International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Long
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 20 March 2016

Men elite WRE

17 175 m, 70 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Fredrik Bakkman SWE-IFK Lidingö Sweden 1:27:44 5:06
2 Johan Runesson SWE-Göteborg Majorna OK Sweden 1:27:47 +0:03 5:06
3 Anton Johansson SWE-OK Orion Sweden 1:28:56 +1:12 5:10
4 Søren Bobach DEN-OK Pan Århus Denmark 1:29:24 +1:40 5:12
5 Janne Mankarla FIN-Lynx Finland 1:33:43 +5:59 5:27
6 Aleksi Niemi FIN-Finnish O. Federation Finland 1:34:12 +6:28 5:29
7 Rasmus Djurhuus DEN-OK Pan Århus Denmark 1:34:20 +6:36 5:29
8 Thomas Curiger SWE-OK Orion Switzerland 1:34:59 +7:15 5:31
9 Aapo Leskinen FIN-Lynx Finland 1:35:21 +7:37 5:33
10 Olli Markus Taivainen FIN-Finnish O. Federation Finland 1:35:50 +8:06 5:34
11 Alan Cherry NOR-Varegg Fleridrett Great Britain 1:36:46 +9:02 5:38
12 Mikko Huhtinen FIN-Paimion Rasti Finland 1:37:21 +9:37 5:40
13 Aleksander Bernaciak SWE-OK Orion Poland 1:38:27 +10:43 5:43
14 Mateusz Wenslaw SWE-OK Orion Poland 1:38:46 +11:02 5:45
15 Tomi Narva FIN-Hildenkiertajat Finland 1:38:59 +11:15 5:45
16 Tim Robertson NZL-New Zealand New Zealand 1:39:28 +11:44 5:47
17 Thomas Jensen DEN-Tisvilde Hegn OK Denmark 1:40:44 +13:00 5:51
18 Victor Mansner FIN-OK Trian Finland 1:40:49 +13:05 5:52
19 Antti Pekka Leskinen FIN-Lynx Finland 1:41:18 +13:34 5:53
20 Rune Nygaard NOR-IL Gular Norway 1:43:22 +15:38 6:01
21 Bjarne Friedrichs GER-Deutcher Turner Band Germany 1:43:31 +15:47 6:01
22 Janne Nieminen FIN-Paimion Rasti Finland 1:43:39 +15:55 6:02
23 Markku Elo FIN-Angelniemen Ankkuri Finland 1:43:52 +16:08 6:02
24 Mikkel Sørensen NOR-NTNUI Denmark 1:44:22 +16:38 6:04
25 Simon Thrane  Hansen DEN-Søllerød OK Denmark 1:45:52 +18:08 6:09
26 Thomas Nipen NOR-Nydalens SK Norway 1:46:57 +19:13 6:13
27 Bjørn Cederberg DEN-Tisvilde Hegn OK Denmark 1:47:16 +19:32 6:14
28 Magnus Dewett DEN-OK Pan Århus Denmark 1:47:43 +19:59 6:16
29 Eskil Schøning DEN-OK West Denmark 1:49:05 +21:21 6:21
30 Andreas G. Polden NOR-IL Gneist Norway 1:49:26 +21:42 6:22
31 Matthias Kretzschmar GER-Deutcher Turner Band Germany 1:51:03 +23:19 6:27
32 Perttu Sorsa FIN-Hildenkiertajat Finland 1:51:56 +24:12 6:31
33 Niklas Ingwersen DEN-Horsens OK Denmark 1:51:57 +24:13 6:31
34 Nick Barrable GBR-South Yorkshire Orienteers Great Britain 1:52:13 +24:29 6:32
35 Søren Skaarup Larsen DEN-OK ØST Birkerød Denmark 1:52:24 +24:40 6:32
36 Juuso Lindeqvist FIN-Paimion Rasti Finland 1:53:18 +25:34 6:35
37 Stefan Frands Petersen DEN-Allerød OK Denmark 1:53:38 +25:54 6:36
38 Vegard Blomseth Johnsen NOR-NTNUI Norway 1:54:27 +26:43 6:39
39 Lasse Grøn DEN-OK Pan Århus Denmark 1:54:29 +26:45 6:39
40 Erik Gustafsson NOR-NTNUI Sweden 1:55:17 +27:33 6:42
41 Marvin Goericke GER-Deutcher Turner Band Germany 1:55:40 +27:56 6:44
42 Pauli Leinonen FIN-Suunta Jyvaskyla Finland 1:55:44 +28:00 6:44
43 Clement Fumey FRA-ADOC France 1:55:51 +28:07 6:44
44 Giacomo Frattari DEN-OK Pan Århus Italy 1:56:33 +28:49 6:47
45 Per Melander Often NOR-NTNUI Norway 1:56:47 +29:03 6:47
46 Eeli Viholainen FIN-Suunta Jyvaskyla Finland 1:57:13 +29:29 6:49
47 Joona Ojapalo FIN-Lynx Finland 2:01:22 +33:38 7:03
48 Andreas Mikkelsen DEN-Søllerød OK Denmark 2:02:01 +34:17 7:06
49 Mathias Nipen NOR-IL Tyrving Orientering Norway 2:02:20 +34:36 7:07
50 Jonas Falck Weber DEN-Tisvilde Hegn OK Denmark 2:02:23 +34:39 7:07
51 Oskari Heiskanen FIN-Lynx Finland 2:02:25 +34:41 7:07
52 Torgeir Nørbech NOR-IL Tyrving Orientering Norway 2:03:03 +35:19 7:09
53 Rainer Kujala FIN-Lynx Finland 2:04:10 +36:26 7:13
54 Henrik Rindum Knudsen DEN-OK Melfar Denmark 2:10:53 +43:09 7:37
55 Wolfgang Kampel NOR-NTNUI Austria 2:13:13 +45:29 7:45
56 Ulrik Staugaard DEN-FIF Hillerød Orientering Denmark 2:13:27 +45:43 7:46
57 Simakov Maxim RUS-Omega Russian Federation 2:20:56 +53:12 8:12
58 Allan Reiche DEN-OK Vendelboerne Denmark 2:33:06 +1:05:22 8:54
59 Hans Kresten Larsen DEN-AKIF Denmark 2:35:27 +1:07:43 9:03
60 Søren Underbjerg DEN-AKIF Denmark 2:52:35 +1:24:51 10:02
61 Lok Hin Ma HKG-HKIOF Hong Kong 3:08:54 +1:41:10 10:59
Aske Jespen DEN-Søllerød OK Denmark mispunched
Daniel Blomster FIN-OK Trian Finland mispunched
Kristian Vad DEN-Horsens OK Denmark mispunched
Vegard Ruttenborg NOR-NTNUI Norway mispunched
Pasi Ikonen FIN-Paimion Rasti Finland mispunched
Henri Kalve FIN-Paimion Rasti Finland mispunched
Per Harald H. Johansen NOR-Varegg Fleridrett Norway mispunched
Wojciech Kowalski NOR-IL Tyrving Orientering Poland mispunched
Andreas H.  Boesen DEN-OK Roskilde Denmark did not finish
Aleksi Karppinen FIN-Finnish O. Federation Finland did not start
Tobias Karlsmose Svarer DEN-OK Esbjerg Denmark did not start
Jørgen Frøyd NOR-Larvik OK Norway did not start
Rasmus Soes DEN-Farum OK Denmark did not start
Ross Morrison FIN-Rajamaen Rykmentti New Zealand did not start
Victors Mateics LAT-Saldus OK Latvia did not start
Jonas Munthe DEN-OK Pan Århus Denmark did not start
Jacob Edsen DEN-Aarhus 1900 Orientering Denmark did not start
Markus Rasanen FIN-Finnish O. Federation Finland did not start
Tue Lassen DEN-Faaborg OK Denmark did not start
Thor Nørskov SWE-IFK Göteborg Denmark did not start

Women elite WRE

11 525 m, 36 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Marika Teini FIN-SK Pohjantahti Finland 1:09:07 5:59
2 Maja Alm DEN-OK H.T.F. Denmark 1:10:34 +1:27 6:07
3 Miia Nittynen FIN-Koovee Finland 1:14:42 +5:35 6:28
4 Kristin Lofgren NOR-Varegg Fleridrett Sweden 1:14:47 +5:40 6:29
5 Signe Klinting SWE-Jaerla IF Orientering Denmark 1:16:25 +7:18 6:37
6 Inga Dambe FIN-Paimion Rasti Latvia 1:16:44 +7:37 6:39
7 Tuulia Viberg FIN-MS Parma Finland 1:17:28 +8:21 6:43
8 Elsa Jansson SWE-Jaerla IF Orientering Sweden 1:17:51 +8:44 6:45
9 Lone Karin Brochmann NOR-Bækkelagets OK Norway 1:17:55 +8:48 6:45
10 Cecilie Friberg Klysner DEN-FIF Hillerød Orientering Denmark 1:19:02 +9:55 6:51
11 Salla Fagerudd FIN-Paimion Rasti Finland 1:19:05 +9:58 6:51
12 Miri Thrane Ødum DEN-OK ØST Birkerød Denmark 1:19:16 +10:09 6:52
13 Karoliina Sundberg FIN-Lynx Finland 1:19:17 +10:10 6:52
14 Eveliina Hivonen FIN-Paimion Rasti Finland 1:19:28 +10:21 6:53
15 Nicoline Friberg Klysner DEN-FIF Hillerød Orientering Denmark 1:19:50 +10:43 6:55
16 Hanna Wisniewska SWE-OK Orion Poland 1:20:15 +11:08 6:57
17 Ewa Gwozdz SWE-OK Orion Poland 1:20:43 +11:36 7:00
18 Lea Reime DEN-Farum OK Denmark 1:22:26 +13:19 7:09
19 Kine Gulliksen NOR-Bækkelagets OK Norway 1:23:25 +14:18 7:14
20 Anne Mari Leskinen FIN-Lynx Finland 1:23:48 +14:41 7:16
21 Louise Oram NOR-Bækkelagets OK Canada 1:24:10 +15:03 7:18
22 Vera Mullerova DEN-Amager OK Czech Republic 1:25:45 +16:38 7:26
23 Caroline Gjotterup DEN-Faaborg OK Denmark 1:26:37 +17:30 7:30
24 Arntraut Goetsch NOR-IL I BUL Tromsoe Germany 1:28:20 +19:13 7:39
25 Kate Morrison NZL-New Zealand New Zealand 1:29:51 +20:44 7:47
26 Anna Kotkajuuri FIN-Kangasala SK Finland 1:30:16 +21:09 7:49
27 Miitu Korhonen FIN-Kuopion Suunnistajat Finland 1:30:17 +21:10 7:50
28 Mari Seppanen FIN-OK Trian Finland 1:35:52 +26:45 8:19
29 Maiki Jaadmaa EST-Estonian Orient. Federation Estonia 1:42:48 +33:41 8:55
30 Astrid Hadberg DEN-AKIF Denmark 1:51:35 +42:28 9:40
31 Merill Magi EST-OK Kape Estonia 1:57:18 +48:11 10:10
Jennie Runesson SWE-Göteborg Majorna OK Sweden mispunched
Anneke Hald Bjorgum SWE-Jaerla IF Orientering Norway mispunched
Laura Robertson NZL-New Zealand New Zealand mispunched
Masha Semak DEN-Farum OK Ukraine mispunched
Nikoline Ekeb. Schjerve NOR-Bækkelagets OK Norway mispunched
Line Søderlund DEN-Farum OK Denmark did not start
Ane Linde DEN-OK Pan Århus Denmark did not start
Aino Mankarla FIN-Lynx Finland did not start
Ida Bobach DEN-OK Pan Århus Denmark did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org