International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2016 Round 4 - Sprint relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Sprint relay
Organiser: Switzerland
Date: 14 October 2016

Relay

27 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Swiss Orienteering Switzerland 156:08
1. Rahel Friederich15:121215:1212
2. Matthias Kyburz13:28128:403-9
3. Daniel Hubmann13:44342:2430
4. Judith Wyder13:44156:081-2
2Swedish Orienteering Federatio Sweden 156:39+0:31
1. Lina Strand14:43114:431
2. Emil Svensk13:56728:3910
3. Jonas Leandersson13:37142:1610
4. Helena Jansson14:23356:392+1+0:31
3Swiss Orienteering Switzerland 256:47+0:39
1. Elena Roos14:48214:482
2. Andreas Kyburz13:51428:391-1
3. Florian Howald13:41242:202+1
4. Sabine Hauswirth14:27456:473+1+0:39
4Swiss Orienteering Switzerland 357:58+1:50
1. Sarina Jenzer14:52414:524
2. Jonas Egger14:101129:027+3
3. Martin Hubmann14:00543:024-3
4. Julia Gross14:56857:5840+1:50
5Danish Orienteering Federation Denmark 158:03+1:55
1. Cecilie Friberg Klysner15:101115:1011
2. Tue Lassen13:55529:058-3
3. Soren Bobach14:421443:479+1
4. Maja Alm14:16258:035-4+1:55
6Russian Orienteering Federatio Russian Federation 158:13+2:05
1. Anastasia Rudnaya14:48214:482
2. Dmitrii Nakonechnyi14:371829:2510+8
3. Artem Popov13:59443:246-4
4. Galina Vinogradova14:49558:1360+2:05
7Norwegian Orienteering Federat Norway 158:22+2:14
1. Silje Ekroll Jahren15:08915:089
2. Hakon Jarvis Westergard14:051029:1390
3. Oystein Kvaal Osterbo14:16743:297-2
4. Ingjerd Myhre14:53658:2270+2:14
8Finnish Orienteering Federatio Finland 158:23+2:15
1. Sari Anttonen15:04615:046
2. Topi Raitanen13:46228:504-2
3. Marten B Bostrom14:401243:308+4
4. Merja Rantanen14:53658:2380+2:15
9Austrian Orienteering Federati Austria 158:59+2:51
1. Ursula Kadan14:54514:545
2. Gernot Kerschbaumer14:01828:556+1
3. Robert Merl14:15643:105-1
4. Laura Ramstein15:491258:599+4+2:51
10Czech Orienteering Federation Czech Republic 11:00:01+3:53
1. Jana Knapova16:122416:1224
2. Jan Petrzela14:04930:1618-6
3. Vojtech Kral14:371144:5314-4
4. Denisa Kosova15:0891:00:0110-4+3:53
11Finnish Orienteering Federatio Finland 21:00:03+3:55
1. Anna Haataja15:291415:2914
2. Miika Kirmula14:211529:5012-2
3. Jesse Laukkarinen14:17844:0710-2
4. Anna Narhi15:56131:00:0311+1+3:55
12French Orienteering Federation France 11:00:15+4:07
1. Isia Basset15:301615:3016
2. Frederic Tranchand14:201429:5012-4
3. Lucas Basset14:17844:0710-2
4. Lea Vercellotti16:08141:00:1512+2+4:07
13Russian Orienteering Federatio Russian Federation 21:00:48+4:40
1. Anna Dvorianskaia15:091015:0910
2. Konstantin Serebryanitskiy14:391929:4811+1
3. Nikita Stepanov15:281745:1615+4
4. Svetlana Mironova15:32101:00:4813-2+4:40
14French Orienteering Federation France 21:01:42+5:34
1. Lauriane Beauvisage15:461915:4619
2. Vincent Coupat14:121229:5816-3
3. Quentin Rauturier14:441544:4213-3
4. Fanny Roche17:00151:01:4214+1+5:34
15Mixed: DEN / DEN / DEN /GBR1:02:23+6:15
1. Caroline Gjotterup16:122416:1224
2. Andreas Hougaard Boesen14:462030:5821-3
3. Magnus Dewett15:532046:51210
4. Tessa Strain15:32101:02:2315-6+6:15
16Austrian Orienteering Federati Austria 21:02:41+6:33
1. Anna Nilsson Simkovics15:291415:2914
2. Matthias Reiner14:251629:54140
3. Erik Nilsson Simkovics15:371945:3116+2
4. Anja Arbter17:10161:02:41160+6:33
17Polish Orienteering Federation Poland 11:03:01+6:53
1. Aleksandra Hornik15:542215:5422
2. Michal Olejnik14:251630:1919-3
3. Wojciech Kowalski15:321845:5118-1
4. Hanna Wisniewska17:10161:03:0117-1+6:53
18Swedish Orienteering Federatio Sweden 21:03:25+7:17
1. Karolin Ohlsson15:04615:046
2. William Lind13:47328:515-1
3. Sara Hagström17:242246:1519+14
4. Alva Olsson17:10161:03:2518-1+7:17
19Mixed: LUT / GER/ DEN / AUS1:03:46+7:38
1. Ausrine Kutkaite15:281315:2813
2. Immanuel Berger16:172431:4523+10
3. Edsen Jakob14:411346:2620-3
4. Prendergast Aislinn17:20201:03:4619-1+7:38
20French Orienteering Federation France 31:03:50+7:42
1. Maelle Beauvir15:482015:4820
2. Adrien Delenne14:161330:0417-3
3. Arnaud Perrin15:271645:3116-1
4. Lucille Girard18:19221:03:5020+4+7:42
21Mixed: RUS / RUS / GER / RUS1:06:44+10:36
1. Yulia Novikova15:311715:3117
2. Dmitri Poliakov15:502331:2122+5
3. Florian Pasada18:132349:34220
4. Natalia Efimova17:10161:06:4421-1+10:36
22Italian Orienteering Federatio Italy 11:09:24+13:16
1. Carlotta Scalet19:332719:3327
2. Andrea Seppi15:272235:0024-3
3. Sebastian Inderst15:572150:5723-1
4. Nicole Scalet18:27231:09:2422-1+13:16
23Norwegian Orienteering Federat Norway 31:10:30+14:22
1. Lone Karin Brochmann15:512115:5121
2. Borger Melsom14:462030:3720-1
3. Haavard Haga22:112452:4824+4
4. Emilie Westli Andersen17:42211:10:3023-1+14:22
Norwegian Orienteering Federat Norway 2disqualified
1. Ida Marie Naess Bjoergul16:012316:0123
2. Carl Godager Kaas13:55529:5615-8
3. Emil Ahlbeck14:181044:1412-3
4. Nikoline Ekeberg Schjervedisqualifieddisqualified
Mixed: BLR / ... / ... / ...did not finish
1. Khrystsina Yakubkina15:321815:3218
2. N.N.did not startdid not finish
3. N.N.did not startdid not finish
4. N.N.did not startdid not finish
Mixed: RUS / ... / ... / ...did not finish
1. Nadezhda Orlova18:462618:4626
2. N.N.did not startdid not finish
3. N.N.did not startdid not finish
4. N.N.did not startdid not finish
Swedish Orienteering Federatio Sweden 3did not finish
1. Lilian Forsgren15:06815:068
2. N.N.did not startdid not finish
3. N.N.did not startdid not finish
4. N.N.did not startdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org