International Orienteering Federation

Official results for Sprint final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint final
Organiser: Switzerland
Date: 6 May 2018

Austria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Robert MerlMen (54)15:42+0:583:44
24Ursula KadanWomen (52)17:15+1:594:32
33Laura RamsteinWomen (52)17:40+2:244:38
38Anna Nilsson SimkovicsWomen (52)17:55+2:394:42
42Matthias ReinerMen (54)16:47+2:033:59
46Anja ArbterWomen (52)18:49+3:334:57

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Anastasia DenisovaWomen (52)16:40+1:244:23

Belgium

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Yannick MichielsMen (54)15:27+0:433:40
48Tomas HendrickxMen (54)17:06+2:224:04

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ivan SirakovMen (54)16:22+1:383:53

Czech Republic

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Vojtech KralMen (54)15:27+0:433:40
19Tereza JanosikovaWomen (52)17:08+1:524:30
27Vendula HorcickovaWomen (52)17:27+2:114:35
29Jana KnapovaWomen (52)17:33+2:174:37
33Adela IndrakovaWomen (52)17:40+2:244:38
45Vojtech SykoraMen (54)16:52+2:084:00
50Milos NykodymMen (54)17:21+2:374:07

Denmark

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Maja AlmWomen (52)16:00+0:444:12
21Cecilie Friberg KlysnerWomen (52)17:11+1:554:31
25Magnus DewettMen (54)16:02+1:183:49
30Jakob EdsenMen (54)16:22+1:383:53
40Caroline GjotterupWomen (52)18:02+2:464:44

Finland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Maija SianojaWomen (52)16:37+1:214:22
11Kirsi NurmiWomen (52)16:39+1:234:22
16Marika TeiniWomen (52)16:50+1:344:25
18Sari AnttonenWomen (52)17:02+1:464:28
20Aleksi NiemiMen (54)15:52+1:083:46
21Anna NarhiWomen (52)17:11+1:554:31
32Anna HaatajaWomen (52)17:38+2:224:38
35Joni HirvikallioMen (54)16:27+1:433:55
47Miika KirmulaMen (54)17:00+2:164:02

France

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Frederic TranchandMen (54)15:41+0:573:44
29Isia BassetWomen (52)17:33+2:174:37
32Loic CapbernMen (54)16:25+1:413:54
34Lucas BassetMen (54)16:26+1:423:54
44Vincent CoupatMen (54)16:50+2:064:00
45Lea VercellottiWomen (52)18:48+3:324:56
46Adrien DelenneMen (54)16:56+2:124:01

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Susen LoeschWomen (52)18:49+3:334:57

Great Britain

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kristian JonesMen (54)14:59+0:153:34
22Alasdair McleodMen (54)15:58+1:143:48
23Peter HodkinsonMen (54)15:59+1:153:48
24Chris SmithardMen (54)16:00+1:163:48
25Charlotte WardWomen (52)17:21+2:054:33
27Ralph StreetMen (54)16:08+1:243:50
31Alice LeakeWomen (52)17:36+2:204:37

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Riccardo ScaletMen (54)16:44+2:003:59
41Mattia DebertolisMen (54)16:45+2:013:59
44Carlotta ScaletWomen (52)18:21+3:054:49
51Alessio TenaniMen (54)17:23+2:394:08

Latvia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Arturs PaulinsMen (54)16:34+1:503:56
54Andris JubelisMen (54)17:48+3:044:14

Lithuania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Jonas Vytautas GvildysMen (54)16:32+1:483:56
48Ausrine KutkaiteWomen (52)19:13+3:575:03

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Tim RobertsonMen (54)15:46+1:023:45
42Laura RobertsonWomen (52)18:08+2:524:46
53Tommy HayesMen (54)17:27+2:434:09

Norway

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Sigrid AlexandersenWomen (52)16:46+1:304:24
28Trond Einar Moen PedersliMen (54)16:09+1:253:50
29Oystein Kvaal OsterboMen (54)16:12+1:283:51
32Hakon Jarvis WestergardMen (54)16:25+1:413:54
33Silje Ekroll JahrenWomen (52)17:40+2:244:38
37Victoria Haestad BjornstadWomen (52)17:43+2:274:39
43Ingeborg EideWomen (52)18:20+3:044:49
49Eirin Svanoe HafstadWomen (52)19:16+4:005:04
49Kasper FosserMen (54)17:13+2:294:05
50Ingrid LundanesWomen (52)19:22+4:065:05

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Aleksandra HornikWomen (52)17:40+2:244:38

Russia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Natalia GemperleWomen (52)15:49+0:334:09
14Tatyana RiabkinaWomen (52)16:49+1:334:25
20Anastasia RudnayaWomen (52)17:09+1:534:30
23Anna DvorianskaiaWomen (52)17:14+1:584:32
25Svetlana MironovaWomen (52)17:21+2:054:33
39Andrey KhramovMen (54)16:41+1:573:58
43Artem PopovMen (54)16:48+2:044:00
52Dmitrii PoliakovMen (54)17:24+2:404:08

Spain

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Antonio Martinez PerezMen (54)15:39+0:553:43
36Eduardo Gil MarcosMen (54)16:29+1:453:55
51Violeta Feliciano SanjuanWomen (52)19:43+4:275:11

Sweden

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tove AlexanderssonWomen (52)15:164:01
8Karolin OhlssonWomen (52)16:27+1:114:19
9Jonas LeanderssonMen (54)15:29+0:453:41
10Gustav BergmanMen (54)15:36+0:523:42
14Lina StrandWomen (52)16:49+1:334:25
16Martin RegbornMen (54)15:44+1:003:44
18Emil SvenskMen (54)15:47+1:033:45
19Eric BorjeskogMen (54)15:51+1:073:46
25Anton SjokvistMen (54)16:02+1:183:49
28Emma BjessmoWomen (52)17:30+2:144:36
41Sara HagstromWomen (52)18:04+2:484:45

Switzerland

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daniel HubmannMen (54)14:443:30
1Matthias KyburzMen (54)14:443:30
2Judith WyderWomen (52)15:40+0:244:07
5Simona AebersoldWomen (52)16:04+0:484:13
5Martin HubmannMen (54)15:22+0:383:39
6Elena RoosWomen (52)16:18+1:024:17
6Florian HowaldMen (54)15:26+0:423:40
7Sarina JenzerWomen (52)16:21+1:054:18
9Julia GrossWomen (52)16:35+1:194:21
11Andreas RueedlingerMen (54)15:39+0:553:43
13Joey HadornMen (54)15:40+0:563:43
17Paula GrossWomen (52)16:54+1:384:26
20Florian SchneiderMen (54)15:52+1:083:46
39Valerie AebischerWomen (52)17:56+2:404:43

Ukraine

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ruslan GlibovMen (54)15:08+0:243:36
Nadiya VolynskaWomen (52)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org