International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2016 Round 1 - Sprint final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint final
Organisers: Poland / Slask Wroclaw
Date: 1 May 2016

AUT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Laura RamsteinWB (47)13:38+0:304:23
9Robert MerlMB (72)13:58+0:333:40
11Matthias ReinerMB (72)14:00+0:353:41
16Helmut GremmelMB (72)14:09+0:443:43
17Ursula KadanWomen (40)15:06+1:134:18
21Gernot KerschbaumerMen (41)15:38+1:053:43
21Anja ArbterWB (47)14:35+1:274:42
34Matthias GroellMB (72)14:39+1:143:51
36Franz GlanerMB (72)14:41+1:163:51

BEL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Jeremy GenarMB (72)15:42+2:174:07
Yannick MichielsMen (41)did not start

BLR

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Vasili StraltsouMB (72)14:12+0:473:44
19Irina LapitskayaWB (47)14:28+1:204:40
26Tatsiana ZhuravlevaWB (47)14:52+1:444:47
32Natallia HryshanavaWB (47)15:10+2:024:53
33Anastasia DenisovaWomen (40)16:03+2:104:35
40Aleksei AlekseyonokMB (72)14:50+1:253:54
45Aksana BuyakovaWB (47)17:44+4:365:43
46Liudmila SkinderWB (47)17:51+4:435:45
58Dmitry KrapivkoMB (72)15:41+2:164:07
69Ilya BeliankaMB (72)16:46+3:214:24
72Aliaksandr KhodanMB (72)18:18+4:534:48

CZE

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vojtech KralMB (72)13:253:31
11Denisa KosovaWomen (40)14:53+1:004:15
20Daniel HajekMB (72)14:21+0:563:46
32Eva KabathovaWomen (40)15:51+1:584:31
35Monika TopinkovaWB (47)15:22+2:144:57
38Vendula HorcickovaWomen (40)16:32+2:394:43
46Jan MrazekMB (72)14:57+1:323:56
Jan ProchazkaMB (72)did not start
Adela IndrakovaWB (47)did not start

DEN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Maja AlmWomen (40)14:01+0:084:00
5Tue LassenMB (72)13:52+0:273:38
7Soren BobachMen (41)14:57+0:243:33
12Magnus DewettMB (72)14:04+0:393:42
14Andreas Hougaard BoesenMen (41)15:12+0:393:37
21Cecilie Friberg KlysnerWB (47)14:35+1:274:42
24Caroline GjotterupWB (47)14:49+1:414:46
67Bjoern CederbergMB (72)16:03+2:384:13

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Andreu BlanesMB (72)14:06+0:413:42
31Antonio Martinez PerezMen (41)15:57+1:243:47

EST

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Kerstin UiboupinWB (47)13:57+0:494:30
18Sigrid RuulWB (47)14:15+1:074:35
24Kristo HeinmannMB (72)14:28+1:033:48
24Ats SonajalgMB (72)14:28+1:033:48
34Annika RihmaWomen (40)16:06+2:134:36
36Kenny KivikasMB (72)14:41+1:163:51
39Evely KaasikuWomen (40)16:35+2:424:44
44Maiki JaadmaaWB (47)17:30+4:225:38
47Sergei RjabyshkinMB (72)14:58+1:333:56
Sander VaherMB (72)did not start

FIN

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Marika TeiniWomen (40)14:22+0:294:06
7Merja RantanenWomen (40)14:40+0:474:11
10Sofia HaajanenWomen (40)14:52+0:594:14
13Sari AnttonenWomen (40)15:01+1:084:17
14Venla HarjuWomen (40)15:03+1:104:18
16Mira KaskinenWB (47)14:10+1:024:34
20Aleksi NiemiMen (41)15:31+0:583:41
22Jesse LaukkarinenMen (41)15:40+1:073:43
23Severi KymalainenMen (41)15:42+1:093:44
23Fredric PortinMen (41)15:42+1:093:44
23Kirsi NurmiWomen (40)15:18+1:254:22
25Anna NarhiWomen (40)15:29+1:364:25
29Miika KirmulaMen (41)15:53+1:203:46
29Olli Pekka KoistinenMen (41)15:53+1:203:46
47Mikko PatanaMB (72)14:58+1:333:56
Marten B BostromMB (72)did not start

GBR

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jo ShepherdWB (47)13:084:14
6Alasdair McLeodMB (72)13:54+0:293:39
8Alice LeakeWB (47)13:46+0:384:26
9Ruth HolmesWB (47)13:48+0:404:27
12Ralph StreetMen (41)15:08+0:353:36
13Chris SmithardMB (72)14:05+0:403:42
13Charlotte WardWB (47)14:07+0:594:33
27Peter HodkinsonMen (41)15:47+1:143:45
30Hollie OrrWomen (40)15:43+1:504:29
33William GardnerMB (72)14:38+1:133:51
38David SchorahMB (72)14:42+1:173:52
38Kirstin MaxwellWB (47)15:36+2:285:01
40Adam PotterMB (72)14:50+1:253:54
42Jonathan CrickmoreMB (72)14:51+1:263:54

GER

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Patricia SiegertWB (47)14:51+1:434:47
39Marvin GoerickeMen (41)16:57+2:244:02
51Moritz DoellgastMB (72)15:05+1:403:58
52Soeren RiechersMB (72)15:12+1:474:00
61Matthias KretzschmarMB (72)15:44+2:194:08
Patricia NiekeWB (47)disqualified

HUN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Fanni GyurkoWB (47)13:43+0:354:25
20Mate BaumholczerMB (72)14:21+0:563:46
23Aron BakoMB (72)14:23+0:583:47
28Filomena KovacsWB (47)14:59+1:514:50
33Regina BertotiWB (47)15:17+2:094:55
34Ildiko SzerencsiWB (47)15:19+2:114:56
45Daniel FehervariMB (72)14:56+1:313:55
56Levente TugyiMB (72)15:35+2:104:06

ISR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Guy SaboMB (72)15:23+1:584:02
59Nitsan YasurMB (72)15:42+2:174:07
62Itay ManorMB (72)15:46+2:214:08

ITA

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Andrea SeppiMB (72)14:11+0:463:43
20Nicole ScaletWB (47)14:34+1:264:41
39Eleonora DonadiniWB (47)15:56+2:485:08
44Riccardo ScaletMB (72)14:52+1:273:54

LAT

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Andris JubelisMB (72)14:33+1:083:49
28Sandra GrosbergaWB (47)14:59+1:514:50
30Rudolfs ZernisMB (72)14:35+1:103:50
36Davis DislersMen (41)16:05+1:323:49
40Arturs PaulinsMen (41)16:58+2:254:02
65Valters AbolinsMB (72)15:56+2:314:11

LTU

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jonas Vytautas GvildysMen (41)15:18+0:453:38
23Algirdas BartkeviciusMen (41)15:42+1:093:44
27Tekle Emilija GvildyteWomen (40)15:35+1:424:27
34Martynas TirlikasMB (72)14:39+1:143:51
36Kaste RutkauskaiteWB (47)15:28+2:204:59

NOR

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jon Aukrust OsmoenMB (72)13:29+0:043:32
2Lone Karin BrochmannWB (47)13:36+0:284:23
4Oystein Kvaal OsterboMen (41)14:48+0:153:31
7Emma JohanssonWB (47)13:45+0:374:26
18Gaute Hallan SteiwerMen (41)15:29+0:563:41
19Eskil KinnebergMen (41)15:30+0:573:41
19Thomas Natvig ArstadMB (72)14:18+0:533:45
22Trond Einar Moen PedersliMB (72)14:22+0:573:46
23Ingjerd MyhreWomen (40)15:18+1:254:22
23Andrine BenjaminsenWB (47)14:44+1:364:45
24Borger MelsomMB (72)14:28+1:033:48
27Nikoline Ekeberg SchjerveWomen (40)15:35+1:424:27
35Hakon Jarvis WestergardMen (41)16:03+1:303:49

NZL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Tim RobertsonMen (41)14:54+0:213:32
29Ross MorrisonMB (72)14:34+1:093:50
42Toby ScottMB (72)14:51+1:263:54

POL

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Wojciech KowalskiMB (72)13:48+0:233:37
4Agata StankiewiczWB (47)13:39+0:314:24
9Bartosz PawlakMB (72)13:58+0:333:40
14Aleksandra HornikWB (47)14:09+1:014:33
14Iwona WichaWB (47)14:09+1:014:33
16Ewa GwozdzWB (47)14:10+1:024:34
26Rafal PodzinskiMen (41)15:43+1:103:44
31Mikolaj DutkowskiMB (72)14:36+1:113:50
31Kinga KrolikWB (47)15:07+1:594:52
35Hanna WisniewskaWomen (40)16:08+2:154:36
47Krzysztof WolowczykMB (72)14:58+1:333:56
Michal OlejnikMB (72)did not start

RUS

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Artem PopovMB (72)13:54+0:293:39
9Galina VinogradovaWomen (40)14:43+0:504:12
12Anastasia RudnayaWomen (40)14:58+1:054:16
13Dmitrii PoliakovMB (72)14:05+0:403:42
19Svetlana MironovaWomen (40)15:11+1:184:20
20Yulia NovikovaWomen (40)15:15+1:224:21
24Dmitrii NakonechnyiMB (72)14:28+1:033:48
29Natalia VinogradovaWomen (40)15:42+1:494:29
30Inna SomovaWB (47)15:05+1:574:51
31Sergey DobryninMB (72)14:36+1:113:50
37Anna DvorianskaiaWomen (40)16:26+2:334:41
38Gleb TikhonovMen (41)16:44+2:113:59
41Irina NybergWB (47)16:10+3:025:12
50Andrey KhramovMB (72)15:00+1:353:56

SLO

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Mojca FlerinWB (47)15:30+2:225:00
40Eneja OstermanWB (47)16:06+2:585:11
71Andrej BorstnikMB (72)18:10+4:454:46
Jaka PiltaverMB (72)did not start

SUI

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen (41)14:333:27
1Judith WyderWomen (40)13:533:58
2Daniel HubmannMen (41)14:34+0:013:28
6Andreas RueedlingerMen (41)14:55+0:223:33
10Lisa SchubnellWB (47)13:55+0:474:29
12Kerstin UllmannWB (47)14:04+0:564:32
14Elena RoosWomen (40)15:03+1:104:18
15Andreas KyburzMen (41)15:18+0:453:38
16Rahel FriederichWomen (40)15:04+1:114:18
17Florian HowaldMen (41)15:27+0:543:40
18Julia GrossWomen (40)15:07+1:144:19
20Sabine HauswirthWomen (40)15:15+1:224:21
32Jonas EggerMen (41)15:58+1:253:48
34Christoph MeierMen (41)16:00+1:273:48
37Florian SchneiderMen (41)16:10+1:373:50
40Anina BrunnerWomen (40)17:16+3:234:56
Alain DenzlerMen (41)mispunched

SVK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Kristina KrajcikovaWB (47)16:12+3:045:13
55Tomas MusinskyMB (72)15:26+2:014:03
62Pavol BukovacMB (72)15:46+2:214:08
64Michal KrajcikMB (72)15:48+2:234:09
68Peter MizurMB (72)16:36+3:114:22

SWE

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Jonas LeanderssonMen (41)14:38+0:053:29
3Tove AlexanderssonWomen (40)14:22+0:294:06
5Josefin TjernlundWB (47)13:42+0:344:25
6Lina StrandWomen (40)14:27+0:344:07
8Emil SvenskMen (41)14:59+0:263:34
8Karolin OhlssonWomen (40)14:42+0:494:12
9Martin RegbornMen (41)15:01+0:283:34
10Albin RidefeltMen (41)15:06+0:333:35
10Oskar SjoebergMen (41)15:06+0:333:35
13Gustav BergmanMen (41)15:11+0:383:36
20Sara HagstromWomen (40)15:15+1:224:21
26Lilian ForsgrenWomen (40)15:31+1:384:26
28Johan RunessonMen (41)15:52+1:193:46
31Anna BachmanWomen (40)15:47+1:544:30
33Anton JohanssonMen (41)15:59+1:263:48
36Alva OlssonWomen (40)16:23+2:304:40

UKR

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Nadiya VolynskaWomen (40)14:22+0:294:06
3Oleksandr KratovMB (72)13:44+0:193:36
8Ruslan GlibovMB (72)13:56+0:313:40
27Olga SlutaWB (47)14:58+1:504:49
39Denys ShcherbakovMB (72)14:47+1:223:53
43Olena PitirimovaWB (47)16:56+3:485:27
53Pavlo UshkvarokMB (72)15:20+1:554:02
57Vladyslav LaskarzhevskyMB (72)15:36+2:114:06

USA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Gregory AhlswedeMB (72)15:57+2:324:11
70Giacomo BarboneMB (72)17:13+3:484:31

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org