18
6Juhani JetsonenOC DUBHEFinland16:20+1:035:18
6Pesho HedbergLunds OKSweden16:20+1:035:18
8Neil CrickmoreSouthdowns OrienteersGreat Britain16:22+1:055:19
9Eivind HoffIL TyrvingNorway16:27+1:105:20
10Daniel KobelSwiss O ToursSwitzerland16:49+1:325:28
11Nikolay FedorovDream TeamRussian Federation16:54+1:375:29
12Stefan ZihlmannSwiss O ToursSwitzerland16:55+1:385:30
13Mark SaundersSugar Loaf OKGreat Britain17:02+1:455:32
14Tapio JarvensivuTurun MetsankavijatFinland17:05+1:485:33
15Arild AasheimGanddal ILNorway17:07+1:505:33
16Jonas BornetunSkillingaryds FrisksportklubbSweden17:09+1:525:34
17Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway17:14+1:575:36
18Osman FilizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey17:22+2:055:38
19Andrus RammannKooperaatorEstonia17:23+2:065:39
20Soeren MaarupKolding OKDenmark17:29+2:125:41
21Leif ErikssonModum OLSweden17:47+2:305:46
22Gennadii BolshunovVoronezhRussian Federation17:51+2:345:48
23Fritz StreuliOL AmriswilSwitzerland17:58+2:415:50
24Jan Petter LandeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States17:59+2:425:50
25Phil NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain18:06+2:495:53
25Ari TaskinenAnttolan UrheilijatFinland18:06+2:495:53
27Magnus JoelssonSOK68Sweden18:17+3:005:56
28Hallvard FjaerLillomarka OLNorway18:18+3:015:57
29Romualdas KniukstaRudamina OKLithuania18:25+3:085:59
30Pekka PatanaLaihian LujaFinland18:59+3:426:10
31Martin StammOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland19:05+3:486:12
31Maksim GureevSaint PetersburgRussian Federation19:05+3:486:12
33Werner DreseOLV UslarGermany19:12+3:556:14
34JoungMan MoonForest Orienteering ClubKorea, Republic of19:22+4:056:17
35Jarmo AntikainenMantsalan UrheilijatFinland19:24+4:076:18
36Jari LiukkonenIHRFinland19:27+4:106:19
37Volodymyr RudakovOC MASTERUkraine19:32+4:156:21
37Torbjorn OhlssonHaninge SOKSweden19:32+4:156:21
39Claes RennerOK SodertornSweden19:41+4:246:24
40Arto NummelaMantsalan UrheilijatFinland19:58+4:416:29
41Aivar MeindokLSF Pronoking TeamEstonia20:09+4:526:33
42Vesa IjasTarpian SuuntaFinland20:20+5:036:36
43Gabor DomanVESZPREMI HONVED SEHungary20:23+5:066:37
44Aleksander PritsikRakvere OKEstonia21:00+5:436:49
45Reima PiispanenHaapaveden UrheilijatFinland21:04+5:476:51
46Miroslav SklenarOrientacni Beh OpavaCzech Republic21:22+6:056:56
47Karsten JorgensenPI CopenhagenDenmark22:15+6:587:14
48Thomas SchulthessSwiss O ToursSwitzerland22:16+6:597:14
49Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland22:24+7:077:17
50Ian SimpsonBay of PlentyNew Zealand22:31+7:147:19
51Per RasmussenAmager OKDenmark22:38+7:217:21
52Brian MartinOLK ArgusSwitzerland22:41+7:247:22
53Peter MayNorthern Tablelands Orienteering ClubAustralia22:46+7:297:24
54Mihail KuokkanenINUS LappeenrantaFinland22:57+7:407:27
55Mark CollinsDartford Orienteering KlubbGreat Britain22:58+7:417:28
56Patrick DusigneCS PertuisFrance23:11+7:547:32
57Georg PregartnerSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria23:13+7:567:33
58Volker MollOLG SiegerlandGermany23:28+8:117:37
59Frank Peter FrenzelTOLF BerlinGermany23:39+8:227:41
60Juris CebulisMona OKLatvia24:12+8:557:52
61Pavel VydraOK RECO SPORTCzech Republic24:15+8:587:53
62Guennadi BaranovPolimasterBelarus25:23+10:068:15
63Anders ThomeeIFK Moras OKSweden27:18+12:018:52 Download route in GPX format
64Gerhard KoiserHSV OL Wiener NeustadtAustria27:34+12:178:57
65Carlos FortunatoOri-EstarrejaPortugal28:19+13:029:12
66Michael AnderssonGoteborg Majorna OKSweden28:39+13:229:19
Marcel LustenbergerOLK ArgusSwitzerlandmispunched
Arne KristensenHerlufsholm OKDenmarkmispunched
Kent KraghHorsens OKDenmarkdid not start
Rumen KatelievBEGUNBulgariadid not start
Egil Wickstrand IversenHeming orienteringNorwaydid not start
Lars Bech JensenBallerup OKDenmarkdid not start
Axel BromanderNo club membershipNorwaydid not start

M55-3

3 075 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jorgen MartenssonModum OLNorway15:575:11
2Maths CarlssonToleredUtby OLSweden16:15+0:185:17
3Njaal F VadlaSandnes ILNorway16:20+0:235:18
4Ian ProsserNo club membershipAustralia16:26+0:295:20
5Stein Erik ScheieOK SorNorway16:27+0:305:20
6Jon BjorgumKristiansand OKNorway16:32+0:355:22
7Jan GranstedtHalden SKNorway16:33+0:365:22
8Jonas Gediminas GvildysMedeina OKLithuania16:53+0:565:29
9Henrik HansenLyngby OKDenmark16:58+1:015:31
10Andres LaasOK SkogshjortarnaSweden17:00+1:035:31
11Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain17:04+1:075:33
12Jan HanssonStenungsunds OKSweden17:05+1:085:33
13Tom HollowellOK TyrUnited States17:10+1:135:34
14Alan HoneyBOKGreat Britain17:12+1:155:35
15Sverre OttesenVaregg FleridrettNorway17:15+1:185:36
16Hannu PeltonenAnttolan UrheilijatFinland17:24+1:275:39
17Jens KastenssonVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance17:35+1:385:43
18Christer SkoogKils OKSweden17:43+1:465:45
19Timo LainemaTurun MetsankavijatFinland18:02+2:055:51
20Christoph PelOLK WiggertalSwitzerland18:07+2:105:53
21Vsevolod DokhturovTomskRussian Federation18:08+2:115:53
22Gerhard Michael BuhlerUSV TU DresdenGermany18:20+2:235:57
23Lubos HepnarSK SKI OB SternberkCzech Republic18:26+2:295:59
24Jukka LehtonenTurun NMKYFinland18:31+2:346:01
25Jens KoplandModum OLNorway18:46+2:496:06
26Martin CrosbyAucklandNew Zealand18:49+2:526:07
27Bojan JevsevarOrientacijski klub BreziceSlovenia18:50+2:536:07
28Andrei IvanovKuzmolovo 110Russian Federation18:56+2:596:09
29Henrik NielsenHolbaek OKDenmark19:00+3:036:10
30Urmas SulaojaRSK JohvikasEstonia19:15+3:186:15
31Christer BorgGoteborg Majorna OKSweden19:18+3:216:16
32Frank WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany19:26+3:296:19
33Jari JarvinenHameenlinnan TarmoFinland19:33+3:366:21
34Hannu VuorinenKymin SuunnistajatFinland19:44+3:476:25
35Lennart Bo KristiansenViborg OKDenmark19:50+3:536:26
36Mirek ChmelarHana OrienteeringCzech Republic20:01+4:046:30
37Ossi HuhtanenTampereen PyrintoFinland20:02+4:056:30
38Claus OdgaardOK 73Denmark20:21+4:246:37
39Clerici PeterULUS REISEWELTSwitzerland20:23+4:266:37
40Benjamin HartOrienteering CincinnatiUnited States20:29+4:326:39
41Margus JaanusKooperaatorEstonia20:38+4:416:42
42Hartmut LehmbergNo club membershipGermany20:42+4:456:43
43Ronan Cleary3RocIreland20:46+4:496:45
44Janis NagelisMona OKLatvia20:57+5:006:48
45Gerhard KellnerHSV OL Wiener NeustadtAustria20:59+5:026:49
46Ibrahim NaceurCO Lausanne JoratSwitzerland21:00+5:036:49
47Jari ToivonenEpilan EsaFinland21:06+5:096:51
48Jean Francois MorlonCSAG METZFrance21:27+5:306:58
49Adrian WiseSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain21:28+5:316:58
50Mats LindstromOK SkarmenSweden21:30+5:336:59
51Vladimir BeskrovnyiOrien DraivRussian Federation21:48+5:517:05 Download route in GPX format
51Aret ArapogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey21:48+5:517:05
53Olav BakkenOstmarka OKNorway21:49+5:527:05
54Zdenek BlablaExpres Czech TeamCzech Republic22:02+6:057:09
55Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSweden22:05+6:087:10
56Daniel KellerOLG StaefaSwitzerland22:06+6:097:11
57Timo RitakallioLynxFinland22:58+7:017:28
58Emil DosedelSK SKI OB SternberkCzech Republic23:06+7:097:30
58Sergey KlimovichPolimasterBelarus23:06+7:097:30
60Maurice PattenRed RoosAustralia25:00+9:038:07
61Jose FontouraCPOCPortugal26:21+10:248:34
62Lars HumleAKIFDenmark34:13+18:1611:07
63Boris DurcoATU KosiceSlovakia35:06+19:0911:24
Soeren KlingenbergFaaborg OKDenmarkmispunched
Markku MantyMaarian MahtiFinlandmispunched
Phil ConwayGuildford OrienteersGreat Britainmispunched
Kari HeinonenAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start
Jan Petter HansenGoteborg Majorna OKSwedendid not start
Gabor SzelesOSCHungarydid not start
Stig LarssonGoteborg Majorna OKSwedendid not start

M55-4

3 075 m, 64 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Clive HallettBristol Orienteering KlubGreat Britain14:164:38
2Jon HollingdaleMoravianGreat Britain15:07+0:514:54
3Graham PattenLakeland Orienteering ClubGreat Britain15:14+0:584:57
4Sergey VelichkoCity of Trees Orienteering ClubUnited States15:25+1:095:00
5Hans MelinGoteborg Majorna OKSweden15:30+1:145:02
6Lars LindgrenOK ODMARDENSweden15:38+1:225:05
7Erlend SlokvikOL TotenTrollNorway15:49+1:335:08
8Johan OskarssonLaxa OKSweden15:52+1:365:09
9David HuntBristol HarboursideGreat Britain16:09+1:535:15
10Jens Viktor NoergaardFIF Hilleroed OrienteringDenmark16:14+1:585:16
11Marat MudarisovUfa UnitedRussian Federation16:15+1:595:17
12Gabor MuliterHegyisport Szentendre EgyesuletHungary16:17+2:015:17
13Jes Mose JensenAKIFDenmark16:26+2:105:20
14Jan ThomsenOK Pan AarhusDenmark16:28+2:125:21
15Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway16:42+2:265:25
16Kent PihlDenmarkDenmark16:44+2:285:26
17Arto BlomdahlIK HakarpspojkarnaSweden16:52+2:365:29
18Mikko KuusinenLynxFinland17:00+2:445:31
19Frode RobertsenTonsberg og omegn OLNorway17:06+2:505:33
20Siegfried OpetnikHSV KLAGENFURTAustria17:27+3:115:40
21Frederic GibiatCS PertuisFrance17:32+3:165:42
22Thomas ReinitzTSC Eintracht DortmundGermany17:34+3:185:42
23Karsten JohnkOK SydDenmark17:35+3:195:43
23Martti ParveVarska OK PekoEstonia17:35+3:195:43
25Mats WalheimRobertsfors IKSweden17:46+3:305:46
26Tormod JensenSarpsborg OLNorway17:48+3:325:47
26Kjell DaleSandnes ILNorway17:48+3:325:47
28Karl LangOrienteering KlosterneuburgAustria17:55+3:395:49
29Girts ZiliskisMona OKLatvia17:59+3:435:50
30MATI PREITOFHarju KEK RSKEstonia18:00+3:445:51
30Bernd GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany18:00+3:445:51
32Pavel CerescuCS Run KompassMoldova, Republic of18:01+3:455:51
33Gerd ZimmermannSSV Planeta RadebeulGermany18:08+3:525:53
34Anders BengtssonSundbybergs IKSweden18:16+4:005:56
35Christian NolteTSV NusseGermany18:17+4:015:56
36Ioan Sorin Botoscs orienter tg muresRomania18:37+4:216:03
37Tapio KarrasBay Area Orienteering ClubUnited States18:47+4:316:06
38Antti TepsaLapin VeikotFinland18:56+4:406:09
39Ladislav LuznyHana OrienteeringCzech Republic18:57+4:416:09
40Jean Noel DebehogneFRSO BelgiumBelgium18:58+4:426:10
41Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinland19:02+4:466:11
42Johan SkoldJarfalla OKSweden19:09+4:536:13
43Daniel MeierOLK ArgusSwitzerland19:30+5:146:20
44Arto LehtinenAsikkalan RaikasFinland19:34+5:186:21
45Andrus SipsakaHarju KEK RSKEstonia19:40+5:246:23
46Yavuz Kurtulus AnilISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey19:41+5:256:24
47Clas BorjessonIK UvenSweden19:54+5:386:28
48Juha LiukkonenHiidenkiertajatFinland20:03+5:476:31
49Stefan StrazzarinoSwiss O ToursSwitzerland20:08+5:526:32
50Milan VisnaHana OrienteeringCzech Republic20:32+6:166:40
51Nik WalterOLG WelsikonSwitzerland20:33+6:176:40
52Timo GronholmSalon ViestiFinland20:36+6:206:41
53Igor RepinBelgorodskaja oblRussian Federation21:02+6:466:50
54Carsten Thye AggerHSOKDenmark21:19+7:036:55
55Jorn Olai HaugerudIndre Ostfold OKNorway22:31+8:157:19
56Lennart StenssonHelsingborgs SOKSweden23:32+9:167:39
57Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland26:42+12:268:40
58Piotr ZielczynskiAtomyPoland29:05+14:499:27
Jozef PollakATU KosiceSlovakiamispunched
Joakim ErikssonSodertalje Nykvarn OrienteringSwedenmispunched
Rune ErdalSamnangerNorwaymispunched
Dmitry PerchonokISR OC Emek HeferIsraelmispunched
Esa Yli EerolaHameenlinnan TarmoFinlandmispunched
Jaroslav ZemanOK JihlavaCzech Republicmispunched
ELVANDIR DE VARGASCOSMBrazildid not start
Jarmo OikarinenTampereen PyrintoFinlanddid not start
Hanspeter SchenkthurgorientaSwitzerlanddid not start
Kirill GorevRus veteranRussian Federationdid not start
Aki SaranenPihkaniskatFinlanddid not start

M60-1

2 775 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland14:265:12
2Jorgen IvarssonHestra IFSweden14:29+0:035:13
3Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain14:37+0:115:16
4Martin DeanForth Valley OrienteersGreat Britain14:41+0:155:17
5Charles DanielSugar Loaf OKGreat Britain15:20+0:545:31
5Mats WelanderOK DjerfSweden15:20+0:545:31
7Patrick WallaertOmegaBelgium15:32+1:065:35
8Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinland15:39+1:135:38
9Joergen SkaarupBallerup OKDenmark15:44+1:185:40
10Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway15:55+1:295:44
11Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain15:56+1:305:44
12Otte OmdalGanddal ILNorway16:11+1:455:49
13Kurt ThuesenFSK OrienteringDenmark16:16+1:505:51
14Jonas VilkelisOK LevuoLithuania16:18+1:525:52
15Thomas HiltebrandCO Aget LuganoSwitzerland16:27+2:015:55
16John LaukkaRastivarsatFinland16:39+2:136:00
17Erkki PulkkinenRasti LukkoFinland17:15+2:496:12
18Patrick AdlercreutzLunds OKSweden17:23+2:576:15
19Uwe DreselSC KleckenGermany17:26+3:006:16
20Timo AhlrothTurengin SarastusFinland17:29+3:036:18
21Maris ZalaiskalnsMona OKLatvia17:31+3:056:18
22Magne VollenOslostudentenes IKNorway17:54+3:286:27
23Mats LindqvistSavedalens AIKSweden17:57+3:316:28
24Kari VirtanenOunasvaaran HiihtoseuraFinland18:12+3:466:33
24Charles SpenceLondon Orienteering KlubbGreat Britain18:12+3:466:33
26Karel PilarKCT AsCzech Republic18:14+3:486:34
27Viktor StraesslerOLK RafzerfeldSwitzerland18:18+3:526:35
28Sauli KonttilaKannuksen UraFinland18:30+4:046:40
29Pedro MayolMurcia OSpain18:36+4:106:42
30Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland18:40+4:146:43
31Uno MagnussonIF HagenSweden18:55+4:296:49
32Bruno ScherrNF Steuerberg OLGAustria19:10+4:446:54
33Wolf Gerold JuckelandtSV Robotron DresdenGermany19:16+4:506:56
34Zbigniew HornikLKOPoland19:18+4:526:57
35Ari LinnaHameenlinnan TarmoFinland19:30+5:047:01
36Seppo NurisaloKokkolan SuunnistajatFinland19:31+5:057:01
37Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway19:42+5:167:05
38Tapio NieminenJamsan Retki VeikotFinland19:46+5:207:07
39Ilie CretuP C IASIRomania19:50+5:247:08
40Per NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden20:08+5:427:15
41SvenAke EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden20:10+5:447:16
42Jiri CabrnochHana OrienteeringCzech Republic20:31+6:057:23
43Goran HedmanValbo AIFSweden20:41+6:157:27
44Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation21:11+6:457:38
45David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia21:53+7:277:53
46Risto HoeglundOlavin RastiFinland21:54+7:287:53
47Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland22:24+7:588:04
48Jan SveenNo club membershipNorway22:37+8:118:09
49Tor StrandRaumar OrienteringNorway22:45+8:198:11
50Ahto KaruJOKAEstonia23:01+8:358:17
51Jiri GawelExpres Czech TeamCzech Republic23:31+9:058:28
52Pekka LeskinenLynxFinland25:03+10:379:01
53Ilija DimitrijevicOK DIFSerbia26:16+11:509:27
54Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia28:06+13:4010:07
55Miklos CsikosFutarok ScHungary29:07+14:4110:29
56Helge Soegaard JensenRold Skov OKDenmark35:42+21:1612:51
57Sergey BarinovKrasnogorskRussian Federation42:18+27:5215:14
Harald GrondahlNo club membershipNorwaymispunched
Roger CoombsMar orienteering clubGreat Britainmispunched
Ari KainulainenIta Hameen RastiFinlandmispunched
Gerald MayrhoferSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustriamispunched
Arto IsomakiHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Jan DanielssonKalmar OKSwedendid not start
Claes LinseforsLunds OKSwedendid not start
Henrik WibergPI CopenhagenDenmarkdid not start

M60-2

2 925 m, 65 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Keith TonkinBorder LinersGreat Britain14:455:02
2Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:57+0:125:06
3Jess RasmussenViborg OKDenmark15:02+0:175:08
4Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden15:30+0:455:17
5Tapio MannilaRastikarhutFinland16:03+1:185:29
6Ingvar LarssonGoteborg Majorna OKSweden16:04+1:195:29
7Girts MamisLatviaLatvia16:11+1:265:31
7Asgeir EdvardsenGoteborg Majorna OKNorway16:11+1:265:31
9Eero JunkalaKannuksen UraFinland16:13+1:285:32
10Richard ZeinerGundersenFossum IFNorway16:16+1:315:33
11Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OrienteringslagNorway16:19+1:345:34
12Paul AlleScapa NANCY OrientationFrance16:20+1:355:35
13Thomas SvenssonMotala Aif OlSweden16:34+1:495:39
14James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain16:36+1:515:40
15Jiri SedivyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic16:49+2:045:44
16Per SchancheAsker SkiklubbNorway17:14+2:295:53
17Arnfinn PedersenGjoe Vard OLNorway17:26+2:415:57
18Markku HamalainenRastivarsatFinland17:28+2:435:58
19Sven Olof NylundOK BotniaFinland17:38+2:536:01
20Robert ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic17:41+2:566:02
21Lars EdenbrandtLunds OKSweden17:47+3:026:04
22Eddie BjarrenholtRanas OKSweden17:48+3:036:05
23Uwe KrausbauerCTG KoblenzGermany17:53+3:086:06
24Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden17:56+3:116:07
25Jan WahlstromSnattringe SKSweden17:57+3:126:08
26Hakan ForsmanRonneby OKSweden18:08+3:236:11
27Svend Erik MathiassenOK LinneSweden18:09+3:246:12
28Igor IakavkinOC BNTUBelarus18:11+3:266:12
29Oyvind SorlieHadeland OLNorway18:13+3:286:13
30Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain18:14+3:296:14
31Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland18:20+3:356:16
32Arne SammelOK LeholaEstonia18:24+3:396:17
33Stephen KimberleyDerwent Valley OrienteersGreat Britain18:29+3:446:19
34Takashi SugiyamaSans SouciJapan18:31+3:466:19
35Ole BinderOK GormDenmark18:38+3:536:22
36Bengt KlassonUlricehamns OKSweden18:51+4:066:26
37Peter AndresOLG ChurSwitzerland19:01+4:166:30
38Sauli JokiVetelin UrheilijatFinland19:08+4:236:32
39Ole Bek AndersenHerning OKDenmark19:14+4:296:34
40Kari PapinsaariKangasala SKFinland19:24+4:396:37
41Peter JoelssonAlems OKSweden19:28+4:436:39
42Hakon MosbechOK SkaermenDenmark19:29+4:446:39
43Juri KuokkanenINUS LappeenrantaFinland19:42+4:576:44
44Andrew Cumming ThomOrienteering ACTAustralia20:16+5:316:55
45Sandy BurgonBristol Orienteering KlubGreat Britain20:23+5:386:58
46Graham PringCornwall Orienteering ClubGreat Britain20:38+5:537:03
47Jari VaaraKankaanpaan SuunnistajatFinland21:00+6:157:10
48Escada da CostaCOALAPortugal21:20+6:357:17
49Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation21:21+6:367:17
50Kari VigeliusSalon ViestiFinland21:36+6:517:23
51Uwe JuergensIHW Alex BerlinGermany22:03+7:187:32
52Martti PihlajamaaVetelin UrheilijatFinland22:08+7:237:34
53Hemmo AhokoivuSK PohjantahtiFinland22:20+7:357:38
54Kari VarkilaKouvolan SuunnistajatFinland23:34+8:498:03
55John Olav AlvsvagFana ILNorway23:47+9:028:07
56Anatoliy ChudakovLytkarinoRussian Federation24:36+9:518:24
57Aleksandr NikulinRus veteranRussian Federation24:53+10:088:30
58Jaume Miralles FabreguesCOCatalunyaSpain25:01+10:168:33
59Valerii SvedovCS FAURIMoldova, Republic of25:06+10:218:34
60Greg TamblynBayside Kangaroos OrienteersAustralia29:01+14:169:55
61Lubos JelinekHana OrienteeringCzech Republic33:47+19:0211:32
Markku LahtiRaisu LumousFinlandmispunched
Res ReyULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Karl TeublHSV OL Wiener NeustadtAustriamispunched
John TangenEidskog OLNorwaymispunched
Jaroslav PijakHana OrienteeringSlovakiadid not start

M60-3

2 900 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain14:144:54
2Hansruedi KohlerOLG DachsenSwitzerland14:48+0:345:06
3Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland15:05+0:515:12
4Julius PtasekasDevyni OSKLithuania15:09+0:555:13
5Andrey OshmarinVelNovgorodRussian Federation15:12+0:585:14
6Philippe BallifCARE VeveySwitzerland15:14+1:005:15
7Rob ParkinsonDEVONGreat Britain15:22+1:085:17
8Andreas HjertsonOK LinneSweden15:27+1:135:19
9Harald ThonIF SturlaNorway15:32+1:185:21
10Lasse JohanssonEds SKSweden15:36+1:225:22
11Frode HjorthHamar OKNorway15:58+1:445:30
12Uldis PekussMona OKLatvia16:26+2:125:40
13Luciano LucasCOALAPortugal16:36+2:225:43
14Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden16:39+2:255:44
15Ulf PalmerUlricehamns OKSweden16:48+2:345:47
16Gunnar SvanbergJarfalla OKSweden16:54+2:405:49
17Gregers Helge JorgensenBallerup OKDenmark16:57+2:435:50
18Sten GustafssonEds SKSweden16:58+2:445:51
19Miroslav FantaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic17:18+3:045:57
20Yury AliakseyeuOC BNTUBelarus17:21+3:075:58
21Stig BarrettViborg OKDenmark17:50+3:366:08
22Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland17:51+3:376:09
23Carl Goran StrutzEds SKSweden17:58+3:446:11
24Andy RobinsonSouth London OrienteersGreat Britain18:07+3:536:14
25Jan KuchtaATU KosiceSlovakia18:15+4:016:17
26Roberto PoggiatiCO Aget LuganoSwitzerland18:16+4:026:17
27Per KorsbakSt Binderup OKDenmark18:19+4:056:18
28Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland18:21+4:076:19
29Valentin PidnerHSV OL Wiener NeustadtAustria18:44+4:306:27
30Mikhail GryaznevichThames Valley Orienteering ClubGreat Britain18:53+4:396:30
31Ketil BergeVestre Akers SkiklubNorway18:56+4:426:31
32Klaus PflaestererAC WeinheimGermany19:07+4:536:35
33Klaus GoehringThueringenGermany19:30+5:166:43
34Donald GrassieMoravianGreat Britain19:59+5:456:53
35Sergei GundorovKrasnogorskRussian Federation20:01+5:476:54
36Aulis RantalaKokkolan SuunnistajatFinland20:02+5:486:54
37Jaak JaagusSakuEstonia20:07+5:536:56
38Tommy WendtHellas OrienteringSweden20:51+6:377:11
39Yasuma HashimotoNTA O TourJapan21:04+6:507:15
40Esko JalantoKangasala SKFinland21:12+6:587:18
41Bjorn AstorpSarpsborg OLNorway21:16+7:027:20
42Kalmer KeevendJOKAEstonia21:32+7:187:25
43Egil KarlsenAskoy OLNorway21:51+7:377:32
44Jim HodgeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States21:54+7:407:33
45Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland22:05+7:517:36
46Alex DaveyWagga and Riverina OccasionalAustralia22:26+8:127:44
47Mikko NumminenEpilan EsaFinland22:33+8:197:46
48Kari VainioTurun MetsankavijatFinland23:04+8:507:57
49Leif GustafssonSaterbygdens OKSweden23:30+9:168:06
50Yves Boehm GrevetCOBFFrance25:22+11:088:44
51Arne KildalVestre Akers SkiklubNorway26:28+12:149:07
52Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland28:25+14:119:47
53Esa LaineTampereen PyrintoFinland28:27+14:139:48
54Sergei NeginAzimutRussian Federation30:35+16:2110:32
55Bengt JonassonGoteborg Majorna OKSweden32:10+17:5611:05
56Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain34:42+20:2811:57
57Jan ChotetickyKCT AsCzech Republic39:00+24:4613:26
Gerrit van de RietOLifantNetherlandsmispunched
Ewald MayerHSV OL Wiener NeustadtAustriamispunched
Albino CampanaULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start
Anders BangKoege OKDenmarkdid not start
Hannu Uusi PohjolaVaasan SuunnistajatFinlanddid not start
Juhani TuomaalaKokkolan SuunnistajatFinlanddid not start
Andy JonesNo club membershipGreat Britaindid not start
Peter Fons KnudsenOK GormDenmarkdid not start
Ove OalandGanddal ILNorwaydid not start

M60-4

2 875 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Rolf LundHSOKDenmark14:004:52
2Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania14:16+0:164:57
3Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark14:24+0:245:00
4Peter JonesSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain14:39+0:395:05
5Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerland14:45+0:455:07
6Joachim FriessnigOC FuerstenfeldAustria15:25+1:255:21
7Tor Ragnar AndersenHalden SKNorway15:43+1:435:28
8Ulf BurmanGustavsbergs OKSweden15:50+1:505:30
9Christopher KelseySugar Loaf OKGreat Britain16:05+2:055:35
10Lars Hanghoj PetersenBallerup OKDenmark16:08+2:085:36
11Terje Wiig MathisenNydalens SKNorway16:10+2:105:37
12Graham CapperLakeland Orienteering ClubGreat Britain16:21+2:215:41
13Per Storm HansenSvendborg OKDenmark16:26+2:265:42
14Jorn LindPI CopenhagenDenmark16:42+2:425:48
15Bengt SchwartzOK KolmardenSweden16:43+2:435:48
16Veijo SalmiRajamaen RykmenttiFinland16:45+2:455:49
16Andrew McCombOLifantAustralia16:45+2:455:49
18Anne HeikoopHOC93Netherlands16:49+2:495:50
19Sixten WestlundOK TyrSweden17:10+3:105:58
20Andrew QuickfallSROCGreat Britain17:18+3:186:01
21Ilkka OjapaloRajamaen RykmenttiFinland17:23+3:236:02
22Kristen RibeKristiansand OKNorway17:53+3:536:13
23Bjorn MauritzonOrkelljunga FKSweden18:31+4:316:26
24Richard TileyLakeland Orienteering ClubGreat Britain18:32+4:326:26
25Jarmo KytoNastolan TeraFinland18:42+4:426:30
26Harald OestbyElverum OKNorway18:45+4:456:31
27Alasdair Wilson CrawNo club membershipGreat Britain18:46+4:466:31
28Malcolm InghamNew ZealandNew Zealand19:00+5:006:36
29Andre AertshamokBelgium19:03+5:036:37
30Vitor RodriguesCPOCPortugal19:17+5:176:42
31Vazhnik AliaksandrStandartBelarus19:18+5:186:42
32Baard NatvigNittedal OrienteringNorway19:25+5:256:45
33Marten LindroosKimito SFFinland20:09+6:097:00
34David HarperGuildford OrienteersGreat Britain20:16+6:167:02
34Wai Tin ManHong KongHong Kong20:16+6:167:02
36Hones JosefHSV RiedAustria21:03+7:037:19
37Sven ErikssonGIFFinland21:20+7:207:25
38Udo LyysOK IlvesEstonia21:30+7:307:28
39Claude GirardinOLV ZugSwitzerland22:35+8:357:51
40Per Hermann KroegerMaaren OKNorway22:53+8:537:57
41Andrey LosevETGRussian Federation22:59+8:597:59
42Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland23:07+9:078:02
43Uwe BuergerTSC Eintracht DortmundGermany24:46+10:468:36
44Kalle HogbergOK SodertornSweden25:10+11:108:45
45Konrad GraberOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland25:57+11:579:01
46Frantisek AlbertHana OrienteeringCzech Republic26:40+12:409:16
47Ari RantanenKangasala SKFinland29:50+15:5010:22
48Martin WickholmOK TrianFinland36:53+22:5312:49
Aimur RaudseppJOKAEstoniamispunched
Ivars PucensMona OKLatviamispunched
Anders GrundbergLunds OKSwedenmispunched
Viktor RylovRus veteranRussian Federationmispunched
Jukka KarvonenLeppavaaran SisuFinlandmispunched
Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFinlandmispunched
Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finlandmispunched
Soren LindOK GipenSwedenmispunched
Osmo SaariRasti PernioFinlandmispunched
Goran HanssonTaby OKSwedenmispunched
Asko KorpijarviKannuksen UraFinlandmispunched
Gary KraghtBay Area Orienteering ClubUnited Statesdid not start
Steffen HoelstadHSOKDenmarkdid not start
Lennart EklundMalilla OKSwedendid not start
Sulejman SuskicSK DMBSerbiadid not start
Tomas VaclavekSK SKI OB SternberkCzech Republicdid not start
Kyrre ThalbergLunds OKSwedendid not start

M60-5

2 900 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Adrie Van OpstalKOVZNetherlands14:425:04
2Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland15:02+0:205:11
3Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden15:03+0:215:11
4Kari Veli NiemiSuunnistusmatkatFinland15:27+0:455:19
5Harald HoviSkien OKNorway15:52+1:105:28
6Robert HicklingGrampian OrienteersGreat Britain16:05+1:235:32
7Kaljo JulgeOK KapeEstonia16:09+1:275:34
8Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland16:15+1:335:36
8Zivota TasicOK DIFSerbia16:15+1:335:36
10Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinland16:16+1:345:36
11Arild NordsveenRingsaker OKNorway16:21+1:395:38
12Jan Olof BackOK DjerfSweden16:42+2:005:45
13Paul StreetSouth London OrienteersGreat Britain16:46+2:045:46
14Sven SundstromBredareds IFSweden16:47+2:055:47
15Urs KellerthurgorientaSwitzerland16:50+2:085:48
16Kim GottliebHerning OKDenmark17:08+2:265:54
17Flemming VejenBallerup OKDenmark17:16+2:345:57
18Morten DueMaaren OKNorway17:36+2:546:04
19Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland17:38+2:566:04
20Gheorghe UrdeaCS Chimia VictoriaRomania17:48+3:066:08
20Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland17:48+3:066:08
22Svein Harald HansenOK SilsandNorway17:49+3:076:08
23Hannu ArkiTurun MetsankavijatFinland17:52+3:106:09
24Ian ByrneSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain18:07+3:256:14
25Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium18:13+3:316:16
26Lars RunessonOK VivillSweden18:15+3:336:17
27Andrzej KrochmalKS Spojnia WarszawaPoland18:17+3:356:18
28Stefan ArbinAnnebergs GIFSweden18:23+3:416:20
29Gyula KogerPVMHungary18:35+3:536:24
30Max PrangFredensborg OKDenmark18:37+3:556:25
31Bruno StubPI CopenhagenDenmark18:44+4:026:27
32Erik GroendalenHamar OKNorway18:48+4:066:28
33Rais BayburinUfa UnitedRussian Federation18:58+4:166:32
34Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland19:15+4:336:38
35Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden19:21+4:396:40
36Esko KiuruHyvinkaan RastiFinland19:27+4:456:42
37Vladimir JohnExpres Czech TeamCzech Republic19:52+5:106:51
38Thomas AlmqvistKarlskrona SOKSweden20:02+5:206:54
39Heinz RothweilerOLC KapreoloSwitzerland20:24+5:427:02
40Bjoern Erik WickholmOK RASEBORGFinland20:39+5:577:07
41Sergei BobrovOrien DraivRussian Federation20:41+5:597:07
42Vaclav PetrHana OrienteeringCzech Republic20:50+6:087:11
43Harald BaugerOK MossNorway21:47+7:057:30
44Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland22:15+7:337:40
45Ruslan RayanovOmskRussian Federation23:46+9:048:11
46David RoachSouth London OrienteersGreat Britain24:26+9:448:25
47Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland24:42+10:008:31
48Gilson FariaCORDFBrazil24:47+10:058:32
49Svend Erik SkovsgaardViborg OKDenmark25:53+11:118:55
50Frank PaschkaSSV Planeta RadebeulGermany27:16+12:349:24
51Lars ErikssonKalmar OKSweden1:15:28+1:00:4626:01
Urban LarssonOK GipenSwedenmispunched
Gittmaier GeorgHSV RiedAustriamispunched
Ruedi WyderOLC KapreoloSwitzerlandmispunched
James LithgowGaringal OrienteersAustraliamispunched
Armin BrynerSwiss O ToursSwitzerlandmispunched
Goran JohanssonIF AalandFinlanddid not start
Stein KlyveNo club membershipNorwaydid not start
Gavin CleggBristol Orienteering KlubGreat Britaindid not start
Arne KarlssonTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Christopher MoncasterCornwall Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Marius PtasekasDevyni OSKLithuaniadid not start

M65-1

2 575 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Sigurd DaehliLoten OLNorway13:325:15
2Tom Arild KarlsenFredrikstad SkiklubbNorway14:47+1:155:44
3Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland15:04+1:325:51
4Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland15:24+1:525:58
5Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway15:39+2:076:04
6Silvio StrubOLG HuttwilSwitzerland15:43+2:116:06
7Vesa TervoRajamaen RykmenttiFinland15:49+2:176:08
8Richard PayneEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain15:50+2:186:08
9Mats HemstromGavle OKSweden16:06+2:346:15
10Vesa TurkuHelsingin SuunnistajatFinland16:53+3:216:33
11Harri LaineKauhajoen KarhuFinland17:13+3:416:41
12Mati PiltOK WestEstonia17:55+4:236:57
13Ilmar KirjanenTA OKEstonia18:20+4:487:07
14Jiri ProvaznikOOB TurnovCzech Republic18:30+4:587:11
15Bo DavidssonSolna OKSweden18:56+5:247:21
16Joern H KlausenOK SydDenmark19:02+5:307:23
17Jan AsbergHaverodals SKSweden19:08+5:367:25
18Markku KaulioRajakarjalan SuunnistajatFinland19:22+5:507:31
19Wolfgang KrauseSV Wissenschaft QuedlinburgGermany19:25+5:537:32
20Rolf ChristensenBerger og Svelvik OLNorway19:28+5:567:33
21Frank LindeOK Pan AarhusDenmark19:31+5:597:34
22Torben IsenHerning OKDenmark19:34+6:027:35
23Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany19:40+6:087:38
24Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermany19:53+6:217:43
25Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden20:04+6:327:47
26Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania20:19+6:477:53
27Dan WidercrantzOK SkarmenSweden20:20+6:487:53
28Lennart JakobsonTibro OKSweden20:24+6:527:55
29Finn IngwersenHorsens OKDenmark20:43+7:118:02
30David RosenSROCGreat Britain20:53+7:218:06
31Istvan FluckPVMHungary20:56+7:248:07
32Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation21:26+7:548:19
33Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland21:45+8:138:26
34Lars OlsenOK RoskildeDenmark22:10+8:388:36
35Hakan LoofMariestads FKSweden22:25+8:538:42
36Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic22:29+8:578:43
37Greg HawthorneAustraliaAustralia22:39+9:078:47
38Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland22:59+9:278:55
39Hannu NieminenNastolan TeraFinland23:07+9:358:58
40Toshio UedaTokyo orienteering clubJapan23:31+9:599:07
41Max AmslerOLG WelsikonSwitzerland24:05+10:339:21
42Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic24:26+10:549:29
43Hannu NurminenHiisirastiFinland24:53+11:219:39
44KarlErik AnderssonIFK Moras OKSweden24:59+11:279:42
45Jan Olav OrmbergFana ILNorway25:35+12:039:56
46Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation26:31+12:5910:17
47Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia26:52+13:2010:26
48Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic26:58+13:2610:28
49Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland29:17+15:4511:22
50Robert LocusseTOUT AZIMUT FAMECKFrance29:49+16:1711:34
51Goran LiljequistOK AlmeSweden34:06+20:3413:14
Felix EngelerOL AmriswilSwitzerlandmispunched
Eddie HarwoodMoravianGreat Britainmispunched
Bengt SvedjebySkattkarrs SOKSwedenmispunched
Havard ToresenIL TyrvingNorwaymispunched
Tor SorevikTIF VikingNorwaymispunched
Charlie ShahbazianChicago Area Orienteering ClubUnited Statesmispunched
Keld GadeViborg OKDenmarkmispunched
Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinlandmispunched
Kostas DudaRudamina OKLithuaniamispunched
Bill StevensonEdinburgh Southern Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Paul FergusonSROCGreat Britaindid not start
Anders MohlinIK SternSwedendid not start
Raimo JalonenMS ParmaFinlanddid not start
Ingemar LarssonTullinge SKSwedendid not start
Rob GardenNorth WestNew Zealanddid not start
Svein S JacobsenIL TyrvingNorwaydid not start

M65-2

2 525 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Goran SvensonSOK ViljanSweden14:375:47
2Gert LundquistGotlands Bro OKSweden14:55+0:185:54
3Kaj KaspersenHerning OKDenmark14:57+0:205:55
4Remigijus PociusMedeina OKLithuania14:59+0:225:56
5Viacheslav GorelovRus veteranRussian Federation15:31+0:546:08
6Goran LarssonSala OKSweden15:38+1:016:11
7Henrikas UleviciusOK LabirintasLithuania15:43+1:066:13
8Pekka ToppariPuolangan RyhtiFinland15:47+1:106:15
8Oldrich PrindaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic15:47+1:106:15
10Lennart ErforsOK TorfinnSweden15:54+1:176:17
11Paul HoopmannTjuringa OrienteersAustralia15:55+1:186:18
12Jean Claude GuyotANCOSwitzerland15:57+1:206:19
13Torbjorn NorbechRingerike OLNorway16:12+1:356:24
14Asgeir BellStavanger OrienteringsklubbNorway16:29+1:526:31
15Erhard JuebermannSC KleckenGermany16:32+1:556:32
16Helmut HaerteltSSV Planeta RadebeulGermany16:37+2:006:34
17Jyri RokkoSKEstonia16:41+2:046:36
18Nick DentCentral Coast OrienteersAustralia16:43+2:066:37
19Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain17:00+2:236:43
20Martti KongasPuolangan RyhtiFinland17:03+2:266:45
21Nils SaettemKildeholm OKDenmark17:05+2:286:45
22Tom NolanQuantico Orienteering ClubUnited States17:16+2:396:50
23Bengt CarlssonSkattkarrs SOKSweden17:41+3:047:00
24Mike GodfreeDerwent Valley OrienteersGreat Britain17:53+3:167:04
25Jimmy HoenBallerup OKDenmark18:02+3:257:08
26Jean Claude PereiraBONOFrance18:06+3:297:10
27Lasse KalliomaaLaihian LujaFinland18:07+3:307:10
28Kai SaksmanOK TONFinland18:13+3:367:12
29Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland18:23+3:467:16
30Gian Luca GobbiOrienteering PergineItaly18:24+3:477:17
31Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic18:26+3:497:18
32Flemming D AndersenOK GormDenmark18:29+3:527:19
33Kurt PetersenFaaborg OKDenmark18:33+3:567:20
34Heini TammikOK KapeEstonia18:50+4:137:27
35Markku LeinonenPihkaniskatFinland18:58+4:217:30
36Esko SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinland19:07+4:307:34
37Dave ChapmanSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain19:23+4:467:40
38Per Christian HagenBoe OLNorway19:26+4:497:41
39Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany19:46+5:097:49
40Sten Ake HolmbergSala OKSweden19:52+5:157:52
41Barry OldsCornwall Orienteering ClubGreat Britain20:07+5:307:58
42Reijo MouhuRajakarjalan SuunnistajatFinland20:09+5:327:58
43Sven MadsenNo club membershipDenmark20:13+5:368:00
44Touko TuomolaRasti 88Finland20:14+5:378:00
45Martti AlilonttinenMS ParmaFinland20:24+5:478:04
46Tor TroanHadeland OLNorway20:41+6:048:11
47Hans SvensonSOK ViljanSweden20:45+6:088:13
48Martin NaufHedrum OLNorway20:54+6:178:16
49Kent IvarssonOK SkogshjortarnaSweden21:43+7:068:36
50Ranald MacdonaldDerwent Valley OrienteersGreat Britain21:50+7:138:38
51Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway22:37+8:008:57
52Jozef WozniakKU AZS WAT WarszawaPoland22:41+8:048:59
53Peter EnglundIFK SavsjoSweden22:45+8:089:00
54Yoshiaki SakaiNo club membershipJapan23:08+8:319:09
55Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinland23:16+8:399:12
56Tor Henning GjermstadWing OKNorway23:19+8:429:14
57Hakan ErikssonUmea OKSweden25:16+10:3910:00
58Sven Olof LarssonEmmaboda Verda OKSweden26:51+12:1410:38
59Raimo NordqvistEspoon AkillesFinland27:25+12:4810:51
60Sven Olle SoderbergOK SkogsfalkenSweden27:34+12:5710:55
61Hans Peter STAEDELINOLV LangenthalSwitzerland27:37+13:0010:56
62Aarne MorskyLahden Tyovaen HiihtajatFinland27:52+13:1511:02
63Viktor ZachiniaevRus veteranRussian Federation28:05+13:2811:07
64Emil OlteanuACS Sanatatea PloiestiRomania29:04+14:2711:30
Werner WehrliULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Ingemar LindIFK Moras OKSwedenmispunched
Frantisek ChromcakHana OrienteeringCzech Republicmispunched
Per StensethFredrikstad SKNorwaydid not start
Hans HusebySarpsborg OLNorwaydid not start
Jiri CipaTJ LOKO Ceska TrebovaCzech Republicdid not start

M65-3

2 600 m, 65 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Thomas KarlssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden13:375:14
2Mikko SaniHollolan Urheilijat 46Finland14:14+0:375:28
3Kari JylhaHelsingin SuunnistajatFinland14:51+1:145:42
4Jerzy ParzewskiKU AZS WAT WarszawaPoland14:55+1:185:44
5Roger HendrickxKOLBelgium15:08+1:315:49
6David JukesBerkshire OrienteersGreat Britain15:09+1:325:49
7Sven Inge SvenssonHassleholms OKSweden15:16+1:395:52
8Ulf RadlerJarfalla OKSweden15:18+1:415:53
9Robin SmithSouthdowns OrienteersGreat Britain15:50+2:136:05
10Knud FjordvaldSilkeborg OKDenmark15:57+2:206:08
11John BrittonManchester and District Orienteering ClubGreat Britain15:58+2:216:08
12Rauli HelkkulaTurun MetsankavijatFinland16:07+2:306:11
13Pierre DayonBROSFrance16:12+2:356:13
14Finn Ole JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorway16:23+2:466:18
14Finn PetersenOK RoskildeDenmark16:23+2:466:18
16Kurt FischerOLG PfaeffikonSwitzerland17:02+3:256:33
16Kevin PickeringWimborne OrienteersGreat Britain17:02+3:256:33
18Carl LindqvistVaxjo OKSweden17:03+3:266:33
19Reinhard In der StrothOsnabruecker TBGermany17:12+3:356:36
20Sverre FroyenRocky Mountain Orienteering ClubUnited States17:37+4:006:46
20Paul PrudhoeCentral Coast OrienteersAustralia17:37+4:006:46
22Juozas LukaseviciusRudamina OKLithuania17:46+4:096:50
23Libor RobotkaHana OrienteeringCzech Republic17:47+4:106:50
24Owe NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden17:48+4:116:50
25Jukka NyystilaLaihian LujaFinland17:58+4:216:54
26Kurt BuchwalderULUS REISEWELTSwitzerland18:07+4:306:58
27Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation18:10+4:336:59
28Pertti SalmenojaHirvensalon HeittoFinland18:13+4:367:00
29Keith WilldigOctavian DroobersGreat Britain18:15+4:387:01
29Ari NurminenValkeakosken HakaFinland18:15+4:387:01
31Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic18:23+4:467:04
32Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden18:37+5:007:09
33Stein CowardOK SorNorway18:40+5:037:10
34Beat FahrerOLG OberwilSwitzerland18:41+5:047:11
35Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland18:42+5:057:11
36Iurii VekshinVelNovgorodRussian Federation18:55+5:187:16
37Rolf LundeEiker olNorway19:18+5:417:25
38Andy PayneDeeside Orienteering ClubGreat Britain19:37+6:007:32
39Milan TrasakOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic19:56+6:197:40
40Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany19:57+6:207:40
41Stefan NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden20:19+6:427:48
41Kalle NelkSK Saue TammedEstonia20:19+6:427:48
43Soeren ChristensenOK SkaermenDenmark20:21+6:447:49
44Vit JelinekHana OrienteeringCzech Republic20:56+7:198:03
45Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland22:17+8:408:34
45Pekka VanneHirvensalon HeittoFinland22:17+8:408:34
47Roalh KlevelandKvillebyns SKSweden22:24+8:478:36
48Poul GreenNo club membershipDenmark22:48+9:118:46
49Henrik KristensenOK 73Denmark22:51+9:148:47
50Tiit PloompuuRSK JohvikasEstonia22:57+9:208:49
51Knut HaugOL Vallset StangeNorway23:38+10:019:05
52Yasunori OgitaNTA O TourJapan23:52+10:159:10
53Silvano BernardiOrienteering TarzoItaly25:09+11:329:40
54Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway26:39+13:0210:15
55Olaf ChristensenAarhus 1900 OrienteringDenmark26:51+13:1410:19
56Tor Arne StoksethFredrikstad SKNorway27:04+13:2710:24
57Hakan BjoerklundIK FalkenFinland27:46+14:0910:40
58Rune HalkeVestre Akers SkiklubNorway29:22+15:4511:17
59LarsOwe StromRonneby OKSweden29:28+15:5111:20
60Juhani LeinoHirvensalon HeittoFinland30:11+16:3411:36
61Mikko LukkarinenSK PohjantahtiFinland32:04+18:2712:20
Jan Arve SolliAskoy OLNorwaymispunched
Arvid GalborgenEds SKSwedenmispunched
Seppo AarnioRasti PiikkioFinlandmispunched
Leo JohanssonVandrarringenSwedenmispunched
Matthias DittmersTSV MalenteGermanydid not start
Olof OlofssonHagaby GoIFSwedendid not start
Lars StrinnholmOstersunds OKSwedendid not start
Are EriksenOslostudentenes IKNorwaydid not start

M65-4

2 575 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark13:285:13
2Bjorn GrindeOslostudentenes IKNorway13:41+0:135:18
3Peter SorensenPI CopenhagenDenmark14:33+1:055:39
4Oivind FadumSande SKNorway15:13+1:455:54
5Don McKerrowSouth London OrienteersGreat Britain15:16+1:485:55
6Terje WikstroemRingsaker OKNorway15:17+1:495:56
7Ove ForsstromOK RASEBORGFinland15:18+1:505:56
8Torben KruseSvendborg OKDenmark15:20+1:525:57
9Adrian KellerULUS REISEWELTSwitzerland15:24+1:565:58
10Anders MalmbergKvarnsvedens GoIF OKSweden15:27+1:595:59
11Pekka PietilaKangasala SKFinland15:33+2:056:02
12Premek SkodaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic15:36+2:086:03
13Pekka LiukkalaHauhon SisuFinland15:40+2:126:05
14Ivan ShorokhovIzmailovo MoscowRussian Federation15:55+2:276:10
15Kjell SandstroemBodens BK OSSweden16:35+3:076:26
16Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden16:47+3:196:31
17Ole JohanssonPorsgrunn OLNorway17:10+3:426:39
18Attila Gabor KovacsZold Sportok ClubjaHungary17:22+3:546:44
19Paul SkjakerHadeland OLNorway17:24+3:566:45
20Sten BlomstromIK SternSweden17:34+4:066:49
21Tapio PeippoJoutsenon KullervoFinland17:44+4:166:53
22Conny JidetoftStangenas AISSweden17:48+4:206:54
23Ola BroxOL TotenTrollNorway17:52+4:246:56
24Glen TrysonEmpire Orienteering ClubUnited States17:54+4:266:57
25Nils Arne HakanssonStigmannen Karlshamns OKSweden17:58+4:306:58
26Jouko NurminenTampereen PyrintoFinland18:10+4:427:03
27Bjoern Atle RemmePorsgrunn OLNorway18:14+4:467:04
28Aksel AndersenOK RoskildeDenmark18:16+4:487:05
29Robert JessenFrammestads IKSweden18:23+4:557:08
30Helmuth MurerOrienteering PergineItaly18:54+5:267:20
30Jan BoehleOL TrolloNorway18:54+5:267:20
32Hermann WollgartenHansa SimmerathGermany18:58+5:307:21
33John ScownAbominable O-MenAustralia19:01+5:337:23
34Lennart HavrenTullinge SKSweden19:08+5:407:25
35Raimo PusaOriveden PonnistusFinland19:13+5:457:27
36Eero PulkkinenOK BotniaFinland19:21+5:537:30
37Markku NurminenSuosmeren SalpaFinland19:36+6:087:36
38Gabor MolnarHegyisport Szentendre EgyesuletHungary19:43+6:157:39
39Hansjoerg GrafOLG PfaeffikonSwitzerland19:45+6:177:40
40Olivier BenevelloVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance20:21+6:537:54
41Vaclav ChotetickyKCT AsCzech Republic20:26+6:587:56
42Rolf AndersenAmager OKDenmark20:32+7:047:58
43Henrik NylundIK FalkenFinland20:48+7:208:04
44Chris SHAWEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain20:57+7:298:08
45Hans Juergen BuschPost SV DresdenGermany21:15+7:478:15
46Anders KumlinIK YmerSweden21:21+7:538:17
47Ragnar BergStokke ILNorway21:23+7:558:18
48Mike BoltonMole ValleyGreat Britain21:25+7:578:19
49Iurii ChumakovAzimutRussian Federation21:37+8:098:23
50Hannu SaloLahden Suunnistajat 37Finland21:39+8:118:24
51Flemming SasserHerning OKDenmark22:04+8:368:34
52Arne KolkRSK JohvikasEstonia22:05+8:378:34
53Tapani MertsalmiHirvensalon HeittoFinland22:29+9:018:43
54Zdenek KubalekHana OrienteeringCzech Republic22:32+9:048:45
55JanOlof NybergIK HakarpspojkarnaSweden22:59+9:318:55
56Kent NilssonAndrarums IFSweden23:33+10:059:08
57Henadzi NiakhaiStandartBelarus23:49+10:219:14
58Paul AugOK OrvandEstonia23:54+10:269:16
59Thomas JohanssonStigmannen Karlshamns OKSweden24:00+10:329:19
60Konrad JanowskiKS Spojnia WarszawaPoland24:15+10:479:25
61Eddie De KerfTrolNetherlands24:24+10:569:28
62Sjur GjestvangOL TotenTrollNorway25:35+12:079:56
63John KnudsenO 63 VordingborgDenmark25:46+12:1810:00
64Vesa LassilaVetelin UrheilijatFinland27:44+14:1610:46
65Shoji KatoNTA O TourJapan29:42+16:1411:32
66Antti OjalaTurengin SarastusFinland32:43+19:1512:42
67Jukka TiittoKuopion SuunnistajatFinland38:27+24:5914:55
Nigel HoultBerkshire OrienteersGreat Britainmispunched
Guy SeamanINVOCGreat Britaindid not start
Bjoern HeidenstroemFredrikstad SKNorwaydid not start
Alain JuanANCOSwitzerlanddid not start

M65-5

2 600 m, 62 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Leif E LarsenTisvilde Hegn OKDenmark13:275:10
2Mykola BozhkoO ClubUkraine13:41+0:145:15
3Peter KronholmIF BraheFinland14:09+0:425:26
4Jan LarfarsLeksands OKSweden14:22+0:555:31
5Erkki YlikoskiValkeakosken HakaFinland14:58+1:315:45
6Pekka KerkolaHameenlinnan TarmoFinland15:04+1:375:47
7Vlastimil HanzlHana OrienteeringCzech Republic15:27+2:005:56
8Gunnar GrueSoerensenKoege OKDenmark15:31+2:045:58
9Rein KriksRakvere OKEstonia15:55+2:286:07
9Keijo HintukainenTurun SuunnistajatFinland15:55+2:286:07
11Rein UntOK TONEstonia15:58+2:316:08
12Ulf KjellinOK HedstrommenSweden16:03+2:366:10
13Konrad TonnSSV Planeta RadebeulGermany16:04+2:376:10
14Bjorn SteinbekkenOdal olNorway16:06+2:396:11
15Jeffrey SaegerNew England Orienteering ClubUnited States16:08+2:416:12
16Jonathan HowellWalton ChasersGreat Britain16:12+2:456:13
17Dieter WolfULUS REISEWELTSwitzerland16:22+2:556:17
18Zoltan HegedusVIZSLA SEHungary16:31+3:046:21
19Kai WilladsenAkademisk SkytteforeningDenmark16:41+3:146:25
20Tadashi EbisawaIrumashiOLCJapan16:46+3:196:26
21Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmark16:56+3:296:30
22Alistair StewartAucklandNew Zealand17:03+3:366:33
22Jorgen JorgensenSilkeborg OKDenmark17:03+3:366:33
22Simo HelkkulaPitajanmaen TarmoFinland17:03+3:366:33
25Ueli BretscherOLC KapreoloSwitzerland17:08+3:416:35
26Fritz ZinggULUS REISEWELTSwitzerland17:14+3:476:37
27Sveinung RekaaNotodden OLNorway17:19+3:526:39
28Kenneth WalbergOK KareSweden17:26+3:596:42
29Jon Arne KlemetsauneOL TrollelgNorway17:27+4:006:42
30Timo ValkonenRajamaen RykmenttiFinland17:33+4:066:45
31Evert JohanssonOK TisarenSweden17:34+4:076:45
32Per FredrikssonOK SkogshjortarnaSweden17:43+4:166:48
33Jose RaposoCOALAPortugal17:50+4:236:51
34Svein AckenhausenKonnerud ILNorway18:00+4:336:55
35Elling AakreAndebu ILNorway18:04+4:376:56
36Stig JohanssonHelsingborgs SOKSweden18:34+5:077:08
37Clas Goran HerrgardGustavsbergs OKFinland18:49+5:227:14
38Stein TurtumoygardMaaren OKNorway18:50+5:237:14
39Knut MalmoRingsaker OKNorway18:51+5:247:15
40Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering ClubAustralia18:59+5:327:18
41Per OehlckersIL TyrvingNorway19:04+5:377:20
42Robert DredgeGreat BritainGreat Britain19:07+5:407:21
43Stephen RichardsSELOCGreat Britain19:13+5:467:23
44Pauli NieminenHyvinkaan RastiFinland19:53+6:267:38
45Aare LimbergRakvere OKEstonia19:54+6:277:39
46Jaakko LahtiSuunta JyvaskylaFinland20:19+6:527:48
47Jean Paul BailleulBROSFrance20:30+7:037:53
48Esko UddLansi Rajan RastiFinland20:39+7:127:56
49Klas BjorkIK HakarpspojkarnaSweden20:57+7:308:03
50Mauro FontanariOrienteering PergineItaly20:59+7:328:04
51Markku TormaKannuksen UraFinland21:44+8:178:21
52Peter HeywoodKERNOGreat Britain23:28+10:019:01
53John ShawSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain23:31+10:049:02
54Vladimir EfremovRus veteranRussian Federation23:41+10:149:06
55Oldrich PilcHana OrienteeringCzech Republic23:44+10:179:07
56Jarl Erik PalmKjula IFSweden24:09+10:429:17
57Oldrich DenemarekHana OrienteeringCzech Republic25:31+12:049:48
58Henadzi ArekhauOC BNTUBelarus26:53+13:2610:20
59Lennart ManssonRingsjo OKSweden28:08+14:4110:49
60Vasil SilinSILINGermany35:33+22:0613:40
61Tommy OlaussonSOK AnebySweden39:23+25:5615:08
Varny VestergaardHerning OKDenmarkmispunched
Sergey GlebovMoscowRussian Federationdid not start
Pertti PaivanrantaJoutsenon KullervoFinlanddid not start
Karl Goran KarlssonHylte OKSwedendid not start
Tapani HuhtaKangasala SKFinlanddid not start
Kent ErikssonLerums SOKSwedendid not start
Andre HallouardASOP ErsteinFrancedid not start

M70-1

2 200 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janne BrunstedtOK RoskildeDenmark12:425:46
2Veikko LoukonenPiikkion KehitysFinland12:44+0:025:47
3Carl Henry AnderssonOK OrintoSweden12:53+0:115:51
4Matti RailimoSOC HeinolaFinland12:58+0:165:53
5Hans Chr StribOK GormDenmark13:26+0:446:06
6Freddy SillienFRSO BelgiumBelgium13:30+0:486:08
7Ole Kristian SteinbekkenOdal olNorway13:32+0:506:09
8David MaySouth London OrienteersGreat Britain13:51+1:096:17
9Claes NidebornStora Tuna OKSweden14:02+1:206:22
10Leif LoefTrollhattans SOKSweden14:09+1:276:25
11Tapio LeinoHelsingin SuunnistajatFinland14:15+1:336:28
11Hans AurellGavle OKSweden14:15+1:336:28
13Christopher BranfordWimborne OrienteersGreat Britain14:37+1:556:38
14Leif AxelssonMalilla OKSweden15:02+2:206:49
15Etienne BousserCSAG METZFrance15:20+2:386:58
16Aage DamsgaardFIF Hilleroed OrienteringDenmark15:27+2:457:01
17Edgar Furuholt