International Orienteering Federation

Official results for 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland
Organisers: JWOC SOW 2016 / Switzerland
Date: 10 July 2016

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Flavio PoltéraMen (57)17:334:37

Allerød OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Lasse ThamdrupMen (57)19:465:12

ANCO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Pascal BuchsMen (57)16:034:13
25Monika TopinkovaWomen (37)19:336:18

ASCO Lugano

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Jonathan BesomiMen (57)18:524:57

Auckland Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Jonty OramMen (57)20:015:16

Bucheggberger OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Beat ZimmermannMen (57)19:525:13

bussola ok

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Samuel KellerMen (57)16:194:17
10Anina BrunnerWomen (37)17:085:31
22Rahela BrunnerWomen (37)19:076:10

CA Rosé

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Térence RisseMen (57)16:414:23
17Quentin MertenatMen (57)16:444:24
36Thomas BührerMen (57)18:144:47

Erebus Vicenza

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Andrea SeppiMen (57)15:394:07

ESOC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Rona LindsayWomen (37)22:017:06

EUOC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Beth HansonWomen (37)18:516:04

G.S. Pavione A.S.D.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Walter BettegaMen (57)19:485:12

G.S. Pavione A.S.D.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Aaron GaioMen (57)19:575:15

GOLD Savosa

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Sebastian InderstMen (57)17:184:33
33Noemi InderstWomen (37)21:487:01

Hellas orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Irina NybergWomen (37)16:175:15

HKIOF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Wing Chung TamMen (57)20:015:16

HKIOF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Leung Ka KiWomen (37)21:216:53

Hong Kong AYP

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Tsz Wai YuMen (57)21:445:43

HSV OL Wr.Neustadt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Jakob PauserMen (57)18:054:45

IFK Lidingö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Alice HugossonWomen (37)18:025:49

Junior Team Trentino

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Stefano RausMen (57)24:496:31

Lahden Suunnistajat -37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Aleksi AnttolainenMen (57)17:114:31

Leibnitzer AC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Felix HartliebMen (57)21:445:43

melbourne forest racers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Natasha KeyWomen (37)17:185:34

NOSE

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Corentin RouxMen (57)16:564:27

NSA - SIVEN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Antoaneta DyaksovaWomen (37)19:526:24

NTNUI

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Marte Hoff HagenWomen (37)20:306:36

O-92 Piano di Magadino

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elena RoosWomen (37)15:535:07
25Feliciano PawlowskiMen (57)17:294:36

OJE Wappler

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Franz GlanerMen (57)17:194:33

OK Japetic

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Matija RazumMen (57)17:594:43
54Edi OcvirkMen (57)22:295:55

OK Ravinen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Emil GranqvistMen (57)19:495:12

OL Amriswil

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Luca ZinggMen (57)17:254:35
29Christian KreisMen (57)17:424:39

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthWomen (37)15:475:05

OL Regio Olten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Philipp von ArxMen (57)16:354:21

OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Julia GrossWomen (37)16:265:18

ol.biel.seeland / OLC Omström

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Kerstin UllmannWomen (37)17:125:32

OLC Graz

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Matthias GroellMen (57)16:274:19
27Martina WalchWomen (37)19:486:23
31Christian PfeiferMen (57)17:494:41
35Maren HerrgesellWomen (37)22:027:06

OLC Kapreolo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Lukas MeierMen (57)18:224:50

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Simon BrändliMen (57)16:594:28

OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Rahel FriederichWomen (37)15:535:07

OLG Basel/OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Laura RamsteinWomen (37)17:385:41

OLG Bern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Simon WengerMen (57)17:474:40
Regula HulligerWomen (37)mispunched

OLG Chur

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Véronique RuppenthalWomen (37)21:166:51
51Juno KimMen (57)20:465:27

OLG Goldau

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sven AschwandenMen (57)16:164:16
14Isabelle FeerWomen (37)17:255:37
15Yves AschwandenMen (57)16:404:23

OLG Herzogenbuchsee

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Florian HowaldMen (57)14:553:55
13Marion AebiWomen (37)17:205:35
19Katja GygaxWomen (37)18:135:52
39Sebastian GygaxMen (57)18:424:55
47Severin HowaldMen (57)19:565:14

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sarina JenzerWomen (37)15:555:08

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Andrea RoggoWomen (37)17:545:46

OLG Skandia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Martina RuchWomen (37)16:305:19
14Remo RuchMen (57)16:384:22

OLG St. Gallen/App.

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Simon RüeggMen (57)18:094:46

OLG Stäfa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Andrea BrechbühlWomen (37)19:226:14

OLG Welsikon

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Alain DenzlerMen (57)16:044:13
9Sina TommerWomen (37)17:055:30
20Sven HellmüllerMen (57)17:004:28

OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Natalia GemperleWomen (37)16:055:11

OLK Fricktal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen (57)14:473:53

OLK Rafzerfeld

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Andreas RüedlingerMen (57)15:204:02
28Simon JakobMen (57)17:384:38

OLV Baselland

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Christoph MeierMen (57)15:254:03
12Kaspar HäglerMen (57)16:344:21
42Mathias BirrerMen (57)19:115:02

OLV Hindelbank

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Jonas EggerMen (57)16:044:13
20Dominique BucherWomen (37)18:215:55

OLV Langenthal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Joël MorgenthalerMen (57)17:324:36
36Salome WeberWomen (37)23:047:26

OLV Zug

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Sandrine MüllerWomen (37)17:465:43
38François BornerMen (57)18:334:52
40Joel BornerMen (57)18:484:56

Pan Kristianstad

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Nelly CarlssonWomen (37)19:096:10

Peninsula and Plains Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Alistair RichardsonMen (57)25:016:35

SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Eleonora DonadiniWomen (37)19:486:23

South Yorkshire Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Nick BarrableMen (57)not competing

Täby OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Jens RönnolsMen (57)17:594:43

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Tytti KirvesmiesWomen (37)19:466:22

TROL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Dieter CoenMen (57)25:066:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org