International Orienteering Federation

Official results for Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: Diosgyori Tajekozodasi Futo Club / Hungary
Date: 31 July 2016

Men

3 600 m, 112 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Kristian Mark JONES United Kingdom 13:49 3:50
2 Jonas EGGER Switzerland 14:22 +0:33 3:59
3 Florian SCHNEIDER Switzerland 14:31 +0:42 4:01
4 Miloš NYKODÝM Czech Republic 14:54 +1:05 4:08
4 Jan PETRŽELA Czech Republic 14:54 +1:05 4:08
6 William Jonathan GARDNER United Kingdom 15:02 +1:13 4:10
7 Alain DENZLER Switzerland 15:03 +1:14 4:10
8 Trond Einar Moen PEDERSLI Norway 15:07 +1:18 4:11
9 Roman CIOBANU Republic of Moldova 15:12 +1:23 4:13
9 Peter James HODKINSON United Kingdom 15:12 +1:23 4:13
11 Christoph MEIER Switzerland 15:14 +1:25 4:13
12 Jonathan CRICKMORE United Kingdom 15:19 +1:30 4:15
12 Matthias GROELL Austria 15:19 +1:30 4:15
14 Otto SIMOSAS Finland 15:28 +1:39 4:17
15 Jon Aukrust OSMOEN Norway 15:33 +1:44 4:19
16 Arturs PAULINS Latvia 15:36 +1:47 4:20
16 Áron BAKÓ Hungary 15:36 +1:47 4:20
18 Jakob ENMARK Sweden 15:37 +1:48 4:20
18 Jakob Ekhard EDSEN Denmark 15:37 +1:48 4:20
20 Matthias REINER Austria 15:38 +1:49 4:20
21 Ivan SIRAKOV Bulgaria 15:39 +1:50 4:20
22 Eduardo GIL MARCOS Spain 15:40 +1:51 4:21
23 Oskar SJÖBERG Sweden 15:46 +1:57 4:22
23 Tristan BLOEMEN Belgium 15:46 +1:57 4:22
25 Quentin RAUTURIER France 15:47 +1:58 4:23
26 Michal OLEJNIK Poland 15:50 +2:01 4:23
27 Emil AHLBÄCK Norway 15:52 +2:03 4:24
27 Tomas MUSINSKY Slovakia 15:52 +2:03 4:24
29 Johan RUNESSON Sweden 15:54 +2:05 4:25
30 Christoph PRUNSCHE Germany 15:58 +2:09 4:26
30 Nikita STEPANOV Russian Federation 15:58 +2:09 4:26
32 Antonio MARTÍNEZ PÉREZ Spain 16:00 +2:11 4:26
33 Levente TUGYI Hungary 16:01 +2:12 4:26
33 Eoin MCCULLOUGH Ireland 16:01 +2:12 4:26
35 Einari HEINARO Finland 16:02 +2:13 4:27
36 Henry MCNULTY Australia 16:03 +2:14 4:27
37 Sergei RJABOŠKIN Estonia 16:06 +2:17 4:28
38 Pau LLORENS CAELLAS Spain 16:11 +2:22 4:29
39 Arnaud PERRIN France 16:16 +2:27 4:31
40 Daniel HÁJEK Czech Republic 16:17 +2:28 4:31
41 Gergely BUGÁR Hungary 16:18 +2:29 4:31
42 Magnus DEWETT Denmark 16:21 +2:32 4:32
42 Lachlan DOW Australia 16:21 +2:32 4:32
44 Artjoms REKUNENKO Latvia 16:22 +2:33 4:32
45 Loic MARTY France 16:23 +2:34 4:33
46 Franz GLANER Austria 16:26 +2:37 4:33
47 Krysztof WOLOWCZYK Poland 16:28 +2:39 4:34
48 Rafal PODZINSKI Poland 16:31 +2:42 4:35
49 Anton SJOKVIST Sweden 16:37 +2:48 4:36
50 Raido MITT Estonia 16:39 +2:50 4:37
51 Colm MORAN Ireland 16:40 +2:51 4:37
52 Manuel JURADO ALONSO Spain 16:42 +2:53 4:38
53 Nicholas Alexand OSKARSSON Norway 16:54 +3:05 4:41
54 Pavel ZAREVENKO Russian Federation 17:00 +3:11 4:43
55 Miika SUOMINEN Finland 17:01 +3:12 4:43
56 Sami HÄMÄLÄINEN Finland 17:02 +3:13 4:43
57 Marek MINÁŘ Czech Republic 17:03 +3:14 4:44
57 Stefan MIHAJLOV Bulgaria 17:03 +3:14 4:44
59 Peter MIZUR Slovakia 17:10 +3:21 4:46
60 Fabiano BETTEGA Italy 17:12 +3:23 4:46
61 Moritz DOELLGAST Germany 17:16 +3:27 4:47
62 Kirill KOMAROV Russian Federation 17:18 +3:29 4:48
63 Alvis REINSONS Latvia 17:23 +3:34 4:49
63 Taiki YUYA Japan 17:23 +3:34 4:49
65 Damian KONOTOPETZ Canada 17:34 +3:45 4:52
66 Mathias PETER Austria 17:38 +3:49 4:53
67 Robert ANDERSON Canada 17:39 +3:50 4:54
68 Adam WOODS Canada 17:54 +4:05 4:58
69 Oleksii SAVCHENKO Ukraine 17:58 +4:09 4:59
70 Sava LAZIC Serbia 17:59 +4:10 4:59
71 Giacomo BARBONE United States of America 18:00 +4:11 5:00
72 Ian LAWFORD Australia 18:03 +4:14 5:00
73 Guy SABO Israel 18:07 +4:18 5:01
74 Bertalan KOVÁCS Hungary 18:14 +4:25 5:03
75 Alistair Thomas RICHARDSON New Zealand 18:15 +4:26 5:04
76 Philipp MUELLER Germany 18:22 +4:33 5:06
77 Jianchao ZHONG China 18:24 +4:35 5:06
78 Gregor HVALA Slovenia 18:25 +4:36 5:06
79 Takatsugu KOBAYASHI Japan 18:30 +4:41 5:08
80 Mutsuki MATSUSHITA Japan 18:33 +4:44 5:09
81 Conor SHORT Ireland 18:40 +4:51 5:11
82 Sergiu FALA Republic of Moldova 18:47 +4:58 5:13
83 Dániel BARKÁSZ Romania 18:51 +5:02 5:14
84 Tom DRYGALSKI Belgium 19:01 +5:12 5:16
85 Matej MULLER Slovakia 19:08 +5:19 5:18
86 Aram YAKOBY Israel 19:12 +5:23 5:20
87 Junliang LIN China 19:13 +5:24 5:20
88 Ryo HOTTA Japan 19:16 +5:27 5:21
89 Dimitar ZHELYAZKOV Bulgaria 19:21 +5:32 5:22
90 Lauri TAMMEMÄE Estonia 19:31 +5:42 5:25
91 Clément DEMEUSE Belgium 19:48 +5:59 5:30
92 Stefan-Dragos COPETCHI Romania 19:54 +6:05 5:31
93 Kaijun MAI China 20:15 +6:26 5:37
94 Aurel PLESHKAN Russian Federation 20:38 +6:49 5:43
95 Zenghui HU China 20:41 +6:52 5:44
96 Yuriy BADAN Ukraine 21:02 +7:13 5:50
97 Adam SZMULKOWSKI Poland 21:28 +7:39 5:57
98 Gediminas JANUSIS Lithuania 21:35 +7:46 5:59
99 Robert GRAHAM Canada 21:41 +7:52 6:01
100 Chen MAGEN Israel 25:21 +11:32 7:02
Callum Michael CLEARY New Zealand disqualified
Shaked MEIR Israel disqualified
Brodie NANKERVIS Australia mispunched
Samuel JONES United States of America mispunched
Adrien DELENNE France mispunched
George GRINDLEY III United States of America mispunched
Jonathan Lloyd ORAM New Zealand mispunched
Rastislav OLHAVA Slovakia mispunched
Marek KARM Estonia mispunched
William WHITAKER United States of America mispunched
Alexandru-Marine BLEJDEA Romania mispunched
Mikkel SORENSEN Denmark did not finish

Women

3 300 m, 84 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Denisa KOSOVÁ Czech Republic 16:28 4:59
2 Maija SIANOJA Finland 16:37 +0:09 5:02
2 Anna DVORIANSKAIA Russian Federation 16:37 +0:09 5:02
4 Laura RAMSTEIN Austria 16:44 +0:16 5:04
5 Bettina AEBI Switzerland 16:54 +0:26 5:07
6 Ingjerd MYHRE Norway 17:06 +0:38 5:10
7 Charlotte Victoria WARD United Kingdom 17:12 +0:44 5:12
8 Megan Elspeth CARTER-DAVIES United Kingdom 17:22 +0:54 5:15
9 Jana KNAPOVÁ Czech Republic 17:24 +0:56 5:16
9 Lilian FORSGREN Sweden 17:24 +0:56 5:16
11 Anna HAATAJA Finland 17:25 +0:57 5:16
12 Anna NÄRHI Finland 17:31 +1:03 5:18
13 Virág WEILER Hungary 17:37 +1:09 5:20
14 Evely KAASIKU Estonia 17:45 +1:17 5:22
15 Kerstin ULLMANN Switzerland 18:00 +1:32 5:27
16 Kirsi NURMI Finland 18:07 +1:39 5:29
17 Regina BERTÓTI Hungary 18:10 +1:42 5:30
18 Ewa GWOZDZ Poland 18:18 +1:50 5:32
19 Elin MANSSON Sweden 18:23 +1:55 5:34
19 Anina BRUNNER Switzerland 18:23 +1:55 5:34
21 Maelle BEAUVIR France 18:25 +1:57 5:34
22 Kristine FJELLANGER Norway 18:29 +2:01 5:36
23 Caroline FREDERIKSEN Denmark 18:32 +2:04 5:36
24 Belinda LAWFORD Australia 18:33 +2:05 5:37
25 Helena KARLSSON Sweden 18:34 +2:06 5:37
26 Tatiana BEVZA Russian Federation 18:51 +2:23 5:42
27 Olena FEDOROVA Ukraine 18:56 +2:28 5:44
28 Eva KABÁTHOVÁ Czech Republic 19:04 +2:36 5:46
29 Martina RUCH Switzerland 19:05 +2:37 5:46
30 Sandra GROSBERGA Latvia 19:13 +2:45 5:49
31 Emilie BACKSCHEIDER France 19:14 +2:46 5:49
31 Antoaneta DYAKSOVA Bulgaria 19:14 +2:46 5:49
33 Marina GARCÍA CASTRO Spain 19:28 +3:00 5:53
34 Agata STANKIEWICZ Poland 19:31 +3:03 5:54
35 Goril Ronning SUND Norway 19:37 +3:09 5:56
36 Margret ZIMMERMANN Estonia 19:38 +3:10 5:56
37 Victoria BORISH United States of America 19:40 +3:12 5:57
38 Hanga KÁROLYI Hungary 19:41 +3:13 5:57
39 Patricia NIEKE Germany 19:44 +3:16 5:58
40 Sigrid ALEXANDERSEN Norway 19:45 +3:17 5:59
41 Katherine Elizab REYNOLDS United Kingdom 19:46 +3:18 5:59
42 Krystal NEUMANN Australia 19:48 +3:20 6:00
43 Cécile FOLTZER France 19:51 +3:23 6:00
44 Olena POSTELNIAK Ukraine 20:01 +3:33 6:03
45 Sigrid RUUL Estonia 20:03 +3:35 6:04
46 Roisin LONG Ireland 20:06 +3:38 6:05
47 Laura LEIBOMA Latvia 20:14 +3:46 6:07
47 Josefin TJERNLUND Sweden 20:14 +3:46 6:07
49 Ludmilda FUSTER ARION Spain 20:29 +4:01 6:12
50 Vilija REVAITE Lithuania 20:37 +4:09 6:14
51 Francesca TAUFER Italy 20:38 +4:10 6:15
52 Liliana GOTSEVA Bulgaria 20:44 +4:16 6:16
53 Rita BECZE Hungary 20:59 +4:31 6:21
54 Marta GUIJÓN ALONSO Spain 21:03 +4:35 6:22
55 Andra Ceclilia ANGHEL Romania 21:24 +4:56 6:29
56 Lisa PACHER Austria 21:37 +5:09 6:33
56 Alison CAMPBELL United States of America 21:37 +5:09 6:33
58 Qianqian XIAO China 21:55 +5:27 6:38
59 Heather MUIR Australia 22:06 +5:38 6:41
60 Sayaka ONOZAWA Japan 22:19 +5:51 6:45
61 Pia BLAKE Canada 23:34 +7:06 7:08
62 Elina SVILPE Latvia 23:36 +7:08 7:09
63 Kristina KRAJCIKOVA Slovakia 24:19 +7:51 7:22
64 Naomi SUZUKI Japan 24:25 +7:57 7:23
65 Tajda FOŠKI Slovenia 24:27 +7:59 7:24
66 Fang BA China 25:25 +8:57 7:42
67 Emma SHERWOOD Canada 27:18 +10:50 8:16
Aleksandra ANDRONOVA Russian Federation disqualified
Katarina HRASNOVA Slovakia disqualified
Evalin BRAUTIGAM United States of America disqualified
Hui HE China disqualified
Anastasiia BOROVKOVA Russian Federation disqualified
Julia BAUER Austria disqualified
Adéla INDRÁKOVÁ Czech Republic disqualified
Barbora PIJAKOVA Slovakia disqualified
Violeta FELICIANO SANJUAN Spain disqualified
Michele DAWSON Australia disqualified
Xiaojie DAI China disqualified
Lucia KOVALANCIKOVA Slovakia disqualified
Triinu ROONI Estonia mispunched
Niamh CORBETT Ireland mispunched
Saho MIYAKAWA Japan mispunched
Anna NILSSON SIMKOVICS Austria mispunched
Tekle Emilija GVILDYTE Lithuania mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Gran Canaria O-Meeting 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org