International Orienteering Federation

Official results for European MTB Orienteering Championships & World Cup Round 2 & Youth / Junior Championships - Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organiser: France
Date: 3 August 2017

Men 21

33 160 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rasmus SoegaardDEN1:30:252:43
2Ruslan GritsanRUS1:30:34+0:092:43
3Baptiste FuchsFRA1:30:50+0:252:44
4Davide MachadoPOR1:31:05+0:402:44
5Krystof BogarCZE1:32:33+2:082:47
6Anton FoliforovRUS1:32:35+2:102:47
7Kevin HaselsbergerAUT1:33:26+3:012:49
7Lauri MalsroosEST1:33:26+3:012:49
9Simon BraendliSUI1:33:32+3:072:49
10Andreas WaldmannAUT1:33:36+3:112:49
11Vojtech LudvikCZE1:34:15+3:502:50
12Jussi LaurilaFIN1:34:27+4:022:50
13Pekka NiemiFIN1:34:32+4:072:51
14Clement SouvrayFRA1:35:41+5:162:53
15Jan SvobodaCZE1:35:49+5:242:53
16Jiri HradilCZE1:36:14+5:492:54
17Rasmus Folino NielsenDEN1:36:49+6:242:55
18Valeriy GluhovRUS1:37:25+7:002:56
19Jonas MaiselisLTU1:38:06+7:412:57
20Radek LacigaCZE1:38:23+7:582:58
21Yoann GardeFRA1:38:58+8:332:59
22Bernhard SchachingerAUT1:39:01+8:362:59
23Regimantas KavaliauskasLTU1:39:03+8:382:59
24Angel Garcia GarciaESP1:39:10+8:452:59
25Vojtech StranskyCZE1:39:26+9:012:59
26Riivo RooseEST1:39:53+9:283:00
27Marcus JanssonSWE1:40:01+9:363:00
28Linus Karlsson MoodSWE1:40:09+9:443:01
29David Tarres VillegasESP1:41:24+10:593:03
30Edgars KruminsLAT1:41:51+11:263:04
31Margus HallikEST1:41:52+11:273:04
32Tobias BreitschaedelAUT1:41:56+11:313:04
33Stanimir BelomazhevBUL1:42:00+11:353:04
34Edgars BriconoksLAT1:42:29+12:043:05
35Dmitriy KuzminRUS1:42:38+12:133:05
36Florian PinsardFRA1:42:50+12:253:06
37David Toll ClosESP1:43:43+13:183:07
38Daniel MarquesPOR1:44:44+14:193:09
39Jesus Bermejo CristobalESP1:44:53+14:283:09
40Donatas MickusLTU1:44:54+14:293:09
41Ivan PanovRUS1:46:14+15:493:12
42Luis BarreiroPOR1:46:57+16:323:13
43Konsta VanhanenFIN1:47:50+17:253:15
44Oliver FriisDEN1:48:01+17:363:15
45Julius JuodisiusLTU1:49:40+19:153:18
46Bernhard KoglerAUT1:49:41+19:163:18
47Joao FerreiraPOR1:49:42+19:173:18
48Petrus HanhijarviFIN1:53:18+22:533:25
49Juan Francisco Marin VargasESP1:54:43+24:183:27
50Jorge Garcia PardosESP1:54:58+24:333:28
51Luca PompeleITA2:13:16+42:514:01
Petras AndrasiunasLTUdisqualified
Priit PoopuuESTmispunched
Thibaud GuelennocFRAmispunched
Piero TurraITAmispunched
Cedric BeillFRAmispunched
Grigory MedvedevRUSmispunched
Luca DallavalleITAmispunched
Marcus WadellSWEdid not finish

Women 21

29 440 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Olga ShipilovaVinogradovaRUS1:30:093:03
2Gaelle BarletFRA1:33:55+3:463:11
3Emily BenhamGBR1:34:10+4:013:11
4Martina TichovskaCZE1:34:18+4:093:12
5Gabriele AndrasiunieneLTU1:36:49+6:403:17
6Ursina JaeggiSUI1:36:50+6:413:17
7Marika HaraFIN1:38:43+8:343:21
8Camilla SoegaardDEN1:38:44+8:353:21
9Sonja ZinklAUT1:39:52+9:433:23
10Veronika KubinovaCZE1:40:23+10:143:24
11Marina ReinerAUT1:40:44+10:353:25
12Antonia HagaFIN1:40:46+10:373:25
13Ingrid StengardFIN1:41:21+11:123:26
14Caecilie ChristoffersenDEN1:41:25+11:163:26
15Karolina Mickeviciute JuodisieneLTU1:41:50+11:413:27
16Algirda ZaliauskaiteLTU1:42:31+12:223:28
17Anastasiya SvirRUS1:42:33+12:243:29
18Lou DenaixFRA1:42:45+12:363:29
19Maja RothweilerSUI1:43:16+13:073:30
20Anke DannowskiGER1:43:25+13:163:30
21Marie BrezinovaCZE1:44:03+13:543:32
22Nadia LarssonSWE1:44:19+14:103:32
22Svetlana PoverinaRUS1:44:19+14:103:32
24Monica Aguilera ViladomiuESP1:44:24+14:153:32
25Stephanie BlockxBEL1:45:51+15:423:35
26Anastasiya TrifilenkovaRUS1:46:22+16:133:36
27Patricija Joana BabrauskaiteLTU1:47:52+17:433:39
28Amparo Gil BrotonsESP1:51:25+21:163:47
29Marina IskhakovaAUS1:54:28+24:193:53
30Anastasiya BolshovaRUS1:54:30+24:213:53
31Abra McNairUSA1:55:23+25:143:55
32Katerina NovakovaCZE1:55:26+25:173:55
33Susan GrandjeanUSA1:56:36+26:273:57
34Karin GustafssonSWE1:57:15+27:063:58
35Ana Filipa SilvaPOR1:57:58+27:494:00
36Alexandra DimovaRUS1:58:22+28:134:01
37Maria del Mar Delgado GonzalezESP1:59:35+29:264:03

Men 20

25 670 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas SteinthalDEN1:17:513:01
2Samson DeriazFRA1:18:33+0:423:03
3Adrian JaeggiSUI1:20:18+2:273:07
4Anathael DottFRA1:22:39+4:483:13
5Juha LiljaFIN1:22:48+4:573:13
6Jesper LindahlFIN1:23:44+5:533:15
7Ignas AmbrazasLTU1:24:12+6:213:16
8Hugo DupouyFRA1:25:06+7:153:18
9Duarte LourencoPOR1:25:23+7:323:19
10Fedor ShchepelevRUS1:25:39+7:483:20
11Dante OstiITA1:26:27+8:363:22
12Jakub JaroszekPOL1:26:54+9:033:23
13Matyas LudvikCZE1:27:36+9:453:24
14Simone BettegaITA1:27:42+9:513:24
15Andrey ProzorovRUS1:27:57+10:063:25
16Nojus KalvaitisLTU1:28:09+10:183:26
17Yuri BalevRUS1:28:12+10:213:26
18Bartosz NowakPOL1:28:21+10:303:26
19Ivan GolubevRUS1:28:22+10:313:26
20Jakob FlachbergerAUT1:30:08+12:173:30
21Agoston FeketeHUN1:31:14+13:233:33
22Miska TervalaFIN1:31:42+13:513:34
23Felix TidermanSWE1:32:24+14:333:35
24Pontus KullinSWE1:33:12+15:213:37
25Joakim SkarlenSWE1:34:13+16:223:40
26Enrique Chousa EstebanESP1:35:53+18:023:44
27Yaroslav CheremnychRUS1:38:24+20:333:49
28Martin Enrique AlvarezESP1:39:46+21:553:53
29Emil AnderssonSWE1:43:13+25:224:01
30Oleg BryzgalovRUS1:46:05+28:144:07
31Tomas Mora CPOR1:52:34+34:434:23
Rafael DobnikAUTdisqualified
Robin GrandadamFRAmispunched
Jeremi PourreFRAmispunched
Teemu KaksonenFINmispunched

Women 20

20 370 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elvira LarssonSWE1:15:563:43
2Vilma KralovaCZE1:15:58+0:023:43
3Constance DevillersFRA1:16:25+0:293:45
4Mathilde SiposFRA1:17:54+1:583:49
5Mia RaichonFRA1:18:42+2:463:51
5Olga MikhaylovaRUS1:18:42+2:463:51
7Lou GarcinFRA1:18:58+3:023:52
8Daria SevboRUS1:19:33+3:373:54
9Bianka TamasHUN1:19:56+4:003:55
10Alena FedoseevaRUS1:20:06+4:103:55
11Austeja KalvaityteLTU1:23:05+7:094:04
12Viktorija MichnovicLTU1:23:15+7:194:05
13Anastasia CherednikovaRUS1:23:23+7:274:05
14Pauline FautratFRA1:24:57+9:014:10
15Anna SemenovaRUS1:25:48+9:524:12
16Jutta NurminenFIN1:26:07+10:114:13
17Uliana SukholovskayaRUS1:27:25+11:294:17
18Emmy AlbinssonSWE1:31:18+15:224:28
19Pinja KoskinenFIN1:31:32+15:364:29
20Elin HaallSWE1:33:13+17:174:34
Egle RubazeviciuteLTUmispunched
Alessandra MinatiITAmispunched

Men17

25 190 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikkel Brunstedt NoergaardDEN1:17:403:04
2Richard WohankaCZE1:19:50+2:103:10
3Kylian WymerFRA1:20:10+2:303:10
4Danil BuzovkinRUS1:20:52+3:123:12
5Tobias MickoAUT1:21:45+4:053:14
6Jan HasekCZE1:23:01+5:213:17
7Noah RiederSUI1:23:13+5:333:18
8Tomi NykanenFIN1:24:35+6:553:21
9Jason BedryFRA1:25:34+7:543:23
10Antti RissanenFIN1:26:33+8:533:26
11Martynas JurgaitisLTU1:26:36+8:563:26
12Rikard BergstromSWE1:26:51+9:113:26
13Jakob KratkyAUT1:28:24+10:443:30
14Ondrej HasmanCZE1:28:39+10:593:31
15Ben HoulihanGBR1:28:49+11:093:31
16Rasmus NordgrenSWE1:28:57+11:173:31
17Dovydas SinkeviciusLTU1:29:22+11:423:32
18Axel ErikssonSWE1:29:38+11:583:33
19Romeo DeriazFRA1:30:01+12:213:34
20Bartosz NiebielskiPOL1:30:04+12:243:34
21Noah Tristan HoffmannDEN1:31:00+13:203:36
22Daniil SafronovRUS1:31:17+13:373:37
23Grigoriy VolodinRUS1:31:24+13:443:37
24Vaino VenetjokiFIN1:31:46+14:063:38
25Joao MendoncaPOR1:32:10+14:303:39
26Kasparas SulcysLTU1:33:14+15:343:42
27AnttiJussi OksaFIN1:34:25+16:453:44
28Linus AlbinssonSWE1:36:22+18:423:49
29Jakob OehlerGER1:38:05+20:253:53
30Ilari HaltiaFIN1:38:39+20:593:54
31Sergey SamarinRUS1:39:31+21:513:57
32Niccolo Schiavi CappelloITA1:41:42+24:024:02
33Adam ObstojPOL1:42:25+24:454:03
34Tomasz NitschPOL1:42:43+25:034:04
35Dmitrii ShvedovRUS1:43:16+25:364:05
36Martin SkarlenSWE1:43:29+25:494:06
37Joao FonsecaPOR1:47:29+29:494:16
38Marcin SikorskiPOL1:48:55+31:154:19
39Diogo HortaPOR2:13:04+55:245:16
Nicolas DelaireFRAmispunched
Trofim MerkulovRUSmispunched
Eerik NurminenFINmispunched

Women 17

19 250 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Saara YliHietanenFIN1:09:113:35
2Eveliina ValimaaFIN1:09:14+0:033:35
3Marisa CostaPOR1:10:48+1:373:40
4Rozalie KucharovaCZE1:11:26+2:153:42
5Christine Reibert HansenDEN1:11:29+2:183:42
6Kaarina NurminenFIN1:12:03+2:523:44
7Lidiya YakushinaRUS1:12:25+3:143:45
8Lucie RudkiewiczFRA1:12:30+3:193:45
9Cristina VaganovaRUS1:12:36+3:253:46
10Anastasia ZhurkinaRUS1:12:56+3:453:47
11Jana HnilicaAUT1:13:19+4:083:48
12Alexandrine SiposFRA1:14:11+5:003:51
13Juste UmbrasaiteLTU1:14:19+5:083:51
14Alena AksenovaRUS1:14:36+5:253:52
15Erica OlssonSWE1:14:44+5:333:52
16Annika HenriksenDEN1:15:38+6:273:55
17Viivi VoutilainenFIN1:16:08+6:573:57
18Lea HnilicaAUT1:18:12+9:014:03
19Marina ObryvalinaRUS1:18:45+9:344:05
20Marine DenoualFRA1:19:46+10:354:08
21Karolina DammfeldPOL1:20:38+11:274:11
22Liliia ZaporozhskaiaRUS1:25:39+16:284:26
23Paula Martin VaroESP2:07:34+58:236:37
Sara BrinchDENdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org