International Orienteering Federation

Official results for NM middle distance

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: NM middle distance
Organiser: Norway
Date: 5 February 2016

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Vegard GulbrandsenMen (38)30:33+5:525:13

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Anders HaugeMen (38)30:58+6:175:18

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Eivind Øfsthus GravirMen (38)31:30+6:495:23

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Axel HoveidMen (38)44:04+19:237:32

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Johan Teodor WestlyMen (38)53:10+28:299:06

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Tilla Farnes HennumWomen (24)disqualified

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Synne StrandWomen (24)29:35+5:036:02

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Zsuzsa FeyWomen (24)31:01+6:296:19

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Margrethe WisløffWomen (24)32:52+8:206:42

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Nora Synnøve WoxholthWomen (24)34:24+9:527:01

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Fanni Jauhojärvi MarkussenWomen (24)48:01+23:299:47

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Eirik WatterdalMen (38)31:57+7:165:28

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anniken Eriksrud KarlsenWomen (24)29:57+5:256:06

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Øyvind WiggenMen (38)32:30+7:495:33

Eiker OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Vegard MyklemyrMen (38)disqualified

Fet OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Sander Hildebrand RogndokkenMen (38)38:17+13:366:33

Fossum IF

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ragnhild HjermstadWomen (24)28:52+4:205:53
8Victoria Hæstad BjørnstadWomen (24)31:42+7:106:28
28Erling HjermstadMen (38)38:04+13:236:31
32Oscar Hæstad BjørnstadMen (38)46:13+21:327:54

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Øyvind WatterdalMen (38)25:59+1:184:26

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ove SætraMen (38)27:06+2:254:38

Hadeland OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Bjørnar KvåleMen (38)35:06+10:256:00

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Marianne DæhliWomen (24)48:23+23:519:52

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Ulrik Astrup ArnesenMen (38)31:02+6:215:18

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Kasper FosserMen (38)35:09+10:286:01

Hemsedal IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Guro JordheimWomen (24)disqualified

Kongsberg OL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Åsne Skram TrømborgWomen (24)30:17+5:456:10
9Ingjerd MyhreWomen (24)32:17+7:456:35
12Anne Willkommen EikenWomen (24)33:09+8:376:45
18Idunn HaavengenWomen (24)42:56+18:248:45
19Kristiane RogstadWomen (24)46:07+21:359:24
30Einar LundMen (38)40:09+15:286:52
33Håkon LundMen (38)49:41+25:008:30
35Henrik HaugMen (38)1:01:49+37:0810:35

Konnerud IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Audun HeimdalMen (38)27:37+2:564:43
17Jørgen BaklidMen (38)33:41+9:005:46
19Jonas Sommerstad JuveliMen (38)34:09+9:285:50
36Joar GjerdahlMen (38)1:09:53+45:1211:57

Lardal OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Marit Melby JacobsenWomen (24)32:50+8:186:42

Larvik OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Julie HjortlandWomen (24)40:29+15:578:15

Lillomarka OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Eivind TonnaMen (38)28:34+3:534:53
18Joar OldernesMen (38)34:04+9:235:50
20Ingvild C. FleisjeWomen (24)47:04+22:329:36

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Emilie Westli AndersenWomen (24)33:22+8:506:48

Modum OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Syver Røhnebæk KongsrudMen (38)disqualified

NTNUI

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Marta UlvensøenWomen (24)26:27+1:555:23
4Jørgen MadslienMen (38)27:15+2:344:39
6Sindre Jansson HaverstadMen (38)28:03+3:224:48

Nydalens SK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anine AhlsandWomen (24)24:325:00
8Aksel MadslienMen (38)29:31+4:505:03
13Elias JonssonMen (38)31:40+6:595:25
16Gjermund Tørnqvist HaldenMen (38)33:29+8:485:44
20Jørgen WulfsbergMen (38)34:27+9:465:53
24Lars LystadMen (38)35:56+11:156:09

Oddersjaa SSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Einar EkelandMen (38)37:51+13:106:28

OK Øst

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Bjørnar TollefsenMen (38)37:02+12:216:20

Sandefjord OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Hallvard Arntzen FossMen (38)36:10+11:296:11

Sturla, IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Kornelia Lønning BrurbergWomen (24)42:49+18:178:44

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Heidi Therese WiestWomen (24)35:25+10:537:13

Wing OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lars Hol MoholdtMen (38)24:414:13
23Christian HohlMen (38)35:38+10:576:06

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org