International Orienteering Federation

Official results for O-Festival mellom

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival mellom
Organiser: Norway
Date: 26 June 2016

H 21-E

5 900 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouKalevan rastiFrance37:426:23
2Bjørn EkebergIL TyrvingNorway37:43+0:016:23
3Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway38:24+0:426:30
4Magne DæhliHalden SKNorway38:41+0:596:33
5Hans Gunnar OmdalKristiansand OKNorway39:14+1:326:38
6Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway39:37+1:556:42
7Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn OrienteringPoland39:41+1:596:43
8Baptiste RollierKalevan rastiSwitzerland40:03+2:216:47
9Graham GristwoodForth Valley OrienteersGreat Britain40:15+2:336:49
10Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway40:33+2:516:52
11Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OrienteringNorway41:05+3:236:57
12Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway41:16+3:346:59
13Anders NordbergNydalens SKNorway41:24+3:427:01
14Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway41:31+3:497:02
15Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain41:43+4:017:04
16Frederic TranchandPaimion RastiFrance41:56+4:147:06
17Emil AhlbäckFossum IFNorway42:13+4:317:09
18Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway42:16+4:347:09
19Ralph StreetSödertälje-Nykvarn OrienteringGreat Britain42:18+4:367:10
20Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn OrienteringSpain42:32+4:507:12
21Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden43:09+5:277:18
22Ola MartnerGöteborg Majorna OKSweden43:25+5:437:21
23Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden43:28+5:467:22
24Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway43:54+6:127:26
25Hector HainesIFK Lidingö SOKGreat Britain44:02+6:207:27
26Martin VisterFrol ILNorway44:15+6:337:30
27Alasdair McLeodLillomarka OLGreat Britain44:24+6:427:31
28Markus HolterHalden SKNorway44:37+6:557:33
29Bojan BlumensteinNydalens SKGermany44:51+7:097:36
30Vegard RuttenborgNTNUINorway44:57+7:157:37
31Sindre SandvenFossum IFNorway45:30+7:487:42
32Øystein SørensenNydalens SKNorway45:47+8:057:45
33Mattias KarlssonFredrikstad SKSweden45:50+8:087:46
34Mats NordbrødenHalden SKNorway45:51+8:097:46
35Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway46:02+8:207:48
36Håvard HagaNydalens SKNorway46:04+8:227:48
37Matthieu PuechIFK GöteborgFrance46:16+8:347:50
38Jim Øystein NybråtenIL TyrvingNorway46:25+8:437:52
39Dag LofthusNTNUINorway46:33+8:517:53
39Andreas SølbergOL TrollelgNorway46:33+8:517:53
41Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway47:18+9:368:01
42Sebastian InderstEksjö SOKItaly47:27+9:458:02
43Sindre RønningFossum IFNorway47:47+10:058:05
44Simen AamodtNTNUINorway47:49+10:078:06
45Martin HederskogIFK UmeåSweden48:36+10:548:14
46Anders VisterNydalens SKNorway48:37+10:558:14
47Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway48:51+11:098:16
48Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway48:53+11:118:17
49Bjørn LundanesNTNUINorway49:29+11:478:23
50Jonathan CrickmoreEUOCGreat Britain50:06+12:248:29
51Lukas PetersonIFK UmeåSweden50:37+12:558:34
52Sverre Turter SandvoldNTNUINorway51:22+13:408:42
53Espen FiskumHalden SKNorway51:31+13:498:43
54Anders Felde OlaussenHalden SKNorway51:37+13:558:44
55Håvard TveiteÅs-NMBU OrienteringNorway52:48+15:068:56
56Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway53:26+15:449:03
57Luis Nogueira de la MuelaKristiansand OKSpain53:33+15:519:04
58Martin HosetNydalens SKDenmark53:40+15:589:05
59Lacho IlievHalden SKBulgaria54:45+17:039:16
60Jan KocbachFana ILNorway59:24+21:4210:04
61Mikkel SørensenNTNUI1:01:16+23:3410:23
62Simen Eid NielsenNTNUINorway1:01:42+24:0010:27
63Erik GustafssonNTNUISweden1:02:03+24:2110:31
64Jørgen FrøydLarvik OKNorway1:02:12+24:3010:32
65Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia1:03:17+25:3510:43
66Gustav FiskumNTNUINorway1:04:08+26:2610:52
0Paul SirumFrol ILNorwaydisqualified
0Aleksander BernaciakOK OrionPolanddisqualified

D 21-E

4 400 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SK36:308:17
2Betty Ann Bjerkreim NilsenIL TyrvingNorway39:17+2:478:55
3Emma JohanssonFredrikstad SKNorway39:19+2:498:56
4Marianne AndersenKristiansand OKNorway39:20+2:508:56
5Mari FastingHalden SKNorway39:46+3:169:02
6Mathilde RundhaugFrol ILNorway40:12+3:429:08
7Sabine HauswirthHalden SKSwitzerland40:28+3:589:11
8Lizzie InghamHalden SKNew Zealand40:39+4:099:14
9Kristin LöfgrenVaregg Fleridrett41:12+4:429:21
10Anna ForsbergGöteborg Majorna OKSweden41:27+4:579:25
11Julia GrossStora Tuna OKSwitzerland42:37+6:079:41
12Kine Hallan SteiwerHalden SK42:51+6:219:44
13Linn HokholtNTNUINorway42:52+6:229:44
14Lone BrochmannBækkelagets SK43:13+6:439:49
15Gøril Rønning SundFrol IL43:35+7:059:54
16Kine GulliksenBækkelagets SK43:43+7:139:56
17Hollie OrrHalden SKGreat Britain44:10+7:4010:02
18Emilie Westli AndersenLøten o-lag44:45+8:1510:10
19Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering45:26+8:5610:19
20Beata FalkHagaby GoIFSweden45:29+8:5910:20
21Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway45:39+9:0910:22
22Therese HaareKonnerud ILNorway46:03+9:3310:27
23Sigrid AlexandersenFossum IFNorway46:09+9:3910:29
24Eva JurenikovaHalden SKCzech Republic46:22+9:5210:32
25Agnes LeoGöteborg Majorna OKSweden47:00+10:3010:40
26Anette JuveliKonnerud ILNorway47:31+11:0110:47
27Ingjerd MyhreJärla Orientering47:44+11:1410:50
28Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering47:52+11:2210:52
29Arntraut GötschIL BUL-Tromsø48:04+11:3410:55
30Kristine BergliaEiker OL48:28+11:5811:00
31Linda SolbergFredrikstad SK48:49+12:1911:05
32Sabine RothaugHalden SK49:15+12:4511:11
33Silje Ekroll JahrenRaumar Orientering49:20+12:5011:12
34Hanna WisniewskaOK OrionPoland49:23+12:5311:13
35Hanna Haugen NordbrødenHalden SK49:32+13:0211:15
36Elin DrageKongsberg OL50:52+14:2211:33
37Gøril FristadHalden SK50:55+14:2511:34
38Karen Oline KolstadFreidigNorway50:58+14:2811:34
39Synnøve BråtenVegårshei IL51:16+14:4611:39
40Runa FremstadLarvik OK51:23+14:5311:40
41Iliana IlievaHalden SKBulgaria51:58+15:2811:48
42Emma BergmanGöteborg Majorna OKSweden53:17+16:4712:06
43Christiane TrösseVaregg Fleridrett53:25+16:5512:08
44Laura RobertsonHutt valleyNew Zealand53:50+17:2012:14
45Kristine FjellangerNTNUINorway54:01+17:3112:16
46Siri KollerudLillomarka OLNorway54:24+17:5412:21
47Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering54:26+17:5612:22
48Kristine FjeldboNTNUI54:52+18:2212:28
49Solveig BlandkjennNTNUI57:15+20:4513:00
50Julie StørmerNTNUI58:34+22:0413:18
51Marthe GløersenBækkelagets SK1:03:20+26:5014:23
52Aasne Fenne HoksrudBækkelagets SK1:03:24+26:5414:24
53Line Drange RuudRøyken OL1:10:01+33:3115:54
54Hedvig ÅstebølNTNUI1:13:45+37:1516:45
55Greta BorisovaSever1:45:37+1:09:0724:00
0Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL TrollelgNorwaydisqualified
0Jo ShepherdHalden SKGreat Britaindisqualified
0Catherine TaylorOK LinnéGreat Britaindisqualified
0Mari Jevne ArnesenIL Tyrvingdid not finish
0Eirin Svanøe-HafstadFrol ILdid not finish

H 21-E2

5 740 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Espen JakobsenIL TyrvingNorway41:397:15
2Audun Bjerkreim NilsenFredrikstad SKNorway41:48+0:097:16
3Simo MartomaaKalevan rastiFinland44:33+2:547:45
4Magne JutulstadNTNUINorway45:49+4:107:58
5Ragnar TonjerNydalens SK46:46+5:078:08
6Marius ØieLøten o-lagNorway47:03+5:248:11
7Vetle ChristiansenBækkelagets SKNorway47:41+6:028:18
8Christian F SchiveHalden SKNorway48:01+6:228:21
9Petter Marki ErichsenVaregg FleridrettNorway49:15+7:368:34
10Gaute FriestadKristiansand OKNorway51:19+9:408:56
11Gjermund UrsetIL BUL-TromsøNorway52:17+10:389:06
12Felix BreitschädelBækkelagets SK52:31+10:529:08
13Erik Olsvik DengerudNTNUINorway52:43+11:049:11
14Sigur HeggedalNydalens SKNorway53:13+11:349:16
15Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway53:22+11:439:17
16Simen BordalFossum IFNorway54:17+12:389:27
17Torkil Eide SolstadNTNUINorway55:08+13:299:36
18Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway55:54+14:159:44
19Mikael OlaussonOslostudentenes IKNorway56:21+14:429:49
20Henrik Drange RuudRøyken OLNorway56:31+14:529:50
21Knut Harald HyllesethSentrum OKNorway58:15+16:3610:08
22Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway59:17+17:3810:19
23Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway59:36+17:5710:22
24Mark PurkisHalden SKGreat Britain1:00:23+18:4410:31
25Christian Faruga KarldénKvillebyns SKNorway1:01:05+19:2610:38
26Oliver WilliamsDeesideGreat Britain1:01:32+19:5310:43
27Jo Inge FjellstadÅs-NMBU OrienteringNorway1:01:58+20:1910:47
28Truls KvaaseBækkelagets SKNorway1:02:01+20:2210:48
29Vegard LineOslostudentenes IKNorway1:02:20+20:4110:51
30Henning SpjelkavikIL TyrvingNorway1:05:41+24:0211:26
31Lok Hin MaVaregg FleridrettHong Kong1:12:59+31:2012:42
32Gunnar A FiskumNTNUINorway1:16:10+34:3113:16
33Arne Johannes LøkkenNTNUINorway1:29:33+47:5415:36
34Per-Martin Vian GrønliFlosta ILNorway2:03:31+1:21:5221:31
Anders StorbratenBækkelagets SKNorwaycompleted
0Terje Magnus Bakken SørensenFreidigNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org