Official results for Swedish League

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swedish League
Organiser: Sweden
Date: 10 April 2016

M21E

18 230 m, 65 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Albin Ridefelt OK Linné Sweden 1:35:45 5:15
2 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 1:35:51 +0:06 5:15
3 Martin Regborn Hagaby GoIF Örebro Sweden 1:35:53 +0:08 5:15
4 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:36:14 +0:29 5:16
5 Rassmus Andersson OK Linné Sweden 1:37:57 +2:12 5:22
6 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK Sweden 1:38:33 +2:48 5:24
7 Ralph Street Södertälje-Nykvarn OF Great Britain 1:39:06 +3:21 5:26
7 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad Austria 1:39:06 +3:21 5:26
9 Marcus Millegård Sävedalens AIK Sweden 1:39:14 +3:29 5:26
10 Joakim Svensk Stora Tuna OK Sweden 1:39:37 +3:52 5:27
11 Oleksandr Kratov Koovee Ukraine 1:39:43 +3:58 5:28
12 Timo Sild Koovee Estonia 1:40:21 +4:36 5:30
13 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna Latvia 1:40:23 +4:38 5:30
14 Olle Boström Järla Orientering Sweden 1:41:05 +5:20 5:32
15 Peter Öberg OK Hällen Sweden 1:41:58 +6:13 5:35
16 Jesper Lysell Rehns BK Sweden 1:42:40 +6:55 5:37
17 Denys Shcherbakov Ronneby OK Ukraine 1:43:05 +7:20 5:39
18 Thor Nørskov IFK Göteborg Denmark 1:43:50 +8:05 5:41
19 Ola Martner Göteborg-Majorna OK Sweden 1:44:05 +8:20 5:42
20 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna Belarus 1:44:36 +8:51 5:44
21 Karl Walheim Ärla IF Sweden 1:44:43 +8:58 5:44
22 Anton Sjökvist Stora Tuna OK Sweden 1:45:39 +9:54 5:47
23 Daniel Attås OK Tisaren Sweden 1:45:58 +10:13 5:48
24 Max Peter Bejmer IFK Göteborg Sweden 1:46:20 +10:35 5:49
25 Anton Johansson OK Orion Sweden 1:46:30 +10:45 5:50
26 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:46:43 +10:58 5:51
27 Rasmus Elmelid Linköpings OK Sweden 1:47:42 +11:57 5:54
28 Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi Finland 1:47:56 +12:11 5:55
29 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK Netherlands 1:49:14 +13:29 5:59
30 Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna Sweden 1:49:54 +14:09 6:01
31 Henrik Jonsson OK Rodhen Sweden 1:49:56 +14:11 6:01
32 Pontus Petersson OK Orion Sweden 1:50:16 +14:31 6:02
33 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad Denmark 1:50:22 +14:37 6:03
34 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:50:32 +14:47 6:03
35 Niklas Aldén OK Linné Sweden 1:51:01 +15:16 6:05
36 Jens Wängdahl Nyköpings OK Sweden 1:51:35 +15:50 6:07
37 Erik Classon OK Orinto Sweden 1:51:50 +16:05 6:08
38 Felix Späth Lillomarka OL Germany 1:51:55 +16:10 6:08
39 Martin Ahlberger Hestra IF Sweden 1:52:45 +17:00 6:11
40 Johan Törnroth Hestra IF Sweden 1:53:08 +17:23 6:12
41 Philip Persson OK Orion Sweden 1:54:21 +18:36 6:16
42 Gustav Hindér OK Tisaren Sweden 1:54:55 +19:10 6:18
43 Robbin Kantarp Ärla IF Sweden 1:55:45 +20:00 6:20
44 Simon Jakobsson Långhundra IF Sweden 1:55:58 +20:13 6:21
45 Aleksander Bernaciak OK Orion Poland 1:56:54 +21:09 6:24
46 Liutauras Bilevicius OK Linné Lithuania 1:59:52 +24:07 6:34
47 Andreas Sølberg IFK Göteborg Norway 2:00:16 +24:31 6:35
48 Oskar Lundqvist OK Orion Sweden 2:00:39 +24:54 6:37
49 Marcus Berggren Nyköpings OK Sweden 2:00:52 +25:07 6:37
50 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF Sweden 2:02:01 +26:16 6:41
51 Jesper Sjögren Hestra IF Sweden 2:03:10 +27:25 6:45
52 Nick Barrable OK Ravinen Great Britain 2:04:17 +28:32 6:49
53 Jacob Lindstam OK Ravinen Sweden 2:25:18 +49:33 7:58
Andrey Salin Sävedalens AIK Belarus mispunched
Anton Sundgren Långhundra IF Sweden mispunched
Martin Härberg Järla Orientering Sweden mispunched
Robin Pousette Långhundra IF Sweden mispunched
Fredrik Edén IFK Göteborg Sweden mispunched
Remi Dubois IFK Göteborg France mispunched
Rudolfs Zernis Ärla IF Latvia mispunched
Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK Ireland mispunched
Artem Panchenko IFK Mora OK Ukraine mispunched
Oskar Sjöberg OK Linné Sweden mispunched
Gustav Bergman OK Ravinen Sweden mispunched
Emil Svensk Stora Tuna OK Sweden mispunched
Erik Andersson OK Orion Sweden did not start
Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna Sweden did not start
Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna Sweden cancelled
Johan Högstrand IFK Göteborg Sweden cancelled
Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF Sweden cancelled
Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna Sweden cancelled

W21E

11 880 m, 67 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Emma Johansson Domnarvets GOIF Sweden 1:18:00 6:33
2 Alva Olsson Linköpings OK Sweden 1:18:03 +0:03 6:34
3 Nadiya Volynska OK Orion Ukraine 1:18:29 +0:29 6:36
4 Lina Strand Göteborg-Majorna OK Sweden 1:18:48 +0:48 6:37
5 Marika Teini SK Pohjantähti Finland 1:20:15 +2:15 6:45
6 Anastasia Denisova Sävedalens AIK Belarus 1:20:19 +2:19 6:45
7 Signe Klinting Järla Orientering Denmark 1:20:28 +2:28 6:46
8 Sara Hagström Falköpings AIK OK Sweden 1:21:00 +3:00 6:49
9 Josefin Tjernlund OK Tisaren Sweden 1:22:40 +4:40 6:57
10 Anna Bachman IFK Lidingö SOK Sweden 1:22:47 +4:47 6:58
11 Ursula Kadan OK Pan-Kristianstad Austria 1:23:20 +5:20 7:00
12 Amilia Björklund Sävedalens AIK Sweden 1:24:14 +6:14 7:05
13 Lilian Forsgren OK Tisaren Sweden 1:24:18 +6:18 7:05
14 Kristin Löfgren Varegg Fleridrett Sweden 1:24:22 +6:22 7:06
15 Susen Lösch Ärla IF Germany 1:24:53 +6:53 7:08
16 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK Sweden 1:24:57 +6:57 7:09
17 Lisa Risby OK Kåre Sweden 1:25:00 +7:00 7:09
18 Tuulia Viberg MS Parma Finland 1:25:55 +7:55 7:13
19 Maria Magnusson Sävedalens AIK Sweden 1:26:15 +8:15 7:15
20 Vendula Horcicková Södertälje-Nykvarn OF Czech Republic 1:26:25 +8:25 7:16
21 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK Sweden 1:26:29 +8:29 7:16
22 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna Sweden 1:26:58 +8:58 7:19
23 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK Sweden 1:27:30 +9:30 7:21
23 Anna Närhi IFK Göteborg Finland 1:27:30 +9:30 7:21
25 Karolin Ohlsson Järla Orientering Sweden 1:27:52 +9:52 7:23
26 Irina Nyberg Hellas Orientering Russian Federation 1:28:52 +10:52 7:28
27 Kristin Hylander Nyköpings OK Sweden 1:29:02 +11:02 7:29
28 Tiia Miettinen MS Parma Finland 1:29:05 +11:05 7:29
29 Julia Dahl Helsingborgs SOK Sweden 1:29:13 +11:13 7:30
30 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK Sweden 1:29:48 +11:48 7:33
31 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF Sweden 1:30:07 +12:07 7:35
32 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK Sweden 1:30:08 +12:08 7:35
33 Vera Müllerova Tisvilde Hegn OK Czech Republic 1:30:11 +12:11 7:35
34 Isia Basset IFK Göteborg France 1:30:58 +12:58 7:39
35 Josefine Engström Alfta-Ösa OK Sweden 1:31:16 +13:16 7:40
36 Rebecka Nylin OK Tisaren Sweden 1:32:13 +14:13 7:45
37 Samantha Saeger OK Linné United States 1:32:40 +14:40 7:48
38 Ellinor Tjernlund OK Tisaren Sweden 1:32:52 +14:52 7:49
39 Frida Brogren Sävedalens AIK Sweden 1:33:08 +15:08 7:50
40 Lia Patscheider OK Pan-Kristianstad Italy 1:34:36 +16:36 7:57
41 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK Sweden 1:35:35 +17:35 8:02
42 Nicole Ljungdahl OK Pan-Kristianstad Sweden 1:36:25 +18:25 8:06
43 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK Sweden 1:36:27 +18:27 8:07
44 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken Poland 1:36:37 +18:37 8:07
45 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL Norway 1:37:10 +19:10 8:10
46 Filippa Johansson Jönköpings OK Sweden 1:37:22 +19:22 8:11
47 Linnéa Claesdotter OK Denseln Sweden 1:39:13 +21:13 8:21
48 Lovisa Persson OK Tisaren Sweden 1:39:34 +21:34 8:22
49 Evelina Wickbom Vittjärvs IK Sweden 1:40:27 +22:27 8:27
50 Krystal Neumann Järla Orientering Australia 1:40:34 +22:34 8:27
51 Lisa Andersson Ärla IF Sweden 1:42:21 +24:21 8:36
52 Louise Markstedt OK Södertörn Sweden 1:42:23 +24:23 8:37
53 Kristin Olovsson Rehns BK Sweden 1:43:41 +25:41 8:43
54 Frida Andersson Falkenbergs OK Sweden 1:44:09 +26:09 8:46
55 Annika Björk OK Linné Sweden 1:46:30 +28:30 8:57
56 Sanna Skoog Kils OK Sweden 1:48:31 +30:31 9:08
57 Maria Von Schmalensée Attunda OK Sweden 1:51:16 +33:16 9:21
58 Caroline Lindelöw Härlövs IF Sweden 1:55:41 +37:41 9:44
59 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen Great Britain 2:00:39 +42:39 10:09
60 Alicia Friberg Falköpings AIK OK Spain 2:05:01 +47:01 10:31
61 Junia Birgersson Visborgs OK Sweden 2:06:45 +48:45 10:40
62 Angelica Engström Skåneslättens OL Sweden 2:07:56 +49:56 10:46
63 Helen Hanstock Östersunds OK Great Britain 2:16:59 +58:59 11:31
Miri Thrane Ødum IFK Göteborg Denmark mispunched
Elsa Jansson Järla Orientering Sweden mispunched
Anna Haataja SK Pohjantähti Finland mispunched
Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK Sweden mispunched
Anna Wallin Göteborg-Majorna OK Sweden did not start
Inga Kazlauskaite OK Linné Lithuania did not start
Riina Kuuselo OK Linné Finland did not start
Tove Alexandersson Stora Tuna OK Sweden did not start
Linnéa Holmqvist Hagaby GoIF Örebro Sweden cancelled
Erica Pettersson IFK Göteborg Sweden cancelled
Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad Sweden cancelled
Josefine Klintberg OK Ravinen Sweden cancelled
Helena Jansson OK Ravinen Sweden cancelled
Maria Arvidsson Göteborg-Majorna OK Sweden cancelled

M21E2

14 000 m, 34 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Simon Svensson OK Pan-Kristianstad Sweden 1:22:10 5:52
2 Erik Folkesson Blom IFK Mora OK Sweden 1:22:14 +0:04 5:52
3 Johan Modig OK Pan-Kristianstad Sweden 1:23:31 +1:21 5:57
4 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad Sweden 1:24:06 +1:56 6:00
5 Oscar Björck Järla Orientering Sweden 1:26:03 +3:53 6:08
6 Emil Andersson Ärla IF Sweden 1:26:25 +4:15 6:10
7 Didrik Hall Nyköpings OK Sweden 1:27:57 +5:47 6:16
8 Erik Lindgren KFUM Örebro OK Sweden 1:28:20 +6:10 6:18
9 Linus Bohman Malungs OK Skogsmårdarna Sweden 1:28:32 +6:22 6:19
10 Olof Sandgren OK Orion Sweden 1:28:45 +6:35 6:20
11 Simon Lundin Finspångs SOK Sweden 1:29:31 +7:21 6:23
12 Assar Hellström OK Ravinen Sweden 1:29:50 +7:40 6:25
13 Markus Adolfsson Tullinge SK Sweden 1:29:55 +7:45 6:25
14 Pontus Karlsson Markbygdens OK Sweden 1:30:01 +7:51 6:25
15 Andreas Holmqvist Hestra IF Sweden 1:30:37 +8:27 6:28
16 Anders Axling Sundsvalls OK Sweden 1:32:20 +10:10 6:35
17 Johan Wikström Sävedalens AIK Sweden 1:33:23 +11:13 6:40
18 Kevin Ståhl OK Hammaren Sweden 1:34:09 +11:59 6:43
19 Björn Hellrup OK Pan-Kristianstad Sweden 1:34:35 +12:25 6:45
20 Ilya Belianka Sävedalens AIK Belarus 1:34:45 +12:35 6:46
21 Andres Saetalu MS Parma Estonia 1:35:11 +13:01 6:47
22 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad Sweden 1:35:32 +13:22 6:49
23 Björn Karlsson Halmstad OK Sweden 1:37:33 +15:23 6:58
24 Nils Wallentin Tärk Halmstad OK Sweden 1:37:47 +15:37 6:59
25 Petter Johansson OK Tisaren Sweden 1:40:42 +18:32 7:11
26 Anders Johansson Rehns BK Sweden 1:44:06 +21:56 7:26
27 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna Sweden 1:44:43 +22:33 7:28
28 Jonathan Karlsson OK Tisaren Sweden 1:44:45 +22:35 7:28
29 Erik Alnervik Helsingborgs SOK Sweden 1:45:44 +23:34 7:33
30 Emil Andersson Tullinge SK Sweden 1:45:59 +23:49 7:34
31 Fredrik Nilsson OK Pan-Kristianstad Sweden 1:46:40 +24:30 7:37
32 David Hector Snättringe SK Sweden 1:48:36 +26:26 7:45
33 Anders Vedin Sundsvalls OK Sweden 1:48:38 +26:28 7:45
34 Mattias Johansson IFK Mora OK Sweden 1:50:13 +28:03 7:52
Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna Sweden did not start
Henrik Bengtsson Falkenbergs OK Sweden did not start
Joakim Axelsson Trollhättans SOK Sweden cancelled

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org