International Orienteering Federation

Official results for National Orienteering League Round 1 Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: National Orienteering League Round 1 Sprint
Organisers: Australia / Orienteering Victoria
Date: 12 March 2016

Men

59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ralph StreetMelbourne Forest RacersGreat Britain13:21
2Ian LawfordAbominable O-Men ACTAustralia13:42+0:21
3Peter BrayMelbourne Forest RacersGreat Britain13:57+0:36
4Brodie NankervisEVTAustralia14:23+1:02
5Simon UppillOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia14:38+1:17
6Oscar McNultyLOSTAustralia14:42+1:21
7Emil GranqvistParawanga Orienteers ACTSweden14:48+1:27
8Henry McNultyLOSTAustralia14:55+1:34
9Bruce ArthurMelbourne Forest RacersAustralia15:02+1:41
10Leon KeelyBendigo OrienteersAustralia15:11+1:50
11Theo FleurentALTFrance15:15+1:54
12Matt DoyleBendigo OrienteersAustralia15:18+1:57
13Rob BakerMelbourne Forest RacersGreat Britain15:22+2:01
14Patrick JaffeMelbourne Forest RacersAustralia15:26+2:05
15Aston KeyMelbourne Forest RacersAustralia15:27+2:06
16Simeon BurrillBullecourt Boulder BoundersAustralia15:39+2:18
17Kerrin RattrayOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia15:49+2:28
18Todd NeveMelbourne Forest RacersAustralia15:51+2:30
19Jarrah DayBendigo OrienteersAustralia15:56+2:35
20Alex MasseyNewcastle Orienteering ClubAustralia16:01+2:40
20Ashley NankervisEVTAustralia16:01+2:40
22Andrew BrownBig Foot OrienteersGreat Britain16:23+3:02
23Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACTAustralia16:45+3:24
24Will KennedyMelbourne Forest RacersAustralia16:49+3:28
25Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia16:51+3:30
26James RobertsonBendigo OrienteersAustralia17:01+3:40
27Toby WilsonGaringal OrienteersAustralia17:07+3:46
28Sebastian OHalloranBendigo OrienteersAustralia17:31+4:10
29Nicholas CollinsBayside Kangaroos OrienteersAustralia17:33+4:12
30Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering ClubAustralia17:37+4:16
31Sten ClaessensKulgun 225 OrienteersAustralia17:48+4:27
32Andrew RowanBayside Kangaroos OrienteersAustralia17:54+4:33
33Simon RouseDandenong Ranges OrienteeringNew Zealand17:59+4:38
34Oliver MillALTAustralia18:05+4:44
35Peter HobbsDandenong Ranges OrienteeringAustralia18:08+4:47
36Craig DuftyBibbulmun OrienteersAustralia18:16+4:55
37Riley de JongRange Runners Orienteering CluNorway18:20+4:59
38Warren KeyMelbourne Forest RacersAustralia18:27+5:06
39John NieuwenhovenBibbulmun OrienteersAustralia18:34+5:13
40Angus HainesOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia18:42+5:21
41Max DalheimMelbourne Forest RacersAustralia18:55+5:34
42Timothy JacksonMelbourne Forest RacersAustralia18:58+5:37
43Nicholas CongediOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia19:01+5:40
43Ciaran LaneParawanga Orienteers ACTAustralia19:01+5:40
45Ben GoonanBendigo OrienteersAustralia19:02+5:41
45Jack NeumannEnoggeroosAustralia19:02+5:41
47Jim RussellBendigo OrienteersAustralia19:11+5:50
48Paulo Jun Alvear FujiiEnoggeroosAustralia19:32+6:11
49Kristian RuuskaOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia19:42+6:21
50David BrownridgeBendigo OrienteersAustralia19:55+6:34
51Blair TrewinYarra Valley Orienteering ClubAustralia20:00+6:39
52Peter CollinsBayside Kangaroos OrienteersAustralia20:04+6:43
53Tyson HillyardMelbourne Forest RacersAustralia20:20+6:59
54Lachlan CherryBendigo OrienteersAustralia20:35+7:14
55Wayne EliotWullundigong Orienteers of theAustralia21:02+7:41
56Jade KerberEVTAustralia21:31+8:10
Glen CharltonNewcastle Orienteering ClubAustraliamispunched
Scott GavensBayside Kangaroos OrienteersAustraliamispunched
Aidan DawsonGaringal OrienteersAustraliamispunched

Women

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Natasha KeyMelbourne Forest RacersAustralia13:00
2Rachel EffeneyUgly Gully OrienteersAustralia13:15+0:15
3Michele DawsonGaringal OrienteersAustralia14:09+1:09
4Aislinn PrendergastEureka OrienteersAustralia14:11+1:11
5Bridget AndersonOnkaparinga Hills OrienteeringAustralia14:24+1:24
6Tara MelhuishParawanga Orienteers ACTAustralia14:31+1:31
7Lanita SteerDandenong Ranges OrienteeringAustralia14:32+1:32
8Anna SheldonUgly Gully OrienteersAustralia14:41+1:41
9Belinda LawfordAbominable O-Men ACTAustralia14:43+1:43
10Heather MuirEnoggeroosAustralia14:56+1:56
11Liis JohansonMelbourne Forest RacersEstonia15:04+2:04
12Winnie OakhillUgly Gully OrienteersAustralia15:12+2:12
13Asha SteerDandenong Ranges OrienteeringAustralia15:18+2:18
14Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering ClubAustralia15:34+2:34
15Olivia SprodBibbulmun OrienteersAustralia15:46+2:46
16Anna DowlingWRTAustralia16:03+3:03
17Clare BrownridgeBendigo OrienteersAustralia16:07+3:07
18Zoe DowlingWRTAustralia16:29+3:29
19Ella JohnsonEVTAustralia16:33+3:33
20Rachel WestBibbulmun OrienteersAustralia16:34+3:34
21Ilka BarrBendigo OrienteersAustralia16:36+3:36
22Rosie DalheimMelbourne Forest RacersAustralia16:42+3:42
23Clare BakerMelbourne Forest RacersGreat Britain17:40+4:40
23Jenny CasanovaMelbourne Forest RacersAustralia17:40+4:40
25Emily WoodMelbourne Forest RacersGreat Britain17:48+4:48
26Leisha MaggsBendigo OrienteersAustralia17:51+4:51
27Kaitlin RadstaakNewcastle Orienteering ClubAustralia17:52+4:52
28Jo Anna MaynardBibbulmun OrienteersAustralia18:10+5:10
29Nicola MarshallBendigo OrienteersAustralia18:13+5:13
30Jayne SalesMelbourne Forest RacersGreat Britain18:14+5:14
31Lauren BaadeUgly Gully OrienteersAustralia18:39+5:39
32Rebecca JaffeMelbourne Forest RacersAustralia19:21+6:21
33Rebecca ShawBayside Kangaroos OrienteersAustralia21:07+8:07
34Natasha SpargBibbulmun OrienteersAustralia22:31+9:31
35Helen BaadeUgly Gully OrienteersAustralia23:58+10:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org