International Orienteering Federation

Official results for World Masters MTB Orienteering Championships 2016, middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters MTB Orienteering Championships 2016
Organisers: Lithuania / MTBO RENGINIAI
Date: 30 September 2016 - 2 October 2016

LongMiddleMiddle (overall)SprintSprint (overall)

W40

9 550 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monica Aguilera Viladomiu Spain57:165:59
2Inese KaukeBriksnis SKLatvia57:566:03
3Anna FuzyHungarian Orienteering FederationHungary59:006:10
4Katja BrunstedtOK Oest BirkeroedDenmark1:01:516:28
5Madeleine OlfvingssonLinkopings OKSweden1:03:406:39
6Lenka VavrysovaSKOB ZlinCzech Republic1:03:486:40
7Anna ElgesjoDomnarvets GoIFSweden1:11:247:28
8Michaela Chmelikova Czech Republic1:11:467:30
9Anne SalomaaIPRFinland1:29:509:24
10Magalie ConterAsopeFrance1:30:289:28

M40

13 250 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Mika HakkinenHiiltomiehetFinland1:02:004:40
2Erik AibastSK Saue TammedEstonia1:04:094:50
3Mait MandmetsRAEEstonia1:06:495:02
4Martins Lasmanis Latvia1:08:095:08
5Karlis DzalbsOzonsLatvia1:13:265:32
6Vladimir KoltunovSaint Petersburg MTBORussian Federation1:14:535:39
7Timofei GeraskoNovosibirskRussian Federation1:15:405:42
8Morten Bang NorgaardOK Oest BirkeroedDenmark1:17:155:49
9Darius KriukasOK PerkūnasLithuania1:17:415:51
10Martins GodinsAzimuts OKLatvia1:17:515:52
11Jeff DickeyOrienteering USAUnited States1:21:506:10
12Mark StodgellIOFGreat Britain1:22:436:14
13Mantas Lapinskas Lithuania1:24:446:23
14Arvydas ZvirblisOK FortūnaLithuania1:31:196:53
15Audrius PociusOK KopaLithuania1:38:177:25
Mindaugas PauksteOK ĄžuolasLithuaniamispunched
Tomas PleckaitisOK TakasLithuaniamispunched
Stephan PfisterSkiO SwissSwitzerlanddid not start
Carlos Simoes Portugaldid not start

W45

9 550 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia1:00:406:21
2Veronika CsehMegalodusz SEHungary1:05:426:52
3Florence BergDomnarvets GoIFSweden1:07:257:03
4Sylvia ThomasOL Team WehrsdorfGermany1:13:467:43
5Giedre RubazevicieneOK FortūnaLithuania1:18:508:15
6Sarah BaylissSPLOTGreat Britain1:24:388:51
7Tamsin BarnesRange Runners OCAustralia1:24:598:53
8Anu OksanenSaarijarven PullistusFinland1:29:359:22
9Anastasia MeskinaOrienta KuncevoRussian Federation1:44:3810:57
10AnneMaj BlomsterOK TrianFinland2:00:4412:38
Henna BreilinIPRFinlanddid not start
Ksenia ChernykhGiant Russian TeamRussian Federationdid not start
Annika HaleOK KareSwedendid not start

M45

13 250 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Jonny EngelOK RavinenSweden59:274:29
2Peter Reibert HansenAlleroed OKDenmark1:00:474:35
3Maxim ZhurkinOrienta Gold teamRussian Federation1:02:344:43
4Igor BondarenkoSaint Petersburg MTBORussian Federation1:05:144:55
5Alar ViitmaaOK LeholaEstonia1:05:224:56
6Svajonas AbrazasOSK SakasLithuania1:06:555:03
7Tautvydas ZilinskasIOSK BūdakalnisLithuania1:06:575:03
8Killian Lomas Great Britain1:07:175:04
9Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland1:08:575:12
10Tomas ZrnikGigant OrienteeringCzech Republic1:10:085:17
11Vaidas JurgaitisOSK SakasLithuania1:10:105:17
12Alexander Toloch Czech Republic1:10:545:21
13Girts JankovskisOzonsLatvia1:15:045:39
14Margus VenelaineLSF Pronoking TeamEstonia1:15:175:40
15Tommy DamsgaardViborg OKDenmark1:15:325:42
15Andras HollubyPostas SEHungary1:15:325:42
17Jan SkoupyGigant OrienteeringCzech Republic1:15:435:42
18Stanislav TarassovSRDEstonia1:16:355:46
19Juanfran AbellanLorca OSpain1:16:585:48
20Jens JunghanssOL Team WehrsdorfGermany1:17:265:50
21Cezljus KomarovasOSK SakasLithuania1:20:406:05
22Max LindforsOK TrianFinland1:21:126:07
23Tomas KlicnerOSK SakasLithuania1:22:066:11
24Kazushi HiguchiJAPAN MTBO National teamJapan1:22:086:11
25Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia1:23:126:16
26Ricardas TevelisOK O KlaipėdaLithuania1:23:426:19
27Peter SimmondsGB MTBOGreat Britain1:27:286:36
28Juris BorovikovsMadonas BJSS OK AronaLatvia1:30:596:52
29Dave SwansonOrienteering USAUnited States1:33:557:05
30Sandor Talas Hungary1:38:497:27
31Reinis NimanisOgre OKLatvia1:40:297:35
32Saulius JurgeleviciusElektrėnų KKLithuania1:49:318:15
33Margus KesaOK SaulėLithuania1:56:038:45
Vilius DociusOK TakasLithuaniamispunched
Vesa ForsblomRajamaen RykmenttiFinlandmispunched
Bjarne HoffmannOK Pan AarhusDenmarkmispunched
Sven LuksOK PorgupohjaEstoniamispunched
Andrew WindrumGB MTBOGreat Britainmispunched
Remigijus DraksasOK JaunystėLithuaniadid not start
Victor KorchaginGiant Russian TeamRussian Federationdid not start
Michael SturmESV BitterfeldGermanydid not start
Vincas ZaliauskasIOSK BūdakalnisLithuaniadid not start

W50

7 950 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Charlie Somers CocksGB MTBOGreat Britain57:537:16
2Ursula HausermannOLG ThunSwitzerland1:03:067:56
3Eva Malinakova Czech Republic1:06:358:22
4Olga SonnenbergOsnabruecker TBGermany1:08:378:37
5Bente MadsenTisvilde Hegn OKDenmark1:10:338:52
6Tove AndersenOK Oest BirkeroedDenmark1:12:199:05
7Angela Brand Barker Great Britain1:13:309:14
8Dana Kralova Czech Republic1:28:1711:06
9Galina MiterevaOrienta KuncevoRussian Federation1:30:5911:26
10Salvinija DeksnieneOK LabirintasLithuania1:38:3912:24
11Kathleen LennonOrienteering USAUnited States1:42:2912:53
12Uta SpehrTUS Karlsruhe RueppurrGermany1:44:5813:12
13Ritva LummeLounais Hameen RastiFinland1:48:5613:42
Annika EngstromOK KareSwedenmispunched
Margarida Goncalves NovoCN AlvitoPortugalmispunched
Charlotte BergmannAlleroed OKDenmarkdid not start

M50

11 850 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden58:504:57
2Timo RaudusEksymaFinland1:01:055:09
3Joern SvensenViborg OKDenmark1:01:125:09
4Magnus HellbergEskilstuna OLSweden1:03:035:19
5Patric OstergardOK TrianFinland1:03:075:19
6Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland1:03:085:19
7Andy ConnGB MTBOGreat Britain1:04:205:25
8Steven HaleOK KareSweden1:04:405:27
9Per LeidevallDomnarvets GoIFSweden1:05:035:29
10Saulius MorenasOK FortūnaLithuania1:05:125:30
11Mats HeldtSodertalje Nykvarn OFSweden1:07:055:39
12Jarmo LaunonenKeravan UrheilijatFinland1:07:065:39
13Igors JamcuksArenaLatvia1:09:125:50
14Radovan Mach Czech Republic1:09:295:51
15Olaf KadenTomotion racing by black tuskGermany1:10:015:54
16Tuomo MarttinenIPRFinland1:10:145:55
17Dietmar Dorfler Austria1:12:566:09
17Kazushige HatoriJAPAN MTBO National teamJapan1:12:566:09
19Pekka MakiTarpian SuuntaFinland1:13:286:11
20Joe BrautigamWestern Connecticut OCUnited States1:14:196:16
21Magnus AasaOK KullingshofSweden1:14:486:18
22Frederic ViryScapa NANCY OrientationFrance1:16:566:29
23Egils GruzdeMeridians OKLatvia1:17:566:34
24Timothy EvansCLAROGreat Britain1:18:036:35
25Francois LorangCO ColmarFrance1:18:056:35
26Igor KoghetkovOrienta Gold teamRussian Federation1:19:126:41
27Ismo SaariIPRFinland1:21:466:54
28Didzis CakursNaukseniLatvia1:22:577:00
29Benny WiklundFinspangs SOKSweden1:35:458:04
30Edmundas KaseviciusOK JaunystėLithuania1:41:308:33
31Koji ChinoWanderersJapan1:41:328:34
32Jouko KleemolaEksymaFinland1:52:459:30
33Audrius JurgeleviciusElektrėnų KKLithuania2:01:0610:13
Jiri Hejna Czech Republicmispunched
Peter RosenAlfta Osa OKSwedenmispunched
Olli SavikkoTarpian SuuntaFinlandmispunched
Manfred StockmayerHSV OL Wiener NeustadtAustriamispunched
Stefan JohanssonTrosabygdens OKSwedendid not start
Josep Selga San JoseWakhan RaidersSpaindid not start

M55

11 850 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Stefan KollbergEksjo SOKSweden1:00:365:06
2Per GustavssonGoteborg Majorna OKSweden1:00:535:08
3Jean Charles LaleveeIcone SensFrance1:03:115:19
4Goran AnderssonJaerla IF OrienteringSweden1:03:285:21
5Finn JohannsenBallerup OKDenmark1:06:175:35
6Kenneth SvenssonFinspangs SOKSweden1:08:225:46
7Anders StjerndahlIFK Lidingo SOKSweden1:08:305:46
8Ulf ErikssonStora Tuna OKSweden1:09:145:50
9Hakan LangLanna IFSweden1:10:545:58
10Pasi MartikainenIPRFinland1:11:366:02
11Tamas JankoHangya SZKEHungary1:12:066:05
12Michel DenaixCOCSFrance1:14:226:16
13Boris ElfimovMalahit MoscowRussian Federation1:19:396:43
14Tony Brand BarkerGB MTBOGreat Britain1:20:276:47
15Garcin FranckBOL DAIRFrance1:25:227:12
16Raul OleskOK Polva KobrasEstonia1:25:297:12
17Miklos MetsHangya SZKEHungary1:28:177:27
18Duncan SullivanLOSTAustralia1:29:297:33
19John RawdenGB MTBOGreat Britain1:35:108:01
20Donatas KazlauskasOK SaulėLithuania1:35:288:03
21Legrand BrunoECHO73France1:38:368:19
22Heikki PeltonenIPRFinland1:41:528:35
23Keith DawsonGB MTBOGreat Britain1:43:168:42
24Greg LennonOrienteering USAUnited States1:46:569:01
25Inacio SerralheiroCOC Clube de Orientacao do CentroPortugal1:52:169:28
26Vladimir Malinak Czech Republic2:00:4910:11
27Ewald MayerAustriaAustria2:13:5611:18
Jiri Kral Czech Republicmispunched
Zbynek Pospisek Czech Republicmispunched
Vesa SaariIPRFinlandmispunched
Troels Bent HansenAlleroed OKDenmarkdid not start
Karolis MickeviciusOK SaulėLithuaniadid not start

W60

6 825 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ruta StanevicieneOK LabirintasLithuania55:148:05
2Annelise MacLassenRold Skov OKDenmark1:13:4510:48
3Denise HarperGB MTBOGreat Britain1:28:2812:57
4Birgit OlsenTisvilde Hegn OKDenmark1:46:5115:39
5Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland1:47:1315:42
6Nermin FenmenODTU SKGreat Britain2:08:1718:47
7Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly2:12:3219:25
Caroline DallimoreGB MTBOGreat Britaindid not start

M60

10 275 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany59:105:45
2Jens Peter GundorfOK Oest BirkeroedDenmark1:00:445:54
3Lars PontenIF ThorSweden1:03:126:09
4Heikki TyrvainenJarvenpaan PaloFinland1:04:176:15
5Agoston DosekHangya SZKEHungary1:04:356:17
6Nick DallimoreGB MTBOGreat Britain1:05:516:24
7Paul GruenAustriaAustria1:08:356:40
8Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany1:12:427:04
9Richard RobinsonSunshine OCAustralia1:13:217:08
10Sonny MyrefeltKalmar OKSweden1:23:328:07
11Eero O NiemiSkogsloparnaSweden1:25:008:16
12Valentin PidnerHSV OL Wiener NeustadtAustria1:31:278:54
13Markku LeinonenKuopion SuunnistajatFinland1:45:3410:16
Mindaugas DindaOK DainavaLithuaniamispunched
Saulius MarozasOK LabirintasLithuaniamispunched
Jonas ZemaitisOK JaunystėLithuaniamispunched
Stuart NormanGB MTBOGreat Britaindid not start

M65

10 275 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland1:03:146:09
2Anders ThomassonUlricehamns OKSweden1:05:306:22
3Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland1:05:316:22
4Niels DuedahlOK Oest BirkeroedDenmark1:18:247:37
5Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark1:20:197:49
6Riho ManniOK LeholaEstonia1:28:078:34
7Jes SteenOK Oest BirkeroedDenmark1:35:369:18
8Kestutis KviecinskasOK DainavaLithuania1:42:289:58
9Antti OjalaTurengin SarastusFinland1:50:5210:47
10Jorma LehtimakiLounais Hameen RastiFinland1:55:3911:15
Esbjorn AndrenKvarnsvedens GoIF OKSwedenmispunched
Eric HarperGB MTBOGreat Britainmispunched
Klaus OlsenTisvilde Hegn OKDenmarkmispunched
Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerlandmispunched
Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinlanddid not start
Tanio TanevSarnena gora A2Bulgariadid not start

W70

5 925 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Tuula OhramaaRasti JyryFinland1:24:2514:14
2Ellis Byrgiel SommerOK Oest BirkeroedDenmark1:24:3614:16

M70

8 325 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland1:02:137:28
2Per Allan PedersenOK FROSDenmark1:13:358:50
3Heikki NurminenIPRFinland1:16:039:08
4John RasmussenSilkeborg OKDenmark1:19:359:33
5Wolf EberleAustriaAustria1:19:539:35
6Ole HoffmannOK FROSDenmark1:30:0410:49
7Ronny HedlundOK SodertornSweden1:31:0910:56
8Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland1:31:1710:57
9Tage V AndersenOK Oest BirkeroedDenmark1:31:2710:59
10Raimo LaitinenSuomusjarven SisuFinland1:50:2613:15
11Herbert LacknerOLG Stroeck WienAustria1:52:5613:33
12Seppo KettunenRasti JyryFinland1:55:2113:51
Tapani HakkinenIPRFinlandmispunched
Unto Kanerva Finlandmispunched
Rein KuttimOK OrionEstoniamispunched
Hans OlevikEdsbyns OKSwedenmispunched
Leigh PrivettAlbury-Wodonga OCAustraliadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org