Official results for Swedish League

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swedish League
Organisers: Kungalvs OK / OK Alehof / Sweden
Date: 23 April 2016

W21 Elit

9 170 m, 77 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Helena Jansson OK Ravinen Sweden 1:12:09 7:52
2 Emma Johansson Domnarvets GOIF Sweden 1:14:19 +2:10 8:06
3 Tove Alexandersson Stora Tuna OK Sweden 1:14:58 +2:49 8:10
4 Lina Strand Göteborg-Majorna OK Sweden 1:16:37 +4:28 8:21
5 Karolin Ohlsson Järla Orientering Sweden 1:17:48 +5:39 8:29
6 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK Sweden 1:20:34 +8:25 8:47
6 Alva Olsson Linköpings OK Sweden 1:20:34 +8:25 8:47
8 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:22:08 +9:59 8:57
9 Susen Lösch Ärla IF Germany 1:22:31 +10:22 8:59
10 Sara Hagström Falköpings AIK OK Sweden 1:22:49 +10:40 9:01
11 Lilian Forsgren OK Tisaren Sweden 1:23:10 +11:01 9:04
12 Amilia Björklund Sävedalens AIK Sweden 1:25:08 +12:59 9:17
13 Josefin Tjernlund OK Tisaren Sweden 1:25:10 +13:01 9:17
14 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK Sweden 1:25:49 +13:40 9:21
15 Maria Magnusson Sävedalens AIK Sweden 1:26:17 +14:08 9:24
16 Nadiya Volynska OK Orion Ukraine 1:26:18 +14:09 9:24
17 Signe Klinting Järla Orientering Denmark 1:27:23 +15:14 9:31
18 Lisa Risby OK Kåre Sweden 1:28:56 +16:47 9:41
19 Josefine Klintberg OK Ravinen Sweden 1:30:03 +17:54 9:49
20 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK Sweden 1:30:09 +18:00 9:49
21 Josefine Engström Alfta-Ösa OK Sweden 1:30:20 +18:11 9:51
22 Lovisa Persson OK Tisaren Sweden 1:30:43 +18:34 9:53
23 Hanna Wisniewska OK Orion Poland 1:31:40 +19:31 9:59
24 Johanna Lindberg Domnarvets GOIF Sweden 1:31:45 +19:36 10:00
25 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK Sweden 1:32:10 +20:01 10:03
26 Annika Björk OK Linné Sweden 1:32:12 +20:03 10:03
27 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK Sweden 1:32:27 +20:18 10:04
28 Linda Lindkvist Leksands OK Sweden 1:33:04 +20:55 10:08
29 Beata Falk Hagaby GoIF Örebro Sweden 1:34:02 +21:53 10:15
30 Frida Brogren Sävedalens AIK Sweden 1:34:22 +22:13 10:17
31 Nicole Ljungdahl OK Pan-Kristianstad Sweden 1:34:31 +22:22 10:18
32 Elsa Jansson Järla Orientering Sweden 1:34:41 +22:32 10:19
33 Kajsa Risby OK Kåre Sweden 1:34:53 +22:44 10:20
34 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna Sweden 1:34:58 +22:49 10:21
35 Anna Serrallonga IK Hakarpspojkarna Spain 1:36:29 +24:20 10:31
36 Alice Hugosson IFK Lidingö SOK Sweden 1:37:28 +25:19 10:37
37 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken Poland 1:37:30 +25:21 10:37
38 Linnéa Holmqvist Hagaby GoIF Örebro Sweden 1:38:15 +26:06 10:42
39 Agnes Leo Göteborg-Majorna OK Sweden 1:38:47 +26:38 10:46
40 Ellinor Tjernlund OK Tisaren Sweden 1:39:10 +27:01 10:48
41 Miri Thrane Ødum IFK Göteborg Denmark 1:39:39 +27:30 10:52
42 Irina Nyberg Hellas Orientering Russian Federation 1:40:07 +27:58 10:55
43 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:40:13 +28:04 10:55
44 Malin Leandersson OK Tyr Sweden 1:40:26 +28:17 10:57
45 Krystal Neumann Järla Orientering Australia 1:41:20 +29:11 11:03
46 Frida Sandberg Säterbygdens OK Sweden 1:41:33 +29:24 11:04
47 Kristin Hylander Nyköpings OK Sweden 1:41:59 +29:50 11:07
48 Aina Edgren Trollhättans SOK Sweden 1:42:40 +30:31 11:11
49 Filippa Johansson Jönköpings OK Sweden 1:43:08 +30:59 11:14
50 Matleena Boström IFK Lidingö SOK Sweden 1:43:31 +31:22 11:17
51 Linda Hallberg Bredareds IF Sweden 1:43:36 +31:27 11:17
52 Karin Thern OK Skogshjortarna Sweden 1:43:41 +31:32 11:18
53 Ona Rafols Perramon IK Hakarpspojkarna Spain 1:44:37 +32:28 11:24
54 Erica Pettersson IFK Göteborg Sweden 1:45:02 +32:53 11:27
55 Kristin Olovsson Rehns BK Sweden 1:48:10 +36:01 11:47
56 Elin Högstrand IFK Göteborg Sweden 1:50:50 +38:41 12:05
57 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK Sweden 1:51:55 +39:46 12:12
58 Ida-Maria Svensson Sävedalens AIK Sweden 1:52:20 +40:11 12:15
59 Frida Gustafsson IFK Göteborg Sweden 1:52:25 +40:16 12:15
60 Linnea Sundström OK Renen Sweden 1:52:55 +40:46 12:18
61 Niamh O’Boyle Göteborg-Majorna OK Ireland 1:53:25 +41:16 12:22
62 Rebecka Nylin OK Tisaren Sweden 1:56:10 +44:01 12:40
63 Sofia Ebermark Sävedalens AIK Sweden 1:56:27 +44:18 12:41
64 Anne Hansson Markbygdens OK Sweden 1:58:13 +46:04 12:53
65 Matilda Martinsson Falkenbergs OK Sweden 1:59:56 +47:47 13:04
66 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad Sweden 2:01:59 +49:50 13:18
67 Maria Björklund Leksands OK Sweden 2:04:43 +52:34 13:36
68 Alicia Friberg Falköpings AIK OK Spain 2:10:33 +58:24 14:14
69 Nina Hallor OK Tisaren Sweden 2:10:48 +58:39 14:15
70 Lovisa Nilsson Sävedalens AIK Sweden 2:12:37 +1:00:28 14:27
71 Angelica Engström Skåneslättens OL Sweden 2:15:07 +1:02:58 14:44
72 Sofie Gustavsson OK Tyr Sweden 2:16:09 +1:04:00 14:50
73 Regina Kelly CNOC Ireland 2:54:33 +1:42:24 19:02
Josefin Andersson Markbygdens OK Sweden mispunched
Johanna Engström OK Hällen Sweden mispunched
Agata Stankiewicz OK Orion Poland mispunched
Emma Bergman Göteborg-Majorna OK Sweden mispunched
Felicia Stuhlhofer OK Landehof Sweden cancelled
Frida Andersson Falkenbergs OK Sweden cancelled
Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF Sweden cancelled

M21 Elit

14 430 m, 59 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:40:25 6:57
2 Fredrik Bakkman IFK Lidingö SOK Sweden 1:42:24 +1:59 7:05
3 Hector Haines IFK Lidingö SOK Great Britain 1:44:40 +4:15 7:15
4 Johan Högstrand IFK Göteborg Sweden 1:45:23 +4:58 7:18
5 Joakim Svensk Stora Tuna OK Sweden 1:48:05 +7:40 7:29
6 Oleksandr Kratov Koovee Ukraine 1:48:39 +8:14 7:31
7 Thor Nørskov IFK Göteborg Denmark 1:49:35 +9:10 7:35
8 Ola Martner Göteborg-Majorna OK Sweden 1:51:10 +10:45 7:42
9 Denys Shcherbakov Ronneby OK Ukraine 1:51:41 +11:16 7:44
10 Artem Panchenko IFK Mora OK Ukraine 1:53:01 +12:36 7:49
11 Max Peter Bejmer IFK Göteborg Sweden 1:54:13 +13:48 7:54
12 David Bejbom Järla Orientering Sweden 1:54:15 +13:50 7:55
13 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:54:26 +14:01 7:55
14 Julian Dent IFK Lidingö SOK Australia 1:55:00 +14:35 7:58
15 Jonas Pilblad IFK Göteborg Sweden 1:55:05 +14:40 7:58
16 Mathias Hallmén OK Denseln Sweden 1:55:26 +15:01 7:59
17 Anton Johansson OK Orion Sweden 1:55:32 +15:07 8:00
18 Ralph Street Södertälje-Nykvarn OF Great Britain 1:55:44 +15:19 8:01
19 Erik Classon OK Orinto Sweden 1:56:49 +16:24 8:05
20 Oskar Daniels Attunda OK Sweden 1:57:43 +17:18 8:09
21 Jesper Lysell Rehns BK Sweden 1:58:10 +17:45 8:11
22 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:58:24 +17:59 8:12
23 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:58:27 +18:02 8:12
24 Andreas Johansson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:58:39 +18:14 8:13
25 Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna Sweden 1:59:01 +18:36 8:14
26 Algirdas Bartkevicius OK Denseln Lithuania 1:59:22 +18:57 8:16
27 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna Sweden 1:59:39 +19:14 8:17
28 Olof Sandgren OK Orion Sweden 2:00:45 +20:20 8:22
29 Anton Sjökvist Stora Tuna OK Sweden 2:00:46 +20:21 8:22
30 Anders Carlsson IFK Lidingö SOK Sweden 2:02:34 +22:09 8:29
31 Ivan Kuchmenko Järla Orientering Russian Federation 2:02:49 +22:24 8:30
32 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK Ireland 2:03:27 +23:02 8:33
33 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad Denmark 2:03:33 +23:08 8:33
34 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna Sweden 2:04:13 +23:48 8:36
35 Johan Lindberg IFK Mora OK Sweden 2:05:22 +24:57 8:41
36 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad Sweden 2:05:46 +25:21 8:42
37 Mateusz Wenslaw OK Orion Poland 2:06:25 +26:00 8:45
38 Olle Kalered OK Denseln Sweden 2:09:18 +28:53 8:57
39 Magnus Glännefors Tullinge SK Sweden 2:11:22 +30:57 9:06
40 Didrik Hall Nyköpings OK Sweden 2:11:29 +31:04 9:06
41 Flavio Poltéra Snättringe SK Switzerland 2:18:36 +38:11 9:36
42 Christian Tingström Göteborg-Majorna OK Sweden 2:26:46 +46:21 10:10
43 Linus Bohman Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 2:48:47 +1:08:22 11:41
Erik Lindgren KFUM Örebro OK Sweden mispunched
Rickard Börjesson Malungs OK Skogsmårdarna Sweden mispunched
Erik Andersson OK Orion Sweden mispunched
Erik Pettersson OK Denseln Sweden mispunched
Daniel Roos Attunda OK Sweden mispunched
Simon Jakobsson Långhundra IF Sweden mispunched
Martin Ahlberger Hestra IF Sweden mispunched
Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna Sweden mispunched
Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF Sweden mispunched
Jens Wängdahl Nyköpings OK Sweden mispunched
Niklas Aldén OK Linné Sweden mispunched
Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK Sweden mispunched
Aleksander Bernaciak OK Orion Poland mispunched
Daniel Attås OK Tisaren Sweden mispunched
Rassmus Andersson OK Linné Sweden mispunched
Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn OF Poland mispunched
Martin Härberg Järla Orientering Sweden did not start
Emil Granqvist OK Ravinen Sweden did not start
Bryan Russel-Keely IFK Lidingö SOK Australia did not start
Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK Netherlands did not start
Gustav Bergman OK Ravinen Sweden did not start
Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna Sweden cancelled
Olle Boström Järla Orientering Sweden cancelled

M21 Elit 2

66 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Rasmus Elmelid Linköpings OK Sweden 1:36:49
2 Petter Eriksson Ärla IF Sweden 1:38:11 +1:22
3 Niclas Jonasson IFK Göteborg Sweden 1:39:48 +2:59
4 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:40:29 +3:40
5 Gustav Hindér OK Tisaren Sweden 1:41:35 +4:46
6 Jonas Engström OK Hällen Sweden 1:41:55 +5:06
7 Johan Strand Göteborg-Majorna OK Sweden 1:41:59 +5:10
8 Fredrik Edén IFK Göteborg Sweden 1:42:11 +5:22
9 Johan Törnroth Hestra IF Sweden 1:43:43 +6:54
10 Victor Flingmark OK Kåre Sweden 1:44:24 +7:35
11 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna Sweden 1:44:44 +7:55
12 Marcus Berggren Nyköpings OK Sweden 1:45:07 +8:18
13 Pontus Petersson OK Orion Sweden 1:45:16 +8:27
14 Jonas Merz OK Tisaren Switzerland 1:45:17 +8:28
15 Andreas Holmqvist Hestra IF Sweden 1:45:43 +8:54
16 Eric Hansson IK Hakarpspojkarna Sweden 1:46:38 +9:49
17 Albin Pettersson OK Tisaren Sweden 1:47:29 +10:40
18 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad Sweden 1:48:10 +11:21
19 Jesper Sjögren Hestra IF Sweden 1:48:43 +11:54
20 Simon Lundin Finspångs SOK Sweden 1:50:31 +13:42
21 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:51:14 +14:25
21 Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna Sweden 1:51:14 +14:25
23 Pontus Karlsson Markbygdens OK Sweden 1:51:21 +14:32
24 Vitaliy Gichko Sävedalens AIK Ukraine 1:51:58 +15:09
25 Daniel Wernersson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:52:15 +15:26
26 Arvid Våg IFK Göteborg Sweden 1:52:45 +15:56
27 Erik Engstrand IFK Göteborg Sweden 1:53:02 +16:13
28 Henrik Tosteberg Linköpings OK Sweden 1:53:47 +16:58
29 Andreas Bergander Eksjö SOK Sweden 1:53:49 +17:00
30 Martin Ivarsson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:54:05 +17:16
31 Oskar Lundqvist OK Orion Sweden 1:54:40 +17:51
32 Daniel Netz IFK Göteborg Sweden 1:55:49 +19:00
33 Kevin Ståhl OK Hammaren Sweden 1:57:42 +20:53
34 Philip Persson OK Orion Sweden 1:57:55 +21:06
35 Oskar Andrén OK Tisaren Sweden 1:58:37 +21:48
36 Sebastian Agerhäll OK Tisaren Sweden 1:59:45 +22:56
37 Johan Söderlund Leksands OK Sweden 2:01:44 +24:55
38 Seamus OBoyle CNOC Ireland 2:02:08 +25:19
39 Oscar Vångell Ärla IF Sweden 2:03:05 +26:16
40 Anders Johansson Rehns BK Sweden 2:03:08 +26:19
41 Simon Andersson OK Kullingshof Sweden 2:03:46 +26:57
42 Ruairi Short CNOC Ireland 2:05:16 +28:27
43 Johan Antonsson OK Löftan Sweden 2:05:52 +29:03
44 Gustav Boquist IK Uven Sweden 2:06:18 +29:29
45 Johannes Knutas Attunda OK Sweden 2:07:25 +30:36
46 Daniel Nilsson Nyköpings OK Sweden 2:08:53 +32:04
47 Anders Vedin Sundsvalls OK Sweden 2:09:20 +32:31
48 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna Sweden 2:12:04 +35:15
49 Joakim Axelsson Trollhättans SOK Sweden 2:12:42 +35:53
50 David Hector Snättringe SK Sweden 2:12:53 +36:04
51 Anders Håkansson OK Linné Sweden 2:15:00 +38:11
52 Simon Martelius Attunda OK Sweden 2:16:34 +39:45
53 David Sundström Söderhamns OK Sweden 2:18:20 +41:31
54 Dag Stridh Umeå OK Sweden 2:19:37 +42:48
55 Nils Wallentin Tärk Halmstad OK Sweden 2:24:49 +48:00
56 Aleksandr Manoilov Järfälla OK Sweden 2:45:17 +1:08:28
Erik Toomingas Sundsvalls OK Sweden mispunched
Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK Sweden mispunched
Arvid Henriksson Järla Orientering Sweden mispunched
Fredrik Mattsson OK Kåre Sweden mispunched
Brent Godman Gotlands Bro OK Canada mispunched
Axel Wrådhe Attunda OK Sweden mispunched
Markus Adolfsson Tullinge SK Sweden mispunched
Hugh Cashell CNOC Ireland mispunched
Mattias Mårts Stora Tuna OK Sweden mispunched
Johan Wikström Sävedalens AIK Sweden mispunched
Jefta Langerak Järfälla OK Sweden did not start
Matthieu Puech IFK Göteborg France did not start
Mattias Karlsson Växjö OK Sweden did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org