International Orienteering Federation

Official results for Sprint Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Sprint Relay
Organiser: Czech Republic
Date: 21 May 2016

MW

18 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 RUS 1 1:03:01
1. Natalia Vinogradova 15:44 1 15:44 1
2. Gleb Tikhonov 16:01 9 +0:51 31:45 4 +3 +0:09 +0:09
3. Andrey Khramov 15:31 3 +0:15 47:16 2 -2 +0:20 +0:11
4. Galina Vinogradova 15:45 2 +0:43 1:03:01 1 -1 -0:20
2 DEN 1 1:03:15 +0:14
1. Cecilie Klysner 16:19 3 +0:35 16:19 3 +0:35
2. Tue Lassen 16:20 10 +1:10 32:39 7 +4 +1:03 +0:28
3. Søren Bobach 15:34 4 +0:18 48:13 5 -2 +1:17 +0:14
4. Maja Alm 15:02 1 1:03:15 2 -3 +0:14
3 SUI 1 1:03:28 +0:27
1. Judith Wyder 15:47 2 +0:03 15:47 2 +0:03
2. Andreas Kyburz 15:56 8 +0:46 31:43 3 +1 +0:07 +0:04
3. Martin Hubmann 15:42 6 +0:26 47:25 3 0 +0:29 +0:22
4. Rahel Friederich 16:03 4 +1:01 1:03:28 3 0 +0:27 -0:02
4 FIN 1 1:04:15 +1:14
1. Merja Rantanen 16:19 3 +0:35 16:19 3 +0:35
2. Topi Raitanen 15:17 2 +0:07 31:36 1 -2 -0:35
3. Aleksi Niemi 16:40 10 +1:24 48:16 6 +5 +1:20 +1:20
4. Venla Harju 15:59 3 +0:57 1:04:15 4 -2 +1:14 -0:06
5 CZE 1 1:04:45 +1:44
1. Denisa Kosová 16:26 5 +0:42 16:26 5 +0:42
2. Jan Procházka 15:45 5 +0:35 32:11 5 0 +0:35 -0:07
3. Vojtěch Král 15:23 2 +0:07 47:34 4 -1 +0:38 +0:03
4. Jana Knapová 17:11 6 +2:09 1:04:45 5 +1 +1:44 +1:06
6 FRA 1 1:05:28 +2:27
1. Amélie Chataing 17:13 11 +1:29 17:13 11 +1:29
2. Frédéric Tranchand 15:34 3 +0:24 32:47 9 -2 +1:11 -0:18
3. Lucas Basset 15:52 7 +0:36 48:39 8 -1 +1:43 +0:32
4. Léa Vercellotti 16:49 5 +1:47 1:05:28 6 -2 +2:27 +0:44
7 GBR 1 1:06:32 +3:31
1. Charlotte Ward 16:59 9 +1:15 16:59 9 +1:15
2. Peter Hodkinson 15:47 6 +0:37 32:46 8 -1 +1:10 -0:05
3. Kris Jones 15:38 5 +0:22 48:24 7 -1 +1:28 +0:18
4. Jo Shepherd 18:08 9 +3:06 1:06:32 7 0 +3:31 +2:03
8 EST 1 1:07:27 +4:26
1. Annika Rihma 16:27 6 +0:43 16:27 6 +0:43
2. Raido Mitt 17:24 16 +2:14 33:51 11 +5 +2:15 +1:32
3. Kenny Kivikas 16:24 8 +1:08 50:15 10 -1 +3:19 +1:04
4. Evely Kaasiku 17:12 7 +2:10 1:07:27 8 -2 +4:26 +1:07
9 AUT 1 1:07:29 +4:28
1. Ursula Kadan 16:42 8 +0:58 16:42 8 +0:58
2. Robert Merl 15:50 7 +0:40 32:32 6 -2 +0:56 -0:02
3. Matthias Reiner 16:42 11 +1:26 49:14 9 +3 +2:18 +1:22
4. Laura Ramstein 18:15 11 +3:13 1:07:29 9 0 +4:28 +2:10
10 BUL 1 1:08:22 +5:21
1. Antoniq Grigorova 17:09 10 +1:25 17:09 10 +1:25
2. Kiril Nikolov 16:38 11 +1:28 33:47 10 0 +2:11 +0:46
3. Ivan Sirakov 16:28 9 +1:12 50:15 10 0 +3:19 +1:08
4. Liliana Gotseva 18:07 8 +3:05 1:08:22 10 0 +5:21 +2:02
11 LTU 1 1:09:55 +6:54
1. Teklė Emilija Gvildytė 18:05 16 +2:21 18:05 16 +2:21
2. Jonas Vytautas Gvildys 16:39 12 +1:29 34:44 12 -4 +3:08 +0:47
3. Algirdas Bartkevičius 16:48 12 +1:32 51:32 12 0 +4:36 +1:28
4. Kristina Rybakovaitė 18:23 12 +3:21 1:09:55 11 -1 +6:54 +2:18
12 ITA 1 1:10:06 +7:05
1. Lia Patscheider 17:58 14 +2:14 17:58 14 +2:14
2. Andrea Seppi 16:50 15 +1:40 34:48 14 0 +3:12 +0:58
3. Giacomo Zagonel 17:08 13 +1:52 51:56 13 -1 +5:00 +1:48
4. Carlotta Scalet 18:10 10 +3:08 1:10:06 12 -1 +7:05 +2:05
13 GER 1 1:11:37 +8:36
1. Arntraut Goetsch 18:00 15 +2:16 18:00 15 +2:16
2. Sören Riechers 16:46 14 +1:36 34:46 13 -2 +3:10 +0:54
3. Marvin Goericke 17:22 14 +2:06 52:08 14 +1 +5:12 +2:02
4. Patricia Nieke 19:29 14 +4:27 1:11:37 13 -1 +8:36 +3:24
14 UKR 1 1:14:36 +11:35
1. Alona Sukharevska 17:28 13 +1:44 17:28 13 +1:44
2. Oleksiy Savchenko 18:38 17 +3:28 36:06 15 +2 +4:30 +2:46
3. Taras Melnyk 18:03 16 +2:47 54:09 15 0 +7:13 +2:43
4. Olena Pitirimova 20:27 15 +5:25 1:14:36 14 -1 +11:35 +4:22
15 HUN 1 1:15:06 +12:05
1. Fanni Gyurkó 20:43 17 +4:59 20:43 17 +4:59
2. Áron Bakó 16:40 13 +1:30 37:23 16 -1 +5:47 +0:48
3. Levente Tugyi 18:38 17 +3:22 56:01 16 0 +9:05 +3:18
4. Ildikó Szerencsi 19:05 13 +4:03 1:15:06 15 -1 +12:05 +3:00
NOR 1 mispunched
1. Marianne Andersen mispunched mispunched
2. Eskil Kinneberg 15:43 4 +0:33 mispunched
3. Øystein Kvaal Østerbø mispunched mispunched
4. Anne-Margrethe Hausken Nordberg did not start mispunched
POL 1 mispunched
1. Aleksandra Hornik 17:17 12 +1:33 17:17 12 +1:33
2. Krzysztof Wolowczyk mispunched mispunched
3. Mikolaj Dutkowski 17:32 15 +2:16 mispunched
4. Agata Stankiewicz did not start mispunched
SWE 1 mispunched
1. Lina Strand 16:30 7 +0:46 16:30 7 +0:46
2. Gustav Bergman 15:10 1 31:40 2 -5 +0:04
3. Jonas Leandersson 15:16 1 46:56 1 -1
4. Helena Jansson mispunched mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org