Official results for Middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Middle
Organisers: Bohuslan Dals OF / Sweden
Date: 23 August 2016

Men

6 340 m, 76 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Matthias Kyburz SUI 37:09 5:51
2 Olav Lundanes NOR 37:23 +0:14 5:53
3 Daniel Hubmann SUI 37:32 +0:23 5:55
4 Thierry Gueorgiou FRA 37:44 +0:35 5:57
5 Lucas Basset FRA 37:51 +0:42 5:58
6 Magne Daehli NOR 38:21 +1:12 6:02
7 Gustav Bergman SWE 39:03 +1:54 6:09
8 Hannu Airila FIN 39:18 +2:09 6:11
9 Peter Oberg SWE 39:19 +2:10 6:12
10 Fredric Portin FIN 39:21 +2:12 6:12
11 Vojtech Kral CZE 39:35 +2:26 6:14
12 Albin Ridefelt SWE 39:41 +2:32 6:15
13 Dmitry Tsvetkov RUS 39:44 +2:35 6:16
13 Ruslan Glibov UKR 39:44 +2:35 6:16
15 Fabian Hertner SUI 39:53 +2:44 6:17
16 Pavlo Ushkvarok UKR 39:58 +2:49 6:18
17 Jan Sedivy CZE 40:07 +2:58 6:19
18 Eskil Kinneberg NOR 40:19 +3:10 6:21
19 Graham Gristwood GBR 40:30 +3:21 6:23
20 Jan Prochazka CZE 40:39 +3:30 6:24
21 Florian Howald SUI 40:54 +3:45 6:27
22 Ralph Street GBR 41:00 +3:51 6:28
23 Valentin Novikov RUS 41:17 +4:08 6:30
24 Andreas Kyburz SUI 41:20 +4:11 6:31
25 Timo Sild EST 41:22 +4:13 6:31
26 Edgars Bertuks LAT 41:32 +4:23 6:33
27 Miika Kirmula FIN 41:46 +4:37 6:35
28 Ivan Sirakov BUL 41:50 +4:41 6:35
29 Robert Merl AUT 41:53 +4:44 6:36
30 Oleksandr Kratov UKR 42:10 +5:01 6:39
31 Lauri Sild EST 42:13 +5:04 6:39
32 Bartosz Pawlak POL 42:30 +5:21 6:42
33 Aleksei Alekseyonok BLR 42:42 +5:33 6:44
34 Gernot Kerschbaumer AUT 42:46 +5:37 6:44
35 Soren Bobach DEN 42:50 +5:41 6:45
36 Martins Sirmais LAT 43:08 +5:59 6:48
37 Nicolas Simonin IRL 43:09 +6:00 6:48
38 Andreu Blanes ESP 43:44 +6:35 6:53
39 Jonas Vytautas Gvildys LTU 43:46 +6:37 6:54
40 Nicolas Rio FRA 43:49 +6:40 6:54
41 Hector Haines GBR 43:54 +6:45 6:55
42 Aron Bako HUN 44:44 +7:35 7:03
43 Riccardo Scalet ITA 45:11 +8:02 7:07
44 Julian Dent AUS 45:27 +8:18 7:10
45 Bjoern Cederberg DEN 45:29 +8:20 7:10
46 Mate Baumholczer HUN 45:35 +8:26 7:11
47 Michal Krajcik SVK 46:11 +9:02 7:17
48 Tim Robertson NZL 46:26 +9:17 7:19
49 Bjarne Friedrichs GER 46:43 +9:34 7:22
50 Yasar Ismet Demiroz TUR 46:58 +9:49 7:24
51 Aleksander Bernaciak POL 47:07 +9:58 7:25
52 Toby Scott NZL 47:12 +10:03 7:26
53 Sebastian Inderst ITA 47:57 +10:48 7:33
54 Martynas Tirlikas LTU 48:00 +10:51 7:34
55 Tiago Romao POR 49:07 +11:58 7:44
56 Ivaylo Kamenarov BUL 50:14 +13:05 7:55
57 Tomas Hendrickx BEL 50:43 +13:34 7:59
58 Philipp Mueller GER 50:47 +13:38 8:00
59 Luis Nogueira ESP 51:28 +14:19 8:07
60 Dzianis Monich BLR 52:26 +15:17 8:16
61 Eric Kemp CAN 52:32 +15:23 8:17
62 Ross Smith USA 52:57 +15:48 8:21
63 Matija Razum CRO 53:40 +16:31 8:27
64 Guy Sabo ISR 58:10 +21:01 9:10
65 Mutsuki Matsushita JPN 1:00:32 +23:23 9:32
66 Nikola Bilic SRB 1:02:29 +25:20 9:51
67 Nicholas Mulder RSA 1:05:02 +27:53 10:15
68 Tsz Wai Yu HKG 1:06:10 +29:01 10:26
69 Mark Heikoop NED 1:30:46 +53:37 14:18
70 Kuan Yu Lin TPE 1:41:03 +1:03:54 15:56
71 Geun Hee Hong KOR 1:43:38 +1:06:29 16:20
72 Luka Vulic MNE 1:54:29 +1:17:20 18:03
Mohamed Abd El Baky EGY disqualified
Diego Mardones CHI disqualified
Pablo Sanguinetti URU disqualified
Jamar Chad Calliste BAR disqualified

Women

5 080 m, 66 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time
1 Tove Alexandersson SWE 33:57 6:40
2 Heidi Bagstevold NOR 34:32 +0:35 6:47
3 Natalia Gemperle RUS 34:35 +0:38 6:48
4 Emily Kemp CAN 34:50 +0:53 6:51
5 Maja Alm DEN 35:24 +1:27 6:58
6 Marika Teini FIN 35:46 +1:49 7:02
7 Sabine Hauswirth SUI 36:03 +2:06 7:05
8 Anastasia Denisova BLR 36:30 +2:33 7:11
9 Mari Fasting NOR 36:34 +2:37 7:11
10 Amelie Chataing FRA 36:36 +2:39 7:12
11 Natalia Efimova RUS 36:41 +2:44 7:13
12 Julia Gross SUI 36:47 +2:50 7:14
12 Merja Rantanen FIN 36:47 +2:50 7:14
14 Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 36:58 +3:01 7:16
15 Svetlana Mironova RUS 37:01 +3:04 7:17
16 Helena Jansson SWE 37:08 +3:11 7:18
17 Sarina Jenzer SUI 37:15 +3:18 7:19
18 Nadiya Volynska UKR 37:53 +3:56 7:27
19 Inga Dambe LAT 37:54 +3:57 7:27
20 Denisa Kosova CZE 38:04 +4:07 7:29
21 Saila Kinni FIN 38:05 +4:08 7:29
22 Signe Klinting DEN 38:08 +4:11 7:30
23 Emma Johansson SWE 38:12 +4:15 7:31
24 Lizzie Ingham NZL 38:36 +4:39 7:35
25 Hollie Orr GBR 38:40 +4:43 7:36
26 Anna Bachman SWE 38:41 +4:44 7:36
27 Dana Safka Brozkova CZE 39:07 +5:10 7:42
28 Isia Basset FRA 39:08 +5:11 7:42
29 Ida Bobach DEN 39:10 +5:13 7:42
30 Susen Loesch GER 39:16 +5:19 7:43
31 Laura Vike LAT 40:12 +6:15 7:54
32 Evely Kaasiku EST 40:14 +6:17 7:55
33 Fanni Gyurko HUN 40:52 +6:55 8:02
34 Ursula Kadan AUT 41:05 +7:08 8:05
35 Adela Indrakova CZE 41:14 +7:17 8:07
36 Vanessa Round AUS 41:27 +7:30 8:09
37 Louise Oram CAN 41:29 +7:32 8:09
38 Carlotta Scalet ITA 41:43 +7:46 8:12
39 Jessica Tullie GBR 43:07 +9:10 8:29
40 Ildiko Szerencsi HUN 43:23 +9:26 8:32
41 Anna Serrallonga Arques ESP 43:33 +9:36 8:34
42 Hanna Wisniewska POL 43:35 +9:38 8:34
43 Kate Morrison NZL 44:13 +10:16 8:42
44 Sandra Pauzaite LTU 44:36 +10:39 8:46
45 Jo Allison AUS 44:54 +10:57 8:50
46 Samantha Saeger USA 45:03 +11:06 8:52
47 Jo Shepherd GBR 45:10 +11:13 8:53
48 Inga Kazlauskaite LTU 45:55 +11:58 9:02
49 Esther Gil Brotons ESP 46:23 +12:26 9:07
50 Laura Joonas EST 46:40 +12:43 9:11
51 Aleksandra Hornik POL 47:01 +13:04 9:15
52 Anja Arbter AUT 47:44 +13:47 9:23
53 Sabine Rothaug GER 49:15 +15:18 9:41
54 Niamh OBoyle IRL 52:09 +18:12 10:15
55 Kseniya Popova USA 53:48 +19:51 10:35
56 Antoaneta Dyaksova BUL 54:01 +20:04 10:37
57 Carolina Delgado POR 1:00:21 +26:24 11:52
58 Dudu Erol TUR 1:00:44 +26:47 11:57
59 Sladjana Jovanovic SRB 1:01:48 +27:51 12:09
60 Hau Wah Brenda Chan HKG 1:04:27 +30:30 12:41
61 Mirja Pavic CRO 1:06:12 +32:15 13:01
62 Szu Ying Wu TPE 1:30:13 +56:16 17:45
63 Yoonsun Cha KOR 1:42:34 +1:08:37 20:11
Sonia Caminos ARG mispunched
Stella Efstathiou CYP mispunched
Olha Panchenko UKR mispunched
Shuangyan Hao CHN did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

O-Ringen 2017
Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!