International Orienteering Federation

Official results for 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland
Organisers: JWOC SOW 2016 / Switzerland
Date: 10 July 2016

Classes: Show all | HE | DE

Men

3 800 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland14:47
2Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland14:55
3Andreas RüedlingerOLK RafzerfeldSwitzerland15:20
4Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland15:25
5Andrea SeppiErebus VicenzaItaly15:39
6Pascal BuchsANCOSwitzerland16:03
7Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerland16:04
7Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland16:04
9Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland16:16
10Samuel Kellerbussola okSwitzerland16:19
11Matthias GroellOLC GrazAustria16:27
12Kaspar HäglerOLV BasellandSwitzerland16:34
13Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland16:35
14Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland16:38
15Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland16:40
16Térence RisseCA RoséSwitzerland16:41
17Quentin MertenatCA RoséSwitzerland16:44
18Corentin RouxNOSEFrance16:56
19Simon BrändliOLC WinterthurSwitzerland16:59
20Sven HellmüllerOLG WelsikonSwitzerland17:00
21Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat -37Finland17:11
22Sebastian InderstGOLD SavosaItaly17:18
23Franz GlanerOJE WapplerAustria17:19
24Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland17:25
25Feliciano PawlowskiO-92 Piano di MagadinoSwitzerland17:29
26Joël MorgenthalerOLV LangenthalSwitzerland17:32
27Flavio PoltéraSwitzerland17:33
28Simon JakobOLK RafzerfeldSwitzerland17:38
29Christian KreisOL AmriswilSwitzerland17:42
30Simon WengerOLG BernSwitzerland17:47
31Christian PfeiferOLC GrazAustria17:49
32Matija RazumOK JapeticCroatia17:59
32Jens RönnolsTäby OKSweden17:59
34Jakob PauserHSV OL Wr.NeustadtAustria18:05
35Simon RüeggOLG St. Gallen/App.Switzerland18:09
36Thomas BührerCA RoséSwitzerland18:14
37Lukas MeierOLC KapreoloSwitzerland18:22
38François BornerOLV ZugSwitzerland18:33
39Sebastian GygaxOLG HerzogenbuchseeSwitzerland18:42
40Joel BornerOLV ZugSwitzerland18:48
41Jonathan BesomiASCO LuganoSwitzerland18:52
42Mathias BirrerOLV BasellandSwitzerland19:11
43Lasse ThamdrupAllerød OKDenmark19:46
44Walter BettegaG.S. Pavione A.S.D.Italy19:48
45Emil GranqvistOK RavinenSweden19:49
46Beat ZimmermannBucheggberger OLSwitzerland19:52
47Severin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland19:56
48Aaron GaioG.S. Pavione A.S.D.Italy19:57
49Jonty OramAuckland Orienteering ClubNew Zealand20:01
49Wing Chung TamHKIOFHong Kong China20:01
51Juno KimOLG ChurSwitzerland20:46
52Felix HartliebLeibnitzer ACAustria21:44
52Tsz Wai YuHong Kong AYPHong Kong China21:44
54Edi OcvirkOK JapeticCroatia22:29
55Stefano RausJunior Team TrentinoItaly24:49
56Alistair RichardsonPeninsula and Plains OrienteersNew Zealand25:01
57Dieter CoenTROLBelgium25:06
Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britainnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World