International Orienteering Federation

Official results for RUSSIAN CHAMPIONSHIPS

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: RUSSIAN CHAMPIONSHIPS
Organiser: Russian Federation
Date: 7 May 2016

Men

6 200 m, 48 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Anton Foliforov RUS Russian Federation 23:54 3:51
2 Viacheslav Chernykh RUS Russian Federation 24:32 +0:38 3:57
3 Ruslan Gritsan RUS Russian Federation 25:05 +1:11 4:02
4 Grigory Medvedev RUS Russian Federation 25:13 +1:19 4:04
5 Sergey Tsaun RUS Russian Federation 25:15 +1:21 4:04
6 Dmitry Gladilin RUS Russian Federation 25:21 +1:27 4:05
7 Dmitriy Kuzmin RUS Russian Federation 25:28 +1:34 4:06
8 Leonid Tsvetkov RUS Russian Federation 25:30 +1:36 4:06
9 Georgiy Mavchun RUS Russian Federation 26:18 +2:24 4:14
10 Valeriy Gluhov RUS Russian Federation 26:20 +2:26 4:14
11 Anatoly Myaldzin RUS Russian Federation 26:28 +2:34 4:16
12 Ivan Panov RUS Russian Federation 26:42 +2:48 4:18
13 Vladimir Yemialyanchyk RUS Russian Federation 27:04 +3:10 4:21
14 Igor Bondarenko RUS Russian Federation 27:07 +3:13 4:22
15 Andrey Kornev RUS Russian Federation 27:25 +3:31 4:25
16 Vladimir Voronkin RUS Russian Federation 28:28 +4:34 4:35
17 Akhmed Ibragimov RUS Russian Federation 28:29 +4:35 4:35
18 Dmitriy Kasatkin RUS Russian Federation 28:36 +4:42 4:36
19 Kirill Slame RUS Russian Federation 28:54 +5:00 4:39
20 Timofei Gerasko RUS Russian Federation 28:55 +5:01 4:39
21 Ilya Kislukhin RUS Russian Federation 29:00 +5:06 4:40
22 Viacheslav Kosovets RUS Russian Federation 29:12 +5:18 4:42
23 Evgeniy Logvinchuk RUS Russian Federation 29:25 +5:31 4:44
24 Sergei Kochetkov RUS Russian Federation 29:26 +5:32 4:44
25 Artem Sukhov RUS Russian Federation 29:55 +6:01 4:49
26 Sergey Apatenkov RUS Russian Federation 30:00 +6:06 4:50
27 Pavel Dementev RUS Russian Federation 30:18 +6:24 4:53
28 Aleksey Kupriyanov RUS Russian Federation 30:54 +7:00 4:59
29 Eduard Tomashevskiy RUS Russian Federation 30:58 +7:04 4:59
30 Ivan Golubev RUS Russian Federation 31:01 +7:07 5:00
31 Gregory Oparin RUS Russian Federation 31:01 +7:07 5:00
32 Vladimir Koltunov RUS Russian Federation 31:06 +7:12 5:00
33 Andrey Lukin RUS Russian Federation 32:39 +8:45 5:15
34 Andrey Averin RUS Russian Federation 34:19 +10:25 5:32
35 Evgeny Klimontov RUS Russian Federation 34:26 +10:32 5:33
36 Victor Byrkin RUS Russian Federation 34:54 +11:00 5:37
37 Oleg Bryzgalov RUS Russian Federation 35:24 +11:30 5:42
38 Aleksei Artemov RUS Russian Federation 35:52 +11:58 5:47
39 Nikolay Sedov RUS Russian Federation 36:06 +12:12 5:49
40 Aleksandr Shevelev RUS Russian Federation 37:10 +13:16 5:59
41 Artem Bolotov RUS Russian Federation 37:45 +13:51 6:05
42 Fedor Zaytsev RUS Russian Federation 39:12 +15:18 6:19
43 Jan Cegielka POL Poland 41:12 +17:18 6:38
44 George Fadin RUS Russian Federation 42:34 +18:40 6:51
Boris Elfimov RUS Russian Federation disqualified
Aleksey Ponomarev RUS Russian Federation disqualified
Denis Tarasov RUS Russian Federation disqualified
Maxim Zhurkin RUS Russian Federation disqualified

Women

5 100 m, 27 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Svetlana Poverina RUS Russian Federation 22:22 4:23
2 Olga ShipilovaVinogradova RUS Russian Federation 23:03 +0:41 4:31
3 Kolomnina Ekaterina RUS Russian Federation 23:17 +0:55 4:33
4 Tatiana Repina RUS Russian Federation 23:20 +0:58 4:34
5 Ekaterina Illarionova RUS Russian Federation 23:21 +0:59 4:34
6 Alexandra DImova RUS Russian Federation 24:42 +2:20 4:50
7 Olga Mikhaylova RUS Russian Federation 24:52 +2:30 4:52
8 Anastasiya Svir RUS Russian Federation 25:34 +3:12 5:00
9 Anna Semenova RUS Russian Federation 25:40 +3:18 5:01
10 Uliana Sukholovskaya RUS Russian Federation 26:06 +3:44 5:07
11 Nataliya Blagonravova RUS Russian Federation 26:21 +3:59 5:10
12 Tatiana Kalugina RUS Russian Federation 27:19 +4:57 5:21
13 Diana Salikhova RUS Russian Federation 27:30 +5:08 5:23
14 Anastasiya Trifilenkova RUS Russian Federation 29:41 +7:19 5:49
15 Natalia Shatalova RUS Russian Federation 30:18 +7:56 5:56
16 Kseniya Shadkova RUS Russian Federation 30:51 +8:29 6:02
17 Vera Ponomareva RUS Russian Federation 31:10 +8:48 6:06
18 Viktoria Myaldzina RUS Russian Federation 31:30 +9:08 6:10
19 Anna Byrnaeva RUS Russian Federation 32:45 +10:23 6:25
20 Maria Prasolova RUS Russian Federation 33:21 +10:59 6:32
21 Anna Gladilina RUS Russian Federation 34:47 +12:25 6:49
22 Tatiana Gybernatorova RUS Russian Federation 35:39 +13:17 6:59
23 Maria Verkhovtseva RUS Russian Federation 39:19 +16:57 7:42
24 Anastasia Meskina RUS Russian Federation 40:34 +18:12 7:57
25 Anna Selezneva RUS Russian Federation 46:52 +24:30 9:11
Galina Mitereva RUS Russian Federation disqualified
Alexandra Shvarova RUS Russian Federation disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org