Official results for Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organisers: Bohuslan Dals OF / Sweden
Date: 25 August 2016

Men

15 450 m, 68 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Olav Lundanes NOR 1:33:27 6:02
2 Thierry Gueorgiou FRA 1:35:13 +1:46 6:09
3 Daniel Hubmann SUI 1:35:32 +2:05 6:11
4 Lucas Basset FRA 1:39:16 +5:49 6:25
5 Carl Godager Kaas NOR 1:39:19 +5:52 6:25
6 Magne Daehli NOR 1:39:33 +6:06 6:26
7 Matthias Kyburz SUI 1:39:39 +6:12 6:26
8 Frederic Tranchand FRA 1:40:21 +6:54 6:29
9 Fredrik Bakkman SWE 1:41:01 +7:34 6:32
10 Timo Sild EST 1:41:16 +7:49 6:33
11 William Lind SWE 1:43:26 +9:59 6:41
12 Jan Sedivy CZE 1:44:16 +10:49 6:44
13 Mikko Siren FIN 1:45:05 +11:38 6:48
14 Milos Nykodym CZE 1:45:16 +11:49 6:48
15 Baptiste Rollier SUI 1:45:27 +12:00 6:49
16 Fredric Portin FIN 1:45:54 +12:27 6:51
17 Andreas Kyburz SUI 1:46:23 +12:56 6:53
18 Olli Markus Taivainen FIN 1:46:47 +13:20 6:54
19 Hector Haines GBR 1:46:53 +13:26 6:55
20 Vincent Coupat FRA 1:47:32 +14:05 6:57
21 Valentin Novikov RUS 1:47:35 +14:08 6:57
22 Gernot Kerschbaumer AUT 1:47:46 +14:19 6:58
23 Gustav Bergman SWE 1:48:53 +15:26 7:02
24 Edgars Bertuks LAT 1:49:57 +16:30 7:06
25 Dmitry Tsvetkov RUS 1:50:09 +16:42 7:07
26 Alasdair McLeod GBR 1:50:44 +17:17 7:10
27 Pavel Kubat CZE 1:52:13 +18:46 7:15
28 Ruslan Glibov UKR 1:53:55 +20:28 7:22
29 Nicolas Simonin IRL 1:55:24 +21:57 7:28
30 Kenny Kivikas EST 1:55:48 +22:21 7:29
30 Giacomo Zagonel ITA 1:55:48 +22:21 7:29
32 Denys Shcherbakov UKR 1:55:57 +22:30 7:30
33 Aleksei Alekseyonok BLR 1:56:00 +22:33 7:30
34 Andris Jubelis LAT 1:57:10 +23:43 7:35
35 Julian Dent AUS 1:59:06 +25:39 7:42
36 Antonio Martinez Perez ESP 1:59:41 +26:14 7:44
37 Alan Cherry GBR 2:00:21 +26:54 7:47
38 Simonas Krepsta LTU 2:00:39 +27:12 7:48
39 Artem Panchenko UKR 2:01:01 +27:34 7:49
40 Christopher Forne NZL 2:01:24 +27:57 7:51
41 Helmut Gremmel AUT 2:01:38 +28:11 7:52
42 Michal Krajcik SVK 2:01:55 +28:28 7:53
43 Martynas Tirlikas LTU 2:02:40 +29:13 7:56
44 Roger CASAL i FERNANDEZ ESP 2:03:28 +30:01 7:59
45 Bartosz Pawlak POL 2:04:07 +30:40 8:02
46 Ivan Sirakov BUL 2:04:36 +31:09 8:03
47 Bjoern Cederberg DEN 2:05:05 +31:38 8:05
48 Bjarne Friedrichs GER 2:06:06 +32:39 8:09
49 Tiago Aires POR 2:09:04 +35:37 8:21
50 Benjamin Anciaux BEL 2:09:05 +35:38 8:21
51 Sebastian Inderst ITA 2:11:37 +38:10 8:31
52 Gene Beveridge NZL 2:13:02 +39:35 8:36
53 Magnus Dewett DEN 2:15:27 +42:00 8:46
54 Mate Baumholczer HUN 2:15:56 +42:29 8:47
55 Andrey Salin BLR 2:16:22 +42:55 8:49
56 Eric Bone USA 2:16:48 +43:21 8:51
57 Damian Konotopetz CAN 2:16:58 +43:31 8:51
58 Yasar Ismet Demiroz TUR 2:17:23 +43:56 8:53
59 Felix Spaeth GER 2:24:17 +50:50 9:20
60 Hirokazu Osaki JPN 2:24:48 +51:21 9:22
61 Nitsan Yasur ISR 2:26:38 +53:11 9:29
62 Nicholas Mulder RSA 2:42:28 +1:09:01 10:30
63 Matija Razum CRO 2:44:59 +1:11:32 10:40
64 Nikola Bilic SRB 2:59:15 +1:25:48 11:36
65 Kin Wai Lee HKG 3:09:37 +1:36:10 12:16
Mark Heikoop NED disqualified
Lachezar Iliev BUL mispunched
Aron Bako HUN mispunched
Aleksander Bernaciak POL did not start

Women

11 220 m, 61 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson SWE 1:26:24 7:42
2 Natalia Gemperle RUS 1:26:50 +0:26 7:44
3 Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 1:28:25 +2:01 7:52
4 Judith Wyder SUI 1:28:43 +2:19 7:54
5 Saila Kinni FIN 1:34:14 +7:50 8:23
6 Anastasia Denisova BLR 1:34:22 +7:58 8:24
7 Mari Fasting NOR 1:34:33 +8:09 8:25
8 Emily Kemp CAN 1:35:54 +9:30 8:32
9 Heidi Bagstevold NOR 1:36:31 +10:07 8:36
10 Sabine Hauswirth SUI 1:36:33 +10:09 8:36
11 Julia Gross SUI 1:37:12 +10:48 8:39
12 AnniMaija Fincke FIN 1:37:14 +10:50 8:39
13 Anastasia Rudnaya RUS 1:37:23 +10:59 8:40
14 Lina Strand SWE 1:37:44 +11:20 8:42
15 Emma Johansson SWE 1:38:58 +12:34 8:49
16 Sofia Haajanen FIN 1:39:27 +13:03 8:51
17 Dana Safka Brozkova CZE 1:39:41 +13:17 8:53
18 Anna Bachman SWE 1:39:59 +13:35 8:54
19 Amelie Chataing FRA 1:41:32 +15:08 9:02
20 Svetlana Mironova RUS 1:41:46 +15:22 9:04
21 Anna Serrallonga Arques ESP 1:43:07 +16:43 9:11
22 Susen Loesch GER 1:44:06 +17:42 9:16
23 Isia Basset FRA 1:45:22 +18:58 9:23
24 Catherine Taylor GBR 1:46:38 +20:14 9:30
25 Signe Klinting DEN 1:47:08 +20:44 9:32
26 Annika Rihma EST 1:47:16 +20:52 9:33
27 Tekle Emilija Gvildyte LTU 1:47:51 +21:27 9:36
28 Cecilie Friberg Klysner DEN 1:48:12 +21:48 9:38
29 Ursula Kadan AUT 1:48:13 +21:49 9:38
30 Vendula Haldin CZE 1:48:42 +22:18 9:41
31 Lizzie Ingham NZL 1:48:45 +22:21 9:41
32 Fanni Gyurko HUN 1:49:26 +23:02 9:45
33 Christine Kirchlechner ITA 1:50:05 +23:41 9:48
34 Louise Oram CAN 1:50:23 +23:59 9:50
35 Jana Knapova CZE 1:51:17 +24:53 9:55
36 Laura Ramstein AUT 1:51:29 +25:05 9:56
37 Arntraut Goetsch GER 1:53:30 +27:06 10:06
38 Regina Bertoti HUN 1:53:32 +27:08 10:07
39 Hanna Wisniewska POL 1:53:42 +27:18 10:08
40 Iliana Ilieva BUL 1:55:55 +29:31 10:19
41 Samantha Saeger USA 1:57:09 +30:45 10:26
42 Esther Gil Brotons ESP 2:01:40 +35:16 10:50
43 Sandra Pauzaite LTU 2:01:43 +35:19 10:50
44 Alona Sukharevska UKR 2:02:31 +36:07 10:55
45 Jo Allison AUS 2:03:57 +37:33 11:02
46 Marianne Haug EST 2:05:00 +38:36 11:08
47 Laura Vike LAT 2:05:20 +38:56 11:10
48 Jolanta Kolosinska POL 2:05:25 +39:01 11:10
49 Jo Shepherd GBR 2:05:53 +39:29 11:13
50 Imogene Scott NZL 2:06:43 +40:19 11:17
51 Olga Sluta UKR 2:06:45 +40:21 11:17
52 Natasha Key AUS 2:08:33 +42:09 11:27
53 Mariana Moreira POR 2:15:15 +48:51 12:03
54 Dudu Erol TUR 2:17:11 +50:47 12:13
55 Niamh OBoyle IRL 2:18:32 +52:08 12:20
56 Alexandra Jospe USA 2:32:46 +1:06:22 13:36
57 Sladjana Jovanovic SRB 2:41:42 +1:15:18 14:24
58 Mirja Pavic CRO 2:41:44 +1:15:20 14:24
59 Wai Lan Iris Lui HKG 2:41:45 +1:15:21 14:24
Hollie Orr GBR mispunched
Inga Dambe LAT mispunched
Shuangyan Hao CHN did not start
Ida Bobach DEN did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!