International Orienteering Federation

Official results for Euromeeting 2016

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Euromeeting 2016
Organiser: Latvia
Date: 25 September 2016

M21E

3 000 m, 71 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Arturs Paulins Latvia Latvia 15:13 5:04
2 Jonas Egger Switzerland Switzerland 15:13 5:04
3 Artem Popov Russian Federation Russian Federation 15:15 +0:02 5:05
4 Frederic Tranchand France France 15:25 +0:12 5:08
5 Lucas Basset France France 15:25 +0:12 5:08
6 Sergey Dobrynin Chelyabinsk Russian Federation 15:27 +0:14 5:09
7 Jesse Laukkarinen Finland Finland 15:29 +0:16 5:09
8 Topias Ahola NAVI Finland 15:32 +0:19 5:10
9 Dmitrii Poliakov Russian Federation Russian Federation 15:34 +0:21 5:11
10 Christoph Meier Switzerland Switzerland 15:37 +0:24 5:12
11 Timo Sild Estonia Estonia 15:39 +0:26 5:13
12 Miika Kirmula Finland Finland 15:40 +0:27 5:13
13 Einari Heinaro Finland Finland 15:40 +0:27 5:13
14 Topi Raitanen Finland Finland 15:43 +0:30 5:14
15 Aleksi Niemi Finland Finland 15:43 +0:30 5:14
16 Vincent Coupat France France 15:45 +0:32 5:15
17 Sander Vaher Estonia Estonia 15:45 +0:32 5:15
18 Sven Hellmueller Switzerland Switzerland 15:48 +0:35 5:16
19 Marvin Goericke Germany Germany 15:49 +0:36 5:16
20 Andris Jubelis Latvia Latvia 15:49 +0:36 5:16
21 Loic Capbern France France 15:52 +0:39 5:17
22 Otto Simosas Finland Finland 15:54 +0:41 5:18
23 Sami Hamalainen Finland Finland 15:55 +0:42 5:18
24 Elias Kuukka Finland Finland 15:56 +0:43 5:18
25 Lauri Sild Estonia Estonia 16:01 +0:48 5:20
26 Adrien Delenne France France 16:02 +0:49 5:20
27 Nikita Stepanov Russian Federation Russian Federation 16:05 +0:52 5:21
28 Chris Smithard Great Britain Great Britain 16:05 +0:52 5:21
29 Arnaud Perrin France France 16:09 +0:56 5:23
30 William Gardner Great Britain Great Britain 16:17 +1:04 5:25
31 Sergei Rjabyshkin Estonia Estonia 16:25 +1:12 5:28
32 Andris Kivlenieks Ogre OK/SC Latvia 16:27 +1:14 5:29
33 Quentin Rauturier France France 16:35 +1:22 5:31
34 Dmitrii Nakonechnyi Russian Federation Russian Federation 16:36 +1:23 5:32
35 Kristo Heinmann Estonia Estonia 16:37 +1:24 5:32
36 Endijs Titomers Latvia Latvia 16:43 +1:30 5:34
37 Uldis Upitis Latvia Latvia 16:45 +1:32 5:35
38 Anton Kuukka Finland Finland 16:50 +1:37 5:36
39 Theo Fleurent France France 16:51 +1:38 5:37
40 Tonis Laugesaar Estonia Estonia 16:53 +1:40 5:37
41 Matthew Elkington Great Britain Great Britain 17:02 +1:49 5:40
42 Janis Tamuzs Latvia Latvia 17:06 +1:53 5:42
43 Matiss Sliksjanis Latvia Latvia 17:20 +2:07 5:46
44 Will Rigg Great Britain Great Britain 17:45 +2:32 5:55
45 Janis Kums Latvia Latvia 17:46 +2:33 5:55
46 Kin Wai Lee Hong Kong Hong Kong 18:02 +2:49 6:00
47 Guy Sabo Israel Israel 18:04 +2:51 6:01
48 Tsz Wai Yu Hong Kong Hong Kong 18:08 +2:55 6:02
49 Peeter Pihl Estonia Estonia 18:08 +2:55 6:02
50 Mark Purkis Great Britain Great Britain 18:18 +3:05 6:06
51 Sergei Borovkov Novorossyisk Russian Federation 18:25 +3:12 6:08
52 Marek Karm Estonia Estonia 18:35 +3:22 6:11
53 Valters Abolins Latvia Latvia 18:45 +3:32 6:15
54 Lok Hin MA Hong Kong Hong Kong 18:56 +3:43 6:18
55 Juho Veikko Hytonen Ikaalisten Nouseva Voima Finland 19:04 +3:51 6:21
56 Andris Gailis Auseklis IK Latvia 19:19 +4:06 6:26
57 Andres Saetalu Estonia Estonia 19:36 +4:23 6:32
58 Wing Chung Tam Hong Kong Hong Kong 20:10 +4:57 6:43
59 Man Long Chow Hong Kong Hong Kong 20:29 +5:16 6:49
60 Ed Nicholas Great Britain Great Britain 22:01 +6:48 7:20
61 Alexander Klessen Germany Germany 23:02 +7:49 7:40
Tom Bray Great Britain Great Britain mispunched
Ilgvars Caune Latvia Latvia mispunched
Nicolas Rio France France mispunched
Janis Krumins Briksnis SK Latvia mispunched
Artjoms Rekunenko Latvia Latvia mispunched
Joni Hirvikallio Koovee Finland mispunched
Terence Risse Switzerland Switzerland mispunched
Peter Bray Great Britain Great Britain mispunched
Davis Dislers Latvia Latvia mispunched
Kaspar Hagler Switzerland Switzerland did not finish
Eetu Savolainen Finland Finland did not start
Georgiy Mavchun Russian Federation Russian Federation did not start
Hector Haines Great Britain Great Britain did not start
Loic Marty France France did not start
Ats Sonajalg Estonia Estonia did not start
Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat 37 Finland did not start
Florian Schneider Switzerland Switzerland did not start

W21E

2 600 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Sari Anttonen Finland Finland 15:02 5:46
2 Anastasia Rudnaya Parma MS Russian Federation 15:03 +0:01 5:47
3 Marika Teini Pohjantahti SK Finland 15:27 +0:25 5:56
4 Sandra Grosberga Latvia Latvia 15:56 +0:54 6:07
5 Martina Ruch Switzerland Switzerland 15:58 +0:56 6:08
6 Enni Jalava Finland Finland 16:01 +0:59 6:09
7 Isia Basset France France 16:03 +1:01 6:10
8 Sina Tommer Switzerland Switzerland 16:05 +1:03 6:11
9 Lauriane Beauvisage France France 16:06 +1:04 6:11
10 Aija Skrastina Latvia Latvia 16:07 +1:05 6:11
11 Anna Haataja Finland Finland 16:08 +1:06 6:12
12 Delphine Poirot France France 16:19 +1:17 6:16
13 Sari Nurmela Vehkalahden Veikot Finland 16:20 +1:18 6:16
14 Evely Kaasiku Estonia Estonia 16:22 +1:20 6:17
15 Lotta Karhola Finland Finland 16:56 +1:54 6:30
16 Anina Brunner Switzerland Switzerland 16:58 +1:56 6:31
17 Eveliina Hirvonen Finland Finland 17:00 +1:58 6:32
18 Fanny Roche France France 17:00 +1:58 6:32
18 Lucy Butt Great Britain Great Britain 17:00 +1:58 6:32
20 Johanna Hulkkonen Koovee Finland 17:04 +2:02 6:33
21 Kirstin Maxwell Great Britain Great Britain 17:10 +2:08 6:36
22 Anastasia Borovkova Novorossyisk Russian Federation 17:23 +2:21 6:41
23 Laura Vike Latvia Latvia 17:23 +2:21 6:41
24 Kerstin Ullmann Switzerland Switzerland 17:28 +2:26 6:43
25 Hanna Wisniewska Slask Wroclaw Poland 17:31 +2:29 6:44
26 Kirti Rebane Saue Tammed SK Estonia 17:43 +2:41 6:48
27 Irita Pukite Latvia Latvia 17:50 +2:48 6:51
28 Jo Shepherd Great Britain Great Britain 17:56 +2:54 6:53
29 Elizabete Blumentale Latvia Latvia 18:02 +3:00 6:56
30 Patricia Nieke Germany Germany 18:14 +3:12 7:00
31 Marie Tammemae Estonia Estonia 18:54 +3:52 7:16
32 Ka Ki Leung Hong Kong Hong Kong 19:26 +4:24 7:28
33 Una Arama Latvia Latvia 23:37 +8:35 9:05
Kerstin Uiboupin Estonia Estonia disqualified
Elina Karklina Latvia Latvia mispunched
Laura Joonas Estonia Estonia mispunched
Lotta Kirvesmies Finland Finland mispunched
Inga Dambe Latvia Latvia mispunched
Annika Rihma Estonia Estonia did not start
Ruth Holmes Great Britain Great Britain did not start
Svetlana Mironova Koovee Russian Federation did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
Guangdong Historical Road 2018
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org