Official results for Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 16 October 2016

Men

3 000 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jonas Leandersson Sweden 14:12 4:44
2 Matthias Kyburz Switzerland 14:32 4:50
3 Martin Hubmann Switzerland 14:36 4:52
4 Tim Robertson New Zealand 14:39 4:53
5 Florian Howald Switzerland 14:42 4:54
6 Emil Svensk Sweden 14:46 4:55
7 Martin Regborn Sweden 14:48 4:56
8 Vojtech Kral Czech Republic 14:50 4:56
9 Albin Ridefelt Sweden 14:57 4:59
9 Andreas Rueedlinger Switzerland 14:57 4:59
11 Gernot Kerschbaumer Austria 15:11 5:03
12 Lucas Basset France 15:17 5:05
12 Gustav Bergman Sweden 15:17 5:05
14 Frederic Tranchand France 15:21 5:07
15 Hakon Jarvis Westergard Norway 15:24 5:08
16 Kenny Kivikas Estonia 15:25 5:08
16 Tue Lassen Denmark 15:25 5:08
18 Carl Godager Kaas Norway 15:28 5:09
19 Andreas Hougaard Boesen Denmark 15:29 5:09
20 Vincent Coupat France 15:30 5:10
21 Jonas Egger Switzerland 15:31 5:10
21 Olav Lundanes Norway 15:31 5:10
23 Robert Merl Austria 15:32 5:10
23 Dmitrii Nakonechnyi Russian Federation 15:32 5:10
25 Soren Bobach Denmark 15:34 5:11
25 William Lind Sweden 15:34 5:11
27 Oystein Kvaal Osterbo Norway 15:35 5:11
28 Magne Daehli Norway 15:38 5:12
29 Jan Petrzela Czech Republic 15:47 5:15
30 Marten B Bostrom Finland 15:49 5:16
31 Milos Nykodym Czech Republic 15:55 5:18
32 Jesse Laukkarinen Finland 15:57 5:19
33 Wojciech Kowalski Poland 16:20 5:26
34 Pavel Kubat Czech Republic 16:21 5:27
35 Mikko Siren Finland 16:34 5:31
36 Baptiste Rollier Switzerland 16:56 5:38
37 Olli Markus Taivainen Finland 17:13 5:44

Women

2 600 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Judith Wyder Switzerland 14:37 5:37
2 Maja Alm Denmark 15:08 5:49
3 Tove Alexandersson Sweden 15:09 5:49
4 Rahel Friederich Switzerland 15:11 5:50
5 Helena Jansson Sweden 15:12 5:50
6 Elena Roos Switzerland 15:23 5:55
7 Sabine Hauswirth Switzerland 15:24 5:55
8 Galina Vinogradova Russian Federation 15:28 5:56
9 Julia Gross Switzerland 15:41 6:01
10 Lina Strand Sweden 15:46 6:03
11 Sarina Jenzer Switzerland 15:52 6:06
11 Anastasia Rudnaya Russian Federation 15:52 6:06
13 Natalia Gemperle Russian Federation 16:04 6:10
14 Denisa Kosova Czech Republic 16:08 6:12
15 Ursula Kadan Austria 16:11 6:13
16 Merja Rantanen Finland 16:14 6:14
17 Isia Basset France 16:16 6:15
18 Silje Ekroll Jahren Norway 16:23 6:18
19 Sara Hagstrom Sweden 16:25 6:18
20 Sari Anttonen Finland 16:26 6:19
21 Karolin Ohlsson Sweden 16:29 6:20
22 Lilian Forsgren Sweden 16:31 6:21
23 Marika Teini Finland 16:35 6:22
24 Ida Marie Naess Bjoergul Norway 16:39 6:24
25 Ingjerd Myhre Norway 16:41 6:25
26 Svetlana Mironova Russian Federation 16:46 6:26
26 Sina Tommer Switzerland 16:46 6:26
28 Saila Kinni Finland 16:53 6:29
29 Laura Ramstein Austria 16:54 6:30
30 Anna Narhi Finland 17:07 6:35
31 Anna Dvorianskaia Russian Federation 17:08 6:35
32 Anastasia Denisova Belarus 17:09 6:35
33 Natalia Efimova Russian Federation 17:10 6:36
34 Yulia Novikova Russian Federation 17:14 6:37
35 Anna Bachman Sweden 17:18 6:39
36 Jana Knapova Czech Republic 17:29 6:43
37 Carlotta Scalet Italy 17:37 6:46
38 Aleksandra Hornik Poland 17:48 6:50

Men-B

3 000 m, 31 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Emil Ahlbeck Norway 15:33 5:11
2 Raffael Huber Switzerland 15:35 5:11
3 Arnaud Perrin France 15:36 5:12
4 Adrien Delenne France 15:38 5:12
5 Rudolfs Zernis Latvia 15:42 5:14
6 Rassmus Andersson Sweden 15:54 5:18
7 Jakob Edsen Denmark 15:57 5:19
7 Einari Heinaro Finland 15:57 5:19
9 Thor Noerskov Denmark 15:59 5:19
10 Magnus Dewett Denmark 16:00 5:20
10 Matthias Reiner Austria 16:00 5:20
12 Michal Olejnik Poland 16:01 5:20
13 Elias Kuukka Finland 16:05 5:21
14 Quentin Rauturier France 16:10 5:23
15 Topi Raitanen Finland 16:13 5:24
16 Erik Nilsson Simkovics Austria 16:14 5:24
17 Nikita Stepanov Russian Federation 16:15 5:25
18 Jonas Hubacek Czech Republic 16:23 5:27
19 Miika Kirmula Finland 16:26 5:28
20 Andrey Salin Belarus 16:45 5:35
21 Ondrej Semik Czech Republic 17:03 5:41
22 Haavard Haga Norway 17:12 5:44
23 Dmitrii Poliakov Russian Federation 17:13 5:44
24 Peeter Pihl Estonia 17:20 5:46
25 Immanuel Berger Germany 17:26 5:48
26 Borger Melsom Norway 17:51 5:57
27 Andrea Seppi Italy 17:53 5:57
28 Florian Pasda Germany 18:45 6:15
29 Giacomo Barbone United States 19:32 6:30
Artem Popov Russian Federation mispunched
Konstantin Serebryanitskiy Russian Federation mispunched

Women-B

2 600 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tessa Strain United Kingdom 15:34 5:59
2 Nikoline Ekeberg Schjerve Norway 16:26 6:19
3 Martina Ruch Switzerland 16:30 6:20
4 Lone Karin Brochmann Norway 16:39 6:24
5 Elin Mansson Sweden 17:02 6:33
6 Lea Vercellotti France 17:04 6:33
7 Anna Nilsson Simkovics Austria 17:07 6:35
8 Fanny Roche France 17:09 6:35
9 Anna Haataja Finland 17:14 6:37
10 Lauriane Beauvisage France 17:19 6:39
11 Sanni Kivela Finland 17:51 6:51
12 Caroline Gjotterup Denmark 17:53 6:52
13 Khrystsina Yakubkina Belarus 17:58 6:54
14 Barbora Hruskova Czech Republic 18:06 6:57
15 Ausrine Kutkaite Lithuania 18:12 7:00
16 Maelle Beauvir France 18:23 7:04
17 Hanna Wisniewska Poland 18:53 7:15
18 Aislinn Prendergast Australia 18:55 7:16
19 Emilie Westli Andersen Norway 19:06 7:20
20 Patricia Nieke Germany 19:10 7:22
21 Nadezhda Orlova Russian Federation 19:18 7:25
22 Nicole Scalet Italy 20:09 7:45
23 Magdalena Tuzilova Czech Republic 20:13 7:46
24 Lucille Girard France 20:40 7:56

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!