International Orienteering Federation

Official results for XXVIII Suunto Games in Estonia

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: XXVIII Suunto Games in Estonia
Organiser: Estonia
Date: 1 October 2016

Aerla IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Karl WalheimMen E2 (54)1:34:536:10
10Robbin KantarpMen E2 (54)1:39:276:28

Angelniemen Ankkuri

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Tomi MattilaMen E2 (54)1:57:107:37
38Mikko SirenMen E1 (49)1:44:346:50

Anttolan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Henna Riikka HaikonenWomen (62)did not finish

Auseklis IK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Zigmars GailisMen E2 (54)1:51:537:17
36Daniils OzolinsMen E2 (54)2:08:028:20

Azimuts OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Matiss SliksjanisMen E2 (54)1:59:287:46

Estonian Orienteering Federati

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Reimo LiivMen E2 (54)2:08:388:22

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Miika KirmulaMen E1 (49)1:33:086:05

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Einari HeinaroMen E1 (49)1:34:556:12

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Aleksi NiemiMen E1 (49)1:35:456:15

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Elias KuukkaMen E1 (49)1:37:276:22

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Sami HamalainenMen E1 (49)1:38:186:25

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Saila KinniWomen (62)1:16:087:09

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Venla HarjuWomen (62)1:18:337:23

Finnish Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sofia HaajanenWomen (62)did not start

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Eetu SavolainenMen E2 (54)1:31:575:59

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Topias AholaMen E2 (54)1:36:216:16

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Anton KuukkaMen E2 (54)1:41:546:38

Finnish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Simo HasuMen E2 (54)1:48:527:05

Fossum IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Borger MelsomMen E1 (49)1:40:346:34

Fredrikstad SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Kamilla OlaussenWomen (62)1:18:087:21

French Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Frederic TranchandMen E1 (49)1:27:565:45

Halden SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kine Hallan SteiwerWomen (62)did not finish

Harju KEK RSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ats SõnajalgMen E2 (54)mispunched

Helsingin Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Arttu SyrjalainenMen E2 (54)1:39:226:28
50Milla MattilaWomen (62)1:35:569:01
Veli KangasMen E2 (54)did not finish

HKOXCC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Kwok Keung YeungMen E2 (54)3:36:3414:06

Hong Kong

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Lok Hin MAMen E2 (54)2:38:1210:18

Hong Kong Island Orienteering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Brian PoonMen E2 (54)2:54:1311:20

IFK Goteborg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Elin ManssonWomen (62)1:24:477:58
Vetle Ruud BratenMen E1 (49)did not finish

IFK Lidingo SOK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Helena KarlssonWomen (62)1:20:517:36
19Emma BjessmoWomen (62)1:22:157:44
28Bryan RusselKeelyMen E2 (54)1:54:097:26
Oystein Kvaal OsterboMen E1 (49)mispunched

Ikaalisten Nouseva Voima

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Aleksi KarppinenMen E2 (54)1:30:355:54
5Mikko KnuuttilaMen E2 (54)1:35:006:11

Ilves OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Kenny KivikasMen E1 (49)1:29:515:52
11Kristo HeinmannMen E2 (54)1:40:296:32
48Ott-Kaarel KalmMen E2 (54)3:00:5411:47

JOKA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Evely KaasikuWomen (62)1:22:447:46
48Sigrid RuulWomen (62)1:34:418:54

Kalevan rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Roope KoskinenMen E2 (54)1:50:017:10

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Outi HytonenWomen (62)did not finish

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Santeri SainioMen E2 (54)mispunched

Kapa OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Uldis UpitisMen E2 (54)1:48:047:02

Keuruun Kisailijat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sari AnttonenWomen (62)did not start

KJSK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Timo SildMen E1 (49)1:28:325:47
17Lauri SildMen E1 (49)1:31:556:00
18Sander VaherMen E1 (49)1:32:166:02

Koovee

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Miia NiittynenWomen (62)1:19:427:29
58Erika UotilaWomen (62)2:00:0611:17
Johanna HulkkonenWomen (62)did not start
Joni HirvikallioMen E2 (54)did not start

Lahden Suunnistajat 37

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aleksi AnttolainenMen E2 (54)1:33:036:03
32Lotta KirvesmiesWomen (62)1:27:118:12

Latvian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Arturs PaulinsMen E1 (49)1:34:026:09

Latvian Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andris JubelisMen E1 (49)did not start

Latvian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Inga DambeWomen (62)1:23:557:53

Lillomarka OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Gaute Hallan SteiwerMen E1 (49)1:36:376:19

Lithuanian Orienteering Federa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jonas Vytautas GvildysMen E1 (49)1:27:045:41

Lithuanian Orienteering Federa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Algirdas BartkeviciusMen E1 (49)1:43:216:45

Lithuanian Orienteering Federa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Tekle Emilija GvildyteWomen (62)1:27:558:16

Lithuanian Orienteering Federa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Vesta AmbrazaiteWomen (62)1:34:018:50

Lithuanian Orienteering Federa

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Indre ValaiteWomen (62)did not start

Lithuanian Orienteering Federa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Vilius AleliunasMen E2 (54)mispunched

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Aapo LeskinenMen E1 (49)1:41:096:37

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aino MankarlaWomen (62)did not finish

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Janne MankarlaMen E2 (54)1:43:376:45

MS Parma

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Anastasia RudnayaWomen (62)1:12:316:49
18Maija SianojaWomen (62)1:20:547:36
19Arto TalvinenMen E2 (54)1:46:406:56
25Tuulia VibergWomen (62)1:24:257:56
26Eero HeinonenMen E2 (54)1:51:237:15
Yury TambasauMen E2 (54)did not start

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Olav LundanesMen E1 (49)1:22:355:24

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Magne DaehliMen E1 (49)1:30:585:57

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Yngve SkogstadMen E1 (49)1:31:516:00

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Ivar LundanesMen E1 (49)1:35:526:16

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Hakon Jarvis WestergardMen E1 (49)1:37:006:20

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jon Aukrust OsmoenMen E1 (49)did not finish

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jo Forseth IndgaardMen E1 (49)mispunched

Norwegian Orienteering Federat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Eskil KinnebergMen E1 (49)did not start

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Ingjerd MyhreWomen (62)1:20:307:34

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Andrine BenjaminsenWomen (62)1:26:558:10

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Marianne AndersenWomen (62)1:34:138:51

Norwegian Orienteering Federat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Goeril Roenning SundWomen (62)did not start

Norwegian Orienteering Federat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Silje Ekroll JahrenWomen (62)did not finish

Norwegian Orienteering Federat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Hans Petter MathisenMen E2 (54)did not start

OK Kape

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Margret ZimmermannWomen (62)1:45:349:55

OK Labirintas

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Gediminas JanusisMen E2 (54)2:08:148:21

OK Linne

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Annika BjorkWomen (62)1:29:388:25

OK Polva Kobras

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Annika RihmaWomen (62)1:32:148:40

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Topi HasuMen E2 (54)1:50:467:12

OK Voru

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Sari NurmelaWomen (62)1:24:547:59
38Laura JoonasWomen (62)1:30:308:30
40Alar KumeMen E2 (54)2:16:438:54
42Kerstin UiboupinWomen (62)1:32:568:44
44Tanel PappMen E2 (54)2:27:109:35
49Eleri HirvWomen (62)1:35:338:59

Omega

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Vitaly KantsevitchMen E2 (54)did not start

OPA Montigny

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Michel SolMen E2 (54)did not start

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Wai Lan Iris LuiWomen (62)2:08:2312:04

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Ka Ki LeungWomen (62)2:25:4913:43

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Charmaine Kai Wing FungWomen (62)2:39:2715:00

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Tsz Wai YuMen E2 (54)2:18:259:01

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Kin Wai LeeMen E2 (54)2:24:169:23

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Gerald YipMen E2 (54)2:26:579:34

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Man Long ChowMen E2 (54)2:57:3111:33

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Wing Chung TamMen E2 (54)mispunched

Orienteering Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Krystal NeumannWomen (62)1:32:438:43
56Aislinn PrendergastWomen (62)1:47:2810:06

Paimion Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Eveliina HirvonenWomen (62)1:30:318:30

Pellon Ponsi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Olli Markus TaivainenMen E1 (49)1:30:195:54

Pskov RUS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Ekaterina NikitinaWomen (62)1:28:378:20

Rakvere OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Tõnis LaugesaarMen E2 (54)1:37:336:21

RehnsBK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Konstantin SerebryanitskiyMen E2 (54)1:42:026:38

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Artem PopovMen E1 (49)1:38:226:26

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Nikita StepanovMen E1 (49)1:38:376:27

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Dmitrii PoliakovMen E1 (49)1:40:566:36

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Dmitry TsvetkovMen E1 (49)did not finish

Russian Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Valentin NovikovMen E1 (49)did not start

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Dmitrii NakonechnyiMen E1 (49)mispunched

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Svetlana MironovaWomen (62)1:18:347:23

Russian Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Natalia GemperleWomen (62)1:26:558:10

Russian Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Georgiy MavchunMen E2 (54)did not start

Savedalens AIK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Sergey FedatsenkaMen E2 (54)1:41:036:34
14Anastasia DenisovaWomen (62)1:19:527:30

SK Pohjantahti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Marika TeiniWomen (62)did not finish

SK Saue Tammed

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peeter PihlMen E2 (54)1:36:006:15
17Andreas KraasMen E2 (54)1:45:266:52
29Andres SaetaluMen E2 (54)1:54:247:27
46Kirti RebaneWomen (62)1:34:148:51

SK100

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Triinu RooniWomen (62)1:43:559:46
57Piibe TammemäeWomen (62)1:54:4210:47

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Pau Llorens CaellasMen E1 (49)1:49:487:11

Spanish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andreu BlanesMen E1 (49)mispunched

Spanish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Luis NogueiraMen E2 (54)1:46:316:56

Spanish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Eduardo Gil MarcosMen E2 (54)1:56:317:35

Spanish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Raul FerraMen E2 (54)mispunched

Suunta Jyvaskyla

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Ilari SulkulaMen E2 (54)1:50:427:12

SV TU Ilmenau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Christiane TroesseWomen (62)1:34:358:53

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Rassmus AnderssonMen E1 (49)1:26:545:41

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Gustav BergmanMen E1 (49)1:27:285:43

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Fredrik BakkmanMen E1 (49)1:28:115:46

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9William LindMen E1 (49)1:28:285:47

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Jonas LeanderssonMen E1 (49)1:30:235:54

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Oskar SjoebergMen E1 (49)1:36:056:17

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Johan HogstrandMen E1 (49)1:45:106:52

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Albin RidefeltMen E1 (49)did not finish

Swedish Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Emil SvenskMen E1 (49)did not start

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Martin RegbornMen E1 (49)mispunched

Swedish Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ola MartnerMen E1 (49)did not start

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anton JohanssonMen E1 (49)mispunched

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Helena JanssonWomen (62)1:10:096:35

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Tove AlexanderssonWomen (62)1:16:507:13

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Anna BachmanWomen (62)1:19:357:29

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Karolin OhlssonWomen (62)1:20:487:36

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Lilian ForsgrenWomen (62)1:22:307:45

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Alva OlssonWomen (62)1:22:397:46

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Amilia BjorklundWomen (62)1:28:048:17

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lina StrandWomen (62)did not finish

Swedish Orienteering Federatio

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lisa RisbyWomen (62)did not start

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sara HagstromWomen (62)mispunched

Swedish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Jerker LysellMen E2 (54)2:04:318:06

Swiss Orienteering

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Matthias KyburzMen E1 (49)1:22:515:25
3Judith WyderWomen (62)1:15:517:08
7Sabine HauswirthWomen (62)1:18:247:22
8Andreas KyburzMen E1 (49)1:28:165:46
10Sarina JenzerWomen (62)1:18:377:23
11Julia GrossWomen (62)1:19:047:26
12Florian HowaldMen E1 (49)1:30:135:54
20Alain DenzlerMen E1 (49)1:33:466:08
26Elena RoosWomen (62)1:24:277:56
29Lisa HolerWomen (62)1:26:368:08
33Sven HellmuellerMen E1 (49)1:38:436:27
43Kerstin UllmannWomen (62)1:32:578:44
51Sina TommerWomen (62)1:36:169:03
52Lisa SchubnellWomen (62)1:38:119:14
55Lilly GrossWomen (62)1:46:059:58
Andreas RueedlingerMen E1 (49)mispunched
Raffael HuberMen E1 (49)mispunched
Kaspar HaglerMen E1 (49)did not start
Florian SchneiderMen E1 (49)did not start
Christoph MeierMen E1 (49)did not start
Fabian HertnerMen E1 (49)did not start

Tampereen Pyrinto

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Lotta KarholaWomen (62)1:22:297:45
41Severi KymalainenMen E1 (49)1:56:077:35

Turkish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Orhan KutluMen E2 (54)2:07:448:19

Turkish Orienteering Federatio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Huzeyfe SigirciMen E2 (54)2:10:488:31

Turun Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Enni JalavaWomen (62)1:27:128:12

Ukrainian Orienteering Federat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ruslan GlibovMen E1 (49)did not start

Vaajakosken Tera

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Samuel HeinonenMen E2 (54)1:43:406:45
25Tuukka JurvakainenMen E2 (54)1:51:077:14
30Toni SaariMen E1 (49)1:38:216:26

Varska OK Peko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Reigo TeervaltMen E2 (54)2:06:368:14
Daisy KudreWomen (62)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org