Official results for XXVIII Suunto Games in Estonia

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: XXVIII Suunto Games in Estonia
Organiser: Estonia
Date: 1 October 2016

Men E1

15 280 m, 53 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Olav Lundanes Norwegian Orienteering Federat Norway 1:22:35 5:24
2 Matthias Kyburz Swiss Orienteering Switzerland 1:22:51 5:25
3 Rassmus Andersson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:26:54 5:41
4 Jonas Vytautas Gvildys Lithuanian Orienteering Federa Lithuania 1:27:04 5:41
5 Gustav Bergman Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:27:28 5:43
6 Frederic Tranchand French Orienteering Federation France 1:27:56 5:45
7 Fredrik Bakkman Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:28:11 5:46
8 Andreas Kyburz Swiss Orienteering Switzerland 1:28:16 5:46
9 William Lind Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:28:28 5:47
10 Timo Sild KJSK Estonia 1:28:32 5:47
11 Kenny Kivikas Ilves OK Estonia 1:29:51 5:52
12 Florian Howald Swiss Orienteering Switzerland 1:30:13 5:54
13 Olli Markus Taivainen Pellon Ponsi Finland 1:30:19 5:54
14 Jonas Leandersson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:30:23 5:54
15 Magne Daehli Norwegian Orienteering Federat Norway 1:30:58 5:57
16 Yngve Skogstad Norwegian Orienteering Federat Norway 1:31:51 6:00
17 Lauri Sild KJSK Estonia 1:31:55 6:00
18 Sander Vaher KJSK Estonia 1:32:16 6:02
19 Miika Kirmula Finnish Orienteering Federatio Finland 1:33:08 6:05
20 Alain Denzler Swiss Orienteering Switzerland 1:33:46 6:08
21 Arturs Paulins Latvian Orienteering Federatio Latvia 1:34:02 6:09
22 Einari Heinaro Finnish Orienteering Federatio Finland 1:34:55 6:12
23 Aleksi Niemi Finnish Orienteering Federatio Finland 1:35:45 6:15
24 Ivar Lundanes Norwegian Orienteering Federat Norway 1:35:52 6:16
25 Oskar Sjoeberg Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:36:05 6:17
26 Gaute Hallan Steiwer Lillomarka OL Norway 1:36:37 6:19
27 Hakon Jarvis Westergard Norwegian Orienteering Federat Norway 1:37:00 6:20
28 Elias Kuukka Finnish Orienteering Federatio Finland 1:37:27 6:22
29 Sami Hamalainen Finnish Orienteering Federatio Finland 1:38:18 6:25
30 Toni Saari Vaajakosken Tera Finland 1:38:21 6:26
31 Artem Popov Russian Orienteering Federatio Russian Federation 1:38:22 6:26
32 Nikita Stepanov Russian Orienteering Federatio Russian Federation 1:38:37 6:27
33 Sven Hellmueller Swiss Orienteering Switzerland 1:38:43 6:27
34 Borger Melsom Fossum IF Norway 1:40:34 6:34
35 Dmitrii Poliakov Russian Orienteering Federatio Russian Federation 1:40:56 6:36
36 Aapo Leskinen Lynx Finland 1:41:09 6:37
37 Algirdas Bartkevicius Lithuanian Orienteering Federa Lithuania 1:43:21 6:45
38 Mikko Siren Angelniemen Ankkuri Finland 1:44:34 6:50
39 Johan Hogstrand Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:45:10 6:52
40 Pau Llorens Caellas Spain Spain 1:49:48 7:11
41 Severi Kymalainen Tampereen Pyrinto Finland 1:56:07 7:35
Dmitrii Nakonechnyi Russian Orienteering Federatio Russian Federation mispunched
Oystein Kvaal Osterbo IFK Lidingo SOK Norway mispunched
Anton Johansson Swedish Orienteering Federatio Sweden mispunched
Andreu Blanes Spanish Orienteering Federatio Spain mispunched
Jo Forseth Indgaard Norwegian Orienteering Federat Norway mispunched
Andreas Rueedlinger Swiss Orienteering Switzerland mispunched
Raffael Huber Swiss Orienteering Switzerland mispunched
Martin Regborn Swedish Orienteering Federatio Sweden mispunched
Vetle Ruud Braten IFK Goteborg Norway did not finish
Jon Aukrust Osmoen Norwegian Orienteering Federat Norway did not finish
Dmitry Tsvetkov Russian Orienteering Federatio Russian Federation did not finish
Albin Ridefelt Swedish Orienteering Federatio Sweden did not finish
Kaspar Hagler Swiss Orienteering Switzerland did not start
Florian Schneider Swiss Orienteering Switzerland did not start
Christoph Meier Swiss Orienteering Switzerland did not start
Ola Martner Swedish Orienteering Federatio Sweden did not start
Emil Svensk Swedish Orienteering Federatio Sweden did not start
Andris Jubelis Latvian Orienteering Federatio Latvia did not start
Valentin Novikov Russian Orienteering Federatio Russian Federation did not start
Eskil Kinneberg Norwegian Orienteering Federat Norway did not start
Ruslan Glibov Ukrainian Orienteering Federat Ukraine did not start
Fabian Hertner Swiss Orienteering Switzerland did not start

Women

10 630 m, 69 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Helena Jansson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:10:09 6:35
2 Anastasia Rudnaya MS Parma Russian Federation 1:12:31 6:49
3 Judith Wyder Swiss Orienteering Switzerland 1:15:51 7:08
4 Saila Kinni Finnish Orienteering Federatio Finland 1:16:08 7:09
5 Tove Alexandersson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:16:50 7:13
6 Kamilla Olaussen Fredrikstad SK Norway 1:18:08 7:21
7 Sabine Hauswirth Swiss Orienteering Switzerland 1:18:24 7:22
8 Venla Harju Finnish Orienteering Federatio Finland 1:18:33 7:23
9 Svetlana Mironova Russian Orienteering Federatio Russian Federation 1:18:34 7:23
10 Sarina Jenzer Swiss Orienteering Switzerland 1:18:37 7:23
11 Julia Gross Swiss Orienteering Switzerland 1:19:04 7:26
12 Anna Bachman Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:19:35 7:29
13 Miia Niittynen Koovee Finland 1:19:42 7:29
14 Anastasia Denisova Savedalens AIK Belarus 1:19:52 7:30
15 Ingjerd Myhre Norwegian Orienteering Federat Norway 1:20:30 7:34
16 Karolin Ohlsson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:20:48 7:36
17 Helena Karlsson IFK Lidingo SOK Sweden 1:20:51 7:36
18 Maija Sianoja MS Parma Finland 1:20:54 7:36
19 Emma Bjessmo IFK Lidingo SOK Sweden 1:22:15 7:44
20 Lotta Karhola Tampereen Pyrinto Finland 1:22:29 7:45
21 Lilian Forsgren Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:22:30 7:45
22 Alva Olsson Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:22:39 7:46
23 Evely Kaasiku JOKA Estonia 1:22:44 7:46
24 Inga Dambe Latvian Orienteering Federatio Latvia 1:23:55 7:53
25 Tuulia Viberg MS Parma Finland 1:24:25 7:56
26 Elena Roos Swiss Orienteering Switzerland 1:24:27 7:56
27 Elin Mansson IFK Goteborg Sweden 1:24:47 7:58
28 Sari Nurmela OK Voru Finland 1:24:54 7:59
29 Lisa Holer Swiss Orienteering Switzerland 1:26:36 8:08
30 Andrine Benjaminsen Norwegian Orienteering Federat Norway 1:26:55 8:10
30 Natalia Gemperle Russian Orienteering Federatio Russian Federation 1:26:55 8:10
32 Lotta Kirvesmies Lahden Suunnistajat 37 Finland 1:27:11 8:12
33 Enni Jalava Turun Suunnistajat Finland 1:27:12 8:12
34 Tekle Emilija Gvildyte Lithuanian Orienteering Federa Lithuania 1:27:55 8:16
35 Amilia Bjorklund Swedish Orienteering Federatio Sweden 1:28:04 8:17
36 Ekaterina Nikitina Pskov RUS Russian Federation 1:28:37 8:20
37 Annika Bjork OK Linne Sweden 1:29:38 8:25
38 Laura Joonas OK Voru Estonia 1:30:30 8:30
39 Eveliina Hirvonen Paimion Rasti Finland 1:30:31 8:30
40 Annika Rihma OK Polva Kobras Estonia 1:32:14 8:40
41 Krystal Neumann Orienteering Australia Australia 1:32:43 8:43
42 Kerstin Uiboupin OK Voru Estonia 1:32:56 8:44
43 Kerstin Ullmann Swiss Orienteering Switzerland 1:32:57 8:44
44 Vesta Ambrazaite Lithuanian Orienteering Federa Lithuania 1:34:01 8:50
45 Marianne Andersen Norwegian Orienteering Federat Norway 1:34:13 8:51
46 Kirti Rebane SK Saue Tammed Estonia 1:34:14 8:51
47 Christiane Troesse SV TU Ilmenau Germany 1:34:35 8:53
48 Sigrid Ruul JOKA Estonia 1:34:41 8:54
49 Eleri Hirv OK Voru Estonia 1:35:33 8:59
50 Milla Mattila Helsingin Suunnistajat Finland 1:35:56 9:01
51 Sina Tommer Swiss Orienteering Switzerland 1:36:16 9:03
52 Lisa Schubnell Swiss Orienteering Switzerland 1:38:11 9:14
53 Triinu Rooni SK100 Estonia 1:43:55 9:46
54 Margret Zimmermann OK Kape Estonia 1:45:34 9:55
55 Lilly Gross Swiss Orienteering Switzerland 1:46:05 9:58
56 Aislinn Prendergast Orienteering Australia Australia 1:47:28 10:06
57 Piibe Tammemäe SK100 Estonia 1:54:42 10:47
58 Erika Uotila Koovee Finland 2:00:06 11:17
59 Wai Lan Iris Lui Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:08:23 12:04
60 Ka Ki Leung Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:25:49 13:43
61 Charmaine Kai Wing Fung Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:39:27 15:00
Sara Hagstrom Swedish Orienteering Federatio Sweden mispunched
Kine Hallan Steiwer Halden SK Norway did not finish
Aino Mankarla Lynx Finland did not finish
Outi Hytonen Kangasala SK Finland did not finish
Henna Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat Finland did not finish
Silje Ekroll Jahren Norwegian Orienteering Federat Norway did not finish
Lina Strand Swedish Orienteering Federatio Sweden did not finish
Marika Teini SK Pohjantahti Finland did not finish
Goeril Roenning Sund Norwegian Orienteering Federat Norway did not start
Indre Valaite Lithuanian Orienteering Federa Lithuania did not start
Johanna Hulkkonen Koovee Finland did not start
Lisa Risby Swedish Orienteering Federatio Sweden did not start
Sari Anttonen Keuruun Kisailijat Finland did not start
Sofia Haajanen Finnish Orienteering Federatio Finland did not start
Daisy Kudre Varska OK Peko Estonia did not start

Men E2

15 350 m, 55 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Aleksi Karppinen Ikaalisten Nouseva Voima Finland 1:30:35 5:54
2 Eetu Savolainen Finnish Orienteering Federatio Finland 1:31:57 5:59
3 Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat 37 Finland 1:33:03 6:03
4 Karl Walheim Aerla IF Sweden 1:34:53 6:10
5 Mikko Knuuttila Ikaalisten Nouseva Voima Finland 1:35:00 6:11
6 Peeter Pihl SK Saue Tammed Estonia 1:36:00 6:15
7 Topias Ahola Finnish Orienteering Federatio Finland 1:36:21 6:16
8 Tõnis Laugesaar Rakvere OK Estonia 1:37:33 6:21
9 Arttu Syrjalainen Helsingin Suunnistajat Finland 1:39:22 6:28
10 Robbin Kantarp Aerla IF Sweden 1:39:27 6:28
11 Kristo Heinmann Ilves OK Estonia 1:40:29 6:32
12 Sergey Fedatsenka Savedalens AIK Netherlands 1:41:03 6:34
13 Anton Kuukka Finnish Orienteering Federatio Finland 1:41:54 6:38
14 Konstantin Serebryanitskiy RehnsBK Russian Federation 1:42:02 6:38
15 Janne Mankarla Lynx Finland 1:43:37 6:45
16 Samuel Heinonen Vaajakosken Tera Finland 1:43:40 6:45
17 Andreas Kraas SK Saue Tammed Estonia 1:45:26 6:52
18 Luis Nogueira Spanish Orienteering Federatio Spain 1:46:31 6:56
19 Arto Talvinen MS Parma Finland 1:46:40 6:56
20 Uldis Upitis Kapa OK Latvia 1:48:04 7:02
21 Simo Hasu Finnish Orienteering Federatio Finland 1:48:52 7:05
22 Roope Koskinen Kalevan rasti Finland 1:50:01 7:10
23 Ilari Sulkula Suunta Jyvaskyla Finland 1:50:42 7:12
24 Topi Hasu OK Trian Finland 1:50:46 7:12
25 Tuukka Jurvakainen Vaajakosken Tera Finland 1:51:07 7:14
26 Eero Heinonen MS Parma Finland 1:51:23 7:15
27 Zigmars Gailis Auseklis IK Latvia 1:51:53 7:17
28 Bryan RusselKeely IFK Lidingo SOK Australia 1:54:09 7:26
29 Andres Saetalu SK Saue Tammed Estonia 1:54:24 7:27
30 Eduardo Gil Marcos Spanish Orienteering Federatio Spain 1:56:31 7:35
31 Tomi Mattila Angelniemen Ankkuri Finland 1:57:10 7:37
32 Matiss Sliksjanis Azimuts OK Latvia 1:59:28 7:46
33 Jerker Lysell Swedish Orienteering Federatio Sweden 2:04:31 8:06
34 Reigo Teervalt Varska OK Peko Estonia 2:06:36 8:14
35 Orhan Kutlu Turkish Orienteering Federatio Turkey 2:07:44 8:19
36 Daniils Ozolins Auseklis IK Latvia 2:08:02 8:20
37 Gediminas Janusis OK Labirintas Lithuania 2:08:14 8:21
38 Reimo Liiv Estonian Orienteering Federati Estonia 2:08:38 8:22
39 Huzeyfe Sigirci Turkish Orienteering Federatio Turkey 2:10:48 8:31
40 Alar Kume OK Voru Estonia 2:16:43 8:54
41 Tsz Wai Yu Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:18:25 9:01
42 Kin Wai Lee Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:24:16 9:23
43 Gerald Yip Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:26:57 9:34
44 Tanel Papp OK Voru Estonia 2:27:10 9:35
45 Lok Hin MA Hong Kong Hong Kong 2:38:12 10:18
46 Brian Poon Hong Kong Island Orienteering Hong Kong 2:54:13 11:20
47 Man Long Chow Orienteering Association of Ho Hong Kong 2:57:31 11:33
48 Ott-Kaarel Kalm Ilves OK Estonia 3:00:54 11:47
49 Kwok Keung Yeung HKOXCC Hong Kong 3:36:34 14:06
Wing Chung Tam Orienteering Association of Ho Hong Kong mispunched
Raul Ferra Spanish Orienteering Federatio Spain mispunched
Ats Sõnajalg Harju KEK RSK Estonia mispunched
Santeri Sainio Kangasala SK Finland mispunched
Vilius Aleliunas Lithuanian Orienteering Federa Lithuania mispunched
Veli Kangas Helsingin Suunnistajat Finland did not finish
Vitaly Kantsevitch Omega Russian Federation did not start
Michel Sol OPA Montigny France did not start
Yury Tambasau MS Parma Finland did not start
Georgiy Mavchun Russian Orienteering Federatio Russian Federation did not start
Hans Petter Mathisen Norwegian Orienteering Federat Norway did not start
Joni Hirvikallio Koovee Finland did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!