International Orienteering Federation

Official results for World Ski Orienteering Championships 2017 - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: Krasnoyarsk / Russian Federation
Date: 8 March 2017

AUT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Roland FesselhoferMen (55)18:48+4:575:31
49Adrian WickertMen (55)20:21+6:295:59

BLR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Yury YazykouMen (55)15:18+1:274:30
29Irina YurokWomen (31)27:48+13:548:58
45Igor ZvontsovMen (55)19:02+5:105:35

BUL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Stanimir BelomazhevMen (55)14:21+0:294:13
12Antoniya GrigorovaWomen (31)15:55+2:015:08
22Andreya DyaksovaWomen (31)17:35+3:415:40
34Martin PenchevMen (55)17:18+3:265:05

CZE

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Petra HancovaWomen (31)16:09+2:155:12
18Kristyna KolinovaWomen (31)16:39+2:455:22
20Hana HancikovaWomen (31)16:47+2:525:24
21Jakub SkodaMen (55)15:54+2:034:40
21Johanka SimkovaWomen (31)16:55+3:015:27
27Petr HorvatMen (55)16:18+2:274:47
28Radek LacigaMen (55)16:35+2:434:52
30Michal ArgalasMen (55)16:58+3:064:59

EST

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Daisy KudreWomen (31)15:58+2:045:09
19Doris KudreWomen (31)16:42+2:485:23
20Mattis JaamaMen (55)15:38+1:464:35
26Epp PaalbergWomen (31)20:12+6:186:30
36Even ToomasMen (55)17:23+3:315:06
38Margus HallikMen (55)17:28+3:375:08
40Ilmar UdamMen (55)17:39+3:485:11

FIN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Salla KoskelaWomen (31)14:12+0:174:34
5Mirka SuutariWomen (31)14:57+1:024:49
8Tero LinnainmaaMen (55)14:29+0:384:15
9Marjut TurunenWomen (31)15:14+1:194:54
10Ville Petteri SaarelaMen (55)14:33+0:414:16
11Milka ReponenWomen (31)15:32+1:385:00
17Jyri UusitaloMen (55)15:08+1:164:27
19Tuomas KotroMen (55)15:37+1:464:35

GER

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Rieke BrunsWomen (31)21:56+8:027:04
43Bernd KohlschmidtMen (55)18:38+4:475:28

ITA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Stefania CorradiniWomen (31)19:10+5:166:10
35Francesco CorradiniMen (55)17:19+3:285:05
Davide ComaiMen (55)disqualified

JPN

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Takumi IshiharaMen (55)19:47+5:565:49
50Yuki IshiharaMen (55)21:44+7:526:23
51Shotaro KishiMen (55)23:05+9:136:47

KAZ

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Olga NovikovaWomen (31)16:03+2:095:10
24Assem NazyrovaWomen (31)19:34+5:406:18
25Elmira MoldashevaWomen (31)20:11+6:176:30
28Kamila IbrayevaWomen (31)24:21+10:277:51
33Dmitriy AdamovichMen (55)17:16+3:255:04
37Denis VlassovMen (55)17:27+3:365:07
46Aslan TokbayevMen (55)19:20+5:285:41
47Azat NazyrovMen (55)19:28+5:365:43

KGZ

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Elena TaranovaWomen (31)28:53+14:589:19
53Nikolai MatveevMen (55)30:59+17:079:06

LAT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Raivo KivlenieksMen (55)15:56+2:044:41
26Nauris RaizeMen (55)16:10+2:194:45

LTU

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Gabriele AndrasiunieneWomen (31)16:33+2:395:20
25Nerijus SulcysMen (55)16:10+2:194:45
32Vitalijus PetrulisMen (55)17:13+3:225:03
41Andrej GerasimovMen (55)17:42+3:515:12

NOR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Bjornar KvaleMen (55)14:32+0:404:16
11Oeyvind WatterdalMen (55)14:34+0:434:17
13Lars MoholdtMen (55)14:44+0:524:20
16Evine Westli AndersenWomen (31)16:17+2:235:15
23Oyvind WiggenMen (55)15:59+2:074:42

POL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Anna KaminskaWomen (31)28:03+14:089:02
54Jan CegielkaMen (55)42:26+28:3412:28

ROU

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Klaus CsucsMen (55)16:52+3:004:57
39Simion SuciuMen (55)17:29+3:375:08
42Zoltan SzepMen (55)18:28+4:365:25

RUS

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrey LamovMen (55)13:53+0:014:05
3Sergey GorlanovMen (55)14:04+0:134:08
4Kirill VeselovMen (55)14:06+0:144:08
4Mariya KechkinaWomen (31)14:55+1:004:48
7Alena TrapeznikovaWomen (31)14:58+1:044:49
8Tatyana OborinaWomen (31)15:06+1:114:52
12Andrey GrigorievMen (55)14:42+0:514:19
15Vladimir BarchukovMen (55)14:58+1:064:24

SLO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Iztok RojcMen (55)24:35+10:437:13

SUI

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Gion SchnyderMen (55)15:04+1:124:25
24Sandro TruttmannMen (55)16:01+2:094:42

SWE

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ulrik NordbergMen (55)13:514:04
1Tove AlexanderssonWomen (31)13:544:29
3Magdalena OlssonWomen (31)14:37+0:434:42
6Erik RostMen (55)14:22+0:314:13
6Linda LindkvistWomen (31)14:57+1:034:49
7Martin HammarbergMen (55)14:26+0:344:14
10Evelina WickbomWomen (31)15:18+1:244:56
14Markus LundholmMen (55)14:53+1:024:22

UKR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Arsen ZhuravelMen (55)17:06+3:155:01

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org