Official results for Turku Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Turku Sprint
Organisers: Finland / Turun Suunnistajat
Date: 15 April 2016

Men 21 Elite

4 100 m, 96 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Artem Popov Espoon Suunta Russian Federation 16:12 3:57
2 Frederic Tranchand Paimion Rasti France 16:16 +0:04 3:58
3 Olli-Pekka Koistinen Hiidenkiertäjät Finland 16:20 +0:08 3:59
4 Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö Finland 16:22 +0:10 3:59
5 Jesse Laukkarinen Paimion Rasti Finland 16:23 +0:11 3:59
6 Fredric Portin Paimion Rasti Finland 16:34 +0:22 4:02
7 Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri Finland 16:36 +0:24 4:02
8 Miika Suominen Rajamäen Rykmentti Finland 16:39 +0:27 4:03
9 Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö Finland 16:44 +0:32 4:04
10 Jarkko Huovila NOR Finland 16:48 +0:36 4:05
11 Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat Finland 16:58 +0:46 4:08
12 Hannu Airila Kalevan Rasti Finland 17:00 +0:48 4:08
12 Otto Sund OK Trian Finland 17:00 +0:48 4:08
14 Matti Kivelä Hiidenkiertäjät Finland 17:07 +0:55 4:10
15 Kristo Heinmann Kangasala SK Estonia 17:18 +1:06 4:13
16 Andreas Hall Hiidenkiertäjät Finland 17:22 +1:10 4:14
17 Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura Finland 17:24 +1:12 4:14
18 Petteri Muukkonen Vehkalahden Veikot Finland 17:25 +1:13 4:14
19 Antti Parjanne Turun Metsänkävijät Finland 17:26 +1:14 4:15
20 Santeri Sainio Kangasala SK Finland 17:31 +1:19 4:16
21 Santeri Silvennoinen Kalevan Rasti Finland 17:35 +1:23 4:17
22 Kirill Komarov Espoon Suunta Russian Federation 17:47 +1:35 4:20
23 Alvar Palmen Espoon Suunta Finland 17:51 +1:39 4:21
24 Tomi Närvä Hiidenkiertäjät Finland 17:53 +1:41 4:21
25 Pekka Hyvönen Angelniemen Ankkuri Finland 17:54 +1:42 4:21
26 Mikhail Kuleshov Espoon Suunta Russian Federation 18:02 +1:50 4:23
27 Aki Saari Vaajakosken Terä Finland 18:03 +1:51 4:24
27 Tuukka Jurvakainen Vaajakosken Terä Finland 18:03 +1:51 4:24
29 Tuomo Lahtinen Lahden Suunnistajat-37 Finland 18:04 +1:52 4:24
29 Veli Kangas Helsingin Suunnistajat Finland 18:04 +1:52 4:24
31 Otto Loukkalahti Hiidenkiertäjät Finland 18:07 +1:55 4:25
32 Toni-Antti Viitasaari Kokkolan Suunnistajat Finland 18:10 +1:58 4:25
33 Tuomas Kari Angelniemen Ankkuri Finland 18:12 +2:00 4:26
34 Petja Pöyhönen Rastikarhut Finland 18:17 +2:05 4:27
34 Tommaso Scalet Helsingin Suunnistajat Italy 18:17 +2:05 4:27
36 Eero Heinonen MS Parma Finland 18:19 +2:07 4:28
36 Henri Kalve Paimion Rasti Finland 18:19 +2:07 4:28
38 Mikko Salervo OK Trian Finland 18:24 +2:12 4:29
38 Juho-Matti Taivainen Pellon Ponsi Finland 18:24 +2:12 4:29
40 Topi Hasu OK Trian Finland 18:29 +2:17 4:30
40 Luukas Valtonen Helsingin Suunnistajat Finland 18:29 +2:17 4:30
42 Tuomo Istolahti Kangasala SK Finland 18:30 +2:18 4:30
43 Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat Finland 18:32 +2:20 4:31
44 Lari Takanen Vehkalahden Veikot Finland 18:33 +2:21 4:31
44 Janne Nieminen Paimion Rasti Finland 18:33 +2:21 4:31
46 Aapo Aaltio Kuopion Suunnistajat Finland 18:45 +2:33 4:34
47 Joona Huila Hiisirasti Finland 18:55 +2:43 4:36
48 Marek Karm SK100 Estonia 19:01 +2:49 4:38
49 Samuel Heinonen Vaajakosken Terä Finland 19:11 +2:59 4:40
50 Lauri Sorsa Hiidenkiertäjät Finland 19:23 +3:11 4:43
50 Eero-Matti Vainio MS Parma Finland 19:23 +3:11 4:43
52 Tomas Snellman Rasti-Lukko Finland 19:31 +3:19 4:45
53 Daniel Blomster OK Trian Finland 19:33 +3:21 4:46
54 Simo Hasu OK Trian Finland 19:35 +3:23 4:46
55 Mika Jokiranta Kouvolan Suunnistajat Finland 19:36 +3:24 4:46
56 Eeli Viholainen Suunta Jyväskylä Finland 19:46 +3:34 4:49
57 Miika Laine Kouvolan Suunnistajat Finland 19:49 +3:37 4:50
58 Saul Klemola Raja-Karjalan Suunnistajat Finland 19:54 +3:42 4:51
59 Antti Iivari Rasti-Kurikka Finland 20:15 +4:03 4:56
60 Tuomas Puputti Hiidenkiertäjät Finland 20:26 +4:14 4:59
60 Anssi Vesanto Espoon Suunta Finland 20:26 +4:14 4:59
62 Patrik Väisänen Kouvolan Suunnistajat Finland 20:28 +4:16 4:59
64 Markus Salo Punkalaitumen Kunto Finland 20:56 +4:44 5:06
65 Lauri Vuorinen Vehkalahden Veikot Finland 21:38 +5:26 5:16
66 Petri Laaksonen UNO SK Finland 21:43 +5:31 5:17
70 Kimmo Kaario Suunta Jyväskylä Finland 22:36 +6:24 5:30
71 Jere Kommio Hämeenlinnan Suunnistajat Finland 22:41 +6:29 5:31
Juuso Metsälä Kalevan Rasti Finland disqualified
Perttu Sorsa Hiidenkiertäjät Finland disqualified
Arto Talvinen MS Parma Finland disqualified
Topi Penttinen OK Trian Finland disqualified
Tuomo Mäkelä Angelniemen Ankkuri Finland disqualified
Tuukka Senttula Suunta Jyväskylä Finland disqualified
Markku Elo Angelniemen Ankkuri Finland disqualified
Roman Efimov Hiisirasti Russian Federation disqualified
Sami Hämäläinen MS Parma Finland disqualified
Otto Simosas OK Trian Finland disqualified
Andrei Hramov Hiisirasti Russian Federation disqualified
Tero Linnainmaa Ikaalisten Nouseva-Voima Finland mispunched
Sami Mänty Hirvensalon Heitto Finland mispunched
Otto Kaario Suunta Jyväskylä Finland mispunched
Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat Finland mispunched
Aleksi Tuovinen Kuopion Suunnistajat Finland mispunched
Toni Saari Vaajakosken Terä Finland mispunched
Joni Hirvikallio Koovee Finland mispunched
Jukka-Pekka Seppänen Hiidenkiertäjät Finland mispunched
Jussi Suna Turun Metsänkävijät Finland mispunched
Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat Finland mispunched
Markus Räsänen Kuopion Suunnistajat Finland mispunched
Vili Niemi Rajamäen Rykmentti Finland mispunched
Antti Anttonen Vaajakosken Terä Finland mispunched
Mikko Huhtinen Paimion Rasti Finland mispunched
Mikko Patana Hiidenkiertäjät Finland mispunched
Kenny Kivikas Koovee Estonia mispunched
Gleb Tikhonov Turun Metsänkävijät Russian Federation mispunched
Yannick Michiels Turun Metsänkävijät Belgium mispunched
Samuli Salmenoja MS Parma Finland did not start
Eero Tuomaala SK Uusi United States did not start
Aaro Julkunen MS Parma Finland did not start
Aaro Ruohola MS Parma Finland did not start
Akseli Ruohola MS Parma Finland did not start
Lari Pernu Espoon Suunta Finland did not start
Ville Parkkinen Ikaalisten Nouseva-Voima Finland did not start
Jere Sipponen Paimion Rasti Finland did not start
Ross Morrison Rajamäen Rykmentti New Zealand did not start
Ats Sõnajalg Lapuan Virkiä Estonia did not start

Women 21 Elite

3 500 m, 71 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Marika Teini SK Pohjantähti Finland 15:16 4:21
2 Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot Finland 15:47 +0:31 4:30
3 Sofia Haajanen SK Pohjantähti Finland 15:51 +0:35 4:31
4 Mira Kaskinen Rastikarhut Finland 15:55 +0:39 4:32
5 Anna Närhi SWE Finland 15:57 +0:41 4:33
6 Saila Kinni Tampereen Pyrintö Finland 16:07 +0:51 4:36
7 Tiia Miettinen MS Parma Finland 16:11 +0:55 4:37
8 Johanna Hulkkonen Koovee Finland 16:12 +0:56 4:37
9 Marttiina Joensuu SK Pohjantähti Finland 16:16 +1:00 4:38
10 Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri Finland 16:20 +1:04 4:40
11 Sari Anttonen Keuruun Kisailijat Finland 16:28 +1:12 4:42
12 Jannina Gustafsson MS Parma Finland 16:42 +1:26 4:46
13 Maija Sianoja MS Parma Finland 16:46 +1:30 4:47
14 Karoliina Ukskoski Perhon Kiri Finland 16:50 +1:34 4:48
15 Karoliina Sundberg Lynx Finland 16:51 +1:35 4:48
16 Ulrika Uotila Koovee Finland 16:52 +1:36 4:49
17 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti Finland 16:57 +1:41 4:50
18 Enni Jalava Turun Suunnistajat Finland 17:03 +1:47 4:52
19 Ina Westerlund OK77 Finland 17:04 +1:48 4:52
20 Tuulia Viberg MS Parma Finland 17:12 +1:56 4:54
21 Lotta Kirvesmies Lahden Suunnistajat-37 Finland 17:13 +1:57 4:55
22 Noora Koskinen Hiisirasti Finland 17:15 +1:59 4:55
23 Sanni Kymäläinen Tampereen Pyrintö Finland 17:18 +2:02 4:56
24 Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä Finland 17:26 +2:10 4:58
24 Venla Kinnala Turun Suunnistajat Finland 17:26 +2:10 4:58
26 Anniina Suhonen Helsingin Suunnistajat Finland 17:36 +2:20 5:01
27 Inga Dambe Paimion Rasti Latvia 17:39 +2:23 5:02
28 Anna Kotkajuuri Kangasala SK Finland 17:42 +2:26 5:03
29 Piia Latva-Kiskola Rasti-Kurikka Finland 17:43 +2:27 5:03
30 Suvi Ylikylä Rastikarhut Finland 17:44 +2:28 5:04
31 Mia Taini Jämsän Retki-Veikot Finland 17:46 +2:30 5:04
32 Sara Karvonen Lynx Finland 17:53 +2:37 5:06
33 Henna Skog Koovee Finland 17:59 +2:43 5:08
34 Miitu Korhonen Kuopion Suunnistajat Finland 18:00 +2:44 5:08
35 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta Finland 18:02 +2:46 5:09
36 Sanna Kauppila Angelniemen Ankkuri Finland 18:06 +2:50 5:10
37 Sanna Ylikylä Rastikarhut Finland 18:09 +2:53 5:11
38 Kaisa Lylynperä Turun Suunnistajat Finland 18:11 +2:55 5:11
39 Anni Valtonen MS Parma Finland 18:15 +2:59 5:12
41 Karoliina Martikainen OK Trian Finland 18:19 +3:03 5:14
41 Emmi Jokela Suunta-Sepot Finland 18:19 +3:03 5:14
43 Milla Mattila Helsingin Suunnistajat Finland 18:20 +3:04 5:14
44 Nina Temjakova Paimion Rasti Russian Federation 18:37 +3:21 5:19
45 Pinja Hietanen Kouvolan Suunnistajat Finland 18:40 +3:24 5:20
46 Essi Hietaoja Hiidenkiertäjät Finland 18:42 +3:26 5:20
49 Vivian Lindholm OK77 Finland 19:05 +3:49 5:27
50 Anna Moilanen Kuopion Suunnistajat Finland 19:12 +3:56 5:29
51 Maiju Kovanen Suunta Jyväskylä Finland 19:14 +3:58 5:29
52 Katja Schoultz von OK Trian Finland 19:15 +3:59 5:30
53 Elina Lammi Helsingin Suunnistajat Finland 19:16 +4:00 5:30
54 Tiina Haarlaa Helsingin Suunnistajat Finland 19:24 +4:08 5:32
55 Reetta Lassila Tampereen Pyrintö Finland 19:25 +4:09 5:32
57 Laura Joonas Kuopion Suunnistajat Estonia 19:34 +4:18 5:35
58 Netta Rajamäki Kangasala SK Finland 20:19 +5:03 5:48
59 Eija Koskivaara MS Parma Finland 20:23 +5:07 5:49
60 Emilia Rantanen MS Parma Finland 20:34 +5:18 5:52
61 Ella Nurmi Vaasan Suunnistajat Finland 21:05 +5:49 6:01
61 Maiki Jaadmaa Estonian Orienteering Federati Estonia 21:05 +5:49 6:01
63 Janika Puikkonen Suunta Jyväskylä Finland 21:37 +6:21 6:10
64 Marjukka Hanhijärvi Espoon Akilles Finland 22:01 +6:45 6:17
Anni-Maija Fincke NOR Finland disqualified
Natalia Efimova Hiisirasti Russian Federation disqualified
Saara Norrgrann Paimion Rasti Finland disqualified
Kirsi Nurmi SWE Finland disqualified
Venla Harju Tampereen Pyrintö Finland disqualified
Aino Väyrynen Kymin Suunnistajat Finland mispunched
Silja Kauppinen Kalevan Rasti Finland mispunched
Päivi Autio Hiisirasti Finland mispunched
Emma Silvennoinen Paimion Rasti Finland mispunched
Julia Järveläinen IF Femman Finland mispunched
Miia Niittynen Koovee Finland mispunched
Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot Finland did not start
Taija Huuskonen Jämsän Retki-Veikot Finland did not start
Eveliina Hirvonen Paimion Rasti Finland did not start
Elli Virta OK Trian Finland did not start
Emily Kemp Angelniemen Ankkuri Canada did not start
Anna Haataja SK Pohjantähti Finland did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!