Official results for Swedish League

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swedish League
Organisers: OK Hammaren / Sweden
Date: 5 May 2016

M21 Elit

3 910 m, 65 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 13:59 3:34
2 Gustav Bergman OK Ravinen Sweden 14:12 +0:13 3:37
3 Anton Johansson OK Orion Sweden 14:25 +0:26 3:41
4 Ruslan Glebov OK Ravinen Ukraine 14:35 +0:36 3:43
5 Albin Ridefelt OK Linné Sweden 14:38 +0:39 3:44
6 Emil Svensk Stora Tuna OK Sweden 14:53 +0:54 3:48
7 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF Sweden 14:56 +0:57 3:49
8 Olle Boström Järla Orientering Sweden 14:59 +1:00 3:49
9 Florian Schneider IFK Lidingö SOK Switzerland 15:02 +1:03 3:50
10 Johan Högstrand IFK Göteborg Sweden 15:13 +1:14 3:53
11 Anton Sjökvist Stora Tuna OK Sweden 15:14 +1:15 3:53
12 Matthias Groell OK Hammaren Austria 15:15 +1:16 3:54
13 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK Ireland 15:18 +1:19 3:54
14 Ludvig Åhlund Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 15:21 +1:22 3:55
15 Artem Panchenko IFK Mora OK Ukraine 15:26 +1:27 3:56
15 Eskil Kinneberg IFK Göteborg Norway 15:26 +1:27 3:56
17 Ivan Kuchmenko Järla Orientering Russian Federation 15:29 +1:30 3:57
18 Denys Shcherbakov Ronneby OK Ukraine 15:31 +1:32 3:58
19 Peter Öberg OK Hällen Sweden 15:34 +1:35 3:58
20 Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 15:38 +1:39 3:59
21 Oskar Andrén OK Tisaren Sweden 15:43 +1:44 4:01
22 David Bejbom Järla Orientering Sweden 15:51 +1:52 4:03
22 Rasmus Elmelid Linköpings OK Sweden 15:51 +1:52 4:03
24 Oskar Daniels Attunda OK Sweden 15:55 +1:56 4:04
25 Assar Hellström OK Ravinen Sweden 15:56 +1:57 4:04
25 Emil Granqvist OK Ravinen Sweden 15:56 +1:57 4:04
27 Rickard Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 16:07 +2:08 4:07
27 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 16:07 +2:08 4:07
29 Niklaus Rey Nyköpings OK Switzerland 16:09 +2:10 4:07
30 Fredrik Edén IFK Göteborg Sweden 16:10 +2:11 4:08
30 Jens Wängdahl Nyköpings OK Sweden 16:10 +2:11 4:08
32 Flavio Poltéra Snättringe SK Switzerland 16:15 +2:16 4:09
33 Daniel Attås OK Tisaren Sweden 16:17 +2:18 4:09
34 Olle Kalered OK Denseln Sweden 16:18 +2:19 4:10
34 Pontus Karlsson Markbygdens OK Sweden 16:18 +2:19 4:10
36 Mathias Hallmén OK Denseln Sweden 16:20 +2:21 4:10
37 Anton Sundgren Långhundra IF Sweden 16:23 +2:24 4:11
38 Emil Kalered OK Denseln Sweden 16:27 +2:28 4:12
39 Ivan Nikitin Rehns BK Russian Federation 16:29 +2:30 4:12
40 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 16:34 +2:35 4:14
41 Andrey Baryshnikov Rehns BK Russian Federation 16:37 +2:38 4:14
42 Simon Hodler IFK Mora OK Switzerland 16:43 +2:44 4:16
43 Gustav Hindér OK Tisaren Sweden 16:47 +2:48 4:17
44 Nick Barrable OK Ravinen Great Britain 16:48 +2:49 4:17
45 Erik Classon OK Orinto Sweden 16:53 +2:54 4:19
46 Markus Lang Stora Tuna OK Austria 17:02 +3:03 4:21
47 Roman Ryapolov IFK Mora OK Russian Federation 17:03 +3:04 4:21
48 Kalle Bergman OK Ravinen Sweden 17:04 +3:05 4:21
49 Anders Vedin Sundsvalls OK Sweden 17:09 +3:10 4:23
50 Fredrik Ingelsson Rehns BK Sweden 17:10 +3:11 4:23
51 Axel Wrådhe Attunda OK Sweden 17:29 +3:30 4:28
52 Anders Axling Sundsvalls OK Sweden 17:38 +3:39 4:30
53 Erik Boman Gävle OK Sweden 17:48 +3:49 4:33
53 Linus Bohman Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 17:48 +3:49 4:33
55 Karl Walheim Ärla IF Sweden 18:17 +4:18 4:40
56 Andreas Holmqvist Hestra IF Sweden 18:19 +4:20 4:41
57 Ross Smith OK Linné United States 18:31 +4:32 4:44
58 Jacob Lindstam OK Ravinen Sweden 19:22 +5:23 4:57
59 Jakob Pauser OK Hammaren Austria 19:48 +5:49 5:03
Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna Sweden mispunched
Max Peter Bejmer IFK Göteborg Sweden mispunched
Samuel Keller Nyköpings OK Switzerland mispunched
Joakim Svensk Stora Tuna OK Sweden mispunched
Henrik Jonsson OK Rodhen Sweden mispunched
Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingö SOK Norway mispunched
Andreas Bergander Eksjö SOK Sweden did not start
Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna Sweden cancelled
Jens Rönnols Täby OK Sweden cancelled
Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden cancelled
Rassmus Andersson OK Linné Sweden cancelled

W21 Elit

3 630 m, 74 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Karolin Ohlsson Järla Orientering Sweden 15:29 4:15
2 Helena Jansson OK Ravinen Sweden 15:45 +0:16 4:20
3 Nadiya Volynska OK Orion Ukraine 16:02 +0:33 4:25
4 Alva Olsson Linköpings OK Sweden 16:06 +0:37 4:26
5 Lilian Forsgren OK Tisaren Sweden 16:28 +0:59 4:32
6 Lisa Risby OK Kåre Sweden 16:57 +1:28 4:40
7 Rebecka Olsson OK Linné Sweden 16:59 +1:30 4:40
8 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK Sweden 17:08 +1:39 4:43
9 Fanni Gyurko IFK Mora OK Hungary 17:14 +1:45 4:44
10 Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK Sweden 17:17 +1:48 4:45
11 Josefine Klintberg OK Ravinen Sweden 17:29 +2:00 4:48
11 Amilia Björklund Sävedalens AIK Sweden 17:29 +2:00 4:48
11 Josefin Tjernlund OK Tisaren Sweden 17:29 +2:00 4:48
11 Signe Klinting Järla Orientering Denmark 17:29 +2:00 4:48
15 Susen Lösch Ärla IF Germany 17:37 +2:08 4:51
16 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK Sweden 17:39 +2:10 4:51
17 Bettina Aebi OK Linné Switzerland 17:42 +2:13 4:52
18 Krystal Neumann Järla Orientering Australia 17:52 +2:23 4:55
19 Elsa Jansson Järla Orientering Sweden 17:53 +2:24 4:55
20 Josefine Engström Alfta-Ösa OK Sweden 17:54 +2:25 4:55
21 Kristin Olovsson Rehns BK Sweden 17:57 +2:28 4:56
22 Samantha Saeger OK Linné United States 18:04 +2:35 4:58
23 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna Sweden 18:13 +2:44 5:01
24 Malin Leandersson OK Tyr Sweden 18:14 +2:45 5:01
25 Therese Klintberg Linköpings OK Sweden 18:17 +2:48 5:02
26 Kate Morrison OK Linné New Zealand 18:21 +2:52 5:03
27 Ellinor Tjernlund OK Tisaren Sweden 18:28 +2:59 5:05
28 Lisa Andersson Ärla IF Sweden 18:33 +3:04 5:06
29 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken Poland 18:35 +3:06 5:07
30 Dominique Bucher Järla Orientering Switzerland 18:36 +3:07 5:07
31 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna Sweden 18:37 +3:08 5:07
32 Lisa Rönnols OK Linné Sweden 18:45 +3:16 5:09
33 Linnéa Holmqvist Hagaby GoIF Örebro Sweden 18:51 +3:22 5:11
34 Matilda Andersson OK Kåre Sweden 18:58 +3:29 5:13
35 Evelina Wickbom Vittjärvs IK Sweden 18:59 +3:30 5:13
36 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad Sweden 19:12 +3:43 5:17
37 Jenny Eriksson OK Kåre Sweden 19:21 +3:52 5:19
38 Rebecka Nylin OK Tisaren Sweden 19:25 +3:56 5:20
38 Ekaterina Nikitina Rehns BK Russian Federation 19:25 +3:56 5:20
40 Stina Nilsson Umeå OK Sweden 19:41 +4:12 5:25
41 Sara Lundsten Sundsvalls OK Sweden 19:45 +4:16 5:26
42 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna Sweden 19:49 +4:20 5:27
42 Lovisa Persson OK Tisaren Sweden 19:49 +4:20 5:27
44 Kristin Hylander Nyköpings OK Sweden 19:53 +4:24 5:28
45 Annika Björk OK Linné Sweden 19:54 +4:25 5:28
46 Amy Rankka Linköpings OK Sweden 20:07 +4:38 5:32
47 Filippa Johansson Jönköpings OK Sweden 20:08 +4:39 5:32
48 Sanna Skoog Kils OK Sweden 20:09 +4:40 5:33
49 Linnea Sundström OK Renen Sweden 20:32 +5:03 5:39
50 Emma Bergström OK Vargen Sweden 20:41 +5:12 5:41
51 My Westlund OK Tyr Sweden 20:47 +5:18 5:43
52 Ana Carolina Delgado GD4C Portugal 20:58 +5:29 5:46
53 Erica Pettersson IFK Göteborg Sweden 21:08 +5:39 5:49
54 Alicia Friberg Falköpings AIK OK Spain 21:18 +5:49 5:52
55 Malin Johansson OK Tylöskog Sweden 21:32 +6:03 5:55
56 Matilda Martinsson Falkenbergs OK Sweden 21:34 +6:05 5:56
57 Junia Birgersson Visborgs OK Sweden 21:37 +6:08 5:57
58 Stina Granefelt OK Tyr Sweden 21:47 +6:18 6:00
59 Helen Hanstock Östersunds OK Great Britain 21:51 +6:22 6:01
60 Johanna Öberg OK Hällen Sweden 21:56 +6:27 6:02
61 Andrea Wickbom Vittjärvs IK Sweden 22:08 +6:39 6:05
62 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK Sweden 22:20 +6:51 6:09
63 Amelie Ekström OK Kåre Sweden 22:23 +6:54 6:09
64 Ylva Kindlundh Alfta-Ösa OK Sweden 22:35 +7:06 6:13
65 Angelica Engström Skåneslättens OL Sweden 22:39 +7:10 6:14
66 Sara Sjökvist Järla Orientering Sweden 22:40 +7:11 6:14
67 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen Great Britain 22:41 +7:12 6:14
68 Lisa Elmblad Bredaryds SOK Sweden 24:29 +9:00 6:44
69 Matilda Jonsson Linköpings OK Sweden 25:00 +9:31 6:53
Maria Magnusson Sävedalens AIK Sweden disqualified
Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK Sweden mispunched
Anna Wehlin Skogspojkarnas OK Sweden mispunched
Moa Enmark Göteborg-Majorna OK Sweden mispunched
Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK Sweden mispunched
Amanda Tellsén OK Roxen Sweden did not start
Frida Sandberg Säterbygdens OK Sweden cancelled
Nicole Ljungdahl OK Pan-Kristianstad Sweden cancelled
Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF Sweden cancelled

M21 Elit 2

3 510 m, 38 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Göran Winblad Rehns BK Sweden 15:03 4:17
2 Oscar Björck Järla Orientering Sweden 15:29 +0:26 4:24
3 Oskar Lundqvist OK Orion Sweden 15:32 +0:29 4:25
4 Jakob Andersson OK Linné Sweden 15:34 +0:31 4:26
5 Charlie Stolt Rehns BK Sweden 15:48 +0:45 4:30
6 Konstantin Serebryanitskii Rehns BK Russian Federation 15:58 +0:55 4:32
7 Marcus Berggren Nyköpings OK Sweden 16:09 +1:06 4:36
8 Jonas Andersson FK Friskus-Varberg Sweden 16:11 +1:08 4:36
9 Jonathan Rosendahl Ärla IF Sweden 16:17 +1:14 4:38
10 Victor Flingmark OK Kåre Sweden 16:21 +1:18 4:39
11 Albin Sjöhed Gävle OK Sweden 16:25 +1:22 4:40
12 Simon Lundin Finspångs SOK Sweden 16:30 +1:27 4:42
13 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad Sweden 16:43 +1:40 4:45
14 Anders Johansson Rehns BK Sweden 16:51 +1:48 4:48
15 Markus Adolfsson Tullinge SK Sweden 17:09 +2:06 4:53
16 David Hector Snättringe SK Sweden 17:10 +2:07 4:53
17 Jonathan Karlsson OK Tisaren Sweden 17:17 +2:14 4:55
18 Joakim Axelsson Trollhättans SOK Sweden 17:21 +2:18 4:56
19 Erik Lindgren KFUM Örebro OK Sweden 17:23 +2:20 4:57
20 Tomas Reibring Nyköpings OK Sweden 17:36 +2:33 5:00
21 Mattias Johansson IFK Mora OK Sweden 17:45 +2:42 5:03
22 Pontus Johansson OK Linné Sweden 17:54 +2:51 5:05
23 Simon Martelius Attunda OK Sweden 17:58 +2:55 5:07
24 Henrik Tosteberg Linköpings OK Sweden 18:04 +3:01 5:08
25 Sixten Walheim OK Rodhen Sweden 18:13 +3:10 5:11
26 Johannes Knutas Attunda OK Sweden 18:15 +3:12 5:11
27 Erik Toomingas Sundsvalls OK Sweden 18:16 +3:13 5:12
28 Dan Wester Järla Orientering Sweden 18:28 +3:25 5:15
29 David Sundström Söderhamns OK Sweden 18:34 +3:31 5:17
30 Dag Stridh Umeå OK Sweden 19:17 +4:14 5:29
31 Karl Bengtsson Sol Tranås Sweden 20:05 +5:02 5:43
32 Anton Sundin Strängnäs-Malmby OL Sweden 20:26 +5:23 5:49
33 Henrik Persson Umeå OK Sweden 21:42 +6:39 6:10
Simon Hedlund Ärla IF Sweden mispunched
Michael Refors Järla Orientering Sweden mispunched
Axel Mattsson Järla Orientering Sweden mispunched
Emil Andersson Tullinge SK Sweden mispunched
Didrik Hall Nyköpings OK Sweden mispunched
Apostol Atanasov Stora Tuna OK Bulgaria did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!