International Orienteering Federation

Official results for WRE Ebnat Kappel

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WRE Ebnat Kappel
Organisers: OL Regio Wil / Switzerland
Date: 14 September 2016

Men

3 600 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland13:153:40
2Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland13:233:43
3Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland13:553:51
4Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland14:003:53
4Andreas RüedlingerOLK RafzerfeldSwitzerland14:003:53
6Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland14:053:54
7Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland14:063:55
8Fabian HertnerOLV BasellandSwitzerland14:093:55
9Florian Schneiderol norskaSwitzerland14:143:57
10Raffael HuberOLG SäuliamtSwitzerland14:163:57
11Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerland14:183:58
12Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland14:233:59
13Kaspar HäglerOLV BasellandSwitzerland14:294:01
14Térence RisseCA RoséSwitzerland14:494:06
15Jonas MerzOLG RymenzburgSwitzerland15:044:11
16Quentin MertenatCA RoséSwitzerland15:114:13
17Lukas DienerOLG BernSwitzerland15:164:14
18Ueli WerrenOLG BernSwitzerland15:264:17
19Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland15:274:17
19Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland15:274:17
21Flavio PoltéraSwitzerland15:464:22
22Simon WengerOLG BernSwitzerland15:514:24
23Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland15:554:25
24Lukas MeierOLC KapreoloSwitzerland15:564:25
25Severin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland16:054:28
26Sebastian InderstGOLD SavosaItaly16:164:31
27David StarkOL Regio WilSwitzerland16:304:35
28Ismael RöthlisbergerOLG SuhrSwitzerland16:374:36
29Veli-Pekka KuuttiPerttelin PeikotFinland18:005:00
Thomas MeierOLG KakowaSwitzerlandmispunched

Women

3 200 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Judith WyderOLG ThunSwitzerland14:024:23
2Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland14:184:28
3Rahel FriederichOLG BaselSwitzerland14:204:28
4Julia GrossOL ZimmerbergSwitzerland14:294:31
5Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland14:334:32
6Sarina JenzerOLG HuttwilSwitzerland14:544:39
7Martina RuchOLG SkandiaSwitzerland15:204:47
8Anina Brunnerbussola okSwitzerland15:254:49
9Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland15:284:50
10Marion AebiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland15:384:53
11Kerstin Ullmannol.biel.seeland / OLC OmströmSwitzerland15:454:55
12Martina SeiterlethurgorientaSwitzerland15:494:56
13Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland15:554:58
14Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland16:105:03
15Sandrine MüllerOLV ZugSwitzerland16:175:05
16Lilly GrossOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland16:215:06
17Nina VinnytskaO-MotionUkraine19:186:01
18Amanda KöpfliOLV LuzernSwitzerland19:256:04
19Patrizia KöpfliOLV LuzernSwitzerland20:186:20
Rahela Brunnerbussola okSwitzerlanddisqualified

Juniors

3 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Joey Hadornol norskaSwitzerland13:423:48
2Simon Dubachol norskaSwitzerland14:063:55
3Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland14:103:56
4Thomas CurigerOLC KapreoloSwitzerland14:444:05
5Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland14:494:06
6Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland14:574:09
7Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland15:144:13
8Archibald SoguelANCOSwitzerland15:504:23
9Julian BleikerOL Regio WilSwitzerland16:224:32
10Adrian KöpfliOLV LuzernSwitzerland17:354:53

Women Juniors

3 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland15:254:49
2Valerie AebischerOLC Omström SenseSwitzerland15:284:50
3Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland15:524:57
4Hanna MüllerOLG BaselSwitzerland16:015:00
5Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland16:365:11
6Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland16:425:13
8Joana Wältiol.biel.seeland/OLG BernSwitzerland18:485:52

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org