International Orienteering Federation

Official results for XXVIII Suunto Games in Estonia

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: XXVIII Suunto Games in Estonia
Organiser: Estonia
Date: 1 October 2016

Men E2

15 350 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva VoimaFinland1:30:35
2Eetu SavolainenFinnish Orienteering FederatioFinland1:31:57
3Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat 37Finland1:33:03
4Karl WalheimAerla IFSweden1:34:53
5Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland1:35:00
6Peeter PihlSK Saue TammedEstonia1:36:00
7Topias AholaFinnish Orienteering FederatioFinland1:36:21
8Tõnis LaugesaarRakvere OKEstonia1:37:33
9Arttu SyrjalainenHelsingin SuunnistajatFinland1:39:22
10Robbin KantarpAerla IFSweden1:39:27
11Kristo HeinmannIlves OKEstonia1:40:29
12Sergey FedatsenkaSavedalens AIKNetherlands1:41:03
13Anton KuukkaFinnish Orienteering FederatioFinland1:41:54
14Konstantin SerebryanitskiyRehnsBKRussian Federation1:42:02
15Janne MankarlaLynxFinland1:43:37
16Samuel HeinonenVaajakosken TeraFinland1:43:40
17Andreas KraasSK Saue TammedEstonia1:45:26
18Luis NogueiraSpanish Orienteering FederatioSpain1:46:31
19Arto TalvinenMS ParmaFinland1:46:40
20Uldis UpitisKapa OKLatvia1:48:04
21Simo HasuFinnish Orienteering FederatioFinland1:48:52
22Roope KoskinenKalevan rastiFinland1:50:01
23Ilari SulkulaSuunta JyvaskylaFinland1:50:42
24Topi HasuOK TrianFinland1:50:46
25Tuukka JurvakainenVaajakosken TeraFinland1:51:07
26Eero HeinonenMS ParmaFinland1:51:23
27Zigmars GailisAuseklis IKLatvia1:51:53
28Bryan RusselKeelyIFK Lidingo SOKAustralia1:54:09
29Andres SaetaluSK Saue TammedEstonia1:54:24
30Eduardo Gil MarcosSpanish Orienteering FederatioSpain1:56:31
31Tomi MattilaAngelniemen AnkkuriFinland1:57:10
32Matiss SliksjanisAzimuts OKLatvia1:59:28
33Jerker LysellSwedish Orienteering FederatioSweden2:04:31
34Reigo TeervaltVarska OK PekoEstonia2:06:36
35Orhan KutluTurkish Orienteering FederatioTurkey2:07:44
36Daniils OzolinsAuseklis IKLatvia2:08:02
37Gediminas JanusisOK LabirintasLithuania2:08:14
38Reimo LiivEstonian Orienteering FederatiEstonia2:08:38
39Huzeyfe SigirciTurkish Orienteering FederatioTurkey2:10:48
40Alar KumeOK VoruEstonia2:16:43
41Tsz Wai YuOrienteering Association of HoHong Kong2:18:25
42Kin Wai LeeOrienteering Association of HoHong Kong2:24:16
43Gerald YipOrienteering Association of HoHong Kong2:26:57
44Tanel PappOK VoruEstonia2:27:10
45Lok Hin MAHong KongHong Kong2:38:12
46Brian PoonHong Kong Island Orienteering Hong Kong2:54:13
47Man Long ChowOrienteering Association of HoHong Kong2:57:31
48Ott-Kaarel KalmIlves OKEstonia3:00:54
49Kwok Keung YeungHKOXCCHong Kong3:36:34
Wing Chung TamOrienteering Association of HoHong Kongmispunched
Raul FerraSpanish Orienteering FederatioSpainmispunched
Ats SõnajalgHarju KEK RSKEstoniamispunched
Santeri SainioKangasala SKFinlandmispunched
Vilius AleliunasLithuanian Orienteering FederaLithuaniamispunched
Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinlanddid not finish
Vitaly KantsevitchOmegaRussian Federationdid not start
Michel SolOPA MontignyFrancedid not start
Yury TambasauMS ParmaFinlanddid not start
Georgiy MavchunRussian Orienteering FederatioRussian Federationdid not start
Hans Petter MathisenNorwegian Orienteering FederatNorwaydid not start
Joni HirvikallioKooveeFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org