International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2016 Round 1 - Sprint Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint Qualification
Organisers: Poland / Slask Wroclaw
Date: 1 May 2016

MA

3 500 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel HubmannSUI12:523:40
2Tim RobertsonNZL13:04+0:123:44
3Oskar SjoebergSWE13:05+0:133:44
4Andreas Hougaard BoesenDEN13:06+0:143:44
4Albin RidefeltSWE13:06+0:143:44
6Soren BobachDEN13:07+0:153:44
7Gustav BergmanSWE13:08+0:163:45
8Yannick MichielsBEL13:09+0:173:45
9Olli Pekka KoistinenFIN13:15+0:233:47
10Arturs PaulinsLAT13:17+0:253:47
11Jonas Vytautas GvildysLTU13:19+0:273:48
11Hakon Jarvis WestergardNOR13:19+0:273:48
11Miika KirmulaFIN13:19+0:273:48
11Fredric PortinFIN13:19+0:273:48
15Andreas RueedlingerSUI13:21+0:293:48
16Peter HodkinsonGBR13:22+0:303:49
17Anton JohanssonSWE13:26+0:343:50
17Jesse LaukkarinenFIN13:26+0:343:50
19Aleksi NiemiFIN13:28+0:363:50
20Florian SchneiderSUI13:29+0:373:51
21Tue LassenDEN13:30+0:383:51
22Sergey DobryninRUS13:37+0:453:53
23Jon Aukrust OsmoenNOR13:38+0:463:53
24Ruslan GlibovUKR13:39+0:473:54
24Alasdair McLeodGBR13:39+0:473:54
26Dmitrii NakonechnyiRUS13:40+0:483:54
27Marten B BostromFIN13:42+0:503:54
28Kenny KivikasEST13:43+0:513:55
28Jan MrazekCZE13:43+0:513:55
30Robert MerlAUT13:49+0:573:56
31Artem PopovRUS13:52+1:003:57
32Magnus DewettDEN13:54+1:023:58
33Aleksei AlekseyonokBLR13:57+1:053:59
34David SchorahGBR13:58+1:063:59
35Aron BakoHUN14:05+1:134:01
36Martynas TirlikasLTU14:11+1:194:03
37Dmitrii PoliakovRUS14:12+1:204:03
38Andrea SeppiITA14:14+1:224:04
39Rudolfs ZernisLAT14:20+1:284:05
40Helmut GremmelAUT14:21+1:294:06
41Moritz DoellgastGER14:24+1:324:06
42Matthias KretzschmarGER14:28+1:364:08
43Gregory AhlswedeUSA14:30+1:384:08
43Sander VaherEST14:30+1:384:08
45Tomas MusinskySVK14:32+1:404:09
46Jonathan CrickmoreGBR14:43+1:514:12
46Guy SaboISR14:43+1:514:12
46Nitsan YasurISR14:43+1:514:12
49Vasili StraltsouBLR14:46+1:544:13
50Soeren RiechersGER14:55+2:034:15
51Pavol BukovacSVK15:04+2:124:18
52Peter MizurSVK15:55+3:034:32
53Itay ManorISR16:01+3:094:34
54Valters AbolinsLAT16:05+3:134:35
55Ilya BeliankaBLR16:11+3:194:37
56Daniel FehervariHUN16:30+3:384:42
Oleksandr KratovUKRmispunched
Thomas Natvig ArstadNORmispunched
Chris SmithardGBRmispunched
Ats SonajalgESTmispunched

MB

3 500 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthias KyburzSUI12:443:38
2Martin RegbornSWE12:48+0:043:39
3Florian HowaldSUI12:57+0:133:42
4Eskil KinnebergNOR12:58+0:143:42
4Oystein Kvaal OsterboNOR12:58+0:143:42
4Jonas LeanderssonSWE12:58+0:143:42
7Emil SvenskSWE13:04+0:203:44
8Andreas KyburzSUI13:05+0:213:44
9Ralph StreetGBR13:12+0:283:46
10Algirdas BartkeviciusLTU13:13+0:293:46
11Gernot KerschbaumerAUT13:16+0:323:47
12Christoph MeierSUI13:17+0:333:47
12Johan RunessonSWE13:17+0:333:47
14Jonas EggerSUI13:18+0:343:48
15Alain DenzlerSUI13:19+0:353:48
15Marvin GoerickeGER13:19+0:353:48
17Davis DislersLAT13:21+0:373:48
17Severi KymalainenFIN13:21+0:373:48
19Rafal PodzinskiPOL13:27+0:433:50
20Gaute Hallan SteiwerNOR13:32+0:483:52
20Antonio Martinez PerezESP13:32+0:483:52
20Gleb TikhonovRUS13:32+0:483:52
23Andris JubelisLAT13:35+0:513:52
23Mikko PatanaFIN13:35+0:513:52
23Bartosz PawlakPOL13:35+0:513:52
23Matthias ReinerAUT13:35+0:513:52
27Mate BaumholczerHUN13:36+0:523:53
28William GardnerGBR13:37+0:533:53
29Andrey KhramovRUS13:38+0:543:53
30Trond Einar Moen PedersliNOR13:41+0:573:54
30Jan ProchazkaCZE13:41+0:573:54
32Andreu BlanesESP13:43+0:593:55
32Mikolaj DutkowskiPOL13:43+0:593:55
34Vojtech KralCZE13:45+1:013:55
35Daniel HajekCZE13:47+1:033:56
36Borger MelsomNOR13:48+1:043:56
37Sergei RjabyshkinEST13:49+1:053:56
37Denys ShcherbakovUKR13:49+1:053:56
39Matthias GroellAUT13:52+1:083:57
40Pavlo UshkvarokUKR13:53+1:093:58
41Wojciech KowalskiPOL13:54+1:103:58
42Kristo HeinmannEST14:04+1:204:01
43Adam PotterGBR14:16+1:324:04
44Michal OlejnikPOL14:17+1:334:04
45Riccardo ScaletITA14:28+1:444:08
46Levente TugyiHUN14:31+1:474:08
47Toby ScottNZL14:33+1:494:09
47Krzysztof WolowczykPOL14:33+1:494:09
49Dmitry KrapivkoBLR14:43+1:594:12
50Jeremy GenarBEL14:50+2:064:14
51Franz GlanerAUT14:52+2:084:14
52Bjoern CederbergDEN14:59+2:154:16
52Vladyslav LaskarzhevskyUKR14:59+2:154:16
54Giacomo BarboneUSA15:16+2:324:21
55Michal KrajcikSVK15:21+2:374:23
56Aliaksandr KhodanBLR15:27+2:434:24
57Jaka PiltaverSLO16:20+3:364:40
58Andrej BorstnikSLO17:22+4:384:57
Ross MorrisonNZLmispunched
Milos NykodymCZEdid not start

WA

3 000 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN13:244:28
2Nadiya VolynskaUKR13:55+0:314:38
3Anastasia RudnayaRUS13:57+0:334:39
4Lina StrandSWE14:04+0:404:41
5Julia GrossSUI14:05+0:414:41
6Yulia NovikovaRUS14:08+0:444:42
7Svetlana MironovaRUS14:17+0:534:45
8Sara HagstromSWE14:22+0:584:47
9Ursula KadanAUT14:24+1:004:48
10Anna BachmanSWE14:28+1:044:49
11Galina VinogradovaRUS14:29+1:054:49
12Denisa KosovaCZE14:33+1:094:51
13Anna DvorianskaiaRUS14:38+1:144:52
14Anastasia DenisovaBLR14:39+1:154:53
15Elena RoosSUI14:52+1:284:57
16Vendula HorcickovaCZE14:56+1:324:58
17Evely KaasikuEST15:01+1:375:00
18Anina BrunnerSUI15:05+1:415:01
19Tekle Emilija GvildyteLTU15:07+1:435:02
19Hanna WisniewskaPOL15:07+1:435:02
21Emma JohanssonNOR15:08+1:445:02
22Caroline GjotterupDEN15:10+1:465:03
23Ruth HolmesGBR15:16+1:525:05
24Cecilie Friberg KlysnerDEN15:18+1:545:06
25Lone Karin BrochmannNOR15:19+1:555:06
26Irina LapitskayaBLR15:25+2:015:08
27Laura RamsteinAUT15:27+2:035:09
28Lisa SchubnellSUI15:33+2:095:11
29Fanni GyurkoHUN15:38+2:145:12
30Kinga KrolikPOL15:51+2:275:17
31Sigrid RuulEST15:53+2:295:17
32Regina BertotiHUN16:18+2:545:26
33Eleonora DonadiniITA16:20+2:565:26
34Kaste RutkauskaiteLTU16:29+3:055:29
35Kirstin MaxwellGBR16:37+3:135:32
36Filomena KovacsHUN16:53+3:295:37
37Patricia NiekeGER17:33+4:095:51
38Natallia HryshanavaBLR17:40+4:165:53
39Kristina KrajcikovaSVK18:33+5:096:11
Aksana BuyakovaBLRmispunched
Adela IndrakovaCZEmispunched
Alice LeakeGBRmispunched
Irina NybergRUSmispunched
Inna SomovaRUSmispunched
Lizzie InghamNZLdid not start

WB

3 100 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judith WyderSUI13:304:21
2Venla HarjuFIN14:00+0:304:30
3Merja RantanenFIN14:01+0:314:31
4Sabine HauswirthSUI14:03+0:334:31
5Hollie OrrGBR14:05+0:354:32
6Sari AnttonenFIN14:06+0:364:32
7Nikoline Ekeberg SchjerveNOR14:08+0:384:33
8Rahel FriederichSUI14:11+0:414:34
9Natalia VinogradovaRUS14:20+0:504:37
10Tove AlexanderssonSWE14:21+0:514:37
11Sofia HaajanenFIN14:22+0:524:38
12Alva OlssonSWE14:23+0:534:38
13Lilian ForsgrenSWE14:24+0:544:38
14Ingjerd MyhreNOR14:29+0:594:40
15Eva KabathovaCZE14:31+1:014:40
16Marika TeiniFIN14:36+1:064:42
17Anna NarhiFIN14:39+1:094:43
18Annika RihmaEST14:40+1:104:43
19Kirsi NurmiFIN14:41+1:114:44
20Karolin OhlssonSWE14:42+1:124:44
21Andrine BenjaminsenNOR14:46+1:164:45
21Aleksandra HornikPOL14:46+1:164:45
23Monika TopinkovaCZE14:48+1:184:46
24Charlotte WardGBR14:49+1:194:46
25Iwona WichaPOL14:52+1:224:47
26Kerstin UllmannSUI14:57+1:274:49
27Mira KaskinenFIN15:03+1:334:51
28Ewa GwozdzPOL15:04+1:344:51
28Jo ShepherdGBR15:04+1:344:51
30Ildiko SzerencsiHUN15:23+1:534:57
31Agata StankiewiczPOL15:30+2:005:00
32Olga SlutaUKR15:37+2:075:02
33Tatsiana ZhuravlevaBLR15:48+2:185:05
34Kerstin UiboupinEST15:54+2:245:07
35Sandra GrosbergaLAT16:02+2:325:10
36Nicole ScaletITA16:21+2:515:16
37Anja ArbterAUT16:41+3:115:22
38Patricia SiegertGER16:51+3:215:26
39Mojca FlerinSLO17:03+3:335:30
40Olena PitirimovaUKR17:10+3:405:32
41Eneja OstermanSLO17:12+3:425:32
42Liudmila SkinderBLR19:25+5:556:15
Maiki JaadmaaESTmispunched
Josefin TjernlundSWEmispunched
Anna Nilsson SimkovicsAUTdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org