Official results for 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland
Organisers: JWOC SOW 2016 / Switzerland
Date: 10 July 2016

Men

3 800 m, 57 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz OLK Fricktal Switzerland 14:47 3:53
2 Florian Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 14:55 3:55
3 Andreas Rüedlinger OLK Rafzerfeld Switzerland 15:20 4:02
4 Christoph Meier OLV Baselland Switzerland 15:25 4:03
5 Andrea Seppi Erebus Vicenza Italy 15:39 4:07
6 Pascal Buchs ANCO Switzerland 16:03 4:13
7 Alain Denzler OLG Welsikon Switzerland 16:04 4:13
7 Jonas Egger OLV Hindelbank Switzerland 16:04 4:13
9 Sven Aschwanden OLG Goldau Switzerland 16:16 4:16
10 Samuel Keller bussola ok Switzerland 16:19 4:17
11 Matthias Groell OLC Graz Austria 16:27 4:19
12 Kaspar Hägler OLV Baselland Switzerland 16:34 4:21
13 Philipp von Arx OL Regio Olten Switzerland 16:35 4:21
14 Remo Ruch OLG Skandia Switzerland 16:38 4:22
15 Yves Aschwanden OLG Goldau Switzerland 16:40 4:23
16 Térence Risse CA Rosé Switzerland 16:41 4:23
17 Quentin Mertenat CA Rosé Switzerland 16:44 4:24
18 Corentin Roux NOSE France 16:56 4:27
19 Simon Brändli OLC Winterthur Switzerland 16:59 4:28
20 Sven Hellmüller OLG Welsikon Switzerland 17:00 4:28
21 Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37 Finland 17:11 4:31
22 Sebastian Inderst GOLD Savosa Italy 17:18 4:33
23 Franz Glaner OJE Wappler Austria 17:19 4:33
24 Luca Zingg OL Amriswil Switzerland 17:25 4:35
25 Feliciano Pawlowski O-92 Piano di Magadino Switzerland 17:29 4:36
26 Joël Morgenthaler OLV Langenthal Switzerland 17:32 4:36
27 Flavio Poltéra No club membership Switzerland 17:33 4:37
28 Simon Jakob OLK Rafzerfeld Switzerland 17:38 4:38
29 Christian Kreis OL Amriswil Switzerland 17:42 4:39
30 Simon Wenger OLG Bern Switzerland 17:47 4:40
31 Christian Pfeifer OLC Graz Austria 17:49 4:41
32 Matija Razum OK Japetic Croatia 17:59 4:43
32 Jens Rönnols Täby OK Sweden 17:59 4:43
34 Jakob Pauser HSV OL Wr.Neustadt Austria 18:05 4:45
35 Simon Rüegg OLG St. Gallen/App. Switzerland 18:09 4:46
36 Thomas Bührer CA Rosé Switzerland 18:14 4:47
37 Lukas Meier OLC Kapreolo Switzerland 18:22 4:50
38 François Borner OLV Zug Switzerland 18:33 4:52
39 Sebastian Gygax OLG Herzogenbuchsee Switzerland 18:42 4:55
40 Joel Borner OLV Zug Switzerland 18:48 4:56
41 Jonathan Besomi ASCO Lugano Switzerland 18:52 4:57
42 Mathias Birrer OLV Baselland Switzerland 19:11 5:02
43 Lasse Thamdrup Allerød OK Denmark 19:46 5:12
44 Walter Bettega G.S. Pavione A.S.D. Italy 19:48 5:12
45 Emil Granqvist OK Ravinen Sweden 19:49 5:12
46 Beat Zimmermann Bucheggberger OL Switzerland 19:52 5:13
47 Severin Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 19:56 5:14
48 Aaron Gaio G.S. Pavione A.S.D. Italy 19:57 5:15
49 Jonty Oram Auckland Orienteering Club New Zealand 20:01 5:16
49 Wing Chung Tam HKIOF Hong Kong 20:01 5:16
51 Juno Kim OLG Chur Switzerland 20:46 5:27
52 Felix Hartlieb Leibnitzer AC Austria 21:44 5:43
52 Tsz Wai Yu Hong Kong AYP Hong Kong 21:44 5:43
54 Edi Ocvirk OK Japetic Croatia 22:29 5:55
55 Stefano Raus Junior Team Trentino Italy 24:49 6:31
56 Alistair Richardson Peninsula and Plains Orienteers New Zealand 25:01 6:35
57 Dieter Coen TROL Belgium 25:06 6:36

Women

3 100 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Sabine Hauswirth ol norska Switzerland 15:47 5:05
2 Rahel Friederich OLG Basel Switzerland 15:53 5:07
2 Elena Roos O-92 Piano di Magadino Switzerland 15:53 5:07
4 Sarina Jenzer OLG Huttwil Switzerland 15:55 5:08
5 Natalia Gemperle OLK Argus Russian Federation 16:05 5:11
6 Irina Nyberg Hellas orientering Russian Federation 16:17 5:15
7 Julia Gross OL Zimmerberg Switzerland 16:26 5:18
8 Martina Ruch OLG Skandia Switzerland 16:30 5:19
9 Sina Tommer OLG Welsikon Switzerland 17:05 5:30
10 Anina Brunner bussola ok Switzerland 17:08 5:31
11 Kerstin Ullmann ol.biel.seeland / OLC Omström Switzerland 17:12 5:32
12 Natasha Key melbourne forest racers Australia 17:18 5:34
13 Marion Aebi OLG Herzogenbuchsee Switzerland 17:20 5:35
14 Isabelle Feer OLG Goldau Switzerland 17:25 5:37
15 Laura Ramstein OLG Basel/OLV Baselland Austria 17:38 5:41
16 Sandrine Müller OLV Zug Switzerland 17:46 5:43
17 Andrea Roggo OLG Kakowa Switzerland 17:54 5:46
18 Alice Hugosson IFK Lidingö Sweden 18:02 5:49
19 Katja Gygax OLG Herzogenbuchsee Switzerland 18:13 5:52
20 Dominique Bucher OLV Hindelbank Switzerland 18:21 5:55
21 Beth Hanson EUOC Great Britain 18:51 6:04
22 Rahela Brunner bussola ok Switzerland 19:07 6:10
23 Nelly Carlsson Pan Kristianstad Sweden 19:09 6:10
24 Andrea Brechbühl OLG Stäfa Switzerland 19:22 6:14
25 Monika Topinkova ANCO Czech Republic 19:33 6:18
26 Tytti Kirvesmies Tampereen Pyrintö Finland 19:46 6:22
27 Eleonora Donadini SCOM Mendrisio Italy 19:48 6:23
27 Martina Walch OLC Graz Austria 19:48 6:23
29 Antoaneta Dyaksova NSA - SIVEN Bulgaria 19:52 6:24
30 Marte Hoff Hagen NTNUI Norway 20:30 6:36
31 Véronique Ruppenthal OLG Chur Switzerland 21:16 6:51
32 Leung Ka Ki HKIOF Hong Kong 21:21 6:53
33 Noemi Inderst GOLD Savosa Italy 21:48 7:01
34 Rona Lindsay ESOC Great Britain 22:01 7:06
35 Maren Herrgesell OLC Graz Austria 22:02 7:06
36 Salome Weber OLV Langenthal Switzerland 23:04 7:26
Regula Hulliger OLG Bern Switzerland mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org