International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships 2018 & World Cup Round 1 - Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Switzerland
Date: 6 May 2018

Australia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Aislinn PrendergastWomen Heat 1 (32)15:47+2:304:38
23Vanessa RoundWomen Heat 2 (33)16:42+2:064:46
29Jasmine NeveWomen Heat 3 (33)16:49+3:104:56
Henry McnultyMen Heat 1 (39)did not start

Austria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Laura RamsteinWomen Heat 3 (33)14:16+0:374:11A
8Ursula KadanWomen Heat 1 (32)14:15+0:584:11A
12Anna Nilsson SimkovicsWomen Heat 1 (32)14:54+1:374:22A
12Robert MerlMen Heat 1 (39)13:24+0:363:37A
13Anja ArbterWomen Heat 3 (33)14:44+1:054:20A
13Matthias ReinerMen Heat 3 (40)14:09+0:433:49A
19Gernot KerschbaumerMen Heat 2 (40)14:37+1:043:57
24Mathias PeterMen Heat 1 (39)13:59+1:113:46
28Carina PolzerWomen Heat 2 (33)17:49+3:135:05

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Anastasia DenisovaWomen Heat 2 (33)16:07+1:314:36A

Belgium

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
11Yannick MichielsMen Heat 2 (40)14:22+0:493:52A
17Tomas HendrickxMen Heat 3 (40)14:25+0:593:53A
21Tristan BloemenMen Heat 1 (39)13:43+0:553:42
35Wannes HendrickxMen Heat 3 (40)17:20+3:544:41
36Wouter HusMen Heat 1 (39)15:43+2:554:14
40Warre de CuyperMen Heat 2 (40)18:34+5:015:01

Bulgaria

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Ivan SirakovMen Heat 2 (40)13:56+0:233:45A
20Liliana GotsevaWomen Heat 2 (33)16:33+1:574:43
22Iliana IlievaWomen Heat 2 (33)16:41+2:054:46
23Yasna PetrovaWomen Heat 1 (32)15:58+2:414:41
24Andreya DyaksovaWomen Heat 3 (33)15:35+1:564:35
25Kristina IvanovaWomen Heat 1 (32)16:21+3:044:48
30Stefan YordanovMen Heat 3 (40)15:36+2:104:12
31Ivaylo KamenarovMen Heat 1 (39)14:37+1:493:57
32Antoaneta DyaksovaWomen Heat 3 (33)18:30+4:515:26
33Dimitar ZhelyazkovMen Heat 3 (40)16:08+2:424:21
34Teodor YordanovMen Heat 1 (39)15:10+2:224:05
37Apostol AtanasovMen Heat 2 (40)16:53+3:204:33

Croatia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
34Matjaz StanfelMen Heat 2 (40)16:06+2:334:21
34Matija RazumMen Heat 3 (40)16:18+2:524:24

Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Vendula HorcickovaWomen Heat 3 (33)14:05+0:264:08A
6Jana KnapovaWomen Heat 3 (33)14:12+0:334:10A
6Vojtech KralMen Heat 3 (40)13:41+0:153:41A
11Tereza JanosikovaWomen Heat 2 (33)15:14+0:384:21A
13Milos NykodymMen Heat 2 (40)14:33+1:003:55A
16Adela IndrakovaWomen Heat 1 (32)15:17+2:004:29A
16Vojtech SykoraMen Heat 3 (40)14:20+0:543:52A
21Lenka MechlovaWomen Heat 2 (33)16:34+1:584:44
22Daniel HajekMen Heat 1 (39)13:48+1:003:43
23Marek MinarMen Heat 2 (40)14:52+1:194:01
26Tomas KubelkaMen Heat 1 (39)14:04+1:163:48
30Karolina SikovaWomen Heat 1 (32)17:55+4:385:16

Denmark

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Maja AlmWomen Heat 1 (32)13:47+0:304:03A
6Cecilie Friberg KlysnerWomen Heat 2 (33)15:00+0:244:17A
10Jakob EdsenMen Heat 3 (40)13:55+0:293:45A
18Caroline GjotterupWomen Heat 3 (33)15:14+1:354:28A
18Magnus DewettMen Heat 1 (39)13:38+0:503:41A
Andreas Hougaard BoesenMen Heat 2 (40)did not start

Estonia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
18Kerstin UiboupinWomen Heat 2 (33)16:16+1:404:38
19Marianne HaugWomen Heat 2 (33)16:23+1:474:40
20Evely KaasikuWomen Heat 3 (33)15:18+1:394:30
24Sergei RjabyshkinMen Heat 3 (40)14:50+1:244:00
24Kenny KivikasMen Heat 2 (40)15:01+1:284:03
26Triin JaadmaaWomen Heat 1 (32)16:43+3:264:55
27Kristo HeinmannMen Heat 1 (39)14:11+1:233:50
30Maiki MaalbergWomen Heat 3 (33)17:09+3:305:02
38Andres SaetaluMen Heat 2 (40)17:23+3:504:41

Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Anna NarhiWomen Heat 2 (33)14:57+0:214:16A
6Sari AnttonenWomen Heat 1 (32)13:55+0:384:05A
7Maija SianojaWomen Heat 1 (32)14:10+0:534:10A
7Kirsi NurmiWomen Heat 3 (33)14:14+0:354:11A
8Anna HaatajaWomen Heat 2 (33)15:06+0:304:18A
9Marika TeiniWomen Heat 3 (33)14:20+0:414:12A
9Aleksi NiemiMen Heat 1 (39)13:20+0:323:36A
11Joni HirvikallioMen Heat 3 (40)13:56+0:303:45A
15Miika KirmulaMen Heat 1 (39)13:32+0:443:39A
20Topi RaitanenMen Heat 2 (40)14:39+1:063:57
22Otto SimosasMen Heat 2 (40)14:47+1:143:59
31Jesse LaukkarinenMen Heat 3 (40)15:54+2:284:17

France

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Lucas BassetMen Heat 3 (40)13:35+0:093:40A
6Adrien DelenneMen Heat 1 (39)13:17+0:293:35A
14Lea VercellottiWomen Heat 1 (32)15:12+1:554:28A
14Isia BassetWomen Heat 2 (33)15:26+0:504:24A
14Frederic TranchandMen Heat 2 (40)14:34+1:013:56A
15Loic CapbernMen Heat 3 (40)14:19+0:533:52A
17Vincent CoupatMen Heat 2 (40)14:35+1:023:56A
19Maelle BeauvirWomen Heat 3 (33)15:16+1:374:29
19Quentin RauturierMen Heat 1 (39)13:41+0:533:41

Germany

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Susen LoeschWomen Heat 3 (33)14:43+1:044:19A
20Christoph PrunscheMen Heat 3 (40)14:39+1:133:57
21Marvin GoerickeMen Heat 2 (40)14:46+1:133:59
24Dorothea MuellerWomen Heat 2 (33)16:44+2:084:46
26Felix SpaethMen Heat 3 (40)15:15+1:494:07
27Patricia NiekeWomen Heat 3 (33)16:15+2:364:46
29Paula StarkeWomen Heat 1 (32)17:34+4:175:10
31Anna ReinhardtWomen Heat 1 (32)18:43+5:265:30
31Bjarne FriedrichsMen Heat 2 (40)15:47+2:144:15
32Arntraut GoetschWomen Heat 2 (33)20:38+6:025:53
32Moritz DoellgastMen Heat 1 (39)14:41+1:533:58
35Philipp MuellerMen Heat 1 (39)15:23+2:354:09

Great Britain

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Kristian JonesMen Heat 1 (39)12:59+0:113:30A
3Peter HodkinsonMen Heat 2 (40)13:52+0:193:44A
4Chris SmithardMen Heat 3 (40)13:35+0:093:40A
6Alasdair McleodMen Heat 1 (39)13:17+0:293:35A
9Alice LeakeWomen Heat 2 (33)15:09+0:334:19A
9Ralph StreetMen Heat 2 (40)14:20+0:473:52A
13Charlotte WardWomen Heat 2 (33)15:17+0:414:22A
19Alexander ChepelinMen Heat 3 (40)14:34+1:083:56
26Kirstin MaxwellWomen Heat 3 (33)16:03+2:244:43
Jo ShepherdWomen Heat 1 (32)mispunched

Israel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
25Nitsan YasurMen Heat 3 (40)14:57+1:314:02
35Itay ManorMen Heat 2 (40)16:33+3:004:28
38Asaf AvnerMen Heat 1 (39)16:43+3:554:31

Italy

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Riccardo ScaletMen Heat 1 (39)13:13+0:253:34A
10Alessio TenaniMen Heat 2 (40)14:21+0:483:52A
11Carlotta ScaletWomen Heat 1 (32)14:35+1:184:17A
13Mattia DebertolisMen Heat 3 (40)14:09+0:433:49A
20Francesca TauferWomen Heat 1 (32)15:43+2:264:37
23Anna CaglioWomen Heat 3 (33)15:31+1:524:33
23Sebastian InderstMen Heat 1 (39)13:58+1:103:46
33Irene PozzebonWomen Heat 2 (33)22:50+8:146:31
35Michele CaraglioMen Heat 2 (40)16:33+3:004:28
Viola ZagonelWomen Heat 3 (33)mispunched
Roberto DallavalleMen Heat 3 (40)mispunched

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
30Sebastian Ken BaumannMen Heat 1 (39)14:31+1:433:55

Latvia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Arturs PaulinsMen Heat 2 (40)14:10+0:373:49A
13Andris JubelisMen Heat 1 (39)13:28+0:403:38A
19Sandra GrosbergaWomen Heat 1 (32)15:35+2:184:35
21Liga ValdmaneWomen Heat 3 (33)15:20+1:414:30
26Andris KivlenieksMen Heat 3 (40)15:15+1:494:07
27Elina KarklinaWomen Heat 1 (32)16:55+3:384:58
27Inga DambeWomen Heat 2 (33)17:42+3:065:03
29Irita PukiteWomen Heat 2 (33)18:23+3:475:15
29Uldis UpitisMen Heat 1 (39)14:26+1:383:54
30Endijs TitomersMen Heat 2 (40)15:37+2:044:13
36Davis DislersMen Heat 3 (40)17:26+4:004:42

Lithuania

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
13Ausrine KutkaiteWomen Heat 3 (33)14:44+1:054:20A
13Jonas Vytautas GvildysMen Heat 1 (39)13:28+0:403:38A
21Algirdas BartkeviciusMen Heat 3 (40)14:43+1:173:58
24Gabija RazaityteWomen Heat 1 (32)16:04+2:474:43
25Tekle Emilija GvildyteWomen Heat 2 (33)17:03+2:274:52
32Mantas MartinkusMen Heat 2 (40)15:53+2:204:17

Moldova

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
Gheorghe FalaMen Heat 3 (40)mispunched

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Tommy HayesMen Heat 2 (40)14:11+0:383:50A
10Tim RobertsonMen Heat 1 (39)13:21+0:333:36A
16Laura RobertsonWomen Heat 3 (33)15:06+1:274:26A

Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Silje Ekroll JahrenWomen Heat 3 (33)13:394:00A
9Sigrid AlexandersenWomen Heat 1 (32)14:16+0:594:11A
9Trond Einar Moen PedersliMen Heat 3 (40)13:51+0:253:44A
10Hakon Jarvis WestergardMen Heat 1 (39)13:21+0:333:36A
12Oystein Kvaal OsterboMen Heat 2 (40)14:27+0:543:54A
15Ingrid LundanesWomen Heat 2 (33)15:31+0:554:26A
15Eirin Svanoe HafstadWomen Heat 1 (32)15:14+1:574:28A
16Victoria Haestad BjornstadWomen Heat 3 (33)15:06+1:274:26A
16Ingeborg EideWomen Heat 2 (33)16:07+1:314:36A
18Kasper FosserMen Heat 2 (40)14:36+1:033:56A
22Elias JonssonMen Heat 3 (40)14:44+1:183:58
25Jon Aukrust OsmoenMen Heat 1 (39)14:00+1:123:47

Poland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Aleksandra HornikWomen Heat 3 (33)13:55+0:164:05A
20Piotr ParfianowiczMen Heat 1 (39)13:42+0:543:42
28Zuzanna KubickaWomen Heat 1 (32)17:04+3:475:01
28Michal OlejnikMen Heat 3 (40)15:18+1:524:08

Portugal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
25Filipa RodriguesWomen Heat 3 (33)15:59+2:204:42
26Carolina DelgadoWomen Heat 2 (33)17:29+2:534:59
28Joao Mega FigueiredoMen Heat 2 (40)15:29+1:564:11

Romania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
23Roman CiobanuMen Heat 3 (40)14:49+1:234:00
32George Emilian MinoiuMen Heat 2 (40)15:53+2:204:17
37Alexandru BlejdeaMen Heat 3 (40)18:09+4:434:54
39Bogya TamasMen Heat 1 (39)17:04+4:164:36

Russia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Tatyana RiabkinaWomen Heat 1 (32)13:26+0:093:57A
4Natalia GemperleWomen Heat 2 (33)14:55+0:194:15A
10Anastasia RudnayaWomen Heat 1 (32)14:17+1:004:12A
12Anna DvorianskaiaWomen Heat 2 (33)15:16+0:404:21A
12Andrey KhramovMen Heat 3 (40)14:02+0:363:47A
14Dmitrii PoliakovMen Heat 2 (40)14:34+1:013:56A
15Svetlana MironovaWomen Heat 3 (33)14:59+1:204:24A
17Artem PopovMen Heat 3 (40)14:25+0:593:53A
22Galina VinogradovaWomen Heat 3 (33)15:25+1:464:32
25Dmitry TsvetkovMen Heat 2 (40)15:04+1:314:04
28Igor PopovMen Heat 1 (39)14:23+1:353:53

Spain

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Antonio Martinez PerezMen Heat 2 (40)14:07+0:343:48A
16Eduardo Gil MarcosMen Heat 1 (39)13:33+0:453:39A
17Violeta Feliciano SanjuanWomen Heat 1 (32)15:19+2:024:30A
26Luis NogueiraMen Heat 2 (40)15:25+1:524:10
31Alicia FribergWomen Heat 2 (33)19:03+4:275:26
31Marta Guijo AlonsoWomen Heat 3 (33)17:42+4:035:12
Andreu BlanesMen Heat 3 (40)mispunched
Anna Serrallonga ArquesWomen Heat 1 (32)did not start

Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Jonas LeanderssonMen Heat 2 (40)13:333:39A
2Martin RegbornMen Heat 3 (40)13:31+0:053:39A
3Karolin OhlssonWomen Heat 2 (33)14:47+0:114:13A
3Tove AlexanderssonWomen Heat 1 (32)13:33+0:163:59A
4Lina StrandWomen Heat 3 (33)14:01+0:224:07A
5Gustav BergmanMen Heat 2 (40)13:59+0:263:46A
7Emma BjessmoWomen Heat 2 (33)15:04+0:284:18A
8Eric BorjeskogMen Heat 1 (39)13:18+0:303:35A
8Anton SjokvistMen Heat 3 (40)13:50+0:243:44A
11Sara HagstromWomen Heat 3 (33)14:36+0:574:17A
17Emil SvenskMen Heat 1 (39)13:36+0:483:40A
18Josefin TjernlundWomen Heat 1 (32)15:25+2:084:32

Switzerland

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Sarina JenzerWomen Heat 2 (33)14:364:10A
1Elena RoosWomen Heat 1 (32)13:173:54A
1Matthias KyburzMen Heat 1 (39)12:483:27A
1Florian HowaldMen Heat 3 (40)13:263:37A
2Simona AebersoldWomen Heat 2 (33)14:37+0:014:10A
2Martin HubmannMen Heat 2 (40)13:47+0:143:43A
2Daniel HubmannMen Heat 1 (39)12:55+0:073:29A
3Julia GrossWomen Heat 3 (33)14:00+0:214:07A
3Florian SchneiderMen Heat 3 (40)13:32+0:063:39A
4Judith WyderWomen Heat 1 (32)13:47+0:304:03A
4Joey HadornMen Heat 1 (39)13:02+0:143:31A
10Paula GrossWomen Heat 3 (33)14:30+0:514:15A
12Valerie AebischerWomen Heat 1 (32)14:54+1:374:22A
14Andreas RueedlingerMen Heat 2 (40)14:34+1:013:56A

Turkey

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Ahmet KacmazMen Heat 2 (40)15:25+1:524:10
30Emine SezgunsayWomen Heat 2 (33)18:54+4:185:24

Ukraine

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Ruslan GlibovMen Heat 3 (40)13:45+0:193:42A
10Nadiya VolynskaWomen Heat 2 (33)15:10+0:344:20A
21Olena FedorovaWomen Heat 1 (32)15:45+2:284:37
28Kateryna DzemaWomen Heat 3 (33)16:16+2:374:47
29Taras RachukMen Heat 2 (40)15:30+1:574:11
32Oleksii SavchenkoMen Heat 3 (40)16:04+2:384:20
33Vitalii HychkoMen Heat 1 (39)14:51+2:034:00

United States of America

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Anton SalmenkylaMen Heat 3 (40)15:30+2:044:11
37Morten JorgensenMen Heat 1 (39)16:40+3:524:30
39Giacomo BarboneMen Heat 2 (40)17:28+3:554:43

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org