International Orienteering Federation

Official results for Swiss Championschips Spint 2016

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Swiss Championschips Spint 2016
Organisers: OLG Bern / Switzerland
Date: 22 October 2016

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Flavio PoltéraMen Elite (53)18:185:43

ANCO

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Baptiste RollierMen Elite (53)16:095:02
7Pascal BuchsMen 20 (20)13:425:04
16Monika RollierWomen Elite (33)15:267:00
17Archibald SoguelMen 20 (20)15:345:45
19Marc LauensteinMen Elite (53)17:125:22
22Paul FluckigerMen 20 (20)15:535:52
45Philipp KhlebnikovMen Elite (53)20:006:15

bussola ok

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Anina BrunnerWomen Elite (33)14:436:41
27Rahela BrunnerWomen Elite (33)17:307:57
31Regula MüllerWomen Elite (33)19:258:49
52Samuel KellerMen Elite (53)26:288:16

CA Rosé

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Quentin MertenatMen Elite (53)17:025:19
29Térence RisseMen Elite (53)18:085:40
37Thomas BührerMen Elite (53)18:475:52

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Rémi DuboisMen Elite (53)16:535:16

Equipe de France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Loïc MartyMen Elite (53)18:495:52

Leksands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Maria BjörklundWomen Elite (33)18:528:34

O Jura-Frau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Francois GononMen Elite (53)16:335:10

O-92 Piano di Magadino

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Elena RoosWomen Elite (33)14:086:25
28Feliciano PawlowskiMen Elite (53)18:035:38

OK Voru

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Maiki MaalbergWomen Elite (33)19:589:04

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Luca ZinggMen Elite (53)19:176:01

ol norska

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Sabine HauswirthWomen Elite (33)13:035:55
3Joey HadornMen 20 (20)13:204:56
4Florian SchneiderMen Elite (53)15:344:51
5Simon DubachMen 20 (20)13:325:00
30Matthias NiggliMen Elite (53)18:135:41
44Michael DubachMen Elite (53)19:496:11

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sarina JenzerWomen Elite (33)13:206:03

OL Regio Olten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Philipp von ArxMen Elite (53)16:545:16

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Martin HubmannMen Elite (53)15:244:48

OL Zimmerberg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Paula GrossWomen 20 (10)14:236:32
5Julia GrossWomen Elite (33)13:426:13

OL Zimmerberg / TG Hütten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Lilly GrossWomen Elite (33)16:107:20

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Johann KervarecMen Elite (53)20:056:16

ol.biel.seeland / OLC Omström

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Kerstin UllmannWomen Elite (33)15:236:59

ol.biel.seeland/OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Joana WältiWomen 20 (10)14:566:47

OLC Kapreolo

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thomas CurigerMen 20 (20)12:464:43
12Sebastian BaumannMen 20 (20)15:075:35
37Lukas MeierMen Elite (53)18:475:52

OLC Omström Sense

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Valerie AebischerWomen 20 (10)14:416:40
51David BürgeMen Elite (53)21:266:41

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Lisa SchubnellWomen Elite (33)17:057:45

OLG Basel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Hanna MüllerWomen 20 (10)13:596:21
7Rahel FriederichWomen Elite (33)14:246:32
43Thomas HohlMen Elite (53)19:196:02

OLG Basel/OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Laura RamsteinWomen Elite (33)15:257:00

OLG Bern

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Flavia SchneiterWomen 20 (10)17:107:48
20Lukas DienerMen Elite (53)17:165:23
23Ueli WerrenMen Elite (53)17:325:28
28Laura DienerWomen Elite (33)18:388:28
35Simon WengerMen Elite (53)18:265:45

OLG Bern / ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Gabriel-Michael MathysMen 20 (20)14:475:28

OLG Biberist SO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Beat RothMen Elite (53)mispunched

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Philipp SauterMen Elite (53)17:345:29

OLG Cordoba

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Niklaus ReyMen Elite (53)17:335:29

OLG Goldau

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sven AschwandenMen Elite (53)17:065:20
22Yves AschwandenMen Elite (53)17:305:28
36Sandro TruttmannMen Elite (53)18:395:49

OLG Herzogenbuchsee

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Florian HowaldMen Elite (53)14:574:40
8Marion AebiWomen Elite (33)14:416:40
17Bettina AebiWomen Elite (33)15:377:05
21Katja GygaxWomen Elite (33)16:417:35
41Severin HowaldMen Elite (53)19:095:59

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Jonas MathysMen Elite (53)17:255:26

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Andrea RoggoWomen Elite (33)16:007:16

OLG Kölliken / OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jan BrunnerMen 20 (20)15:215:41

OLG KTV Altdorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Deborah StadlerWomen 20 (10)16:097:20

OLG Murten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Yannis GüdelMen Elite (53)21:076:35

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Riccardo RancanMen 20 (20)13:254:58

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Katrin MüllerWomen 20 (10)13:496:16

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Raffael HuberMen Elite (53)16:555:17

OLG Skandia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Martina RuchWomen Elite (33)15:056:51
16Remo RuchMen Elite (53)16:565:17
27Christof RöthlisbergerMen Elite (53)17:555:35

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Monika SchüpbachWomen Elite (33)16:197:25

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Patrick ZbindenMen 20 (20)13:395:03

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Andrea BrechbühlWomen Elite (33)16:557:41

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ismael RöthlisbergerMen Elite (53)18:135:41

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Judith WyderWomen Elite (33)12:085:30
23Lukas HoferMen 20 (20)15:585:54

OLG Welsikon

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sven HellmüllerMen Elite (53)16:305:09
11Alain DenzlerMen Elite (53)16:415:12
12Sina TommerWomen Elite (33)15:116:54

OLK Argus

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Vanessa FrickerWomen 20 (10)15:337:04
9Marita HotzWomen 20 (10)16:117:21
18Benjamin WaltiMen 20 (20)15:375:47

OLK Fricktal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen Elite (53)14:144:26
10Lisa HolerWomen Elite (33)15:006:49

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Andreas RüedlingerMen Elite (53)16:005:00

OLK Wiggertal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Nick GebertMen 20 (20)14:505:29

OLV Baselland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Noah ZbindenMen 20 (20)13:174:55
4Sofie BachmannWomen 20 (10)14:316:35
7Kaspar HäglerMen Elite (53)16:105:03
8Christoph MeierMen Elite (53)16:155:04
30Salome SchweizerWomen Elite (33)18:548:35
33Sebastian HäglerMen Elite (53)18:215:44
33Renate WidmerWomen Elite (33)21:009:32
47Mathias BirrerMen Elite (53)20:016:15

OLV Hindelbank

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Simone NiggliWomen Elite (33)13:416:13
12Jonas EggerMen Elite (53)16:445:13
25Dominique BucherWomen Elite (33)17:077:46
25Cyril BucherMen 20 (20)16:406:10

OLV Langenthal

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Salome WeberWomen Elite (33)17:017:44
26Joèl MorgenthalerMen Elite (53)17:425:31
45Patrick KrähenbühlMen Elite (53)20:006:15

OLV Luzern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Noel BoosMen 20 (20)14:415:26
20Adrian KöpfliMen 20 (20)15:465:50

OLV Zug

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Sandrine MüllerWomen Elite (33)17:097:47
34François BornerMen Elite (53)18:235:44
40Joel BornerMen Elite (53)19:025:56

Sävedalens AIK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Ilya BeliankaMen Elite (53)20:156:19

SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Tobia PezzatiMen 20 (20)13:455:05

thurgorienta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Martina SeiterleWomen Elite (33)15:146:55
33Simon MonaiMen 20 (20)22:078:11

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org