International Orienteering Federation

Official results for Sjusjørennet sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sjusjørennet sprint
Organiser: Norway
Date: 12 December 2015

Men

3 450 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Stanimir BelomazhevHadeland OLBulgaria14:094:06
2Hans Jørgen KvåleHadeland OLNorway14:37+0:284:14
3Jørgen MadslienNTNUINorway14:43+0:344:15
4Lars Hol MoholdtWing OKNorway15:08+0:594:23
5Ove SætraHadeland OLNorway15:29+1:204:29
6Øyvind WatterdalHadeland OLNorway15:39+1:304:32
7Bjørnar KvåleHadeland OLNorway15:48+1:394:34
8Audun HeimdalKonnerud ILNorway16:01+1:524:38
9Øyvind WiggenByåsen ILNorway17:19+3:105:01
10Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SKNorway17:21+3:125:01
11Christian HohlWing OKSwitzerland17:44+3:355:08
12Elias JonssonNydalens SKNorway17:54+3:455:11
13Vegard GulbrandsenAsker SkiklubbNorway17:58+3:495:12
14Eivind Øfsthus GravirAsker SkiklubbNorway18:19+4:105:18
15Eirik WatterdalBækkelagets SKNorway18:24+4:155:20
16Aksel MadslienNydalens SKNorway18:28+4:195:21
17Gustaf BerglundIFK Mora OKSweden18:36+4:275:23
18Oskar SandbergSäterbygdens OKSweden18:53+4:445:28
19Klaus CsucsIFK Mora OKRomania18:56+4:475:29
20Jørgen BaklidKonnerud ILNorway19:05+4:565:31
21Vegard MyklemyrEiker OLNorway19:06+4:575:32
22Rimmo RõõmOK IlvesEstonia19:13+5:045:34
23Adrian DahlströmIFK Mora OKSweden19:22+5:135:36
24Fransesco CorradinoItalyItaly19:30+5:215:39
25Martin GranbergPiteå IFNorway19:33+5:245:40
26Jørgen WulfsbergNydalens SKNorway19:50+5:415:44
27Ulrik Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway20:14+6:055:51
28Lukas DeiningerIFK Mora OKSwitzerland20:16+6:075:52
29Tarjei HoloFossum IFNorway20:26+6:175:55
30Johan Teodor WestlyAsker SkiklubbNorway20:40+6:315:59
31Edvin NordströmTäby OKNorway21:42+7:336:17
32Filip BergströmKvarnsvedens GoIF OKSweden21:56+7:476:21
33Hallvard Arntzen FossSandefjord OKNorway22:02+7:536:23
34Olle GrywenzOK LinnéNorway22:26+8:176:30
35Kasper FosserHeming OrienteringNorway22:29+8:206:31
36Sander Hildebrand RogndokkenFet OLNorway22:49+8:406:36
37Håkon LundKongsberg OLNorway23:10+9:016:42
38Sondre Ruud BråtenNydalens SKNorway23:14+9:056:44
39Emil ArvidssonSäterbygdens OKNorway23:44+9:356:52
40Joar OldernesLillomarka OLNorway23:50+9:416:54
41Gabriel HöjlindIFK Mora OKSweden23:51+9:426:54
42Simen Åmodt AmundsenLardal OLNorway24:21+10:127:03
43Oscar Hæstad BjørnstadFossum IFNorway25:46+11:377:28
44Tord StrandKongsberg OLNorway26:18+12:097:37
45Axel HoveidAsker SkiklubbNorway26:30+12:217:40
46Erlend BrendstuenHalden SKNorway28:50+14:418:21
47Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKNorway32:13+18:049:20
48Emil AnderssonHaninge SOKNorway32:24+18:159:23
49Oliver AngelsiööOK LinnéNorway35:23+21:1410:15
0Erling HjermstadFossum IFNorwaydisqualified
0Linus MoodIFK Mora OKNorwaydisqualified
0Jonas Madslien BakkenNTNUINorwaydisqualified

Women

2 760 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway16:426:03
2Tiia TallilaValkeakosken HakaFinland17:57+1:156:30
3Tilla Farnes HennumAsker SkiklubbNorway18:58+2:166:52
4Ellen SarenmarkLeksands OKSweden19:18+2:366:59
5Johanka Ċ imkováIFK Mora OKCzech Republic19:35+2:537:05
6Ragnhild HjermstadFossum IFNorway20:08+3:267:17
7Anne Willkommen EikenKongsberg OLNorway20:16+3:347:20
8Synne StrandLierbygda OLNorway20:18+3:367:21
9Stefania CorradiniItalyItaly20:46+4:047:31
10Victoria Hæstad BjørnstadFossum IFNorway21:10+4:287:40
10Zsuzsa FeyAsker SkiklubbRomania21:10+4:287:40
12Elsa AnderssonDomnarvets GoIFSweden21:39+4:577:50
13Margrethe WisløffAsker SkiklubbNorway22:03+5:217:59
14Marit Melby JacobsenLardal OLNorway22:27+5:458:08
15Sarah PerssonÅtvidabergs IFSweden22:50+6:088:16
16Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SKNorway23:00+6:188:20
17Tiril Emilie Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway23:06+6:248:22
18Heidi Therese WiestVang OLNorway23:10+6:288:23
19Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway23:27+6:458:29
20Anna HerbertTäby OKSweden25:07+8:259:06
21Nora Synnøve WoxholthAsker SkiklubbNorway25:31+8:499:14
22Elin HållHJS Vansbro OKNorway25:58+9:169:24
23Elin FjellströmIFK Mora OKSweden25:59+9:179:24
24Alica VenturaItalyItaly26:53+10:119:44
25Idunn HaavengenKongsberg OLNorway26:54+10:129:44
26Åsne Skram TrømborgKongsberg OLUnited States28:23+11:4110:17
27Maiken Økern HågårdKonnerud ILNorway29:00+12:1810:30
28Fanni Jauhojärvi MarkussenAsker SkiklubbDenmark29:11+12:2910:34
29Anine AhlsandNydalens SKNorway30:11+13:2910:56
30Åse BerganNydalens SKNorway31:58+15:1611:34
31Sofia BerglundIFK Mora OKSweden33:08+16:2612:00
0Carolina OlssonIFK Mora OKNorwaydisqualified
0Ellen Marie AriansenLillomarka OLNorwaydisqualified
0Kaja Bråten LøvaldAsker SkiklubbNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org