International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Sprint
Organisers: Denmark / HSOK
Date: 18 March 2016

Men elite WRE

3 250 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Søren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark15:514:52
2Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark15:56+0:054:54
3Mikko PatanaFIN-HildenkiertajatFinland15:57+0:064:54
4Thomas CurigerSWE-OK OrionSwitzerland16:02+0:114:56
5Andreas HoyeNOR-Fredrikstad SKNorway16:03+0:124:56
5Tim RobertsonNZL-New ZealandNew Zealand16:03+0:124:56
7Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmark16:04+0:134:56
7Andreas H.  BoesenDEN-OK RoskildeDenmark16:04+0:134:56
9Aleksi NiemiFIN-Finnish Orientering FederationFinland16:17+0:265:00
10Johan RunessonSWE-Göteborg Majorna OKSweden16:33+0:425:05
11Aleksander BernaciakSWE-OK OrionPoland16:35+0:445:06
12Marvin GoerickeGER-Deutcher Turner BandGermany16:57+1:065:12
13Mikko HuhtinenFIN-Paimion RastiFinland17:03+1:125:14
14Magnus DewettDEN-OK Pan ÅrhusDenmark17:04+1:135:15
14Torgeir NørbechNOR-IL Tyrving OrienteringNorway17:04+1:135:15
16Markku EloFIN-Angelniemen AnkkuriFinland17:05+1:145:15
17Mikkel SørensenNOR-NTNUIDenmark17:09+1:185:16
18Janne MankarlaFIN-LynxFinland17:10+1:195:16
19Vegard RuttenborgNOR-NTNUINorway17:11+1:205:17
20Janne NieminenFIN-Paimion RastiFinland17:13+1:225:17
21Aapo LeskinenFIN-LynxFinland17:15+1:245:18
21Teodor YordanovGER-OC MünchenBulgaria17:15+1:245:18
23Kuba DragowskiPOL-OK SportPoland17:23+1:325:20
24Per Melander OftenNOR-NTNUINorway17:24+1:335:21
25Remi DuboisFRA-TADFrance17:30+1:395:23
26Eskil SchøningDEN-OK WestDenmark17:31+1:405:23
27Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark17:34+1:435:24
27Nick BarrableGBR-South Yorkshire OrienteersGreat Britain17:34+1:435:24
29Henri KalveFIN-Paimion RastiFinland17:40+1:495:26
30Thomas NipenNOR-Nydalens SKNorway17:41+1:505:26
31Mathias NipenNOR-IL Tyrving OrienteringNorway17:42+1:515:26
32Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark17:43+1:525:27
33Perttu SorsaFIN-HildenkiertajatFinland17:44+1:535:27
34Matthias KretzschmarGER-Deutcher Turner BandGermany17:48+1:575:28
35Andreas SoelbergSWE-IFK GöteborgNorway17:51+2:005:29
36Tomi NarvaFIN-HildenkiertajatFinland17:54+2:035:30
36Bjarne FriedrichsGER-Deutcher Turner BandGermany17:54+2:035:30
38Toni Antti VitasaariFIN-Kokkolan SuunnistajatFinland17:56+2:055:31
39Otto KaarioFIN-Suunta JyvaskylaFinland18:02+2:115:32
40Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark18:05+2:145:33
40Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand18:05+2:145:33
42Troels ChristiansenDEN-Søllerød OKDenmark18:08+2:175:34
43Andreas G. PoldenNOR-IL GneistNorway18:09+2:185:35
44Antti Pekka LeskinenFIN-LynxFinland18:12+2:215:36
45Joona OjapaloFIN-LynxFinland18:16+2:255:37
46Niklas IngwersenDEN-Horsens OKDenmark18:19+2:285:38
47Clement FumeyFRA-ADOCFrance18:27+2:365:40
47Rune NygaardNOR-IL GularNorway18:27+2:365:40
49Victor MansnerFIN-OK TrianFinland18:28+2:375:40
49Henrik Rindum KnudsenDEN-OK MelfarDenmark18:28+2:375:40
51Rainer KujalaFIN-LynxFinland18:34+2:435:42
52Wolfgang KampelNOR-NTNUIAustria18:37+2:465:43
52Tuukka SenttulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland18:37+2:465:43
54Valters AbolinsLAT-OzonsLatvia18:42+2:515:45
55Ilya BeliankaSWE-Savedalens AIKBelarus18:44+2:535:45
56Aske JespenDEN-Søllerød OKDenmark18:52+3:015:48
57Lasse GrønDEN-OK Pan ÅrhusDenmark18:58+3:075:50
58Pauli LeinonenFIN-Suunta JyvaskylaFinland19:08+3:175:53
58Daniel BlomsterFIN-OK TrianFinland19:08+3:175:53
58Eeli ViholainenFIN-Suunta JyvaskylaFinland19:08+3:175:53
61Vegard Blomseth JohnsenNOR-NTNUINorway19:17+3:265:56
62Andreas MikkelsenDEN-Søllerød OKDenmark19:59+4:086:08
63Lok Hin MaHKG-HKIOFHong Kong20:13+4:226:13
64Mads K. LarsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark20:24+4:336:16
65Jørgen FrøydNOR-Larvik OKNorway20:26+4:356:17
66Simakov MaximRUS-OmegaRussian Federation21:08+5:176:30
Wojciech KowalskiNOR-IL Tyrving OrienteringPolandmispunched
Per Harald H. JohansenNOR-Varegg FleridrettNorwaymispunched
Simon Thrane  HansenDEN-Søllerød OKDenmarkdid not start
Tobias Karlsmose SvarerDEN-OK EsbjergDenmarkdid not start
Søren Skaarup LarsenDEN-OK ØST BirkerødDenmarkdid not start
Jacob EdsenDEN-Aarhus 1900 OrienteringDenmarkdid not start

Women elite WRE

2 775 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-OK H.T.F.Denmark15:095:27
2Anne NarhiFIN-Finnish Orientering FederationFinland15:32+0:235:35
3Cecilie Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark15:42+0:335:39
4Miia NittynenFIN-KooveeFinland15:43+0:345:39
5Miri Thrane ØdumDEN-OK ØST BirkerødDenmark15:52+0:435:43
6Iwona WichaPOL-OK SportPoland15:59+0:505:45
7Nikoline Ekeb. SchjerveNOR-Bækkelagets OKNorway16:03+0:545:47
7Hanna RaitanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinland16:03+0:545:47
9Lea ReimeDEN-Farum OKDenmark16:09+1:005:49
10Lone Karin BrochmannNOR-Bækkelagets OKNorway16:12+1:035:50
11Tuulia VibergFIN-MS ParmaFinland16:13+1:045:50
12Lauriane BeauvisageFRA-French Orient. FederationFrance16:26+1:175:55
13Signe KlintingSWE-Jaerla IF OrienteringDenmark16:33+1:245:57
14Line SøderlundDEN-Farum OKDenmark16:35+1:265:58
15Kine GulliksenNOR-Bækkelagets OKNorway16:40+1:316:00
16Ewa GwozdzSWE-OK OrionPoland16:41+1:326:00
17Siri UlvestadNOR-Nydalens SKNorway16:45+1:366:02
18Isia BassetSWE-IFK GöteborgFrance16:50+1:416:03
19Masha SemakDEN-Farum OKUkraine16:57+1:486:06
20Kate MorrisonNZL-New ZealandNew Zealand17:00+1:516:07
21Caroline GjotterupDEN-Faaborg OKDenmark17:17+2:086:13
22Miitu KorhonenFIN-Kuopion SuunnistajatFinland17:25+2:166:16
23Vera MullerovaDEN-Amager OKCzech Republic17:33+2:246:19
23Hanna WisniewskaSWE-OK OrionPoland17:33+2:246:19
25Anne Mari LeskinenFIN-LynxFinland17:40+2:316:21
25Louise OramNOR-Bækkelagets OKCanada17:40+2:316:21
27Elsa JanssonSWE-Jaerla IF OrienteringSweden17:57+2:486:28
28Sara KarvonenFIN-LynxFinland18:02+2:536:29
29Ida TiltnesNOR-IL Tyrving OrienteringNorway18:03+2:546:30
30Anna KotkajuuriFIN-Kangasala SKFinland18:04+2:556:30
31Mari SeppanenFIN-OK TrianFinland18:12+3:036:33
32Aino MankarlaFIN-LynxFinland18:27+3:186:38
33Roisin LongIRL-UCDOIreland18:30+3:216:40
34Anneke Hald BjorgumSWE-Jaerla IF OrienteringNorway18:57+3:486:49
35Maria DragowskaPOL-OK SportPoland19:01+3:526:51
36Arntraut GoetschNOR-IL I BUL TromsoeGermany19:07+3:586:53
37Ane LindeDEN-OK Pan ÅrhusDenmark19:11+4:026:54
38Merill MagiEST-OK KapeEstonia19:23+4:146:59
39Maiki JaadmaaEST-Estonian Orient. FederationEstonia19:53+4:447:09
40Aoife McCavanaIRL-UCDOIreland20:56+5:477:32
Nicoline Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkmispunched
Chiu Lai KwanHKG-YAOCHong Kongdid not start
Ida Marie Næss BjørgulNOR-Norwegian Orient. FederationNorwaydid not start
Kirsi NurmiSWE-IFK GöteborgFinlanddid not start
Laura RobertsonNZL-New ZealandNew Zealanddid not start
Ida BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org