International Orienteering Federation

Official results for Swiss Championschips Spint 2016

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Championschips Spint 2016
Organisers: OLG Bern / Switzerland
Date: 22 October 2016

Men Elite

3 200 m, 53 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz OLK Fricktal Switzerland 14:14 4:26
2 Florian Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 14:57 4:40
3 Martin Hubmann OL Regio Wil Switzerland 15:24 4:48
4 Florian Schneider ol norska Switzerland 15:34 4:51
5 Andreas Rüedlinger OLK Rafzerfeld Switzerland 16:00 5:00
6 Baptiste Rollier ANCO Switzerland 16:09 5:02
7 Kaspar Hägler OLV Baselland Switzerland 16:10 5:03
8 Christoph Meier OLV Baselland Switzerland 16:15 5:04
9 Sven Hellmüller OLG Welsikon Switzerland 16:30 5:09
10 Francois Gonon O Jura-Frau France 16:33 5:10
11 Alain Denzler OLG Welsikon Switzerland 16:41 5:12
12 Jonas Egger OLV Hindelbank Switzerland 16:44 5:13
13 Rémi Dubois Equipe de France France 16:53 5:16
14 Philipp von Arx OL Regio Olten Switzerland 16:54 5:16
15 Raffael Huber OLG Säuliamt Switzerland 16:55 5:17
16 Remo Ruch OLG Skandia Switzerland 16:56 5:17
17 Quentin Mertenat CA Rosé Switzerland 17:02 5:19
18 Sven Aschwanden OLG Goldau Switzerland 17:06 5:20
19 Marc Lauenstein ANCO Switzerland 17:12 5:22
20 Lukas Diener OLG Bern Switzerland 17:16 5:23
21 Jonas Mathys OLG Huttwil Switzerland 17:25 5:26
22 Yves Aschwanden OLG Goldau Switzerland 17:30 5:28
23 Ueli Werren OLG Bern Switzerland 17:32 5:28
24 Niklaus Rey OLG Cordoba Switzerland 17:33 5:29
25 Philipp Sauter OLG Chur Switzerland 17:34 5:29
26 Joèl Morgenthaler OLV Langenthal Switzerland 17:42 5:31
27 Christof Röthlisberger OLG Skandia Switzerland 17:55 5:35
28 Feliciano Pawlowski O-92 Piano di Magadino Switzerland 18:03 5:38
29 Térence Risse CA Rosé Switzerland 18:08 5:40
30 Matthias Niggli ol norska Switzerland 18:13 5:41
30 Ismael Röthlisberger OLG Suhr Switzerland 18:13 5:41
32 Flavio Poltéra No club membership Switzerland 18:18 5:43
33 Sebastian Hägler OLV Baselland Switzerland 18:21 5:44
34 François Borner OLV Zug Switzerland 18:23 5:44
35 Simon Wenger OLG Bern Switzerland 18:26 5:45
36 Sandro Truttmann OLG Goldau Switzerland 18:39 5:49
37 Thomas Bührer CA Rosé Switzerland 18:47 5:52
37 Lukas Meier OLC Kapreolo Switzerland 18:47 5:52
39 Loïc Marty Equipe de France France 18:49 5:52
40 Joel Borner OLV Zug Switzerland 19:02 5:56
41 Severin Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 19:09 5:59
42 Luca Zingg OL Amriswil Switzerland 19:17 6:01
43 Thomas Hohl OLG Basel Switzerland 19:19 6:02
44 Michael Dubach ol norska Switzerland 19:49 6:11
45 Philipp Khlebnikov ANCO Switzerland 20:00 6:15
45 Patrick Krähenbühl OLV Langenthal Switzerland 20:00 6:15
47 Mathias Birrer OLV Baselland Switzerland 20:01 6:15
48 Johann Kervarec ol.biel.seeland France 20:05 6:16
49 Ilya Belianka Sävedalens AIK Belarus 20:15 6:19
50 Yannis Güdel OLG Murten Switzerland 21:07 6:35
51 David Bürge OLC Omström Sense Switzerland 21:26 6:41
52 Samuel Keller bussola ok Switzerland 26:28 8:16
Beat Roth OLG Biberist SO Switzerland mispunched

Women Elite

2 200 m, 33 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Judith Wyder OLG Thun Switzerland 12:08 5:30
2 Sabine Hauswirth ol norska Switzerland 13:03 5:55
3 Sarina Jenzer ol norska / OLG Huttwil Switzerland 13:20 6:03
4 Simone Niggli OLV Hindelbank Switzerland 13:41 6:13
5 Julia Gross OL Zimmerberg Switzerland 13:42 6:13
6 Elena Roos O-92 Piano di Magadino Switzerland 14:08 6:25
7 Rahel Friederich OLG Basel Switzerland 14:24 6:32
8 Marion Aebi OLG Herzogenbuchsee Switzerland 14:41 6:40
9 Anina Brunner bussola ok Switzerland 14:43 6:41
10 Lisa Holer OLK Fricktal Switzerland 15:00 6:49
11 Martina Ruch OLG Skandia Switzerland 15:05 6:51
12 Sina Tommer OLG Welsikon Switzerland 15:11 6:54
13 Martina Seiterle thurgorienta Switzerland 15:14 6:55
14 Kerstin Ullmann ol.biel.seeland / OLC Omström Switzerland 15:23 6:59
15 Laura Ramstein OLG Basel/OLV Baselland Austria 15:25 7:00
16 Monika Rollier ANCO Czech Republic 15:26 7:00
17 Bettina Aebi OLG Herzogenbuchsee Switzerland 15:37 7:05
18 Andrea Roggo OLG Kakowa Switzerland 16:00 7:16
19 Lilly Gross OL Zimmerberg / TG Hütten Switzerland 16:10 7:20
20 Monika Schüpbach OLG St. Gallen/App. Switzerland 16:19 7:25
21 Katja Gygax OLG Herzogenbuchsee Switzerland 16:41 7:35
22 Andrea Brechbühl OLG Stäfa Switzerland 16:55 7:41
23 Salome Weber OLV Langenthal Switzerland 17:01 7:44
24 Lisa Schubnell OLC Winterthur Switzerland 17:05 7:45
25 Dominique Bucher OLV Hindelbank Switzerland 17:07 7:46
26 Sandrine Müller OLV Zug Switzerland 17:09 7:47
27 Rahela Brunner bussola ok Switzerland 17:30 7:57
28 Laura Diener OLG Bern Switzerland 18:38 8:28
29 Maria Björklund Leksands OK Sweden 18:52 8:34
30 Salome Schweizer OLV Baselland Sweden 18:54 8:35
31 Regula Müller bussola ok Switzerland 19:25 8:49
32 Maiki Maalberg OK Voru Estonia 19:58 9:04
33 Renate Widmer OLV Baselland Switzerland 21:00 9:32

Men 20

2 700 m, 20 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Thomas Curiger OLC Kapreolo Switzerland 12:46 4:43
2 Noah Zbinden OLV Baselland Switzerland 13:17 4:55
3 Joey Hadorn ol norska Switzerland 13:20 4:56
4 Riccardo Rancan OLG Pfäffikon Switzerland 13:25 4:58
5 Simon Dubach ol norska Switzerland 13:32 5:00
6 Patrick Zbinden OLG St. Gallen/App. Switzerland 13:39 5:03
7 Pascal Buchs ANCO Switzerland 13:42 5:04
8 Tobia Pezzati SCOM Mendrisio Switzerland 13:45 5:05
9 Noel Boos OLV Luzern Switzerland 14:41 5:26
10 Gabriel-Michael Mathys OLG Bern / ol.biel.seeland Switzerland 14:47 5:28
11 Nick Gebert OLK Wiggertal Switzerland 14:50 5:29
12 Sebastian Baumann OLC Kapreolo Switzerland 15:07 5:35
15 Jan Brunner OLG Kölliken / OLK Rafzerfeld Switzerland 15:21 5:41
17 Archibald Soguel ANCO Switzerland 15:34 5:45
18 Benjamin Walti OLK Argus Switzerland 15:37 5:47
20 Adrian Köpfli OLV Luzern Switzerland 15:46 5:50
22 Paul Fluckiger ANCO Switzerland 15:53 5:52
23 Lukas Hofer OLG Thun Switzerland 15:58 5:54
25 Cyril Bucher OLV Hindelbank Switzerland 16:40 6:10
33 Simon Monai thurgorienta Switzerland 22:07 8:11

Women 20

2 200 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Katrin Müller OLG Rymenzburg Switzerland 13:49 6:16
2 Hanna Müller OLG Basel Switzerland 13:59 6:21
3 Paula Gross OL Zimmerberg Switzerland 14:23 6:32
4 Sofie Bachmann OLV Baselland Switzerland 14:31 6:35
5 Valerie Aebischer OLC Omström Sense Switzerland 14:41 6:40
6 Joana Wälti ol.biel.seeland/OLG Bern Switzerland 14:56 6:47
7 Vanessa Fricker OLK Argus Switzerland 15:33 7:04
8 Deborah Stadler OLG KTV Altdorf Switzerland 16:09 7:20
9 Marita Hotz OLK Argus Switzerland 16:11 7:21
12 Flavia Schneiter OLG Bern Switzerland 17:10 7:48

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
WOC 2019 banner
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org