International Orienteering Federation

Official results for Sprint Qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organisers: Poland / Slask Wroclaw
Date: 1 May 2016

AUT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Ursula KadanWA (44)14:24+1:004:48
11Gernot KerschbaumerMB (59)13:16+0:323:47
23Matthias ReinerMB (59)13:35+0:513:52
27Laura RamsteinWA (44)15:27+2:035:09
30Robert MerlMA (60)13:49+0:573:56
37Anja ArbterWB (44)16:41+3:115:22
39Matthias GroellMB (59)13:52+1:083:57
40Helmut GremmelMA (60)14:21+1:294:06
51Franz GlanerMB (59)14:52+2:084:14
Anna Nilsson SimkovicsWB (44)did not start

BEL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Yannick MichielsMA (60)13:09+0:173:45
50Jeremy GenarMB (59)14:50+2:064:14

BLR

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Anastasia DenisovaWA (44)14:39+1:154:53
26Irina LapitskayaWA (44)15:25+2:015:08
33Aleksei AlekseyonokMA (60)13:57+1:053:59
33Tatsiana ZhuravlevaWB (44)15:48+2:185:05
38Natallia HryshanavaWA (44)17:40+4:165:53
42Liudmila SkinderWB (44)19:25+5:556:15
49Vasili StraltsouMA (60)14:46+1:544:13
49Dmitry KrapivkoMB (59)14:43+1:594:12
55Ilya BeliankaMA (60)16:11+3:194:37
56Aliaksandr KhodanMB (59)15:27+2:434:24
Aksana BuyakovaWA (44)mispunched

CZE

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Denisa KosovaWA (44)14:33+1:094:51
15Eva KabathovaWB (44)14:31+1:014:40
16Vendula HorcickovaWA (44)14:56+1:324:58
23Monika TopinkovaWB (44)14:48+1:184:46
28Jan MrazekMA (60)13:43+0:513:55
30Jan ProchazkaMB (59)13:41+0:573:54
34Vojtech KralMB (59)13:45+1:013:55
35Daniel HajekMB (59)13:47+1:033:56
Adela IndrakovaWA (44)mispunched
Milos NykodymMB (59)did not start

DEN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maja AlmWA (44)13:244:28
4Andreas Hougaard BoesenMA (60)13:06+0:143:44
6Soren BobachMA (60)13:07+0:153:44
21Tue LassenMA (60)13:30+0:383:51
22Caroline GjotterupWA (44)15:10+1:465:03
24Cecilie Friberg KlysnerWA (44)15:18+1:545:06
32Magnus DewettMA (60)13:54+1:023:58
52Bjoern CederbergMB (59)14:59+2:154:16

ESP

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Antonio Martinez PerezMB (59)13:32+0:483:52
32Andreu BlanesMB (59)13:43+0:593:55

EST

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Evely KaasikuWA (44)15:01+1:375:00
18Annika RihmaWB (44)14:40+1:104:43
28Kenny KivikasMA (60)13:43+0:513:55
31Sigrid RuulWA (44)15:53+2:295:17
34Kerstin UiboupinWB (44)15:54+2:245:07
37Sergei RjabyshkinMB (59)13:49+1:053:56
42Kristo HeinmannMB (59)14:04+1:204:01
43Sander VaherMA (60)14:30+1:384:08
Ats SonajalgMA (60)mispunched
Maiki JaadmaaWB (44)mispunched

FIN

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Venla HarjuWB (44)14:00+0:304:30
3Merja RantanenWB (44)14:01+0:314:31
6Sari AnttonenWB (44)14:06+0:364:32
9Olli Pekka KoistinenMA (60)13:15+0:233:47
11Miika KirmulaMA (60)13:19+0:273:48
11Fredric PortinMA (60)13:19+0:273:48
11Sofia HaajanenWB (44)14:22+0:524:38
16Marika TeiniWB (44)14:36+1:064:42
17Jesse LaukkarinenMA (60)13:26+0:343:50
17Severi KymalainenMB (59)13:21+0:373:48
17Anna NarhiWB (44)14:39+1:094:43
19Aleksi NiemiMA (60)13:28+0:363:50
19Kirsi NurmiWB (44)14:41+1:114:44
23Mikko PatanaMB (59)13:35+0:513:52
27Marten B BostromMA (60)13:42+0:503:54
27Mira KaskinenWB (44)15:03+1:334:51

GBR

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Hollie OrrWB (44)14:05+0:354:32
9Ralph StreetMB (59)13:12+0:283:46
16Peter HodkinsonMA (60)13:22+0:303:49
23Ruth HolmesWA (44)15:16+1:525:05
24Alasdair McLeodMA (60)13:39+0:473:54
24Charlotte WardWB (44)14:49+1:194:46
28William GardnerMB (59)13:37+0:533:53
28Jo ShepherdWB (44)15:04+1:344:51
34David SchorahMA (60)13:58+1:063:59
35Kirstin MaxwellWA (44)16:37+3:135:32
43Adam PotterMB (59)14:16+1:324:04
46Jonathan CrickmoreMA (60)14:43+1:514:12
Chris SmithardMA (60)mispunched
Alice LeakeWA (44)mispunched

GER

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Marvin GoerickeMB (59)13:19+0:353:48
37Patricia NiekeWA (44)17:33+4:095:51
38Patricia SiegertWB (44)16:51+3:215:26
41Moritz DoellgastMA (60)14:24+1:324:06
42Matthias KretzschmarMA (60)14:28+1:364:08
50Soeren RiechersMA (60)14:55+2:034:15

HUN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Mate BaumholczerMB (59)13:36+0:523:53
29Fanni GyurkoWA (44)15:38+2:145:12
30Ildiko SzerencsiWB (44)15:23+1:534:57
32Regina BertotiWA (44)16:18+2:545:26
35Aron BakoMA (60)14:05+1:134:01
36Filomena KovacsWA (44)16:53+3:295:37
46Levente TugyiMB (59)14:31+1:474:08
56Daniel FehervariMA (60)16:30+3:384:42

ISR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Guy SaboMA (60)14:43+1:514:12
46Nitsan YasurMA (60)14:43+1:514:12
53Itay ManorMA (60)16:01+3:094:34

ITA

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Eleonora DonadiniWA (44)16:20+2:565:26
36Nicole ScaletWB (44)16:21+2:515:16
38Andrea SeppiMA (60)14:14+1:224:04
45Riccardo ScaletMB (59)14:28+1:444:08

LAT

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Arturs PaulinsMA (60)13:17+0:253:47
17Davis DislersMB (59)13:21+0:373:48
23Andris JubelisMB (59)13:35+0:513:52
35Sandra GrosbergaWB (44)16:02+2:325:10
39Rudolfs ZernisMA (60)14:20+1:284:05
54Valters AbolinsMA (60)16:05+3:134:35

LTU

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Algirdas BartkeviciusMB (59)13:13+0:293:46
11Jonas Vytautas GvildysMA (60)13:19+0:273:48
19Tekle Emilija GvildyteWA (44)15:07+1:435:02
34Kaste RutkauskaiteWA (44)16:29+3:055:29
36Martynas TirlikasMA (60)14:11+1:194:03

NOR

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Eskil KinnebergMB (59)12:58+0:143:42
4Oystein Kvaal OsterboMB (59)12:58+0:143:42
7Nikoline Ekeberg SchjerveWB (44)14:08+0:384:33
11Hakon Jarvis WestergardMA (60)13:19+0:273:48
14Ingjerd MyhreWB (44)14:29+0:594:40
20Gaute Hallan SteiwerMB (59)13:32+0:483:52
21Emma JohanssonWA (44)15:08+1:445:02
21Andrine BenjaminsenWB (44)14:46+1:164:45
23Jon Aukrust OsmoenMA (60)13:38+0:463:53
25Lone Karin BrochmannWA (44)15:19+1:555:06
30Trond Einar Moen PedersliMB (59)13:41+0:573:54
36Borger MelsomMB (59)13:48+1:043:56
Thomas Natvig ArstadMA (60)mispunched

NZL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tim RobertsonMA (60)13:04+0:123:44
47Toby ScottMB (59)14:33+1:494:09
Ross MorrisonMB (59)mispunched
Lizzie InghamWA (44)did not start

POL

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Rafal PodzinskiMB (59)13:27+0:433:50
19Hanna WisniewskaWA (44)15:07+1:435:02
21Aleksandra HornikWB (44)14:46+1:164:45
23Bartosz PawlakMB (59)13:35+0:513:52
25Iwona WichaWB (44)14:52+1:224:47
28Ewa GwozdzWB (44)15:04+1:344:51
30Kinga KrolikWA (44)15:51+2:275:17
31Agata StankiewiczWB (44)15:30+2:005:00
32Mikolaj DutkowskiMB (59)13:43+0:593:55
41Wojciech KowalskiMB (59)13:54+1:103:58
44Michal OlejnikMB (59)14:17+1:334:04
47Krzysztof WolowczykMB (59)14:33+1:494:09

RUS

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anastasia RudnayaWA (44)13:57+0:334:39
6Yulia NovikovaWA (44)14:08+0:444:42
7Svetlana MironovaWA (44)14:17+0:534:45
9Natalia VinogradovaWB (44)14:20+0:504:37
11Galina VinogradovaWA (44)14:29+1:054:49
13Anna DvorianskaiaWA (44)14:38+1:144:52
20Gleb TikhonovMB (59)13:32+0:483:52
22Sergey DobryninMA (60)13:37+0:453:53
26Dmitrii NakonechnyiMA (60)13:40+0:483:54
29Andrey KhramovMB (59)13:38+0:543:53
31Artem PopovMA (60)13:52+1:003:57
37Dmitrii PoliakovMA (60)14:12+1:204:03
Irina NybergWA (44)mispunched
Inna SomovaWA (44)mispunched

SLO

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Mojca FlerinWB (44)17:03+3:335:30
41Eneja OstermanWB (44)17:12+3:425:32
57Jaka PiltaverMB (59)16:20+3:364:40
58Andrej BorstnikMB (59)17:22+4:384:57

SUI

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daniel HubmannMA (60)12:523:40
1Matthias KyburzMB (59)12:443:38
1Judith WyderWB (44)13:304:21
3Florian HowaldMB (59)12:57+0:133:42
4Sabine HauswirthWB (44)14:03+0:334:31
5Julia GrossWA (44)14:05+0:414:41
8Andreas KyburzMB (59)13:05+0:213:44
8Rahel FriederichWB (44)14:11+0:414:34
12Christoph MeierMB (59)13:17+0:333:47
14Jonas EggerMB (59)13:18+0:343:48
15Andreas RueedlingerMA (60)13:21+0:293:48
15Alain DenzlerMB (59)13:19+0:353:48
15Elena RoosWA (44)14:52+1:284:57
18Anina BrunnerWA (44)15:05+1:415:01
20Florian SchneiderMA (60)13:29+0:373:51
26Kerstin UllmannWB (44)14:57+1:274:49
28Lisa SchubnellWA (44)15:33+2:095:11

SVK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Kristina KrajcikovaWA (44)18:33+5:096:11
45Tomas MusinskyMA (60)14:32+1:404:09
51Pavol BukovacMA (60)15:04+2:124:18
52Peter MizurMA (60)15:55+3:034:32
55Michal KrajcikMB (59)15:21+2:374:23

SWE

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Martin RegbornMB (59)12:48+0:043:39
3Oskar SjoebergMA (60)13:05+0:133:44
4Albin RidefeltMA (60)13:06+0:143:44
4Jonas LeanderssonMB (59)12:58+0:143:42
4Lina StrandWA (44)14:04+0:404:41
7Gustav BergmanMA (60)13:08+0:163:45
7Emil SvenskMB (59)13:04+0:203:44
8Sara HagstromWA (44)14:22+0:584:47
10Anna BachmanWA (44)14:28+1:044:49
10Tove AlexanderssonWB (44)14:21+0:514:37
12Johan RunessonMB (59)13:17+0:333:47
12Alva OlssonWB (44)14:23+0:534:38
13Lilian ForsgrenWB (44)14:24+0:544:38
17Anton JohanssonMA (60)13:26+0:343:50
20Karolin OhlssonWB (44)14:42+1:124:44
Josefin TjernlundWB (44)mispunched

UKR

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Nadiya VolynskaWA (44)13:55+0:314:38
24Ruslan GlibovMA (60)13:39+0:473:54
32Olga SlutaWB (44)15:37+2:075:02
37Denys ShcherbakovMB (59)13:49+1:053:56
40Pavlo UshkvarokMB (59)13:53+1:093:58
40Olena PitirimovaWB (44)17:10+3:405:32
52Vladyslav LaskarzhevskyMB (59)14:59+2:154:16
Oleksandr KratovMA (60)mispunched

USA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Gregory AhlswedeMA (60)14:30+1:384:08
54Giacomo BarboneMB (59)15:16+2:324:21

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org