International Orienteering Federation

Official results for O-Festival lang

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival lang
Organiser: Norway
Date: 25 June 2016

Ås-NMBU Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Kaja Winsnes NordhagenD 21-E (51)1:39:50+25:2410:53
40Håvard TveiteH 21-E (75)2:02:29+32:338:38
41Malin EijsinkD 21-E (51)2:01:17+46:5113:14

Australopers Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Jarrah DayH 21-E (75)2:22:22+52:2610:02

Eksjö SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Sebastian InderstH 21-E (75)1:58:46+28:508:22

EUOC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Jonathan CrickmoreH 21-E (75)2:24:15+54:1910:10

Fossum IF

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Simen BordalH 21-E2 (27)1:58:47+9:4410:00
22Sigrid AlexandersenD 21-E (51)1:37:21+22:5510:37
27Emil AhlbäckH 21-E (75)1:49:53+19:577:45
36Sindre RønningH 21-E (75)1:59:05+29:098:24
39Sindre SandvenH 21-E (75)2:01:52+31:568:36

Göteborg Majorna OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Judith WyderD 21-E (51)1:22:01+7:358:57
12Anna ForsbergD 21-E (51)1:25:44+11:189:21
18Agnes LeoD 21-E (51)1:31:28+17:029:59
32Raffael HuberH 21-E (75)1:54:26+24:308:04
35Emma BergmanD 21-E (51)1:46:42+32:1611:38
Ola MartnerH 21-E (75)disqualified

Hagaby GoIF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Beata FalkD 21-E (51)1:37:43+23:1710:40

Hutt valley

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Laura RobertsonD 21-E (51)disqualified

IFK Göteborg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Eskil KinnebergH 21-E (75)1:32:27+2:316:31
42Matthieu PuechH 21-E (75)2:03:02+33:068:40

IFK Lidingö SOK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Sarina JenzerD 21-E (51)1:21:00+6:348:50
22Hector HainesH 21-E (75)1:46:06+16:107:29
0Rasmus Palmqvist AslaksenH 21-E (75)disqualified

IFK Umeå

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Lukas PetersonH 21-E (75)1:56:13+26:178:12
41Martin HederskogH 21-E (75)2:02:57+33:018:40

Järla Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Ingjerd MyhreD 21-E (51)1:24:03+9:379:10
39Josefin PerssonD 21-E (51)1:54:48+40:2212:31
0Espen Hultgreen WeltzienH 21-E (75)disqualified
Håkon Jarvis WestergårdH 21-E (75)disqualified

Kalevan rasti

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Thierry GueorgiouH 21-E (75)1:30:50+0:546:24
8Fabian HertnerH 21-E (75)1:37:57+8:016:54
9Baptiste RollierH 21-E (75)1:37:59+8:036:54

Koovee

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Daniel HubmannH 21-E (75)disqualified

Kristiansand OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Hans Gunnar OmdalH 21-E (75)1:32:22+2:266:31
13Martin HubmannH 21-E (75)1:42:10+12:147:12
49Luis Nogueira de la MuelaH 21-E (75)2:22:02+52:0610:01
0Gaute FriestadH 21-E2 (27)disqualified

Larvik OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Jørgen FrøydH 21-E (75)disqualified

Leksands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Rahel FriederichD 21-E (51)1:31:55+17:2910:02

NTNUI

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anders BjergaardH 21-E2 (27)1:50:06+1:039:16
7Magne JutulstadH 21-E2 (27)1:53:23+4:209:33
10Erik Olsvik DengerudH 21-E2 (27)2:02:06+13:0310:17
14Eivind Schjelderup SkarpsnoH 21-E2 (27)2:06:54+17:5110:41
19Jakob Kalvig SkoganH 21-E2 (27)2:31:24+42:2112:45
21Jon Aukrust OsmoenH 21-E (75)1:45:25+15:297:26
24Kristine FjellangerD 21-E (51)1:37:35+23:0910:39
30Gry GranstedtD 21-E (51)1:41:16+26:5011:03
31Vegard RuttenborgH 21-E (75)1:53:55+23:598:02
38Sindre Østgulen DeiszH 21-E (75)2:01:36+31:408:34
44Bjørn LundanesH 21-E (75)2:09:23+39:279:07
47Sverre Turter SandvoldH 21-E (75)2:12:33+42:379:21
48Simen Eid NielsenH 21-E (75)2:15:56+46:009:35
52Erik GustafssonH 21-E (75)2:28:41+58:4510:29
0Mikkel SørensenH 21-E (75)disqualified
0Dag LofthusH 21-E (75)disqualified
0Kristine FjeldboD 21-E (51)disqualified
0Rasmus Rørholt TheisenH 21-E (75)disqualified
0Linn HokholtD 21-E (51)disqualified
Simen AamodtH 21-E (75)disqualified
Camilla ÖhmanD 21-E (51)disqualified

Nydalens SK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Bojan BlumensteinH 21-E (75)1:42:35+12:397:14
14Siri UlvestadD 21-E (51)1:27:58+13:329:36
20Håvard HagaH 21-E (75)1:45:11+15:157:25
20Håkon HjelstuenH 21-E2 (27)2:32:09+43:0612:49
23Øystein SørensenH 21-E (75)1:47:40+17:447:35
27Marion HuberD 21-E (51)1:39:49+25:2310:53
38Hanne NøvikD 21-E (51)1:51:38+37:1212:11
43Sverre Waaler KaasH 21-E (75)2:05:11+35:158:50
0Anders VisterH 21-E (75)disqualified
0Halvor SaunesH 21-E2 (27)disqualified
0Øyvind EngerH 21-E2 (27)disqualified

Ok Kåre

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Lisa RisbyD 21-E (51)disqualified

OK Orion

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Hanna WisniewskaD 21-E (51)1:45:08+30:4211:28
46Aleksander BernaciakH 21-E (75)2:09:38+39:429:08

OK Tisaren

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Matthias KyburzH 21-E (75)1:30:37+0:416:23

OL Trollelg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Andreas SølbergH 21-E (75)1:51:15+21:197:51

Oppsal Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Vigdis HobølD 21-E (51)1:46:17+31:5111:36

Oslostudentenes IK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Vegard LineH 21-E2 (27)2:19:09+30:0611:43
17Mikael OlaussonH 21-E2 (27)2:22:55+33:5212:02

Paimion Rasti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Frederic TranchandH 21-E (75)disqualified

Raumar Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Magnus SvingheimH 21-E2 (27)1:49:22+0:199:12
Eirik RustadH 21-E (75)disqualified
Vetle Ruud BråtenH 21-E (75)disqualified

Sentrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Knut Harald HyllesethH 21-E2 (27)2:05:43+16:4010:35

Södertälje-Nykvarn Orientering

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jan BrunnerH 21-E2 (27)1:49:039:11
11Ivar LundanesH 21-E (75)1:40:01+10:057:03
12Bartosz PawlakH 21-E (75)1:41:39+11:437:10
19Kent OhlssonH 21-E (75)1:44:56+15:007:24
0Andreu Blanes ReigH 21-E (75)disqualified

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Florian HowaldH 21-E (75)1:42:38+12:427:14

Tullinge SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andreas KyburzH 21-E (75)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org