International Orienteering Federation

Official results for O-Festival lang

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival lang
Organiser: Norway
Date: 25 June 2016

H 21-E

14 170 m, 76 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Magne Dæhli Halden SK Norway 1:29:56 6:20
2 Matthias Kyburz OK Tisaren 1:30:37 +0:41 6:23
3 Thierry Gueorgiou Kalevan rasti France 1:30:50 +0:54 6:24
4 Hans Gunnar Omdal Kristiansand OK Norway 1:32:22 +2:26 6:31
5 Eskil Kinneberg IFK Göteborg Norway 1:32:27 +2:31 6:31
6 Carl Godager Kaas Bækkelagets SK Norway 1:34:24 +4:28 6:39
7 Ulf Forseth Indgaard Frol IL Norway 1:36:23 +6:27 6:48
8 Fabian Hertner Kalevan rasti Switzerland 1:37:57 +8:01 6:54
9 Baptiste Rollier Kalevan rasti Switzerland 1:37:59 +8:03 6:54
10 Jo Forseth Indgaard Frol IL Norway 1:38:10 +8:14 6:55
11 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn Orientering Norway 1:40:01 +10:05 7:03
12 Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn Orientering Poland 1:41:39 +11:43 7:10
13 Martin Hubmann Kristiansand OK Switzerland 1:42:10 +12:14 7:12
14 Bojan Blumenstein Nydalens SK Germany 1:42:35 +12:39 7:14
15 Florian Howald Tampereen Pyrintö 1:42:38 +12:42 7:14
16 Matthew Speake Lillomarka OL Great Britain 1:42:53 +12:57 7:15
17 Alasdair McLeod Lillomarka OL Great Britain 1:43:03 +13:07 7:16
18 Andreas Rüedlinger Halden SK 1:44:33 +14:37 7:22
19 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn Orientering Sweden 1:44:56 +15:00 7:24
20 Håvard Haga Nydalens SK Norway 1:45:11 +15:15 7:25
21 Jon Aukrust Osmoen NTNUI Norway 1:45:25 +15:29 7:26
22 Hector Haines IFK Lidingö SOK Great Britain 1:46:06 +16:10 7:29
23 Øystein Sørensen Nydalens SK Norway 1:47:40 +17:44 7:35
24 Audun Weltzien IL Tyrving Norway 1:48:10 +18:14 7:38
25 Per Harald Havnen Johansen Varegg Fleridrett Norway 1:49:08 +19:12 7:42
26 Bjørn Ekeberg IL Tyrving Norway 1:49:48 +19:52 7:44
27 Emil Ahlbäck Fossum IF Norway 1:49:53 +19:57 7:45
28 Andreas Sølberg OL Trollelg Norway 1:51:15 +21:19 7:51
29 Espen Jakobsen IL Tyrving Norway 1:52:54 +22:58 7:58
30 Martin Vister Frol IL Norway 1:53:25 +23:29 8:00
31 Vegard Ruttenborg NTNUI Norway 1:53:55 +23:59 8:02
32 Raffael Huber Göteborg Majorna OK 1:54:26 +24:30 8:04
33 Lukas Peterson IFK Umeå Sweden 1:56:13 +26:17 8:12
34 Hans Petter Mathisen Fredrikstad SK Norway 1:56:33 +26:37 8:13
35 Sebastian Inderst Eksjö SOK Italy 1:58:46 +28:50 8:22
36 Sindre Rønning Fossum IF Norway 1:59:05 +29:09 8:24
37 Espen Fiskum Halden SK Norway 1:59:27 +29:31 8:25
38 Sindre Østgulen Deisz NTNUI Norway 2:01:36 +31:40 8:34
39 Sindre Sandven Fossum IF Norway 2:01:52 +31:56 8:36
40 Håvard Tveite Ås-NMBU Orientering Norway 2:02:29 +32:33 8:38
41 Martin Hederskog IFK Umeå Sweden 2:02:57 +33:01 8:40
42 Matthieu Puech IFK Göteborg France 2:03:02 +33:06 8:40
43 Sverre Waaler Kaas Nydalens SK 2:05:11 +35:15 8:50
44 Bjørn Lundanes NTNUI Norway 2:09:23 +39:27 9:07
45 Anders Felde Olaussen Halden SK Norway 2:09:30 +39:34 9:08
46 Aleksander Bernaciak OK Orion Poland 2:09:38 +39:42 9:08
47 Sverre Turter Sandvold NTNUI Norway 2:12:33 +42:37 9:21
48 Simen Eid Nielsen NTNUI Norway 2:15:56 +46:00 9:35
49 Luis Nogueira de la Muela Kristiansand OK Spain 2:22:02 +52:06 10:01
50 Jarrah Day Australopers Orienteering Club Australia 2:22:22 +52:26 10:02
51 Jonathan Crickmore EUOC Great Britain 2:24:15 +54:19 10:10
52 Erik Gustafsson NTNUI Sweden 2:28:41 +58:45 10:29
Mikkel Sørensen NTNUI disqualified
Eirik Rustad Raumar Orientering disqualified
Jørgen Frøyd Larvik OK Norway disqualified
Markus Holter Halden SK Norway disqualified
Paul Sirum Frol IL Norway disqualified
Simen Aamodt NTNUI Norway disqualified
Vetle Ruud Bråten Raumar Orientering Norway disqualified
Rune Nygaard IL Gular Norway disqualified
Dag Lofthus NTNUI Norway disqualified
Rasmus Palmqvist Aslaksen IFK Lidingö SOK Sweden disqualified
Rasmus Rørholt Theisen NTNUI Norway disqualified
Jim Øystein Nybråten IL Tyrving Norway disqualified
Anders Vister Nydalens SK Norway disqualified
Carl Petter Lyngen Frol IL Norway disqualified
Morten Jarvis Westergård Halden SK Norway disqualified
Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering disqualified
Andreu Blanes Reig Södertälje-Nykvarn Orientering Spain disqualified
Håkon Jarvis Westergård Järla Orientering Norway disqualified
Alan Cherry Varegg Fleridrett Great Britain disqualified
Ola Martner Göteborg Majorna OK Sweden disqualified
Andreas Kyburz Tullinge SK disqualified
Frederic Tranchand Paimion Rasti France disqualified
Daniel Hubmann Koovee Switzerland disqualified
Mats Nordbrøden Halden SK Norway did not finish

D 21-E

9 160 m, 52 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Mari Fasting Halden SK Norway 1:14:26 8:07
2 Emma Johansson Fredrikstad SK Norway 1:16:30 +2:04 8:21
3 Julia Gross Stora Tuna OK Switzerland 1:18:02 +3:36 8:31
4 Hollie Orr Halden SK Great Britain 1:18:38 +4:12 8:35
4 Sabine Hauswirth Halden SK Switzerland 1:18:38 +4:12 8:35
6 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK Norway 1:19:15 +4:49 8:39
7 Sarina Jenzer IFK Lidingö SOK 1:21:00 +6:34 8:50
8 Judith Wyder Göteborg Majorna OK Switzerland 1:22:01 +7:35 8:57
9 Betty Ann Bjerkreim Nilsen IL Tyrving Norway 1:23:44 +9:18 9:08
10 Lizzie Ingham Halden SK New Zealand 1:24:00 +9:34 9:10
11 Ingjerd Myhre Järla Orientering Norway 1:24:03 +9:37 9:10
12 Anna Forsberg Göteborg Majorna OK Sweden 1:25:44 +11:18 9:21
13 Eva Jurenikova Halden SK Czech Republic 1:26:19 +11:53 9:25
14 Siri Ulvestad Nydalens SK Norway 1:27:58 +13:32 9:36
15 Elena Roos Halden SK Switzerland 1:28:11 +13:45 9:37
16 Emilie Westli Andersen Løten o-lag Norway 1:30:10 +15:44 9:50
17 Therese Haare Konnerud IL Norway 1:31:13 +16:47 9:57
18 Agnes Leo Göteborg Majorna OK Sweden 1:31:28 +17:02 9:59
19 Rahel Friederich Leksands OK 1:31:55 +17:29 10:02
20 Arntraut Götsch IL BUL-Tromsø Germany 1:33:12 +18:46 10:10
21 Hanna Haugen Nordbrøden Halden SK Norway 1:36:07 +21:41 10:29
22 Sigrid Alexandersen Fossum IF Norway 1:37:21 +22:55 10:37
23 Kristine Berglia Eiker OL Norway 1:37:30 +23:04 10:38
24 Kristine Fjellanger NTNUI Norway 1:37:35 +23:09 10:39
25 Beata Falk Hagaby GoIF Sweden 1:37:43 +23:17 10:40
26 Anette Juveli Konnerud IL Norway 1:39:41 +25:15 10:52
27 Marion Huber Nydalens SK Norway 1:39:49 +25:23 10:53
27 Kine Gulliksen Bækkelagets SK Norway 1:39:49 +25:23 10:53
29 Kaja Winsnes Nordhagen Ås-NMBU Orientering Norway 1:39:50 +25:24 10:53
30 Gry Granstedt NTNUI Norway 1:41:16 +26:50 11:03
31 Sabine Rothaug Halden SK Germany 1:42:53 +28:27 11:13
32 Hanna Wisniewska OK Orion Poland 1:45:08 +30:42 11:28
33 Marit Kahrs Fredrikstad SK 1:45:11 +30:45 11:28
34 Vigdis Hobøl Oppsal Orientering 1:46:17 +31:51 11:36
35 Emma Bergman Göteborg Majorna OK Sweden 1:46:42 +32:16 11:38
36 Christine Mikkelsen IK Grane Arendal Orientering Norway 1:49:40 +35:14 11:58
37 Eirin Svanøe-Hafstad Frol IL Norway 1:50:06 +35:40 12:01
38 Hanne Nøvik Nydalens SK 1:51:38 +37:12 12:11
39 Josefin Persson Järla Orientering 1:54:48 +40:22 12:31
40 Mathilde Rundhaug Frol IL Norway 1:55:50 +41:24 12:38
41 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering Norway 2:01:17 +46:51 13:14
42 Siri Kollerud Lillomarka OL Norway 2:26:01 +1:11:35 15:56
Marthe Gløersen Bækkelagets SK Norway disqualified
Camilla Öhman NTNUI Sweden disqualified
Kristine Fjeldbo NTNUI Norway disqualified
Christiane Trösse Varegg Fleridrett Germany disqualified
Laura Robertson Hutt valley New Zealand disqualified
Lone Brochmann Bækkelagets SK Norway disqualified
Linn Hokholt NTNUI Norway disqualified
Lisa Risby Ok Kåre Sweden disqualified
Kristin Löfgren Varegg Fleridrett Sweden disqualified
Andrine Benjaminsen Lillomarka OL Norway did not finish

H 21-E2

11 870 m, 27 starting competitors
Plac Name Organisation Nationality Time Diff Km time
1 Jan Brunner Södertälje-Nykvarn Orientering 1:49:03 9:11
2 Magnus Svingheim Raumar Orientering Norway 1:49:22 +0:19 9:12
3 Anders Bjergaard NTNUI Norway 1:50:06 +1:03 9:16
4 Petter Marki Erichsen Varegg Fleridrett Norway 1:50:42 +1:39 9:19
5 Daniel Marston Bækkelagets SK 1:52:39 +3:36 9:29
6 Gjermund Urset IL BUL-Tromsø Norway 1:53:07 +4:04 9:31
7 Magne Jutulstad NTNUI Norway 1:53:23 +4:20 9:33
8 Felix Breitschädel Bækkelagets SK 1:58:37 +9:34 9:59
9 Simen Bordal Fossum IF Norway 1:58:47 +9:44 10:00
10 Erik Olsvik Dengerud NTNUI Norway 2:02:06 +13:03 10:17
11 Øyvind Hylleseth Skien OK 2:02:10 +13:07 10:17
12 Vetle Christiansen Bækkelagets SK Norway 2:05:24 +16:21 10:33
13 Knut Harald Hylleseth Sentrum OK Norway 2:05:43 +16:40 10:35
14 Eivind Schjelderup Skarpsno NTNUI Norway 2:06:54 +17:51 10:41
15 Mark Purkis Halden SK Great Britain 2:15:49 +26:46 11:26
16 Vegard Line Oslostudentenes IK Norway 2:19:09 +30:06 11:43
17 Mikael Olausson Oslostudentenes IK Norway 2:22:55 +33:52 12:02
18 Oliver Williams Deeside Great Britain 2:30:37 +41:34 12:41
19 Jakob Kalvig Skogan NTNUI Norway 2:31:24 +42:21 12:45
20 Håkon Hjelstuen Nydalens SK 2:32:09 +43:06 12:49
21 Per-Martin Vian Grønli Flosta IL Norway 3:57:02 +2:07:59 19:58
Petter Næss Bjørgul Halden SK Norway disqualified
Harald Astrup Arnesen Heming Orientering disqualified
Gaute Friestad Kristiansand OK Norway disqualified
Halvor Saunes Nydalens SK disqualified
Øyvind Enger Nydalens SK disqualified
Lok Hin Ma Varegg Fleridrett Hong Kong disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2018
WOC 2019 banner
BML Print
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org