International Orienteering Federation

Official results for Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 16 October 2016

Men

3 000 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Jonas Leandersson Sweden 14:12 4:44
2 Matthias Kyburz Switzerland 14:32 4:50
3 Martin Hubmann Switzerland 14:36 4:52
4 Tim Robertson New Zealand 14:39 4:53
5 Florian Howald Switzerland 14:42 4:54
6 Emil Svensk Sweden 14:46 4:55
7 Martin Regborn Sweden 14:48 4:56
8 Vojtech Kral Czech Republic 14:50 4:56
9 Albin Ridefelt Sweden 14:57 4:59
9 Andreas Rueedlinger Switzerland 14:57 4:59
11 Gernot Kerschbaumer Austria 15:11 5:03
12 Lucas Basset France 15:17 5:05
12 Gustav Bergman Sweden 15:17 5:05
14 Frederic Tranchand France 15:21 5:07
15 Hakon Jarvis Westergard Norway 15:24 5:08
16 Kenny Kivikas Estonia 15:25 5:08
16 Tue Lassen Denmark 15:25 5:08
18 Carl Godager Kaas Norway 15:28 5:09
19 Andreas Hougaard Boesen Denmark 15:29 5:09
20 Vincent Coupat France 15:30 5:10
21 Jonas Egger Switzerland 15:31 5:10
21 Olav Lundanes Norway 15:31 5:10
23 Robert Merl Austria 15:32 5:10
23 Dmitrii Nakonechnyi Russian Federation 15:32 5:10
25 Soren Bobach Denmark 15:34 5:11
25 William Lind Sweden 15:34 5:11
27 Oystein Kvaal Osterbo Norway 15:35 5:11
28 Magne Daehli Norway 15:38 5:12
29 Jan Petrzela Czech Republic 15:47 5:15
30 Marten B Bostrom Finland 15:49 5:16
31 Milos Nykodym Czech Republic 15:55 5:18
32 Jesse Laukkarinen Finland 15:57 5:19
33 Wojciech Kowalski Poland 16:20 5:26
34 Pavel Kubat Czech Republic 16:21 5:27
35 Mikko Siren Finland 16:34 5:31
36 Baptiste Rollier Switzerland 16:56 5:38
37 Olli Markus Taivainen Finland 17:13 5:44

Women

2 600 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Judith Wyder Switzerland 14:37 5:37
2 Maja Alm Denmark 15:08 5:49
3 Tove Alexandersson Sweden 15:09 5:49
4 Rahel Friederich Switzerland 15:11 5:50
5 Helena Jansson Sweden 15:12 5:50
6 Elena Roos Switzerland 15:23 5:55
7 Sabine Hauswirth Switzerland 15:24 5:55
8 Galina Vinogradova Russian Federation 15:28 5:56
9 Julia Gross Switzerland 15:41 6:01
10 Lina Strand Sweden 15:46 6:03
11 Sarina Jenzer Switzerland 15:52 6:06
11 Anastasia Rudnaya Russian Federation 15:52 6:06
13 Natalia Gemperle Russian Federation 16:04 6:10
14 Denisa Kosova Czech Republic 16:08 6:12
15 Ursula Kadan Austria 16:11 6:13
16 Merja Rantanen Finland 16:14 6:14
17 Isia Basset France 16:16 6:15
18 Silje Ekroll Jahren Norway 16:23 6:18
19 Sara Hagstrom Sweden 16:25 6:18
20 Sari Anttonen Finland 16:26 6:19
21 Karolin Ohlsson Sweden 16:29 6:20
22 Lilian Forsgren Sweden 16:31 6:21
23 Marika Teini Finland 16:35 6:22
24 Ida Marie Naess Bjoergul Norway 16:39 6:24
25 Ingjerd Myhre Norway 16:41 6:25
26 Svetlana Mironova Russian Federation 16:46 6:26
26 Sina Tommer Switzerland 16:46 6:26
28 Saila Kinni Finland 16:53 6:29
29 Laura Ramstein Austria 16:54 6:30
30 Anna Narhi Finland 17:07 6:35
31 Anna Dvorianskaia Russian Federation 17:08 6:35
32 Anastasia Denisova Belarus 17:09 6:35
33 Natalia Efimova Russian Federation 17:10 6:36
34 Yulia Novikova Russian Federation 17:14 6:37
35 Anna Bachman Sweden 17:18 6:39
36 Jana Knapova Czech Republic 17:29 6:43
37 Carlotta Scalet Italy 17:37 6:46
38 Aleksandra Hornik Poland 17:48 6:50

Men-B

3 000 m, 31 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Emil Ahlbeck Norway 15:33 5:11
2 Raffael Huber Switzerland 15:35 5:11
3 Arnaud Perrin France 15:36 5:12
4 Adrien Delenne France 15:38 5:12
5 Rudolfs Zernis Latvia 15:42 5:14
6 Rassmus Andersson Sweden 15:54 5:18
7 Jakob Edsen Denmark 15:57 5:19
7 Einari Heinaro Finland 15:57 5:19
9 Thor Noerskov Denmark 15:59 5:19
10 Magnus Dewett Denmark 16:00 5:20
10 Matthias Reiner Austria 16:00 5:20
12 Michal Olejnik Poland 16:01 5:20
13 Elias Kuukka Finland 16:05 5:21
14 Quentin Rauturier France 16:10 5:23
15 Topi Raitanen Finland 16:13 5:24
16 Erik Nilsson Simkovics Austria 16:14 5:24
17 Nikita Stepanov Russian Federation 16:15 5:25
18 Jonas Hubacek Czech Republic 16:23 5:27
19 Miika Kirmula Finland 16:26 5:28
20 Andrey Salin Belarus 16:45 5:35
21 Ondrej Semik Czech Republic 17:03 5:41
22 Haavard Haga Norway 17:12 5:44
23 Dmitrii Poliakov Russian Federation 17:13 5:44
24 Peeter Pihl Estonia 17:20 5:46
25 Immanuel Berger Germany 17:26 5:48
26 Borger Melsom Norway 17:51 5:57
27 Andrea Seppi Italy 17:53 5:57
28 Florian Pasda Germany 18:45 6:15
29 Giacomo Barbone United States 19:32 6:30
Artem Popov Russian Federation mispunched
Konstantin Serebryanitskiy Russian Federation mispunched

Women-B

2 600 m, 24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tessa Strain United Kingdom 15:34 5:59
2 Nikoline Ekeberg Schjerve Norway 16:26 6:19
3 Martina Ruch Switzerland 16:30 6:20
4 Lone Karin Brochmann Norway 16:39 6:24
5 Elin Mansson Sweden 17:02 6:33
6 Lea Vercellotti France 17:04 6:33
7 Anna Nilsson Simkovics Austria 17:07 6:35
8 Fanny Roche France 17:09 6:35
9 Anna Haataja Finland 17:14 6:37
10 Lauriane Beauvisage France 17:19 6:39
11 Sanni Kivela Finland 17:51 6:51
12 Caroline Gjotterup Denmark 17:53 6:52
13 Khrystsina Yakubkina Belarus 17:58 6:54
14 Barbora Hruskova Czech Republic 18:06 6:57
15 Ausrine Kutkaite Lithuania 18:12 7:00
16 Maelle Beauvir France 18:23 7:04
17 Hanna Wisniewska Poland 18:53 7:15
18 Aislinn Prendergast Australia 18:55 7:16
19 Emilie Westli Andersen Norway 19:06 7:20
20 Patricia Nieke Germany 19:10 7:22
21 Nadezhda Orlova Russian Federation 19:18 7:25
22 Nicole Scalet Italy 20:09 7:45
23 Magdalena Tuzilova Czech Republic 20:13 7:46
24 Lucille Girard France 20:40 7:56

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org