International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships 2018 & World Cup Round 1 - Middle Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle Qualification
Organiser: Switzerland
Date: 8 May 2018

Australia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
17Vanessa RoundWomen Heat 1 (33)30:36+4:0610:12A
26Jasmine NeveWomen Heat 2 (33)37:12+10:2012:24
27Aislinn PrendergastWomen Heat 3 (33)36:45+9:3512:15
29Bryan RusselkeelyMen Heat 2 (42)34:57+8:009:42
0Henry McnultyMen Heat 3 (41)did not start

Austria

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Anja ArbterWomen Heat 2 (33)29:48+2:569:56A
5Ursula KadanWomen Heat 3 (33)28:21+1:119:27A
6Robert MerlMen Heat 1 (41)27:00+2:107:42A
9Mathias PeterMen Heat 2 (42)29:33+2:368:12A
10Anna Nilsson SimkovicsWomen Heat 2 (33)32:14+5:2210:44A
11Matthias ReinerMen Heat 3 (41)28:17+3:248:04A
14Laura RamsteinWomen Heat 3 (33)31:42+4:3210:34A
22Gernot KerschbaumerMen Heat 2 (42)31:50+4:538:50
0Carina PolzerWomen Heat 1 (33)did not start

Belgium

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
39Francois van der OuderaaMen Heat 3 (41)44:07+19:1412:36
39Tom DrygalskiMen Heat 1 (41)50:02+25:1214:17
0Tristan BloemenMen Heat 2 (42)mispunched

Bulgaria

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Ivan SirakovMen Heat 3 (41)29:34+4:418:26A
19Kristina IvanovaWomen Heat 1 (33)31:16+4:4610:25
21Iliana IlievaWomen Heat 2 (33)34:41+7:4911:33
23Ivaylo KamenarovMen Heat 2 (42)32:40+5:439:04
25Liliana GotsevaWomen Heat 1 (33)34:53+8:2311:37
32Antoaneta DyaksovaWomen Heat 3 (33)46:37+19:2715:32
33Yasna PetrovaWomen Heat 2 (33)48:01+21:0916:00
33Andreya DyaksovaWomen Heat 3 (33)51:15+24:0517:05
35Stefan YordanovMen Heat 1 (41)41:36+16:4611:53
36Dimitar ZhelyazkovMen Heat 1 (41)42:00+17:1012:00
38Apostol AtanasovMen Heat 3 (41)38:40+13:4711:02
0Teodor YordanovMen Heat 2 (42)mispunched

Croatia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Matija RazumMen Heat 1 (41)36:03+11:1310:18
0Matjaz StanfelMen Heat 2 (42)mispunched

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Jana KnapovaWomen Heat 3 (33)27:109:03A
3Milos NykodymMen Heat 1 (41)26:33+1:437:35A
3Denisa KosovaWomen Heat 1 (33)27:49+1:199:16A
5Adela IndrakovaWomen Heat 2 (33)30:55+4:0310:18A
5Pavel KubatMen Heat 3 (41)26:59+2:067:42A
5Vojtech KralMen Heat 2 (42)27:48+0:517:43A
7Lenka MechlovaWomen Heat 3 (33)29:46+2:369:55A
9Tereza JanosikovaWomen Heat 2 (33)31:45+4:5310:35A
10Vojtech SykoraMen Heat 2 (42)29:38+2:418:13A
12Vendula HorcickovaWomen Heat 1 (33)30:13+3:4310:04A
16Daniel HajekMen Heat 1 (41)29:31+4:418:26A
30Tomas KubelkaMen Heat 3 (41)33:00+8:079:25

Denmark

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Miri Thrane OedumWomen Heat 3 (33)30:04+2:5410:01A
12Soren BobachMen Heat 1 (41)27:46+2:567:56A
16Magnus DewettMen Heat 2 (42)30:47+3:508:33A
19Amanda Falck WeberWomen Heat 2 (33)34:24+7:3211:28
28Caroline GjotterupWomen Heat 1 (33)35:34+9:0411:51
33Bjoern CederbergMen Heat 3 (41)33:53+9:009:40

Estonia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Annika RihmaWomen Heat 1 (33)28:09+1:399:23A
11Marianne HaugWomen Heat 1 (33)29:50+3:209:56A
15Evely KaasikuWomen Heat 2 (33)33:34+6:4211:11A
15Lauri SildMen Heat 1 (41)29:25+4:358:24A
19Kristo HeinmannMen Heat 2 (42)31:17+4:208:41
20Timo SildMen Heat 2 (42)31:32+4:358:45
22Kerstin UiboupinWomen Heat 3 (33)34:59+7:4911:39
26Kenny KivikasMen Heat 3 (41)31:14+6:218:55
29Maiki MaalbergWomen Heat 2 (33)39:00+12:0813:00
33Sergei RjabyshkinMen Heat 1 (41)38:41+13:5111:03
40Andres SaetaluMen Heat 3 (41)45:32+20:3913:00

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Marika TeiniWomen Heat 1 (33)26:308:50A
2Olli OjanahoMen Heat 2 (42)27:04+0:077:31A
6Tuulia VibergWomen Heat 2 (33)30:58+4:0610:19A
8Olli Markus TaivainenMen Heat 1 (41)27:11+2:217:46A
10Maija SianojaWomen Heat 3 (33)30:11+3:0110:03A
12Sofia HaajanenWomen Heat 3 (33)30:18+3:0810:06A
13Aleksi NiemiMen Heat 3 (41)28:48+3:558:13A
20Hannu AirilaMen Heat 1 (41)30:38+5:488:45
23Lotta KarholaWomen Heat 2 (33)34:53+8:0111:37
25Fredric PortinMen Heat 3 (41)31:06+6:138:53
26Kirsi NurmiWomen Heat 1 (33)35:18+8:4811:46
28Elias KuukkaMen Heat 2 (42)34:32+7:359:35

France

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Lucas BassetMen Heat 3 (41)26:50+1:577:40A
6Frederic TranchandMen Heat 2 (42)27:49+0:527:43A
8Quentin RauturierMen Heat 3 (41)27:29+2:367:51A
11Lea VercellottiWomen Heat 3 (33)30:17+3:0710:05A
11Nicolas RioMen Heat 1 (41)27:35+2:457:52A
14Philippe AdamskiMen Heat 1 (41)28:31+3:418:08A
14Vincent CoupatMen Heat 2 (42)30:10+3:138:22A
16Isia BassetWomen Heat 1 (33)30:32+4:0210:10A
24Maelle BeauvirWomen Heat 2 (33)36:21+9:2912:07

Germany

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Susen LoeschWomen Heat 2 (33)29:57+3:059:59A
9Philipp MuellerMen Heat 3 (41)28:05+3:128:01A
16Dorothea MuellerWomen Heat 2 (33)33:45+6:5311:15A
22Moritz DoellgastMen Heat 1 (41)30:55+6:058:50
23Anna ReinhardtWomen Heat 3 (33)35:01+7:5111:40
29Bjarne FriedrichsMen Heat 3 (41)31:43+6:509:03
30Christoph PrunscheMen Heat 2 (42)35:01+8:049:43
31Arntraut GoetschWomen Heat 1 (33)38:42+12:1212:54
31Paula StarkeWomen Heat 3 (33)46:26+19:1615:28
35Felix SpaethMen Heat 2 (42)43:41+16:4412:08
37Wieland KundischMen Heat 1 (41)42:30+17:4012:08
0Patricia NiekeWomen Heat 1 (33)mispunched

Great Britain

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Jo ShepherdWomen Heat 1 (33)29:10+2:409:43A
12Catherine TaylorWomen Heat 2 (33)32:46+5:5410:55A
12Alexander ChepelinMen Heat 2 (42)29:53+2:568:18A
13Ralph StreetMen Heat 1 (41)27:47+2:577:56A
13Charlotte WatsonWomen Heat 3 (33)31:00+3:5010:20A
16Alasdair McleodMen Heat 3 (41)29:39+4:468:28A
18Jessica TullieWomen Heat 1 (33)30:37+4:0710:12A
19Alan CherryMen Heat 3 (41)29:48+4:558:30
20Chris SmithardMen Heat 2 (42)31:32+4:358:45
30William GardnerMen Heat 1 (41)36:23+11:3310:23

Israel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Itay ManorMen Heat 3 (41)31:35+6:429:01
28Nitsan YasurMen Heat 1 (41)35:37+10:4710:10
34Asaf AvnerMen Heat 2 (42)42:17+15:2011:44

Italy

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Mattia DebertolisMen Heat 3 (41)27:13+2:207:46A
7Sebastian InderstMen Heat 2 (42)28:31+1:347:55A
9Riccardo ScaletMen Heat 1 (41)27:19+2:297:48A
13Francesca TauferWomen Heat 2 (33)33:18+6:2611:06A
13Viola ZagonelWomen Heat 1 (33)30:22+3:5210:07A
20Carlotta ScaletWomen Heat 2 (33)34:37+7:4511:32
21Roberto DallavalleMen Heat 1 (41)30:45+5:558:47
24Anna CaglioWomen Heat 3 (33)35:02+7:5211:40
24Michele CaraglioMen Heat 2 (42)32:41+5:449:04
25Irene PozzebonWomen Heat 3 (33)35:29+8:1911:49
27Nicole ScaletWomen Heat 1 (33)35:22+8:5211:47
37Alessio TenaniMen Heat 3 (41)36:29+11:3610:25

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
27Sebastian Ken BaumannMen Heat 3 (41)31:27+6:348:59

Latvia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Inga DambeWomen Heat 1 (33)28:14+1:449:24A
11Laura VikeWomen Heat 2 (33)32:18+5:2610:46A
18Arturs PaulinsMen Heat 3 (41)29:46+4:538:30A
21Liga ValdmaneWomen Heat 1 (33)33:53+7:2311:17
21Uldis UpitisMen Heat 3 (41)30:30+5:378:42
21Sandra GrosbergaWomen Heat 3 (33)33:55+6:4511:18
24Martins SirmaisMen Heat 1 (41)31:50+7:009:05
28Irita PukiteWomen Heat 3 (33)37:58+10:4812:39
31Andris KivlenieksMen Heat 1 (41)37:42+12:5210:46
0Davis DislersMen Heat 2 (42)mispunched
0Andris JubelisMen Heat 2 (42)mispunched

Lithuania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Jonas Vytautas GvildysMen Heat 2 (42)30:15+3:188:24A
16Ausrine KutkaiteWomen Heat 3 (33)32:18+5:0810:46A
17Gabija RazaityteWomen Heat 2 (33)33:48+6:5611:16A
24Algirdas BartkeviciusMen Heat 3 (41)30:55+6:028:50
34Mantas MartinkusMen Heat 1 (41)40:34+15:4411:35

Moldova

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
38Gheorghe FalaMen Heat 1 (41)48:57+24:0713:59

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Tommy HayesMen Heat 2 (42)29:17+2:208:08A
20Laura RobertsonWomen Heat 1 (33)31:21+4:5110:27
32Tim RobertsonMen Heat 1 (41)38:23+13:3310:58

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Andrine BenjaminsenWomen Heat 3 (33)27:55+0:459:18A
3Silje Ekroll JahrenWomen Heat 3 (33)28:09+0:599:23A
5Gaute Hallan SteiwerMen Heat 1 (41)26:59+2:097:42A
7Eskil KinnebergMen Heat 3 (41)27:26+2:337:50A
7Olav LundanesMen Heat 1 (41)27:07+2:177:44A
9Ingjerd MyhreWomen Heat 1 (33)29:13+2:439:44A
13Ingeborg EideWomen Heat 1 (33)30:22+3:5210:07A
13Magne DaehliMen Heat 2 (42)30:02+3:058:20A
14Kine Hallan SteiwerWomen Heat 2 (33)33:33+6:4111:11A
17Paul SirumMen Heat 2 (42)30:55+3:588:35A
23Thomas Natvig ArstadMen Heat 3 (41)30:48+5:558:48
30Marie OlaussenWomen Heat 2 (33)46:27+19:3515:29

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Bartosz PawlakMen Heat 3 (41)28:11+3:188:03A
26Hanna WisniewskaWomen Heat 3 (33)36:08+8:5812:02
27Michal OlejnikMen Heat 1 (41)34:22+9:329:49
28Aleksandra HornikWomen Heat 2 (33)38:09+11:1712:43
29Zuzanna KubickaWomen Heat 1 (33)35:48+9:1811:56
33Piotr ParfianowiczMen Heat 2 (42)39:58+13:0111:06

Portugal

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Carolina DelgadoWomen Heat 2 (33)34:48+7:5611:36
23Filipa RodriguesWomen Heat 1 (33)34:16+7:4611:25
31Rafael MiguelMen Heat 3 (41)33:05+8:129:27
0Joao Mega FigueiredoMen Heat 1 (41)mispunched

Romania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Bogya TamasMen Heat 1 (41)33:36+8:469:36
32George Emilian MinoiuMen Heat 2 (42)36:42+9:4510:11
36Alexandru BlejdeaMen Heat 3 (41)36:17+11:2410:22
0Roman CiobanuMen Heat 3 (41)mispunched

Russia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Natalia GemperleWomen Heat 2 (33)27:59+1:079:19A
4Tatyana RiabkinaWomen Heat 3 (33)28:15+1:059:25A
4Valentin NovikovMen Heat 2 (42)27:36+0:397:40A
14Dmitrii PoliakovMen Heat 3 (41)29:28+4:358:25A
15Svetlana MironovaWomen Heat 1 (33)30:26+3:5610:08A
18Yulia NovikovaWomen Heat 3 (33)32:23+5:1310:47
22Igor PopovMen Heat 3 (41)30:47+5:548:47
25Dmitry TsvetkovMen Heat 1 (41)33:04+8:149:26
25Yury TambasovMen Heat 2 (42)32:42+5:459:05
27Anastasiia BorovkovaWomen Heat 2 (33)38:03+11:1112:41
30Anastasia RudnayaWomen Heat 1 (33)37:20+10:5012:26

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Michal KrajcikMen Heat 3 (41)36:11+11:1810:20

Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Antonio Martinez PerezMen Heat 3 (41)28:28+3:358:08A
16Anna Serrallonga ArquesWomen Heat 3 (33)32:18+5:0810:46A
16Andreu BlanesMen Heat 1 (41)29:31+4:418:26A
23Luis NogueiraMen Heat 1 (41)31:28+6:388:59
27Eduardo Gil MarcosMen Heat 2 (42)34:07+7:109:28
30Alicia FribergWomen Heat 3 (33)45:52+18:4215:17
31Violeta Feliciano SanjuanWomen Heat 2 (33)46:35+19:4315:31
0Marta Guijo AlonsoWomen Heat 1 (33)mispunched

Sweden

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Tove AlexanderssonWomen Heat 1 (33)27:23+0:539:07A
3Johan RunessonMen Heat 2 (42)27:34+0:377:39A
6Lisa RisbyWomen Heat 1 (33)28:23+1:539:27A
7Lilian ForsgrenWomen Heat 2 (33)31:04+4:1210:21A
8Lina StrandWomen Heat 2 (33)31:16+4:2410:25A
15Helena BergmanWomen Heat 3 (33)32:13+5:0310:44A
19Emil SvenskMen Heat 1 (41)30:29+5:398:42
19Sara HagstromWomen Heat 3 (33)32:27+5:1710:49
20Martin RegbornMen Heat 3 (41)29:56+5:038:33
24Emma BjessmoWomen Heat 1 (33)34:46+8:1611:35
32Eric BorjeskogMen Heat 3 (41)33:44+8:519:38
0Albin RidefeltMen Heat 2 (42)mispunched
0Gustav BergmanMen Heat 1 (41)mispunched

Switzerland

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Fabian HertnerMen Heat 1 (41)24:507:05A
1Florian HowaldMen Heat 2 (42)26:577:29A
1Daniel HubmannMen Heat 3 (41)24:537:06A
1Julia GrossWomen Heat 2 (33)26:528:57A
2Andreas KyburzMen Heat 3 (41)25:50+0:577:22A
2Matthias KyburzMen Heat 1 (41)25:47+0:577:22A
6Sabine HauswirthWomen Heat 3 (33)29:23+2:139:47A
7Sofie BachmannWomen Heat 1 (33)29:09+2:399:43A
8Simona AebersoldWomen Heat 3 (33)29:54+2:449:58A
10Joey HadornMen Heat 1 (41)27:27+2:377:50A
10Sarina JenzerWomen Heat 1 (33)29:23+2:539:47A
11Jonas EggerMen Heat 2 (42)29:49+2:528:16A
18Paula GrossWomen Heat 2 (33)34:14+7:2211:24

Turkey

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Ahmet KacmazMen Heat 2 (42)33:25+6:289:16
29Emine SezgunsayWomen Heat 3 (33)43:36+16:2614:32

Ukraine

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Ruslan GlibovMen Heat 3 (41)26:21+1:287:31A
3Oleksandr KratovMen Heat 1 (41)26:33+1:437:35A
17Denys ShcherbakovMen Heat 2 (42)30:55+3:588:35A
18Artem PanchenkoMen Heat 1 (41)30:15+5:258:38
20Olha PanchenkoWomen Heat 3 (33)32:34+5:2410:51
22Nadiya VolynskaWomen Heat 1 (33)33:56+7:2611:18
25Olena PitirimovaWomen Heat 2 (33)36:46+9:5412:15
32Kateryna DzemaWomen Heat 2 (33)47:57+21:0515:59
34Vitalii HychkoMen Heat 3 (41)35:18+10:2510:05
36Oleksii SavchenkoMen Heat 2 (42)48:38+21:4113:30

United States of America

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Anton SalmenkylaMen Heat 3 (41)29:39+4:468:28A
31Morten JorgensenMen Heat 2 (42)36:19+9:2210:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org