Official results for Sprint Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Sprint Relay
Organiser: Czech Republic
Date: 21 May 2016

MW

18 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 RUS 1 1:03:01
1. Natalia Vinogradova 15:44 1 15:44 1
2. Gleb Tikhonov 16:01 9 +0:51 31:45 4 +3 +0:09 +0:09
3. Andrey Khramov 15:31 3 +0:15 47:16 2 -2 +0:20 +0:11
4. Galina Vinogradova 15:45 2 +0:43 1:03:01 1 -1 -0:20
2 DEN 1 1:03:15 +0:14
1. Cecilie Klysner 16:19 3 +0:35 16:19 3 +0:35
2. Tue Lassen 16:20 10 +1:10 32:39 7 +4 +1:03 +0:28
3. Søren Bobach 15:34 4 +0:18 48:13 5 -2 +1:17 +0:14
4. Maja Alm 15:02 1 1:03:15 2 -3 +0:14
3 SUI 1 1:03:28 +0:27
1. Judith Wyder 15:47 2 +0:03 15:47 2 +0:03
2. Andreas Kyburz 15:56 8 +0:46 31:43 3 +1 +0:07 +0:04
3. Martin Hubmann 15:42 6 +0:26 47:25 3 0 +0:29 +0:22
4. Rahel Friederich 16:03 4 +1:01 1:03:28 3 0 +0:27 -0:02
4 FIN 1 1:04:15 +1:14
1. Merja Rantanen 16:19 3 +0:35 16:19 3 +0:35
2. Topi Raitanen 15:17 2 +0:07 31:36 1 -2 -0:35
3. Aleksi Niemi 16:40 10 +1:24 48:16 6 +5 +1:20 +1:20
4. Venla Harju 15:59 3 +0:57 1:04:15 4 -2 +1:14 -0:06
5 CZE 1 1:04:45 +1:44
1. Denisa Kosová 16:26 5 +0:42 16:26 5 +0:42
2. Jan Procházka 15:45 5 +0:35 32:11 5 0 +0:35 -0:07
3. Vojtěch Král 15:23 2 +0:07 47:34 4 -1 +0:38 +0:03
4. Jana Knapová 17:11 6 +2:09 1:04:45 5 +1 +1:44 +1:06
6 FRA 1 1:05:28 +2:27
1. Amélie Chataing 17:13 11 +1:29 17:13 11 +1:29
2. Frédéric Tranchand 15:34 3 +0:24 32:47 9 -2 +1:11 -0:18
3. Lucas Basset 15:52 7 +0:36 48:39 8 -1 +1:43 +0:32
4. Léa Vercellotti 16:49 5 +1:47 1:05:28 6 -2 +2:27 +0:44
7 GBR 1 1:06:32 +3:31
1. Charlotte Ward 16:59 9 +1:15 16:59 9 +1:15
2. Peter Hodkinson 15:47 6 +0:37 32:46 8 -1 +1:10 -0:05
3. Kris Jones 15:38 5 +0:22 48:24 7 -1 +1:28 +0:18
4. Jo Shepherd 18:08 9 +3:06 1:06:32 7 0 +3:31 +2:03
8 EST 1 1:07:27 +4:26
1. Annika Rihma 16:27 6 +0:43 16:27 6 +0:43
2. Raido Mitt 17:24 16 +2:14 33:51 11 +5 +2:15 +1:32
3. Kenny Kivikas 16:24 8 +1:08 50:15 10 -1 +3:19 +1:04
4. Evely Kaasiku 17:12 7 +2:10 1:07:27 8 -2 +4:26 +1:07
9 AUT 1 1:07:29 +4:28
1. Ursula Kadan 16:42 8 +0:58 16:42 8 +0:58
2. Robert Merl 15:50 7 +0:40 32:32 6 -2 +0:56 -0:02
3. Matthias Reiner 16:42 11 +1:26 49:14 9 +3 +2:18 +1:22
4. Laura Ramstein 18:15 11 +3:13 1:07:29 9 0 +4:28 +2:10
10 BUL 1 1:08:22 +5:21
1. Antoniq Grigorova 17:09 10 +1:25 17:09 10 +1:25
2. Kiril Nikolov 16:38 11 +1:28 33:47 10 0 +2:11 +0:46
3. Ivan Sirakov 16:28 9 +1:12 50:15 10 0 +3:19 +1:08
4. Liliana Gotseva 18:07 8 +3:05 1:08:22 10 0 +5:21 +2:02
11 LTU 1 1:09:55 +6:54
1. Teklė Emilija Gvildytė 18:05 16 +2:21 18:05 16 +2:21
2. Jonas Vytautas Gvildys 16:39 12 +1:29 34:44 12 -4 +3:08 +0:47
3. Algirdas Bartkevičius 16:48 12 +1:32 51:32 12 0 +4:36 +1:28
4. Kristina Rybakovaitė 18:23 12 +3:21 1:09:55 11 -1 +6:54 +2:18
12 ITA 1 1:10:06 +7:05
1. Lia Patscheider 17:58 14 +2:14 17:58 14 +2:14
2. Andrea Seppi 16:50 15 +1:40 34:48 14 0 +3:12 +0:58
3. Giacomo Zagonel 17:08 13 +1:52 51:56 13 -1 +5:00 +1:48
4. Carlotta Scalet 18:10 10 +3:08 1:10:06 12 -1 +7:05 +2:05
13 GER 1 1:11:37 +8:36
1. Arntraut Goetsch 18:00 15 +2:16 18:00 15 +2:16
2. Sören Riechers 16:46 14 +1:36 34:46 13 -2 +3:10 +0:54
3. Marvin Goericke 17:22 14 +2:06 52:08 14 +1 +5:12 +2:02
4. Patricia Nieke 19:29 14 +4:27 1:11:37 13 -1 +8:36 +3:24
14 UKR 1 1:14:36 +11:35
1. Alona Sukharevska 17:28 13 +1:44 17:28 13 +1:44
2. Oleksiy Savchenko 18:38 17 +3:28 36:06 15 +2 +4:30 +2:46
3. Taras Melnyk 18:03 16 +2:47 54:09 15 0 +7:13 +2:43
4. Olena Pitirimova 20:27 15 +5:25 1:14:36 14 -1 +11:35 +4:22
15 HUN 1 1:15:06 +12:05
1. Fanni Gyurkó 20:43 17 +4:59 20:43 17 +4:59
2. Áron Bakó 16:40 13 +1:30 37:23 16 -1 +5:47 +0:48
3. Levente Tugyi 18:38 17 +3:22 56:01 16 0 +9:05 +3:18
4. Ildikó Szerencsi 19:05 13 +4:03 1:15:06 15 -1 +12:05 +3:00
NOR 1 mispunched
1. Marianne Andersen mispunched mispunched
2. Eskil Kinneberg 15:43 4 +0:33 mispunched
3. Øystein Kvaal Østerbø mispunched mispunched
4. Anne-Margrethe Hausken Nordberg did not start mispunched
POL 1 mispunched
1. Aleksandra Hornik 17:17 12 +1:33 17:17 12 +1:33
2. Krzysztof Wolowczyk mispunched mispunched
3. Mikolaj Dutkowski 17:32 15 +2:16 mispunched
4. Agata Stankiewicz did not start mispunched
SWE 1 mispunched
1. Lina Strand 16:30 7 +0:46 16:30 7 +0:46
2. Gustav Bergman 15:10 1 31:40 2 -5 +0:04
3. Jonas Leandersson 15:16 1 46:56 1 -1
4. Helena Jansson mispunched mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org