International Orienteering Federation

Official results for 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5. Nat OL Sprint in Scuol Switzerland
Organisers: JWOC SOW 2016 / Switzerland
Date: 10 July 2016

Men

3 800 m, 57 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz OLK Fricktal Switzerland 14:47 3:53
2 Florian Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 14:55 3:55
3 Andreas Rüedlinger OLK Rafzerfeld Switzerland 15:20 4:02
4 Christoph Meier OLV Baselland Switzerland 15:25 4:03
5 Andrea Seppi Erebus Vicenza Italy 15:39 4:07
6 Pascal Buchs ANCO Switzerland 16:03 4:13
7 Alain Denzler OLG Welsikon Switzerland 16:04 4:13
7 Jonas Egger OLV Hindelbank Switzerland 16:04 4:13
9 Sven Aschwanden OLG Goldau Switzerland 16:16 4:16
10 Samuel Keller bussola ok Switzerland 16:19 4:17
11 Matthias Groell OLC Graz Austria 16:27 4:19
12 Kaspar Hägler OLV Baselland Switzerland 16:34 4:21
13 Philipp von Arx OL Regio Olten Switzerland 16:35 4:21
14 Remo Ruch OLG Skandia Switzerland 16:38 4:22
15 Yves Aschwanden OLG Goldau Switzerland 16:40 4:23
16 Térence Risse CA Rosé Switzerland 16:41 4:23
17 Quentin Mertenat CA Rosé Switzerland 16:44 4:24
18 Corentin Roux NOSE France 16:56 4:27
19 Simon Brändli OLC Winterthur Switzerland 16:59 4:28
20 Sven Hellmüller OLG Welsikon Switzerland 17:00 4:28
21 Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37 Finland 17:11 4:31
22 Sebastian Inderst GOLD Savosa Italy 17:18 4:33
23 Franz Glaner OJE Wappler Austria 17:19 4:33
24 Luca Zingg OL Amriswil Switzerland 17:25 4:35
25 Feliciano Pawlowski O-92 Piano di Magadino Switzerland 17:29 4:36
26 Joël Morgenthaler OLV Langenthal Switzerland 17:32 4:36
27 Flavio Poltéra No club membership Switzerland 17:33 4:37
28 Simon Jakob OLK Rafzerfeld Switzerland 17:38 4:38
29 Christian Kreis OL Amriswil Switzerland 17:42 4:39
30 Simon Wenger OLG Bern Switzerland 17:47 4:40
31 Christian Pfeifer OLC Graz Austria 17:49 4:41
32 Matija Razum OK Japetic Croatia 17:59 4:43
32 Jens Rönnols Täby OK Sweden 17:59 4:43
34 Jakob Pauser HSV OL Wr.Neustadt Austria 18:05 4:45
35 Simon Rüegg OLG St. Gallen/App. Switzerland 18:09 4:46
36 Thomas Bührer CA Rosé Switzerland 18:14 4:47
37 Lukas Meier OLC Kapreolo Switzerland 18:22 4:50
38 François Borner OLV Zug Switzerland 18:33 4:52
39 Sebastian Gygax OLG Herzogenbuchsee Switzerland 18:42 4:55
40 Joel Borner OLV Zug Switzerland 18:48 4:56
41 Jonathan Besomi ASCO Lugano Switzerland 18:52 4:57
42 Mathias Birrer OLV Baselland Switzerland 19:11 5:02
43 Lasse Thamdrup Allerød OK Denmark 19:46 5:12
44 Walter Bettega G.S. Pavione A.S.D. Italy 19:48 5:12
45 Emil Granqvist OK Ravinen Sweden 19:49 5:12
46 Beat Zimmermann Bucheggberger OL Switzerland 19:52 5:13
47 Severin Howald OLG Herzogenbuchsee Switzerland 19:56 5:14
48 Aaron Gaio G.S. Pavione A.S.D. Italy 19:57 5:15
49 Jonty Oram Auckland Orienteering Club New Zealand 20:01 5:16
49 Wing Chung Tam HKIOF Hong Kong 20:01 5:16
51 Juno Kim OLG Chur Switzerland 20:46 5:27
52 Felix Hartlieb Leibnitzer AC Austria 21:44 5:43
52 Tsz Wai Yu Hong Kong AYP Hong Kong 21:44 5:43
54 Edi Ocvirk OK Japetic Croatia 22:29 5:55
55 Stefano Raus Junior Team Trentino Italy 24:49 6:31
56 Alistair Richardson Peninsula and Plains Orienteers New Zealand 25:01 6:35
57 Dieter Coen TROL Belgium 25:06 6:36

Women

3 100 m, 37 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Sabine Hauswirth ol norska Switzerland 15:47 5:05
2 Rahel Friederich OLG Basel Switzerland 15:53 5:07
2 Elena Roos O-92 Piano di Magadino Switzerland 15:53 5:07
4 Sarina Jenzer OLG Huttwil Switzerland 15:55 5:08
5 Natalia Gemperle OLK Argus Russian Federation 16:05 5:11
6 Irina Nyberg Hellas orientering Russian Federation 16:17 5:15
7 Julia Gross OL Zimmerberg Switzerland 16:26 5:18
8 Martina Ruch OLG Skandia Switzerland 16:30 5:19
9 Sina Tommer OLG Welsikon Switzerland 17:05 5:30
10 Anina Brunner bussola ok Switzerland 17:08 5:31
11 Kerstin Ullmann ol.biel.seeland / OLC Omström Switzerland 17:12 5:32
12 Natasha Key melbourne forest racers Australia 17:18 5:34
13 Marion Aebi OLG Herzogenbuchsee Switzerland 17:20 5:35
14 Isabelle Feer OLG Goldau Switzerland 17:25 5:37
15 Laura Ramstein OLG Basel/OLV Baselland Austria 17:38 5:41
16 Sandrine Müller OLV Zug Switzerland 17:46 5:43
17 Andrea Roggo OLG Kakowa Switzerland 17:54 5:46
18 Alice Hugosson IFK Lidingö Sweden 18:02 5:49
19 Katja Gygax OLG Herzogenbuchsee Switzerland 18:13 5:52
20 Dominique Bucher OLV Hindelbank Switzerland 18:21 5:55
21 Beth Hanson EUOC Great Britain 18:51 6:04
22 Rahela Brunner bussola ok Switzerland 19:07 6:10
23 Nelly Carlsson Pan Kristianstad Sweden 19:09 6:10
24 Andrea Brechbühl OLG Stäfa Switzerland 19:22 6:14
25 Monika Topinkova ANCO Czech Republic 19:33 6:18
26 Tytti Kirvesmies Tampereen Pyrintö Finland 19:46 6:22
27 Eleonora Donadini SCOM Mendrisio Italy 19:48 6:23
27 Martina Walch OLC Graz Austria 19:48 6:23
29 Antoaneta Dyaksova NSA - SIVEN Bulgaria 19:52 6:24
30 Marte Hoff Hagen NTNUI Norway 20:30 6:36
31 Véronique Ruppenthal OLG Chur Switzerland 21:16 6:51
32 Leung Ka Ki HKIOF Hong Kong 21:21 6:53
33 Noemi Inderst GOLD Savosa Italy 21:48 7:01
34 Rona Lindsay ESOC Great Britain 22:01 7:06
35 Maren Herrgesell OLC Graz Austria 22:02 7:06
36 Salome Weber OLV Langenthal Switzerland 23:04 7:26
Regula Hulliger OLG Bern Switzerland mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org