International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships (Senior and Junior) - Long

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Long
Organiser: United States
Date: 24 September 2016

AUS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9William HawkinsM-21+ (38)2:10:45+45:149:32

BUL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Dancho HristovM-21+ (38)did not finish

CAN

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Emily KempF-21+ (19)1:10:147:43
2Pia BlakeF-20 (13)1:12:16+5:4912:02
2Louise OramF-21+ (19)1:24:03+13:499:14
3Leif BlakeM-20 (16)1:25:59+4:179:26
3Eric KempM-21+ (38)1:54:36+29:058:21
4Robert GrahamM-20 (16)1:26:07+4:259:27
4Damian KonotopetzM-21+ (38)1:56:42+31:118:31
5Emma WaddingtonF-20 (13)1:22:40+16:1313:46
5Michael SvobodaM-20 (16)1:28:50+7:089:45
6Christian MichelsenM-20 (16)1:28:57+7:159:46
7Jan Erik NaessM-20 (16)1:33:45+12:0310:18
8Tori OwenF-21+ (19)1:40:34+30:2011:03
9Caelan McLeanM-20 (16)2:02:24+40:4213:27
10Emma SherwoodF-20 (13)1:50:50+44:2318:28
12Tomas GrahamM-20 (16)2:12:15+50:3314:31
13Carol WalkerF-21+ (19)2:09:33+59:1914:14
14Katrina WeinmannF-21+ (19)2:10:39+1:00:2514:21
14Graeme RennieM-21+ (38)2:27:32+1:02:0110:46
16Laura TeutschF-21+ (19)2:24:14+1:14:0015:50
17Jennifer AndersonF-21+ (19)2:26:59+1:16:4516:09
17Alexander BergstromM-21+ (38)2:28:58+1:03:2710:52
18Jennifer MacKeiganF-21+ (19)2:29:34+1:19:2016:26
19Pam JamesF-21+ (19)2:37:31+1:27:1717:18
22Adam WoodsM-21+ (38)2:41:52+1:16:2111:48
24Francis FalardeauM-21+ (38)2:42:27+1:16:5611:51
26Mark AdamsM-21+ (38)2:55:41+1:30:1012:49
Philippe Cote-JacquesM-21+ (38)over max time
Jon TorranceM-21+ (38)over max time
Jeff TeutschM-21+ (38)did not finish
Will CritchleyM-21+ (38)did not finish

ESP

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Juan Manuel Merida SanchisM-21+ (38)2:35:42+1:10:1111:21

FRA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouM-21+ (38)1:25:316:14

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Nick BarrableM-21+ (38)2:09:47+44:169:28

SUI

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Lena MathysF-20 (13)1:28:16+21:4914:42

USA

61 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Isabel BryantF-20 (13)1:06:2711:04
1Anton SalmenkylaM-20 (16)1:21:428:58
2Michael LaraiaM-20 (16)1:25:55+4:139:26
2Greg AhlswedeM-21+ (38)1:41:43+16:127:25
3Evalin BrautigamF-20 (13)1:13:10+6:4312:11
3Alison CrockerF-21+ (19)1:27:12+16:589:34
4Tyra ChristophersonF-20 (13)1:18:12+11:4513:02
4Samantha SaegerF-21+ (19)1:28:05+17:519:40
5Eric BoneM-21+ (38)2:00:37+35:068:48
5Hannah CulbergF-21+ (19)1:29:04+18:509:47
6Brendan ShieldsM-21+ (38)2:01:03+35:328:50
6Alexandra JospeF-21+ (19)1:34:12+23:5810:21
7Julia DoubsonF-20 (13)1:33:46+27:1915:37
7Ross SmithM-21+ (38)2:07:58+42:279:20
7Kseniya PopovaF-21+ (19)1:36:50+26:3610:38
8Brigitte BordelonF-20 (13)1:38:40+32:1316:26
8Thomas LaraiaM-20 (16)1:38:23+16:4110:48
9Caroline SandboF-20 (13)1:50:09+43:4218:21
9Abi WeedsF-21+ (19)1:42:38+32:2411:16
10Austin FowlerM-20 (16)2:06:18+44:3613:52
10Tori BorishF-21+ (19)1:46:24+36:1011:41
10Will EngerM-21+ (38)2:12:00+46:299:38
11Katie PetersenF-20 (13)1:55:37+49:1019:16
11Peter ZakrevskiM-20 (16)2:07:17+45:3513:59
11Hillary SaegerF-21+ (19)1:51:41+41:2712:16
11Ian SmithM-21+ (38)2:14:55+49:249:50
12Siri ChristophersonF-20 (13)2:34:19+1:27:5225:43
12Ethan ChildsM-21+ (38)2:18:56+53:2510:08
12Anastasiya GordeevaF-21+ (19)1:56:22+46:0812:47
13Samuel JonesM-20 (16)2:29:54+1:08:1216:28
13Jessica JohnsonF-20 (13)2:34:35+1:28:0825:45
13Sergei RyzhkovM-21+ (38)2:26:59+1:01:2810:43
14Justin AugustineM-20 (16)2:41:24+1:19:4217:44
14Ken Walker JrM-21+ (38)2:27:32+1:02:0110:46
15Victoria CampbellF-21+ (19)2:10:49+1:00:3514:22
16Wyatt RileyM-21+ (38)2:27:34+1:02:0310:46
18Kevin CulbergM-21+ (38)2:30:23+1:04:5210:58
19Nikolay NachevM-21+ (38)2:31:02+1:05:3111:01
21Jordan LaughlinM-21+ (38)2:41:09+1:15:3811:45
23Vladimir GusiatnikovM-21+ (38)2:41:56+1:16:2511:49
25Matthias MahrM-21+ (38)2:47:21+1:21:5012:12
Daniel O'ConorM-21+ (38)over max time
John McCormickM-21+ (38)over max time
Jett DiPalmaM-21+ (38)over max time
Luke EcksteinM-20 (16)over max time
Joseph BurkheadM-21+ (38)over max time
Samuel EvansM-21+ (38)over max time
Greg MichelsM-21+ (38)over max time
Hans SitarzM-21+ (38)over max time
William WhitakerM-21+ (38)over max time
Saiyang ZhangM-20 (16)over max time
Ari OfsevitM-21+ (38)over max time
Jeremy ColganM-21+ (38)over max time
Edward ClukeyM-21+ (38)did not finish
Patrick DenzlerM-21+ (38)did not finish
Anthony RileyM-20 (16)did not finish
Nathanael ThomasM-21+ (38)did not finish
Jacob WaltersM-21+ (38)did not finish
Will HubschM-20 (16)did not finish
Kyle BrethertonM-21+ (38)did not finish
Aleksey SabuninM-21+ (38)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org