International Orienteering Federation

Official results for Junior World Ski Orienteering Championships 2017 - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Finland
Date: 8 February 2017

BUL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Martin PenchevMen 20 (46)disqualified

CAN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Milla TarnopoloskyWomen 20 (36)26:39+12:366:50

CZE

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ondrej StaryMen 20 (46)14:15+2:023:28
20Marketa FiresovaWomen 20 (36)18:01+3:584:37
24Ondrej HlavacMen 20 (46)14:50+2:373:37
29Veronika KubinovaWomen 20 (36)20:01+5:585:07
30Hana HorvatovaWomen 20 (36)21:29+7:265:30
33Vojtech BartosMen 20 (46)15:47+3:343:50

EST

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Doris KudreWomen 20 (36)16:04+2:014:07
16Epp PaalbergWomen 20 (36)16:55+2:524:20
17Jonne RoomaWomen 20 (36)17:47+3:444:33
25Georg Caius KutsarMen 20 (46)15:02+2:493:40
28Kevin HallopMen 20 (46)15:29+3:163:46
Andres RoomMen 20 (46)disqualified
Kaisa RoobaWomen 20 (36)disqualified

FIN

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Liisa NenonenWomen 20 (36)14:033:36
2Elmeri ToivanenMen 20 (46)12:28+0:153:02
2Tuuli SuutariWomen 20 (36)14:44+0:413:46
3Veera KlemettinenWomen 20 (36)15:17+1:143:55
8Eevert ToivonenMen 20 (46)13:07+0:543:11
9Tommi HarkonenMen 20 (46)13:21+1:083:15
13Henna PylvanainenWomen 20 (36)16:41+2:384:16
14Maiju KovanenWomen 20 (36)16:45+2:424:17
16Aapo VilppolaMen 20 (46)14:07+1:543:26
18RoniVille RissanenMen 20 (46)14:18+2:053:29
20Miska TervalaMen 20 (46)14:34+2:213:33
23Satu TuomistoWomen 20 (36)18:16+4:134:41

HUN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Botond SzaszMen 20 (46)16:54+4:414:07

ITA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Francesco CorradiniMen 20 (46)15:40+3:273:49

JPN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Yujiro KiyaMen 20 (46)29:01+16:487:04

KAZ

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Vitaliy LukashevichMen 20 (46)20:59+8:465:07
42Nikita KuznetsovMen 20 (46)21:11+8:585:10
Stepan SorokinMen 20 (46)disqualified

LAT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Niks PlavinsMen 20 (46)14:24+2:113:30
31Vilma AlberingaWomen 20 (36)24:55+10:526:23
37Andris SarksnaMen 20 (46)16:52+4:394:06

LTU

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Rokas VaitkusMen 20 (46)13:45+1:323:21
13Ignas AmbrazasMen 20 (46)13:48+1:353:21
27Karolina SakalauskaiteWomen 20 (36)19:41+5:385:02
28Migle SusinskaiteWomen 20 (36)19:57+5:545:06

NOR

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jorgen BaklidMen 20 (46)13:01+0:483:10
5Tilla Farnes HennumWomen 20 (36)15:36+1:334:00
6Audun HeimdalMen 20 (46)13:04+0:513:11
14Vegard GulbrandsenMen 20 (46)13:50+1:373:22
15Synne StrandWomen 20 (36)16:52+2:494:19
19Anniken Eriksrud KarlsenWomen 20 (36)17:53+3:504:35
22Eivind Ofsthus GravirMen 20 (46)14:36+2:233:33
24Anne Willkommen EikenWomen 20 (36)18:20+4:174:42
26Heidi Therese WiestWomen 20 (36)19:20+5:174:57
29Ulrik Astrup ArnesenMen 20 (46)15:31+3:183:47
Victoria Haestad BjornstadWomen 20 (36)disqualified

ROU

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Alexandru BiroMen 20 (46)16:22+4:093:59
40Cristian ConstantinMen 20 (46)20:58+8:455:06

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vladislav KiselevMen 20 (46)12:132:58
4Aleksandr PavlenkoMen 20 (46)12:49+0:363:07
4Marina VyatkinaWomen 20 (36)15:18+1:153:55
6Nina KuklinaWomen 20 (36)15:47+1:444:02
7Anastasiia SopovaWomen 20 (36)15:47+1:444:02
8Aleksandra RusakovaWomen 20 (36)16:00+1:574:06
12Daria ShupikovaWomen 20 (36)16:32+2:294:14
15Vitaly GulyaevMen 20 (46)13:50+1:373:22
21Vadim OgorodnikovMen 20 (46)14:34+2:213:33
23Mikhail TceriukovMen 20 (46)14:45+2:323:35
27Nicolai VlasovMen 20 (46)15:27+3:143:46
Maria GlushkovaWomen 20 (36)disqualified

SUI

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Nicola MuellerMen 20 (46)13:32+1:193:18
30Simon ErikssonMen 20 (46)15:39+3:263:49
34Lukas DeiningerMen 20 (46)15:48+3:353:51
39Severin MuellerMen 20 (46)17:41+5:284:18

SVK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Jakub DekretMen 20 (46)16:23+4:103:59

SWE

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Robin SalenMen 20 (46)12:37+0:243:04
7Henning SjokvistMen 20 (46)13:06+0:533:11
10Klara YngvessonWomen 20 (36)16:21+2:184:11
11Rasmus WickbomMen 20 (46)13:39+1:263:19
11Sofia WestinWomen 20 (36)16:25+2:224:12
18Elin LundgrenWomen 20 (36)17:52+3:494:34
21Sarah PerssonWomen 20 (36)18:01+3:584:37
22Elsa AnderssonWomen 20 (36)18:11+4:084:39
25Gabriella GustafssonWomen 20 (36)19:00+4:574:52
26Filip JacobssonMen 20 (46)15:06+2:533:40
31Noel BoosMen 20 (46)15:39+3:263:49
Olle GrywenzMen 20 (46)did not finish

UKR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Bohdana ShmyrkoWomen 20 (36)38:47+24:449:56
Liudmyla RybchenkoWomen 20 (36)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org